Προς το περιεχόμενο

Θέσεις Εργασίας για Accounting/Finance Graduates


insomniac7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

Ήθελα να ενημερώσω όσους έχουν τελεεώσει σχολές σχετικές με Οικονομικά (και όπως η συντριπτική πλειοψηφία αδυνατούν να βρούν σχετική δουλεία στην Ελλάδα), αν ενδιαφέρονται να δουλέψουν στην Μπρατισλάβα (πρωτεύουσα Σλοβακίας) πως υπάρχει μεγάλη ζήτηση απο την ΙΒΜ για νέους αποφοίτους χωρίς απαραίτητα προυπηρεσία.

 

Η εταιρεία κάνοντας outsourcing έχει μεταφέρει όλο το finance&accounting operations κομμάτι της απο Αγγλία, Γερμανία λόγω κόστους στην Μπρατισλάβα, και εξυπηρετεί όλες τις ευρωπαικές ΙΒΜ.

 

Προσωπικά, δουλέυω 1 χρόνο εδώ και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Όποιος ενδιαφέρεται, μπορώ να τον προτείνω στο HR και να έχει ακόμα περισσότερες πιθανότητες πρόσληψης. Συνήθως απαιτούνται 2 συνεντεύξεις, οι οποίες μπορούν να γίνουν και τηλεφωνικά, για να γλιτώσετε αεροπορικά κτλ.

 

Το site με τις θέσεις είναι το παρακάτω :

 

https://jobs3.netmedia1.com/cp/find.ibm.jobs/location/

 

Εδώ παίρνουν κυρίως accounting και financial analysts. Μιλάμε για περίπου 50 άτομα/μήνα, καθώς συνεχώς μεταφέρονται νέες θέσεις.

 

Καλό είναι όσοι θέλουν, πριν κάνουν αίτηση να μου στείλουν ενα pm να τους πω κάποια hints.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιας που δε βλεπω ιδιαιτερο ενθουσιασμο, προτεινω στον ts να αφιερωσει ενα ποστ περιγραφοντας τις Σλοβακες, τις αναλογιες τους κλπ μπας και προσελκυσει κανεναν ανεργο νεοελληνα:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιας που δε βλεπω ιδιαιτερο ενθουσιασμο, προτεινω στον ts να αφιερωσει ενα ποστ περιγραφοντας τις Σλοβακες, τις αναλογιες τους κλπ μπας και προσελκυσει κανεναν ανεργο νεοελληνα:P

 

Οι περισσότερες θέσεις είναι με πτυχίο Οικονομικά , master και άπταιστα Αγγλικά, απλά δεν έχουμε όλοι φτάσει σε αυτό το επίπεδο ακόμα ( εγώ προσωπικα δεν έχω τελειώσει και Οικονομικά ). Προσωπικά έχω στείλει και CV ήδη στην IBM μέσω γνωστού ( το περίμενα το αποτέλεσμα , ο πατέρας μου με είχε πρήξει ). Ας τα είχα τα προσόντα και θα σου έλεγα πώς θα πανηγύριζα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κάνουνε ρε τα παιδιά στη Μπρατισλάβα; Να παίρνουν 7-8 κατοστάρικα;

 

"The minimum wage in Slovakia is set at 307,- € per month, the average salary for year 2010 is 769 € per month. The level of unemployment in 2009 rose to 12.1% after a period of decreasing unemployment."

 

O κόσμος ξενιτεύεται Γερμανία, Αγγλία κτλ για τα λεφτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ετσι που παμε σε 1-2 χρονια θα ειμαστε τοσο χαλια που η μπρατισλαβα θα ναι παραδεισος .... Απλα νταξει , κατανοοω οτι το να ξενιτευτεις για 7-8 κατοσταρικα ειναι πολυ ζορι αλλα....αν στην ελλαδα δεν υπαρχει κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω σ'αυτό που λέτε, πράγματι ο μισθός δεν είναι ικανοποιητικός, γύρω στα 800-1000 καθαρά κυμαίνεται, αλλά λόγω του χαμηλού κόστους ζωής βγαίνεις πολύ άνετα με αυτά τα χρήματα. Φυσικά, δεν έρχεσαι για να αποταμιεύσεις και να κονομήσεις, αλλά για να χτίσεις το CV σου σε μια παγκοσμίως γνωστή εταιρεία και μετά λογικά είναι πιο εύκολο να συνεχίσεις κάπου καλύτερα (Αγγλία,Γερμανία,ΗΠΑ,κτλ)όπως αναφέρθηκε.

 

Προσωπικά, τέλειωσα ένα από τα καλύτερα οικονομικά τμήματα στην Ελλάδα, έκανα Μάστερ σε αξιόλογο αγγλικό πανεπιστήμιο, και μετά έψαχνα για 6 μήνες δουλειά σε Λονδίνο και Αθήνα χωρίς αποτέλεσμα παρά τις πάμπολλες αιτήσεις, συνεντεύξεις, assessment centres κτλ κτλ.

 

Οπότε αν και διστακτικός στην αρχή, δε το έχω μετανιώσει σε καμία περίπτωση και νιώθω αρκετά τυχερός που μου έκατσε έστω και στη Σλοβακία.

 

Αλλά φυσικά, όλα σχετικά είναι. Αν κάποιος το δει μεμονωμένα, χωρίς να τον ενδιαφέρει η μετέπειτα σταδιοδρομία, ίσως δεν αξίζει τον κόπο. Αλλά για μένα, να μένω Αθήνα με τους δικούς μου και να δουλεύω οδηγός-σερβιτόρος-μπαρμαν πχ (ακόμα κι αν ο μισθός είναι ίδιος και χωρίς νοίκια-φαγητά μπορώ να βάζω κάτι στην άκρη) δε μου λέει κάτι.. Απλά να κάθομαι Ελλάδα επειδή είμαι βολεμένος και που να τρέχω μωρέ τώρα

, το θεωρώ λαθος, και επειδή αναγκαστικά το έκανα όσο έψαχνα με ξενέρωνε κάθε μέρα και περισσότερο.

 

Δυστυχώς χωρίς προυπηρεσία τουλάχιστον στο συγκεκριμένο τομέα σκούρα τα πράγματα στην Ελλάδα.

 

Anyway, όσοι πιστοί προσέλθετε! Ήδη ένα παλικάρι από εδώ επικοινώνησε μαζί μου και τον ετοιμάζω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητηρια και παλι για το ποστ...μακαρι να υπηρχαν προοπτικεσ κ ευκαιριεσ και σε αλλα επαγγελματα...ενταξει η αληθεια ειναι πωσ ειναι λιγα τα λεφτα εφοσον ζητανε κ μαστερ αλλα παει αναλογα με τη ζωη εκει..γι'αυτουσ φανταζομαι θα ειναι πολλα τα λεφτα εκει..εμασ μας ακουγονται λιγα που ζουμε στη πανακριβη ελλαδα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως έτσι είναι ναι, γι'αυτους είναι πολύ καλός ο μισθός.

 

Όσον αφορά τα requirements, δεν είναι σώνει και καλά απαραίτητο το master, υπάρχουν άτομα μόνο με πρώτο πτυχίο. Το βασικότερο είναι η ευχέρεια στα Αγγλικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...