Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου ρούτερ


stavregos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Θέλω να αγοράσω ένα νέο ρούτερ που να παρέχει ασύρματη σύνδεση.

Ο μόνος λόγος που το θέλω είναι να μπορώ να μπαίνω στο ίντερνετ και από το κινητό(αλλά και να μην έχω πρόβλημα στις ταχύτητες που έχω τώρα(να μην είναι χαμηλότερες δηλαδή)), συνεπώς δεν θέλω και κάτι το ιδιαίτερο.

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φτηνο γαματο και ωραιο ειναι το vigor 2700vg απο το www.ebw.gr .το εχουν προσφορα επειδη εχει custom firmware απο την altec και επειδη εχει και το λογοτυπο πανω.το λογοτυπο δεν μας νοιαζει γιατι δεν επηρεαζει κατι.το firmware μπορεις να το αλλαξεις.απο εκει και περα αν θες κατι πιο καλο και απο αυτο πας στο vigor 2710 αλλα ειναι αρκετο πιο ακριβο.το πρτο που εγραψα εχει 25 ευρω φαντασου.το δευτερο εχει 110.

επισης αν εχεις χαλια γραμμη καλο ειναι το thomson.δεν ξερω τι εχεις τωρα.ειναι πολυ καλο ρουτερ και σταθερο σε χαλια γραμμες..αν εχεις ομως καλη γραμμη λιγοτερο απο 40 attenuation και γενικα αν εχεις σταθερη γραμμη χωρις αποσυνδεσεις παρε το vigor.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα έχω από wind το Siemens Speedstream 4200.

Με το ρούτερ αυτό έχω attenuation σταθερά 8.0 .

Με το vigor 2700vg θα έχω τις ίδιες ταχύτητες που έχω τώρα?

Το ασύρματο με νοιάζει να πιάνει μέσα στο σπίτι(~50 τμ) μόνο δεν το θέλω για κάτι παραπάνω.

 

thumb_108521.jpg

 

αυτά έχω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα γραμμη.χτυπα vigor

 

ισως να εχεις και καλυτερες.απλα θα χρειαστει να περασεις generic firmware και να βγαλεις της altec.υπαρχουν και οδηγιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o billkolias στην κατηγορια adsl routers εχει ανοιξει ενα θεμα για firmware update se vigor 2700.δεν ειναι κατι δυσκολο απλα λιγο προσοχη.και το 2710 ειναι πολυ ωραιο αλλα 100+ ευρω ενω το αλλο 25 (η κανονικη του τιμη ειναι πολυ πιο πανω )αν το επαιρνες unbranded. (αν και πλεον εχει αντικατασταθει απο το 2710)αλλα ακομα αξιζει τρελα τα λεφτα του για αυτο που ειναι.οποιος προλαβει να παρει .και με το generic firmware Πεταει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το θέλω για κάτι το ιδιαίτερο.Μόνο να μπαίνω από το κινητό ασύρματα θέλω και να μην χάσω σε ταχύτητες ενσύρματα.Οπότε το 2700 μου κάνει έτσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μια χαρα ειναι.το 2710 απλα πιο νεομοντελο και δινει N στο wireless που δεν σε νοιαζει γιατι ουτε το κινητο το κοβω να υποστηριζει και ακομα και αν το υποστηριζει δεν εχεις να κερδισεις κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει Ν το κινητό.Είναι το Xperia Ray αν εσύ ξέρεις κάτι παραπάνω.

Το 2700 από ταχύτητες στο ενσύρματο πάει καλα?

 

Οδηγό εννοείς αυτόν http://www.insomnia.gr/topic/413712-%CE%BE%CE%B5%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CF%89%CE%BC%CE%B1-vigor-2700vg-adsl2-2-modem/page__hl__billkolias ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει Ν το κινητό.Είναι το Xperia Ray αν εσύ ξέρεις κάτι παραπάνω.

Το 2700 από ταχύτητες στο ενσύρματο πάει καλα?

 

Οδηγό εννοείς αυτόν http://www.insomnia...._hl__billkolias ??

 

 

exei Και n αλλα δεν θα κερδισειςκαι τιποτα πολλα.και η διαφορα στην τιμη ειναι αρκετη.ναι αυτον τον οδηγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω πως θα έχω θέμα με αυτό.

Το βασικότερο που με νοιάζει είναι να μην χάσω σε ταχύτητες στο ενσύρματο.

 

Ναι όντως η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη και δεν σκόπευα να δώσω πάνω από 40€ για ρούτερ και αφού μου έκατσε αυτή η ευκαιρία πιστεύω είναι κατι παραπάνω από καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε τις υπάρχουσες συνθήκες με 24αρα γραμμή κατεβάζω από με 1.2 έως 1.8 mb/sec. Ελπίζω ότι όντως θα είναι το ίδιο ή και καλύτερα.

Το παρείγγειλα ήδη οπότε σε 1-3 μέρες θα έχω χειροπιαστά αποτελέσματα.

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο όπως έιναι τώρα το router με firmware της altec αλλά βάλω τους κωδικούς της wind που έχω τώρα δεν θα δουλέψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρα αλλά δυστυχώς μάλλον έχει πρόβλημα.Το ότι δεν διαβάζει το ethernet κάποιες ή το διαβάζει και μετά από λίγο αποσυνδέεται τι μπορεί να σημαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγο παραξενο αυτο.κανε ενα reset default και δοκιμασε αλλο καλωδιο.αλλιως δες για το firmware update.δοκιμασε να βαλεις την καρτα δικτυου στα 100mbit.με αλλο Pc δοκιμασες ??αλλιως θα σου λεγα δοκιμασε το firmware Να το αλλαξεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...