Προς το περιεχόμενο

gigabyte 6870 oc


kostask91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα. προκειται να αγορασω τη συγκεκριμενη καρτα γραφικων μεταχειρισμενη. και επειδη δεν υπαρχει εγγυηση για να με πεισει για την καλη της κατασταση ο πωλητης μου εστειλε μια φωτογραφια που εκανε ενα τεστ με το 3dmark vantage.. τα αποτελεσματα ειναι τα παρακατω:

 

gpu test 1: 45.94 fps

gpu test 2: 43.92 fps

 

feature test 1: 46.68 gtexels/s

feature test 2: 6.55 gpixels/s

feature test 3: 45.25 fps

feature test 4: 39.06 fps

feature test 5: 61.09 fps

feature test 6: 126.43 fps

 

GPU SCORE 15345

 

αλλα δεν εχω ιδεα. τι λετε?? να την παρω?

post-228245-0-25454900-1326123079_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

130 εγγυηση οχι δεν εχει . με oc δεν εχω σκοπο να ασχοληθω . απλα μου εστειλε αυτο για να μου αποδειξει την καλη λειτουργια της καρτας αλλα δε ξερω ολα αυτα τι σημαινουν. γιαυτο θελω τη βοηθεια σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα συμφωνησω απολυτα με τον pano.Καρτα χωρις εγγυηση μπορει να σου χαλασει και μετα απο 5 λεπτα χρησης.Πανε χαμενα εντελως τα χρηματα.Και αυτος που σου την πουλαει πολυ χουβαρντας ειναι.Την δινει 30 ευρω φθηνοτερα απο μια καινουργια,και χωρις εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συγκεκριμενη κοστιζει 184 στο skrutz ειναι η εκδοση overclock. αλλα δε μου απαντησε κανενας στο ερωτημα μου. ειναι καλο το τεστ που μου εστειλε??

http://www.skroutz.gr/s/315054/Gigabyte-Radeon-HD-6870-1GB-GV-R687OC-1GD.html?keyphrase=6870+oc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε επειδή και εγώ την ίδια κάρτα θέλω να αγοράσω και επειδή και το δικό μου budget είναι οριακό και έτσι ψάχτηκα τρελά και κατέληξα στο ότι η HIS Radeon hd6870 IceQX Turbo στα 159€ έχει καλύτερες επιδόσεις( μεγαλύτερο Core Clock )

και καλύτερη ψύξη. Επίσης η συγκεκριμένη που θές να πάρεις είναι overclocked απο το εργοστάσιο ΑΛΛΑ δουλεμένη όπως είναι μπορεί μέσα σε 2~3 μέρες να σου χαλάσει και τότε θα το φυσάς και δεν θα κρυώνει...Γι'αυτό σου λέω δώσε 29€ παραπάνω και πάρε 1.Καλύτερες επιδόσεις 2.Καλύτερη ψύξη και 3.ΕΓΓΥΗΣΗ

 

Και για να μήν λέω ότι νάναι... http://www.guru3d.com/article/his-radeon-6870-iceq-x-turbo-x-review/16 Σύγγρινε απλά τους αριθμούς αυτής που σου πρότεινα στο ίδιο Benchmark...

 

Και θερμοκρασίες: http://www.guru3d.com/article/his-radeon-6870-iceq-x-turbo-x-review/9

 

Και σκέψου ότι και αυτή είναι overclocked.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ολα αυτα που λετε . αλλα επειδη το budget ειναι το παρα πολυ 130 ευρω, λογικα θα κατευθυνθω προς αυτην , αρκει να μου απαντησετε στην αρχικη μου απορια. Ειναι καλο το αποτελεσμα του "τεστ" ?

 

Φίλε επειδή και εγώ την ίδια κάρτα θέλω να αγοράσω και επειδή και το δικό μου budget είναι οριακό και έτσι ψάχτηκα τρελά και κατέληξα στο ότι η HIS Radeon hd6870 IceQX Turbo στα 159€ έχει καλύτερες επιδόσεις( μεγαλύτερο Core Clock )

και καλύτερη ψύξη. Επίσης η συγκεκριμένη που θές να πάρεις είναι overclocked απο το εργοστάσιο ΑΛΛΑ δουλεμένη όπως είναι μπορεί μέσα σε 2~3 μέρες να σου χαλάσει και τότε θα το φυσάς και δεν θα κρυώνει...Γι'αυτό σου λέω δώσε 29€ παραπάνω και πάρε 1.Καλύτερες επιδόσεις 2.Καλύτερη ψύξη και 3.ΕΓΓΥΗΣΗ

 

Και για να μήν λέω ότι νάναι... http://www.guru3d.com/article/his-radeon-6870-iceq-x-turbo-x-review/16 Σύγγρινε απλά τους αριθμούς αυτής που σου πρότεινα στο ίδιο Benchmark...

 

Και θερμοκρασίες: http://www.guru3d.com/article/his-radeon-6870-iceq-x-turbo-x-review/9

 

Και σκέψου ότι και αυτή είναι overclocked.

 

οσο για την HIS Radeon hd6870 IceQX Turbo υπαρχει μονο στην αθηνα και ειμαι απο θεσσαλονικη , οποτε θα εχει και μεταφορικα , οποτε μιλαμε πανω απο 30 ευρω επιπλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πές μου αν μπορείς ποιόν επεξεργαστή έχεις. Τα αποτελέσματα αυτά είναι όπως είδες " μέτρια ", αν κοίταξες αυτα που σου πόσταρα ακόμα και η απλή 6850 την πλησιάζει...

 

Επίσης αν θές σίγουρα αποτελέσματα πές του να σου στείλει screenshot από:

1. Game με fps στην εικόνα.

2. Θερμοκρασίες ενώ τρέχει κάποιο βαρύ παιχνίδι.

Τέλος να σιγουρευτής ότι αυτός δεν την έχει πειράξει παραπάνω απο τα νορμάλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πές μου αν μπορείς ποιόν επεξεργαστή έχεις. Τα αποτελέσματα αυτά είναι όπως είδες " μέτρια ", αν κοίταξες αυτα που σου πόσταρα ακόμα και η απλή 6850 την πλησιάζει...

 

Επίσης αν θές σίγουρα αποτελέσματα πές του να σου στείλει screenshot από:

1. Game με fps στην εικόνα.

2. Θερμοκρασίες ενώ τρέχει κάποιο βαρύ παιχνίδι.

Τέλος να σιγουρευτής ότι αυτός δεν την έχει πειράξει παραπάνω απο τα νορμάλ.

 

εχω τον 2500κ. μου εστειλε screenshot με θερμοκρασιες σε idle ομως και ηταν οκ. αυτα. τωρα δε ξερω. τον ειπα να μου την στειλει. και οτι ειναι να γινει ας γινει. ευχαριστω για τις συμβουλες παντως . και αν εχεις τη θεληση μπορεις να μου εξηγησεις τι ειναι τα fps και ποτε ειναι καλη μια καρτα αναλογα με τα fps ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τον 2500κ. μου εστειλε screenshot με θερμοκρασιες σε idle ομως και ηταν οκ. αυτα. τωρα δε ξερω. τον ειπα να μου την στειλει. και οτι ειναι να γινει ας γινει. ευχαριστω για τις συμβουλες παντως . και αν εχεις τη θεληση μπορεις να μου εξηγησεις τι ειναι τα fps και ποτε ειναι καλη μια καρτα αναλογα με τα fps ?

 

Τα fps σημαίνει frames per second δηλαδή ο αριθμός τω εικόνων που προβάλλονται στην οθόνη ανα δευτερόλεπτο, όσο περισσότερα τόσο πιο " playable " είναι το παιχνίδι, όσο ανεβάζεις τις ρυθμίσεις τόσο πιο δυνατή κάρτα γραφικών χρειάζεσαι για να κρατήσεις τα fps υψηλά. Άρα όσο περισσότερα fps έχεις σε κάποιο παιχνίδι τόσο καλύτερη η κάρτα. Επίσης αν δεν σε πειράζει πές μου λίγο τις θερμοκρασίες της...

Για να καταλάβεις:

30fps --> ανεκτό

30-40fps --> μέτριο

40-60fps --> καλό

>60fps --> πολύ καλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα fps σημαίνει frames per second δηλαδή ο αριθμός τω εικόνων που προβάλλονται στην οθόνη ανα δευτερόλεπτο, όσο περισσότερα τόσο πιο " playable " είναι το παιχνίδι, όσο ανεβάζεις τις ρυθμίσεις τόσο πιο δυνατή κάρτα γραφικών χρειάζεσαι για να κρατήσεις τα fps υψηλά. Άρα όσο περισσότερα fps έχεις σε κάποιο παιχνίδι τόσο καλύτερη η κάρτα. Επίσης αν δεν σε πειράζει πές μου λίγο τις θερμοκρασίες της...

Για να καταλάβεις:

30fps --> ανεκτό

30-40fps --> μέτριο

40-60fps --> καλό

>60fps --> πολύ καλό

 

αχα.. καταλαβα.. σε idle μονο που μου εδωσε ειναι 48 βαθμους και παραξενευτηκα που ηταν τοσο ψηλα και το ρωτησα και μου ειπε οτι ειναι λιγο υψηλα γιατι μολις ειχε κανει το "τεστ" κ δε προλαβε να κρυωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχα.. καταλαβα.. σε idle μονο που μου εδωσε ειναι 48 βαθμους και παραξενευτηκα που ηταν τοσο ψηλα και το ρωτησα και μου ειπε οτι ειναι λιγο υψηλα γιατι μολις ειχε κανει το "τεστ" κ δε προλαβε να κρυωσει.

 

Καλό θα ήταν μόλις την πάρεις να δείς θερμοκρασίες με το MSI Afterburner αφού την αφήσεις 5 λεπτάκια αχρησιμοποίητη ΤΕΛΕΙΩΣ για να σιγουρευτείς οτι δεν θα έχεις πρόβλημα... Και κάνε και κανα τεστάκι με τον MSI Kombuster που έρχετε μαζί με τον Afterburner για να δείς επιδόσεις και μέγιστες θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ναι ξερω αυτο θα κανω. ελπιζω να σταθω τυχερος . μολις ειδα μια 6870 στα 140 με εγγυηση κιολας http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/soundvideocards/44077-6870/ . ας ειναι καλη αυτη που πηρα τουλαχιστον και δεν με χαλαει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...