Προς το περιεχόμενο

Norton Ghost 15 Πρόβλημα ;


temeteron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα μηχάνημα με windows 7 ultimate 64bit intel core 2 quad Q6600 στα 2.4Ghz. Προσπαθώ να του κάνω backup με το norton ghost 15 μέσω boot cd και διαβάζει για πολύ ώρα και στο τέλος δεν βλέπει τους σκληρούς. Δοκίμασα να εγκαταστήσω το πρόγραμμα απο τα windows αλλά στην αρχική οθόνη όταν τρέχω το autorun.exe μου βγάζει την επιλογες:

 

Run driver validation κάνω validation drivers και μου βγάζει το εξής μήνυμα:

 

These storage and network devices cannot be used when booting with Symantec Recovery Disk. While you can continue to use the product, you should obtain the necessary drivers and test Symantec Recovery Disk before you rely on the functionality provided by the recovery environment. For information about adding additional drivers and testing Symantec Recovery Disk, refer to the product documentation.

 

The following devices do not have drivers in the Symantec Recovery Disk.

 

WAN Miniport (IKEv2)

 

A detailed information about these devices is given below

 

Description : WAN Miniport (IKEv2)

Class : Net

Class Guid : {4d36e972-e325-11ce-bfc1-08002be10318}

Hardware Id : ms_agilevpnminiport

Hardware Id : MS_AgileVpnMiniport

----------------------------------

 

Μπορεί να με βοηθήσει κανείς και να μου πει γιατί δεν μπορώ να κάνω το backup ; Έχω δοκιμάσει και με άλλο δίσκο αλλα τα ίδια. Καμία βοήθεια ; Έχει τύχει σε κανέναν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, με τον ίδιο επεξεργαστή και λειτουργικό, δεν έχω κανένα πρόβλημα στη λήψη ή την επαναφορά backup σε άλλο δίσκο ή άλλη κατάτμηση του ίδιου δίσκου με χρήση του Norton Ghost 11.5 σε περιβάλλον DrDOS, εδώ και τρία χρόνια που το χρησιμοποιώ. Μόνο αν προσπαθήσω να πάρω backup της κατάτμησης που περιέχει το λειτουργικό τρέχοντας το Norton Ghost μέσα από το λειτουργικό βγαίνει η προειδοποίηση που φαίνεται στην εικόνα και δεν το συνεχίζω. Δεν έχω δοκιμάσει το Norton Ghost 15. Η Μ/Β μου είναι ASUS P5Q.

post-98859-0-66220800-1329717237_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω πάρει πολλά backup με το norton ghost αλλα αυτό το να μην βλέπει σκληρούς και να κολλάει και να εμφανίζει τα παρακάτω μηνύματα πρώτη φορά. Το μοιράστηκα εδώ στο insomnia.gr μήπως σε κανένα άλλο μέλος έχει τύχει κάτι παρόμοιο και μπορεί να προσφέρει την βοήθεια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν δοκιμάζεις να εκκινήσεις με Norton Ghost 11.5; Ίσως το πρόβλημα να οφείλεται σε bug του Norton Ghost 15.

Στο διαδίκτυο πάντως αναζητώντας WAN Miniport (IKEv2) κανείς δε βρήκε λύση στο πρόβλημα.

Ποια Μ/Β έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γιατί δεν δοκιμάζεις να εκκινήσεις με Norton Ghost 11.5; Ίσως το πρόβλημα να οφείλεται σε bug του Norton Ghost 15.

Στο διαδίκτυο πάντως αναζητώντας WAN Miniport (IKEv2) κανείς δε βρήκε λύση στο πρόβλημα.

Ποια Μ/Β έχεις;

 

 

 

Ο υπολογιστής είναι τυποποιημένος ACER και το μοντέλο του είναι :

 

 

ACER ASPIRE M5641 από το πρόγραμμα CPU-Z για την μητρική αναφέρει:

 

Acer model MCP73PV - NVIDIA MCP73

 

CHIPSET NVIDIA GEFORCE 7100

SOUTHBRIDGE NVIDIA NFORCE 630i

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν δοκιμάζεις να εκκινήσεις με Norton Ghost 11.5; Ίσως το πρόβλημα να οφείλεται σε bug του Norton Ghost 15.

Στο διαδίκτυο πάντως αναζητώντας WAN Miniport (IKEv2) κανείς δε βρήκε λύση στο πρόβλημα.

Ποια Μ/Β έχεις;

Έχεις SATA δίσκους και τους βλέπει κανονικά μέσα από το drdos;;

Γενικά αυτό είναι το πρόβλημα με αυτές της περιπτώσεις (bootcd), πρέπει να περάσεις τους κατάλληλους driver του sata controller για να βλέπει τους δίσκους(εκτός και αν μπορείς να το γυρίσεις σε ide mode μέσα από το bios)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μόνο SATA2 δίσκους αλλά τελευταία λόγω χρήσης πολλών λειτουργικών σε διαφορετικούς σκληρούς παίρνω ghost μέσα από Windows με Ghost32.exe. Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να το κοιτάξω το αν βλέπει τους δίσκους από DrDOS, σε καμιά ώρα θα το δω και θα επανέλθω.

 

Τελικά έχεις δίκιο TheELF δεν προχωράει η φόρτωση του DrDOS μετά την εγκατάσταση των USB drivers προφανώς λόγω αδυναμίας αναγνώρισης των δίσκων SATA.

Μόνη λύση είναι το Live CD και λήψη ghost μέσα από τα Windows ή η χρήση προϊόντων της Acronis για λήψη εικόνας δίσκου.

Θα πειραματιστώ σχετικά και θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις SATA δίσκους και τους βλέπει κανονικά μέσα από το drdos;;

Γενικά αυτό είναι το πρόβλημα με αυτές της περιπτώσεις (bootcd), πρέπει να περάσεις τους κατάλληλους driver του sata controller για να βλέπει τους δίσκους(εκτός και αν μπορείς να το γυρίσεις σε ide mode μέσα από το bios)

 

 

Τι εννοείς όταν λες drdos;; Δοκίμασα να κάνω recovery και με το norton ghost 2003 και εκεί που φόρτωνε απο το DOS και έλεγε win98... και τα λοιπά ξαφνικά μου πέταξε ότι δεν βρήκε τους οδηγους. Λες να είναι η sata drivers ε και που μπορώ να βρω sata drivers γιαυτό το μοντέλο ;

Υπάρχει περίπτωση να τα γυρίσω σε ide mode μέσα απο το bios και να γίνει fix στο πρόβλημα μου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκδοση του dos είναι το drdos δεν πρόκειται να βρεις sata driver για dos εκτός και αν είσαι πολύ κωλόφαρδος πολύ λίγες περιπτώσεις να υπάρχει για κάποια μητρική.

Αν το γυρίσεις σε ide θα φτιάξει αν και η μητρική έχει σωστή ερμηνεία του ide mode αλλά θα έχεις προβλήματα με το λειτουργικό αν το ξεχάσεις και δεν το ξανά γυρίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To PC βρίσκεται στο πατρικό μου όταν πάω θα κάνω αυτή την ενέργεια με το ide mode. Τώρα για sata drivers δεν το κόβω να έχει βγάλει η ACER. Το μηχάνημα είναι Acer Asprire Desktop Pc M5641.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είναι να τρέχεις(σε πατρικά) κάνε μερικές εναλλακτικές μπας και πιάσει κάτι π.χ. υπάρχουν προγράμματα βασισμένα σε linux που κάνουν την ίδια δουλειά όπως το Ping ή το clonezilla

Κανονικά οι σύγχρονες εκδόσεις του ghost σε αφήνουν να κάνεις ένα δισκάκι από το υπάρχον σύστημά σου(οπότε έχει όλα τα driver) για να δουλέψεις με αυτό,δοκίμασε να το κάνεις και αυτό.

 

Το μήνυμα που σου βγάζει είναι για την κάρτα δικτύου οπότε δεν σε νοιάζει,αν έχει επιλογή για να το προσπεράσεις κάνε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είναι να τρέχεις(σε πατρικά) κάνε μερικές εναλλακτικές μπας και πιάσει κάτι π.χ. υπάρχουν προγράμματα βασισμένα σε linux που κάνουν την ίδια δουλειά όπως το Ping ή το clonezilla

Κανονικά οι σύγχρονες εκδόσεις του ghost σε αφήνουν να κάνεις ένα δισκάκι από το υπάρχον σύστημά σου(οπότε έχει όλα τα driver) για να δουλέψεις με αυτό,δοκίμασε να το κάνεις και αυτό.

 

Το μήνυμα που σου βγάζει είναι για την κάρτα δικτύου οπότε δεν σε νοιάζει,αν έχει επιλογή για να το προσπεράσεις κάνε το.

 

 

το ping και το clonezilla όμως για να παίξουν πρέπει να φορτώσω linux ; Ναι το ξέρω πως οι σύγχρονες εκδόσεις του ghost σε αφήνουν να κάνεις ένα δισκάκι. Το θέμα είναι πως όταν βάζω το ghost και πάω να το κάνω install μέσω windows δεν έχει την επιλογή setup όπως έχει στο laptop μου αλλα μόνο το run validation driver και μου πετάει αυτό το πρόβλημα της κάρτας δικτύου χωρίς να έχει δυνατότητα να την προσπεράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ping και το clonezilla όμως για να παίξουν πρέπει να φορτώσω linux ;

Στης σελίδες τους έχουν έτοιμα δισκάκια σε μορφή iso που απλά ξεκινάς με αυτά και τρέχουν απευθείας το πρόγραμμα(ό,τι είναι να φορτώσουν το κάνουν αυτόματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι SATA drivers για τον υπολογιστή σου περιέχονται στο Chipset_NVIDIA_15.45_W7x64_A.zip που μπορείς να κατεβάσεις από το Internet.

Το BIOS δεν έχει επιλογή για απομόνωση της κάρτας δικτύου, μήπως με αυτόν τον τρόπο παρακαμφθεί το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις SATA δίσκους και τους βλέπει κανονικά μέσα από το drdos;;

Γενικά αυτό είναι το πρόβλημα με αυτές της περιπτώσεις (bootcd), πρέπει να περάσεις τους κατάλληλους driver του sata controller για να βλέπει τους δίσκους(εκτός και αν μπορείς να το γυρίσεις σε ide mode μέσα από το bios)

 

Τελικά η λύση δόθηκε για μένα με τη διαδικασία δημιουργίας bootable USB stick σύμφωνα με τις οδηγίες που αναφέρονται εδώ:

http://users.telenet...ootPEUSB_UK.htm

Συμπληρωματικά πριν από το Step 2: Starting Pebuilder χρειάστηκε φυσικά να προστεθούν στο φάκελο C:\pebuilder3110a\plugin\ghost8\files τα αρχεία: ghost32.exe, ghostexp.exe, ghostsrv.exe και ghostcdr.dll τα οποία είναι απαραίτητα για την εκτέλεση του Norton Ghost σε περιβάλλον Windows (32bit).

Ένα σημείο που πρέπει ν' αναφέρω επίσης είναι το ότι το USB stick λειτουργεί μόνο με αγγλικά Windows και όχι με ελληνικά.

Έτσι έφτιαξα ένα στικάκι με το οποίο μπορώ σε πολύ μικρό χρόνο να μπαίνω σε περιβάλλον Windows XP και να παίρνω ή να επαναφέρω ghost των σκληρών δίσκων οποιουδήποτε υπολογιστή έχει τη δυνατότητα εκκίνησης από USB παρακάμπτοντας έτσι την αδυναμία του DrDOS να διαβάσει δίσκους SATA

Εξυπακούεται ότι το ίδιο μπορεί να γίνει φτιάχνοντας απλά ένα CD με το pebuilder3110a.exe αλλά η φόρτωση του λειτουργικού διαρκεί πολύ περισσότερο από ότι με το USB stick και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε netbook λόγω έλλειψης CD drive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...