Προς το περιεχόμενο

chroma key (green screen)


JohnXarxas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για σας

θέλω να χρησημοποιήσω την τεχνική chroma key

αλλα δεν έχω πρόγραμμα

 

έχω δηλαδή το corel video studio, που μπορεί να κάνει και chroma key, αλλα δν το κάνει καλά

αφήνει "κατάλοιπα" ή κάνει διάφανους τους ανθρώπους

 

δεν με ενδιαφέρει αν είναι freeware ή επι πληρωμή

η αλήθεια είναι βέβαια πως προτιμάω το πρώτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για freeware δεν νομίζω να υπάρχει κάτι.

Από video editors μπορείς να δοκιμάσεις με κάποιο από τα pinnacle studio, adobe premiere, sony vegas, canopus edius.

 

Για σωστή δουλειά βέβαια θα πρέπει να πας σε ειδικευμένο πρόγραμμα για post production effects όπως το Adobe After Effects. Υπάρχουν και Plugins για το premiere και το after effects (π.χ. Boris red).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω δηλαδή το corel video studio, που μπορεί να κάνει και chroma key, αλλα δν το κάνει καλά

αφήνει "κατάλοιπα" ή κάνει διάφανους τους ανθρώπους

Για αυτό δεν φταίει το πρόγραμμα,για να κάνεις σωστή δουλειά πρέπει το υλικό να είναι ιδανικά φωτισμένο για chroma,για να μην φαίνονται σκιές στο αποτέλεσμα,και να βάλεις κάποιο chroma που να μην χρησιμοποιείται στο πλάνο,εννοείται ότι αν έχεις κάποιων που φοράει μαύρο πουκάμισο και ορίσεις το μαύρο σαν chroma key ο τύπος θα «εξαφανιστεί».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

john, δώσε ένα λινκ εκεί που βρήκες το βίντεο (αν είναι νόμιμη σελίδα εννοείτε).

Πάντως έχει αρκετές ρυθμίσεις για να μπορέσεις να κόψεις σωστά το green box. Δοκίμασε με το after effects ή δες αν υπάρχει το boris για το corel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βίντεο που δείχνεις είναι πολύ χαμηλής ποιότητας και δύσκολα θα τα "κόψεις σωστά.

Ιδίως στο 2ο, τα άτομα δεν είναι καθόλου καλά φωτισμένα.

Θα πρέπει να παίξεις αρκετά με το threshold και τα όρια του χρώματος για να πετύχεις σωστό αποτέλεσμα.

 

Κατέβασε κάποιο σε hd από το λινκ (http://www.hollywoodcamerawork.us/greenscreenplates.html)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό κατέβασες; Ρωτάω γιατί έχει και mattes ή planes που είναι εικόνες. Δοκίμασε το 1ο ή από το 3ο πάρε το SD αν δεν θέλεις να κατεβάσεις το HD.

 

EDIT:

Τελικά είναι σε Png μορφή. Φόρτωσε τα στο πρόγραμμα σαν Image sequence. Μάλλον θα χρειαστεί μετατροπή όπως παρακάτω.

curtains04pn4.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το screen είναι από το video studio. Δοκίμασε να κάνεις import την 1η εικόνα μήπως και το καταλάβει ότι είναι sequence.

Στο premiere 6.50 που δουλεύω (είναι αρχαία έκδοση) όταν πατήσω σε μια εικόνα που ανήκει σε image sequence ενεργοποιεί ένα check στο παράθυρο για import.

 

EDIT:

Δες στο λινκ για να το κάνεις με το virtuadubmod (http://wiki.blender.org/index.php/Doc:Tutorials/External_tools/Image_sequence_to_Video_file)

 

Έκανα ένα τεστ με το sd shooting και το vdm και το έκανα εξαγωγή σε avi/xvid. Το αποτέλεσμα ήταν ταχύτατο και πολύ καλό.

Δεν χρησιμποίησα το megui, είχα εγκατεστημένους xvid codecs και το έκανα απευθείας από το vdm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...