Προς το περιεχόμενο

Cognition - An Erica Reed thriller adventure game


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Νέο Adventure της Phoenix Online Studios* σε συνεργασία με την Jane Jensen (Gabriel Knight 1-2-3, Gray Matter) ως story consultant, Romano Molenaar ως art director (σχεδιασμός σε κόμικς όπως X-Men, Witchblade, και Tomb Raider) και Khaeon Gamestudio (δημιουργοί των Star Defense και Titan Wars)

"Use the power of post-cognition to chase four killers"...

Αρχικό trailer:

 

Επίσημο site: www.cognitiongame.com ( http://www.postudios.com/cognition/ ).

 

Η κυκλοφορία του υπολογίζεται ότι θα είναι μέσα στο 2012. Το παιχνίδι θα κυκλοφορήσει σε επεισόδια.

 

Υπάρχει και μια σελίδα στο kickstarter.com για να συνεισφέρουν όσοι το επιθυμούν για να υποστηριχθεί χρηματικά η ανάπτυξη του παιχνιδιού:

 

*.Οι developers του Phoenix Online Studio έχουν ήδη στο βιογραφικό τους το fan-made adventure game "The Silver Lining" (aka το ανεπίσημο 9ο sequel του King's Quest) που κυκλοφορεί σε επεισόδια δωρεάν (προσεχώς κυκλοφορεί το 4ο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • Moderators

Χθες είχαν ένα backers-only live video streaming με playthrough του demo που έδειξαν στο GDC στις αρχές Μαρτίου, και live-chat session.

Έχουν ενδιαφέρουσες ιδέες, το παιχνίδι είναι καθαρόαιμο adventure, αλλά από αυτό που είδα φαίνεται ότι έχουν κάνει κάποιες παραδοχές και "περικοπές" λόγω του χαμηλού budget.

 

Και πάλι το artwork τους είναι πάρα πολύ ωραίο.

 

Το demo ήταν σε alpha stage κατά τη γνώμη μου (και από αυτά που είπαν οι ίδιοι). Χρειάζεται αρκετό polishing ακόμα.

 

Συνολικά θα έχει 4 επεισόδια. Για ημερομηνία κυκλοφορίας δε θυμάμαι να ανέφεραν κάτι (γιατί ήμουν μεταξύ παράλληλων tasks). Από αυτό που είδα θα έλεγα ότι θα είναι μετά το καλοκαίρι.

 

Screenshots

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
  • Moderators

Σήμερα κυκλοφόρησε επίσημα το πρώτο επεισόδιο της σειράς Cognition Episode 1: "The Hangman"

 

 

Link ανακοίνωσης: http://www.postudios.com/blog/?p=2139

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Moderators

Κυκλοφορία του 2ου επεισοδίου "The wise monkey" (από τα 4 της season) την προηγούμενη εβδομάδα.

Μαζί εξέδωσαν και μια updated έκδοση για 1ο επεισόδιο με διάφορα bug και stability fixes.

 

 

Greenlight Campaign, για όποιον θέλει να βοηθήσει να διατεθεί το παιχνίδι και από το Steam.

 

Μερικά review links (και τα δύο αναφέρονται και στα δύο πρώτα επεισόδια μαζί):

Από AdventureAdvocate.gr

Από Rock Paper Shotgun

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει demo του πρώτου επεισοδίου να τσεκάρεις πάντως.Εγώ το δοκίμασα και μου άρεσε.Αν έβγαινε στο steam σε μια έκπτωση άνετα τα τσίμπαγα και τα 4 γιατί αρέσουν και στο κορίτσι τέτοια παιχνίδια. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας τελειώσει και εγώ το πρώτο επεισόδιο οφείλω να ομολογήσω ότι έχει γίνει πολύ καλή και προσεγμένη δουλειά σε όλους τους τομείς. Το δεύτερο διαβάζω ότι είναι ακόμη πιο δυνατό (εμπεριέχει περισσότερες σκηνές βιας και βασανισμών). Το ξεκινάω άμεσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως το μόνο που μου την έσπασε (αρκετά) είναι ο τεράστιος χρόνος που απαιτούν τα animation για να ολοκληρωθούν και το γεγονός ότι δε μπορείς να τα παρακάμψεις σε επόμενη φάση.Το ίδιο και με τους διαλόγους.Δηλαδή πες εγώ ότι θέλω να αλληλεπιδράσω με ένα αντικείμενο για 3-4 φορές ακόμα γιατί δεν πιάνω όλα τα λόγια ας πούμε ή γιατί θέλω κάτι να σκεφτώ και να συνδέσω με το μυαλό μου βλέποντας ή ακούγοντας κάτι.Ε πρέπει αναγκαστικά να τα φάω στη μάπα όλα από την αρχή.Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από adventures, αλλά αυτό το βρίσκω απογοητευτικό και το συναντώ και πρώτη φορά κιόλας σε παιχνίδι του είδους.Ελπίζω στο δεύτερο επεισόδιο ή με patch να έχει λυθεί, μιας και έχω παίξει μόνο το demo και δε γνωρίζω τι έχουν κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαινεται να εχει πολυ καλη πλοκη και δν ξερω γεια σας αλλα μου φερνει πολυ σε fahrenheit/heavy rain

αν ειχε και τις μηχανες που βαζει η quantic dreams θα ηταν αλλο ενα επος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εμένα πάντως το μόνο που μου την έσπασε (αρκετά) είναι ο τεράστιος χρόνος που απαιτούν τα animation για να ολοκληρωθούν και το γεγονός ότι δε μπορείς να τα παρακάμψεις σε επόμενη φάση.Το ίδιο και με τους διαλόγους.Δηλαδή πες εγώ ότι θέλω να αλληλεπιδράσω με ένα αντικείμενο για 3-4 φορές ακόμα γιατί δεν πιάνω όλα τα λόγια ας πούμε ή γιατί θέλω κάτι να σκεφτώ και να συνδέσω με το μυαλό μου βλέποντας ή ακούγοντας κάτι.Ε πρέπει αναγκαστικά να τα φάω στη μάπα όλα από την αρχή.Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από adventures, αλλά αυτό το βρίσκω απογοητευτικό και το συναντώ και πρώτη φορά κιόλας σε παιχνίδι του είδους.Ελπίζω στο δεύτερο επεισόδιο ή με patch να έχει λυθεί, μιας και έχω παίξει μόνο το demo και δε γνωρίζω τι έχουν κάνει.

Όντως, δεν ξέρω αν δεν το έχουν αναφέρει κάποιοι testers ή gamers, αλλά είναι κουραστικό να βλέπεις ένα animation πολλαπλή φορά χωρίς να μπορείς να το περάσεις. Ισως να υπάρχουν τεχνικοί λόγοι που δεν μπορούν να προσθέσουν αυτή τη δυνατότητα, αλλά πιθανότητα είναι λόγο χρονικών πιέσεων που έχουν. 

 

Με τους διαλόγους είναι καλύτερα τα πράγματα. Μπορείς τουλάχιστον να τους κάνεις skip ανά ατάκα και να επιταχύνεις το διάλογο. 

 

Έχουν βάλει διάφορα άλλα shortcuts -πχ δεν χρειάζεται να βλέπεις την Erica να διανύει όλη την απόσταση όταν κάνεις κλικ σε μια έξοδο. Ίσως το προσθέσουν παρακάτω με κάποιο update.

 

Πάντως είναι θέμα και με άλλους πολλούς (και πολύ δημοφιλείς) τίτλους adventures. Πρόχειρα σκέφτομαι τα Syberia και το The Longest Journey, αλλά πρέπει να είναι και άλλα....

 

 

To πρώτο το χτύπησα από το indiegamestand σε τιμή χώμα, υπάρχει περίπτωση να βγει και το δεύτερο??

Ποιος ξέρει. Μάλλον, όχι σύντομα, ίσως σε μερικούς μήνες. Ίσως πριν την κυκλοφορία του 3ου, ίσως πιο σύντομα αν περάσουν το greenlight, μπουν στο Steam και είναι σε κάποιο deal... Κατα καιρούς ανακοινώνουν και κάποιους διαγωνισμούς με giveaways (από όσο παρακολουθώ).

 

Το Cognition είναι το πρώτο εμπορικό παιχνίδι αυτού του Studio (το προηγούμενο ήταν free) το οποίο φτιάχνουν με πολύ μικρό funding, οπότε σίγουρα θέλουν να έχουν κέρδος από αυτό (δεν τους παίρνει να ρίξουν άμεσα πολύ την τιμή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Moderators

Στις 16 Μαϊου (Πέμπτη) κυκλοφορεί το 3ο επεισόδιο "The Oracle" της σειράς (προτελευταίο της season)

 

Teaser trailer στο spoiler

 

 

 

 

Cognition Episode 3 Releasing on May 16th & Live Launch Party!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...