Προς το περιεχόμενο

gmail verification ή απλα φακελωμα?


kage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ζηταει ενα κινητο/τηλ.για verification.μεχρι τωρα απλα το προσπερνουσα(τουλ.μερικους μηνες αυτο το σκηνικο) πατωντας το logo google και εμπαινε μετα κανονικα.τωρα βρηκαν το bug και δεν μπορω να προχωρησω.

το σιγουρο ειναι οτι δεν εχει να κανει με spaming και απλα θελουν αυτες τις πληροφοριες?!!!

το ιδιο συμβαινει και στα 2 mail που εχω στην gmail!!

παλιοτερα δεν ανεφεραν καν για suspicious activity απλα τα θελαν για verification(επιβεβαιωση)

 

<<suspicious activity detected on your account

 

Because we detected unusual activity on your account, we've disabled all access for your protection. We do this to protect your privacy and make sure that only you have access to your account.

For immediate access, follow these steps:

 

Sign in to your account at https://accounts.google.com

You’ll be prompted to enter your phone number to verify your account. Enter your phone number and choose how you want to receive a verification code (SMS or voice call)

Click Send verification code to my phone

You may need to wait up to 10 minutes to receive our SMS or voice call. Please do not request another code if the first one has not arrived. Only the most recent code requested will be accepted.>>

92575064.jpg

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο, εμένα συνήθως όταν μου βγάζει αυτό το μήνυμα για τους δώσω το κινητό μου, έχει και επιλογή skip.

 

Το ενδιαφέρον ειναι το οτι θεωρούν δεδομένη την χρήση κινητού τηλεφώνου. Εγώ προσώπικα δεν χρησιμοποιώ, να δω τι θα κάνω αν παρουσιαστή και σε μένα κάποιο "πρόβλημα". :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ιδιαιτερα χρησιμο στην περιπτωση του 2 way verification.

Aκομα και τον κωδικο μου αν δωσω σ αυτο το post, χαρη στο συγκεκριμενο, μονο οποιος εχει το κινητο μου στα χερια του μπορει να μπει στο λογαριασμο μου.

Κατα τ αλλα δεν εχει ερθει ποτε τιποτα απο τη google περα των verifications και απο τη στιγμη που το νουμερο μου μονο ανωνυμο δεν ειναι, δεν εχω προβλημα να το δωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ιδιαιτερα χρησιμο στην περιπτωση του 2 way verification.

Aκομα και τον κωδικο μου αν δωσω σ αυτο το post, χαρη στο συγκεκριμενο, μονο οποιος εχει το κινητο μου στα χερια του μπορει να μπει στο λογαριασμο μου.

Κατα τ αλλα δεν εχει ερθει ποτε τιποτα απο τη google περα των verifications και απο τη στιγμη που το νουμερο μου μονο ανωνυμο δεν ειναι, δεν εχω προβλημα να το δωσω.

Προσυπογράφω και συμπληρώνω οτι, αν δεν κάνω λάθος, το κινητό χρειαζεται και για την ενεργοποίηση της εφαρμογής Google Authenticator, που χρησιμοποιείται στο two way verification (τουλάχιστον στο iOS).

Εξαιρετικά χρήσιμο και χαίρομαι που υπάρχει αυτός ο τρόπος πιστοποίησης της ταυτότητας μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 κι απο μένα.

 

Πλεον δε φοβάμαι να μπω σε pc αλλων που δεν ξερω τι keyloggers μπορει να τρεχουν για να δω το βασικο μου μεηλ, που ειναι το "κεντρο" ολων των συναλλαγών μου, πεηπαλ, στοιχημα, ημπανκινγκ, αμαζον, ημπεη κλπ.

 

Γενικα με τα συστηματα της γκουγκλ για verification και pass recovery νιωθω σιγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ χαίρομαι πολύ όταν δίνω τα πραγματικά μου στοιχεία στην google ή την Μs ή την Apple ή το fb... για το καλλλό μου.

Εγώ τραβάω τα mail μου από το thunderbird για να αποφύγω αυτή τη ζαλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ χαίρομαι πολύ όταν δίνω τα πραγματικά μου στοιχεία στην google ή την Μs ή την Apple ή το fb... για το καλλλό μου.

Εγώ τραβάω τα mail μου από το thunderbird για να αποφύγω αυτή τη ζαλάδα.

 

εντελως ακυρο ποστ.

 

Ουτε απο θαντερμπερντ θα μπορεσεις να τραβηξεις σε τετοια περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και εγώ χαίρομαι πολύ όταν δίνω τα πραγματικά μου στοιχεία στην google ή την Μs ή την Apple ή το fb... για το καλλλό μου.

Εγώ τραβάω τα mail μου από το thunderbird για να αποφύγω αυτή τη ζαλάδα.

Οπως ειπε και ο Pantelwolf δεν εχει σχεση αυτο που λες. Προτεινω να ριξεις μια ματια στο πως δουλευει το 2 way verification, να αναρωτηθεις ποσο ανωνυμο ειναι το νουμερο του κινητου σου και μετα να κανεις την οποια κριτικη/συγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noobικη ερώτηση αλλά δοκιμάζοντας να το ενεργοποιήσω ανέφερε κάτι του στυλ ότι η «ενεργοποίση» θα ισχύει για τον συγκεκριμένο υπολογιστή για 30 μέρες (είχε ένα checkbox). Αυτό σημαίνει πως κάθε 30 μέρες θα πρέπει να μου στέλνει SMS για να ανανεώνεται ο χρόνος αυτός για το συγκεκριμένο pc;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτου. Φαντάζομαι δεν υπάρχει τρόπος να επιμηκύνεις αυτήν την περίοδο επ άπειρο ε; Απλά μου φαίνεται λίγο φασαρία να πρέπει να το κάνεις αυτό για 6-7 συσκευές απ τις οποίες θες να χεις πρόσβαση στο gmail...

 

edit: Φανταζόμουν πως το SMS θα χρειαζόταν μόνο αν ήθελες ν αλλάξεις password.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Φτου. Φαντάζομαι δεν υπάρχει τρόπος να επιμηκύνεις αυτήν την περίοδο επ άπειρο ε; Απλά μου φαίνεται λίγο φασαρία να πρέπει να το κάνεις αυτό για 6-7 συσκευές απ τις οποίες θες να χεις πρόσβαση στο gmail...

Nοπ, θα πρεπει να το κανεις για καθε μια απο αυτες.

 

edit: Φανταζόμουν πως το SMS θα χρειαζόταν μόνο αν ήθελες ν αλλάξεις password.

Δεν θα το ελεγες και πολυ καλη προστασια εαν γινοταν κατι τετοιο. Σε περιπτωση που μαθευτει ο κωδικος σου, μενεις ξεκρεμαστος. Γι αυτο το λογο ανεφερα και το παρακατω, σε προηγουμενο post

Aκομα και τον κωδικο μου αν δωσω σ αυτο το post, χαρη στο συγκεκριμενο, μονο οποιος εχει το κινητο μου στα χερια του μπορει να μπει στο λογαριασμο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...