Προς το περιεχόμενο

Επίσημη έναρξη του Google Wallet στην Αμερική


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ύστερα από έντονη φημολογία των τελευταίων ημερών, η Google ανακοίνωσε πριν από λίγο την έναρξη λειτουργίας του Google Wallet, μιας υπηρεσίας που επιτρέπει την πραγματοποίηση πληρωμών μέσω smartphones με μία μόνο κίνηση. Αρχικά το Wallet είναι διαθέσιμο αποκλειστικά μέσω του δικτύου της εταιρείας Sprint στην Αμερική και απευθύνεται στους κατόχους Nexus S 4G. Στην Αμερική υπάρχει συνεργασία για πληρωμές μέσω της City MasterCard και της Google Prepaid Card.

 

Η υπηρεσία εκμεταλλεύεται την τεχνολογία NFC και φιλοδοξεί να αντικαταστήσει το πορτοφόλι μας ως μέσο πληρωμής με τα smartphones. Αρκεί να διαθέτει κανείς υποστηριζόμενη συσκευή και με μία κίνηση να την πλησιάσει κοντά στο NFC μηχάνημα πληρωμής όπου η διαδικασία ολοκληρώνεται ακαριαία. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να είναι ανοιχτή η εφαρμογή Google Wallet.

 

Ουσιαστικά το Wallet είναι εφαρμογή η οποία αποθηκεύει τις πιστωτικές κάρτες του χρήστη και αξιοποιώντας το NFC επιτρέπει τις πληρωμές με μια κίνηση. Όσον αφορά την ασφάλεια των συναλλαγών, η Google αναφέρει ότι όλα τα διαπιστευτήρια αποθηκεύονται σε ένα chip που βρίσκεται εντός της συσκευής το οποίο είναι απομονωμένο από το κυρίως υλικό και το λειτουργικό σύστημα της. Στο chip έχουν κρυπτογραφημένη πρόσβαση αποκλειστικά οι εγκεκριμένες εφαρμογές όπως αυτή του Wallet.

 

 

Με την ανακοίνωση της υπηρεσίας η Google ξεκαθαρίζει τις προθέσεις της για ένα “ανοιχτό οικοσύστημα εμπορίου”. Όπως αναφέρεται ήδη οι Visa, Discover, και American Express έχουν διαθέσει τις προδιαγραφές τους για την ενσωμάτωση των καρτών τους στο Wallet.

 

Η εταιρεία προσπαθεί να προωθήσει τη νέα υπηρεσία μέσω ενός video που παρουσιάζει τον πρώτο πελάτη της που είναι έτοιμος να “πετάξει” το υπερ-φουσκωμένο πορτοφόλι του (όχι από χρήματα) και να το αντικαταστήσει με τις πληρωμές μέσω Wallet. Στόχος της Google είναι να “πετάξουμε όλοι μας τα πορτοφόλια και να υποδεχτούμε το νέο αυτό τρόπο πληρωμών”.

 

Αν και το Wallet έχει κυκλοφορήσει με αρκετά περιορισμένη διαθεσιμότητα σε συγκεκριμένη συσκευή και πάροχο, δε θα αργήσει και η περαιτέρω επέκτασή του.

 

Link.png Site: googleblog.blogspot.com

Link.png Site: Πρώτη παρουσίαση του Google Wallet το Μάιο - Πως δουλεύει η τεχνολογία NFC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως και δεν το εχουν κατεβασει αυτο το βιντεακι στο 2 ποστ???

 

Γιατι να το κατεβασουν, μια αντιθετη αποψη ειναι.

Ασε που δεν ειναι οι πρωτοι που εχουν κανει κατι τετοιο.

 

Πααρ'ολα αυτα ειχε στυλ..!

 

Ειπε και μερικες αληθειες. (μαλλον)

 

Απο τα καλυτερα που εχω δει σε κομικ ειναι

οτι και καλα στο μελλον η google θα εχει μπει

ακομα και στο καζανακι της τουαλετας,

και αναλογα τι κανεις, θα σου βγαζει ads με βαση τις αναγκες σου..

κλαιν μαιν

 

Τελος, για να μεινουμε on topic, μου αρεσουν τετοιες ενεργειες

που απλοποιουν τα βασικα και ισως δυσχρηστα, που κανουμε στην καθημερινοτητα μας,

απλα δυσκολευομαι (ακομα) να εμπιστευτω την ασφαλεια που παρεχουν.

Νομιζω με τη χρηση, θα δουμε ποσο δυσκολο ή οχι θα ειναι να παραβιαστουν ή οτιδηποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε google. One step closer to gattaca.

Είναι πολύ καλή πάντως. Τώρα οι κλέφτες δεν θα μπαίνουν στο δίλημμα τι να κλέψουν (πορτοφόλι ή κινητό).

Ωραίο το chip στο οποίο έχουν πρόσβαση μόνο λίγες εφαρμογές (ΝΟΤ), αλλά αν κάποιος πάρει physical access στο κινητό;

Δεν εντυπωσιάστηκα από την ασφάλεια. Τουλάχιστον οι πιστωτικές θέλουν και ταυτότητα στο live.

 

Μην πιάσω τη συζήτηση του φακελώματος.

 

Το βιντεάκι γραφικό. Και τι απαίσια φωνή-προφορά είναι αυτή; Όπως είπε και ο (η; ) παραπάνω, το google toilet έλεγε το ίδιο πολύ καλύτερα.

 

Είμαι περίεργος πόσο θα περπατήσει στην Αμερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσφέρει μέγαλη ευκολία το google wallet αλλά μεγαλώνει το φακέλωμα. με τόσα στοιχεία η google που μπορεί να έχει για τον καθένα αρχίζει και με ανησυχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη την ιστορια με το φακελωμα δεν την καταλαβα ποτε

Δηλαδη θα κατσουν 1000αδες υπαλληλοι να παρακολουθουν αν αγορασα πατατες ή πηγα στο σινεμα και τι θα κερδισουν και τι κακο θα μου κανουν αν ειμαι νομιμος ?

Αφου ο καθενας μας φτιαχνει απο μονος του το φακελο του στο facebook και ξερουν ολοι ακομα και που ειναι και τι εφαγε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άντε και καλά χακαρίσματα :devil:

 

δηλαδή τι μας λέει ;

ότι επειδή έβαλε σε ένα ξεχωριστό τσιπάκι τα credentials , να κοιμόμαστε ήσυχοι ;

 

αρκεί κάποιος να υποκλέψει την επικοινωνία της εφαρμογής με αυτό το τσιπάκι, και να αντλήσει ότι στοιχεία θέλει ...

 

Δεν το έχουμε ξαναδεί ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας ενα πακέτο τσιγάρα και καπότες εμ x ευρω ορίστε Google Wallet ωχ τι έπαθε χάλασε; Πω ρε φούστη μου έμεινα απο μπαταριά και δεν θα μαμήσω κ δεν θα καπνίσω... xD

Καταστημα ινδός..

-Γεια σας μου χάλασε το google phone μου σας εφερε να μου το φτιάξετε.

-Εμ θέλουμε προκαταβολή πρώτα 50 ευρώ για να το κοιτάξουμε.

-Ναι αλλα εχει χαλάσει το google phone μου κ δεν μπορώ να σας πληρώσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...