Προς το περιεχόμενο

ελληνικός ορθογράφος στο iWork?


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να έχω ορθογραφικό έλεγχο στη σουίτα iWorks; Απ' ότι έχω καταλάβει ο ορθογραφικός έλεγχος γίνεται μέσω του Lion, οπότε πρέπει να εγκαταστήσω κάτι στο λειτουργικό, σωστά;

 

Επίσης κάποιος καλό πρόγραμμα για εγγραφή DVD;

 

Το iDVD για την δημιουργία DVD που είναι;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να έχω ορθογραφικό έλεγχο στη σουίτα iWorks; Απ' ότι έχω καταλάβει ο ορθογραφικός έλεγχος γίνεται μέσω του Lion, οπότε πρέπει να εγκαταστήσω κάτι στο λειτουργικό, σωστά;

 

1. Πηγαίνεις εδώ.

 

2. Εάν δεν έχεις λογαριασμό, φτιάχνεις λογαριασμό. Δωρεάν είναι, ένα e-mail θέλει.

Αν έχεις λογαριασμό βάζεις το e-mail που είχες δώσει κατά την εγγραφή σου.

 

3. Στη λίστα των προγραμμάτων, κατεβάζεις και εγκαθιστάς το αρχείο Γλωσσικά Εργαλεία (Lion) για το OS X 10.7 ή το αρχείο Γλωσσικά Εργαλεία για λειτουργικό σύστημα 10.5.8 έως και 10.6.x (Leopard ή Snow Leopard).

 

4. Voila! έχεις ορθογραφικό έλεγχο system-wide. :)

 

Επίσης κάποιος καλό πρόγραμμα για εγγραφή DVD;

Δύο καλά και δωρεάν προγράμματα για την εγγραφή CD και DVD:

 

1. Liquid CD

 

2. Burn

 

 

Το iDVD για την δημιουργία DVD που είναι;

Πάει το iDVD, μόνο στο boxed iLife'11 πακέτο είναι πλέον διαθέσιμο.

 

"While originally only available for Macs with a SuperDrive, until 2011 it was included at no additional charge with all new Macs; from iDVD 6 onwards, Apple supports the ability to burn projects with third-party optical drives. iDVD is no longer preinstalled on Macs shipping with OS X 10.7 Lion, or on iLife '11 downloaded from the Mac App Store, but is still available in the boxed copy of iLife '11 available from Apple stores."

 

Πηγή: wikipedia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ευχαριστώ πολύ Γιώργο. Δουλεύει αρκετά καλά. Δεν δουλεύει όμως στο Pages, παρά μόνο στον Safari. Κάνω κάτι λάθος. Βοήθησε με γιατί θα σου το στείλω πακέτο! :P

2. Έβαλα το Burn. Με πεθαίνει που το Interface είναι έτοιμο λες και θα γράψω εντολές, αλλά δεν πειράζει. :P

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

1. Ευχαριστώ πολύ Γιώργο. Δουλεύει αρκετά καλά. Δεν δουλεύει όμως στο Pages, παρά μόνο στον Safari. Κάνω κάτι λάθος. Βοήθησε με γιατί θα σου το στείλω πακέτο! :P

 

Επιλέγεις όλο το κείμενο (cmd-A) και στον Inspector, στο Text (καρτέλα More) επιλέγεις Ελληνικά (iSquare). Ρίξε μια ματιά εδώ για screenshots.

 

 

2. Έβαλα το Burn. Με πεθαίνει που το Interface είναι έτοιμο λες και θα γράψω εντολές, αλλά δεν πειράζει. :P

Ευχαριστώ.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...