Προς το περιεχόμενο

Περισσότερες πληροφορίες για το Windows Store


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Microsoft έδωσε σήμερα περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Windows Store, το διαδικτυακό κατάστημα για κατέβασμα εφαρμογών και παιχνιδιών στα Windows 8.

 

Το Windows Store δεν είναι ακόμα ενεργοποιημένο στην developer έκδοση των Windows 8 που κυκλοφόρησε χθες και ο λόγος είναι ότι η Microsoft επιθυμεί ο κόσμος να γνωρίσει πρώτα τα εργαλεία ανάπτυξης εφαρμογών για το γραφικό περιβάλλον Metro.

 

Στο Windows Store θα περιλαμβάνονται εφαρμογές που έχουν δημιουργηθεί με το νέο Metro UI αλλά και οι κλασσικές εφαρμογές desktop όπως το Photoshop, σε ξεχωριστή όμως κατηγορία. Αν και τις desktop εφαρμογές θα μπορείτε να τις βρείτε και σε άλλα διαδικτυακά καταστήματα που πιθανόν να δημιουργηθούν, η Microsoft έκανε σαφές ότι οι Metro εφαρμογές θα διατίθονται μόνο από το Windows Store και από πουθενά αλλού.

 

Με τη σύνδεση στο κατάστημα, υπάρχει το Spotlight στο οποίο η Microsoft θα προωθεί συγκεκριμένες εφαρμογές ενώ στη συνέχεια ακολουθούν όλες οι κατηγορίες με τις πιο δημοφιλείς εφαρμογές τους. Υπάρχει δυνατότητα φιλτραρίσματος έτσι ώστε να είναι πιο εύκολος ο διαχωρισμός εφαρμογών που διατίθονται δωρεάν έναντι εφαρμογών επι πληρωμή.

 

P1050879.jpg

 

post-39041-0-57496100-1316071821_thumb.jpg post-39041-0-02506100-1316071825_thumb.jpg post-39041-0-01063700-1316071831_thumb.jpg post-39041-0-42179200-1316071835_thumb.jpg

 

post-39041-0-19778300-1316071974_thumb.jpg post-39041-0-19010500-1316071983_thumb.jpg post-39041-0-92065800-1316071991_thumb.jpg post-39041-0-16684900-1316071997_thumb.jpg

 

Η σελίδα της εφαρμογής η του παιχνιδιού εμφανίζει ότι θα περιμέναμε, όπως περιγραφή της εφαρμογής, τις αξιολογήσεις καθώς και εικόνες της. Μέσω του trial api ο κατασκευαστής μπορεί να διαθέσει δοκιμαστική έκδοση της εφαρμογής του πολύ εύκολα

 

Ο δημιουργός μιας εφαρμογής ή ενός παιχνιδιού, θα έχει στη διάθεση του αρκετά δεδομένα σχετικά με την πορεία του δημιουργήματος του όπως πόσοι την αγόρασαν, πόσοι κατέβασαν το demo καθώς και σύγκριση με άλλη εφαρμογή της κατηγορίας. Με το Windows App Certification Kit, ο προγραμματιστής θα μπορεί να τρέξει μια σειρά από δοκιμές που πιθανόν να δημιουργήσουν πρόβλημα στην εφαρμογή του κατά τη διάρκεια έγκρισης.

 

Σε μελλοντική φάση η Microsoft θα ανακοινώσει και τους όρους αλλά και τους περιορισμούς για την έγκριση κάθε εφαρμογής, κάτι που ακόμα δεν έχει αποσαφηνίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ωραίο αυτό με το trial,

ωστόσο ο καθένας τώρα δημιουργεί και ένα app store και στο τέλος θα χάσουμε τη μπάλα...

ήμασταν σε καλό δρόμο για web apps (write once, run everywhere) αλλά τελικώς καταλήγουμε πάλι στο να γράψουμε native apps για τη κάθε πλατφόρμα...(φυσικά με τα νέα locks και τα αντίστοιχα profit sharing schemes)

 

meh..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βλέπω locking παντού! Ας είναι καλά η Apple που άνοιξε το δρόμο...

 

Δείτε για παράδειγμα τα plugins του IE που δεν επιτρέπονται στο Metro UI. Τι σημαίνει αυτό ουσιαστικά; «Δε θέλουμε να τρέχετε προγράμματα που να μην τα ελέγχουμε εμείς».

 

Και μη μου πει κανείς ότι μπορεί να κάνει τα πάντα στο Desktop! Δε θα τη μάθουμε τώρα τη Microsoft... Πάντοτε όταν ήθελε να καταργήσει κάτι το κρατούσε πίσω, έτσι ώστε να φαίνεται παλιό και σκουριασμένο και να μην το χρησιμοποιούν οι χρήστες!

 

Νομίζω ότι πρέπει να ξεχάσουμε τα PC όπως τα ξέραμε... (εκτός αν οι χρήστες αντισταθούν στην πράξη και ακυρώσουν το νέο UI στα PC τους)

 

Να μην παρεξηγηθώ εδώ, το Metro UI είναι καταπληκτικό για tablet! Είναι πράγματι το iPad killer σε software! Απλά δεν είναι για PC!

 

Συμπέρασμα:

Τα PC πεθαίνουν γιατί δε συμφέρουν τις εταιρίες... τώρα όλα είναι cloud, media and simple apps!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βλέπω locking παντού! Ας είναι καλά η Apple που άνοιξε το δρόμο...

 

Δείτε για παράδειγμα τα plugins του IE που δεν επιτρέπονται στο Metro UI. Τι σημαίνει αυτό ουσιαστικά; «Δε θέλουμε να τρέχετε προγράμματα που να μην τα ελέγχουμε εμείς».

 

Και μη μου πει κανείς ότι μπορεί να κάνει τα πάντα στο Desktop! Δε θα τη μάθουμε τώρα τη Microsoft... Πάντοτε όταν ήθελε να καταργήσει κάτι το κρατούσε πίσω, έτσι ώστε να φαίνεται παλιό και σκουριασμένο και να μην το χρησιμοποιούν οι χρήστες!

 

Νομίζω ότι πρέπει να ξεχάσουμε τα PC όπως τα ξέραμε... (εκτός αν οι χρήστες αντισταθούν στην πράξη και ακυρώσουν το νέο UI στα PC τους)

 

Να μην παρεξηγηθώ εδώ, το Metro UI είναι καταπληκτικό για tablet! Είναι πράγματι το iPad killer σε software! Απλά δεν είναι για PC!

 

Συμπέρασμα:

Τα PC πεθαίνουν γιατί δε συμφέρουν τις εταιρίες... τώρα όλα είναι cloud, media and simple apps!

μα θα μπορεις να το αλλαξεις πολυ ευκολα..για tαblet,κινητο ειναι καλο αλλα για υπολογιστη απλα δεν ειναι βολικο.προσωπικα οταν θα βαλω τα 8 το πρωτο πραγμα που θα κανω ειναι να αλλαξω το UI χωρις δευτερη σκεψη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ξεκινησει εδω και αρκετο καιρο πολεμο αναμεσα στις πλατφορμες.

Η MS μπαινει τελευταια στον χορο και μενει να δουμε αν θα καταφερει να κερδισει το χαμενο εδαφος.

οι μελλοντικες εξελιξεις στον χωρο της τεχνολογιας και των επικοινωνιων θα ειναι πολυ ενδιαφερουσες.

 

πολύ ωραίο αυτό με το trial,

ωστόσο ο καθένας τώρα δημιουργεί και ένα app store και στο τέλος θα χάσουμε τη μπάλα...

ήμασταν σε καλό δρόμο για web apps (write once, run everywhere) αλλά τελικώς καταλήγουμε πάλι στο να γράψουμε native apps για τη κάθε πλατφόρμα...(φυσικά με τα νέα locks και τα αντίστοιχα profit sharing schemes)

 

meh..

 

πολυ σωστα. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν βρήκα πουθενά επιλογή για απενεργοποίηση του Metro UI. Δεν μου αρέσει καθόλου για το PC μου... Στο κινητό (WP7) που είναι κάτι παρόμοιο είναι μια χαρά, λιτό και απέριττο αλλά μακριά από το desktop μου...! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα θα μπορεις να το αλλαξεις πολυ ευκολα..για tαblet,κινητο ειναι καλο αλλα για υπολογιστη απλα δεν ειναι βολικο.προσωπικα οταν θα βαλω τα 8 το πρωτο πραγμα που θα κανω ειναι να αλλαξω το UI χωρις δευτερη σκεψη..

 

Και καλά θα κάνεις, αλλά αν πρόσεξες άλλο πράγμα λέω... Αυτό που ήλπιζα με τη Microsoft είναι να συνεχίσει να θεωρεί το desktop περιβάλλον χρήσιμο, ότι το PC δεν έχει πεθάνει όπως λένε οι ανταγωνιστές... Όμως η άποψή μου είναι ότι το βλέπει σαν κάτι outdated, που μπορεί ακόμα από τους χρήστες να θεωρείται αναγκαίο, αλλά θα έρθει η ώρα που θα το εγκαταλείψουν! Και νομίζω ότι τα Windows 8 μας προετοιμάζουν απλά γι' αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν βρήκα πουθενά επιλογή για απενεργοποίηση του Metro UI. Δεν μου αρέσει καθόλου για το PC μου... Στο κινητό (WP7) που είναι κάτι παρόμοιο είναι μια χαρά, λιτό και απέριττο αλλά μακριά από το desktop μου...! :rolleyes:

 

Τσεκαρέ

 

http://www.ghacks.net/2011/09/15/windows-8-start-menu-toggle-disable-enable-metro-ui/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...