Προς το περιεχόμενο

Το iOS 4 διατηρεί αρχείο με τις τοποθεσίες που έχει επισκεφθεί ο χρήστης


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Μια ενδιαφέρουσα πληροφορία που οι περισσότεροι μάλλον αγνοούσαν, έφεραν στο φως τα αποτελέσματα έρευνας που ανακοινώθηκε σήμερα και καταδεικνύει ότι οι συσκευές iPhone και iPad 3G που διαθέτουν εγκατεστημένο το iOS 4, διατηρούν αρχείο με τοποθεσίες που έχει επισκεφθεί ο χρήστης. Τα δεδομένα, που περιλαμβάνουν επίσης πληροφορίες για το πότε πραγματοποιήθηκε η κάθε επίσκεψη, αποθηκεύονται στο αρχείο “consolidated.db”, το οποίο αποτελεί μέρος του back up του iPhone / iPad και μεταφέρεται, με αυτό τον τρόπο σε όλες τις συσκευές με τις οποίες συγχρονίζει.

 

Mapped.jpg

 

Επιπλέον, τα δεδομένα αυτά μπορούν να αντληθούν και να χαρτογραφηθούν ώστε να απεικονίσουν οπτικά τα σημεία που έχει επισκεφθεί ο χρήστης από την τελευταία φορά που καθάρισε τα δεδομένα της συσκευής του. Ήδη μάλιστα οι Alasdair Allan και Pete Warden, που είναι υπεύθυνοι για την ανακάλυψη, δημιούργησαν το iPhone Tracker, μια open-source εφαρμογή που κάνει αυτό ακριβώς: αντλώντας τα ήδη υπάρχοντα δεδομένα που συλλέγει το iPhone, απεικονίζει στο χάρτη τις κινήσεις του χρήστη.

 

Από ότι φαίνεται η Apple δεν αξιοποιεί με κάποιο τρόπο τα δεδομένα που συλλέγονται, ούτε υπάρχουν ενδείξεις ότι τα αποστέλλει σε τρίτους. Παρόλα αυτά, δεν μπορούν να μην τεθούν ερωτήματα που αφορούν την ασφάλεια των προσωπικών δεδομένων του χρήστη, αλλά και το κατά πόσο η συγκεκριμένη τακτική περιορίζεται μόνο στο iPhone ή αφορά ενδεχομένως και άλλα smartphones.

 

[vm]22608787[/vm]

Link.png Site: MobileCrunch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλο και κακο.....

καλο αν εισαι γυναικα και θες να ξερεις που ειναι/ηταν ο αντρας σου

αλλα κακο αν εισαι αντρας γιατι η γυναικα σου θα ξερει τα παντα!!!!

 

συμπερασμα: ναιιιιι τελικα πολυυυυ κακο....απαπα δεν μας κανει....τι να το κανουμε αλοστε?!?!

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H είδηση πρώτα δημοσιεύτηκε στην Guardian και τώρα και στο BBC.

 

http://www.bbc.co.uk/news/technology-13145562

 

Τώρα για τις μηνύσεις, δεν είμαι σίγουρος, διότι αγαπητοί φίλοι, στους όρους χρήσης του iphone, αναγράφεται ότι η apple μπορεί να:

 

"We may collect information such as occupation, language, zip code, area code, unique device identifier, location, and the time zone where an Apple product is used so that we can better understand customer behaviour and improve our products, services, and advertising"

 

Οπότε, με τη χρήση του iphone, αποδέχεσαι το "φακέλωμα" και τη παρακολούθησή σου.

 

Πάντως έχω μεγάλη περιέργεια να δώ πώς οι apple fans θα μετατρέψουν την είδηση αυτή σε κάτι το θετικό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα για τις μηνύσεις, δεν είμαι σίγουρος,

 

Οπότε, με τη χρήση του iphone, αποδέχεσαι το "φακέλωμα" και τη παρακολούθησή σου.

 

Δε νομίζω ότι είναι έτσι. H Apple έχει το δικαίωμα να φακελώνει τις κινήσεις σου αλλά μιας και πρόκειται για ιδιαίτερα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα είναι υποχρεωμένη να διασφαλίζει την διαφύλαξη αυτών των δεδομένων. Το ότι μπορεί ο καθένας να έχει πρόσβαση σε αυτές τις πληροφορίες είναι που την καθιστά υπόλογη και ευάλωτη -νομίζω- σε μηνύσεις....

 

 

 

 

What’s so bad about this?

The most immediate problem is that this data is stored in an easily-readable form on your machine. Any other program you run or user with access to your machine can look through it.

 

The more fundamental problem is that Apple are collecting this information at all. Cell-phone providers collect similar data almost inevitably as part of their operations, but it’s kept behind their firewall. It normally requires a court order to gain access to it, whereas this is available to anyone who can get their hands on your phone or computer.

 

By passively logging your location without your permission, Apple have made it possible for anyone from a jealous spouse to a private investigator to get a detailed picture of your movements.

 

απο εδώ http://petewarden.gi...PhoneTracker/#7

 

 

 

Ίσως θα μπορούσε να αποφύγει τις κατηγορίες υποστηρίζοντας οτι δίνει τη δυνατότητα για encryption στο backup αλλά δεν σε είχε ενημερώσει απο πρίν ότι αποθηκευει στο κινητό σου και στον υπολογιστή σου αυτές τις πληροφορίες.

 

(μπορεί τώρα κάποιος να πάρει το iphone του/της φίλου/ης του και να δει που πήγε σε όλο το διάστημα που έχει iphone!!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεος κι εδω????Ο λογος που έδωσα το Milestone μου ήταν ότι ανακάλυψα οτι στη εκδοση 2.1 του android η google μαζευε τα ιδια δεδομένα.Τώρα και στο iphone????Τελικά οπως παει με κανενα smartphone δεν θα εχεις προσωπικα δεδομένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το κλείνετε το GPS ρε μάγκες όταν δεν το χρειάζεστε εγώ αυτο κάνω,δεν χρειάζεται να το εχετε συνεχεια ανοιχτό τραβάει και Μπαταριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ζήτημα αν σε λίγες ώρες βγει κάτι στο Cydia που να μπορείς να τα σβησεις, πάντως τώρα που το λέμε πάω να ρίξω μια ματιά στο iPhone της κοπέλας μου :P

 

Να το κλείνετε το GPS ρε μάγκες όταν δεν το χρειάζεστε εγώ αυτο κάνω,δεν χρειάζεται να το εχετε συνεχεια ανοιχτό τραβάει και Μπαταριά.

 

Αν σβήσουμε το GPS, και σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και χάσουμε το iPhone πως θα το βρούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το κλείνετε το GPS ρε μάγκες όταν δεν το χρειάζεστε εγώ αυτο κάνω,δεν χρειάζεται να το εχετε συνεχεια ανοιχτό τραβάει και Μπαταριά.

 

Δεν είναι δεδομένα από το GPS αλλά από τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας.

 

Ξενέρωσα και εγώ πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα πλάκα σε λίγο θα μας δίνουν καραμέλες με Chip που πάει στο αίμα και ενσωμάτωνετε στον εγγεφαλο, για να μας ελκείουν περρισοτερο τα σκουπίδια που βγάζουν και να γίνονται πλουσιότεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν σβήσουμε το GPS, και σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και χάσουμε το iPhone πως θα το βρούμε;

 

Να το προσεχείς ρε φιλαράκι και στο λέω εγω που το έχασα κάποια φορά,

Γιατί Άμα στο κλέψουν και στο σβήσει ο άλλος πως θα το βρεις;

 

Άμα γίνεται με τις κεραίες και Όχι με το GPS θα τους Γ@mηsw εκεί στην Apple!

 

Οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας πάντα είχαν πρόσβαση σε αυτά τα δεδομένα αλλά για να τα χρησιμοποιήσει κάποιος απαιτείται δικαστική εντολή. Προφανώς, σε αυτή την περίπτωση που τα δεδομένα τοποθεσίας είναι σε κοινή θέα δημιουργείται ένα θέμα ασφαλείας.

 

http://www.iphonehellas.gr/26903/iphone-ipad-storing-location-data/

 

Κατάλαβα σε όλα τα κινητά φακελωμένοι είμαστε,Καλά κάνω και το βάζω στο airplane mode καμία φορά για την ακτινοβολία.

 

Ενεργοποίηστε την κρυπτογράφηση στο iTunes, όπως λέει και στο κείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...