Προς το περιεχόμενο

Smartphones: Απαραίτητα εργαλεία ή επιβαλλόμενη μόδα?


Δεινόσαυρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή την ανακοίνωση των πρώτων τετραπύρηνων smartphones έκανα εδώ http://www.insomnia.gr/topic/437928-%ce%b7-lg-%ce%b1%ce%bd%ce%b1%ce%ba%ce%bf%ce%b9%ce%bd%cf%8e%ce%bd%ce%b5%ce%b9-%cf%84%ce%bf-%cf%84%ce%b5%cf%84%cf%81%ce%b1%cf%80%cf%8d%cf%81%ce%b7%ce%bd%ce%bf-optimus-4x-hd/page__view__findpost__p__4593230 ένα ποστ. Ανοίγω αυτό το θέμα σε περίπτωση που ενδιαφέρει κάποιους να συνεχιστεί αυτή η συζήτηση χωρίς να βγαίνουμε off topic στην παραπάνω είδηση.

 

Η τοποθέτησή μου ήταν αυτή:

 

Κάθε προϊόν (υποτίθεται ότι) κατασκευάζεται για να εξυπηρετήσει τον κύριο σκοπό που έχει το γένος των συσκευών στις οποίες ανήκει.

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση το γένος ονομάζεται κινητό τηλέφωνο. Ο σκοπός λοιπόν είναι η δυνατότητα διεξαγωγής τηλεφωνικών κλήσεων χωρίς να υπάρχει σταθερή τηλεφωνική γραμμή. Επειδή ο σκοπός αυτός εκπληρούται αντικειμενικά από όλες τις συσκευές το βάρος πέφτει στη φορητότητα.

 

Τα τηλέφωνα βέβαια, έχουν -και καλώς- και παρεπόμενες λειτουργίες και χαρακτηριστικά. Βγάζουν φωτογραφίες, συνδεόνται στο internet κτλ κτλ. Κάποιοι ζητούν απ αυτά να ανάβουν και το μπόιλερ. Τέλος πάντων.

 

Τα τελευταία χρόνια υπάρχει μία μεγάλη αντίφαση: Το βάρος πέφτει στις παρεπόμενες δυνατότητες (οι περισσότερες από τις οποίες ειρήσθω εν παρόδω είναι από υπερβολικές έως άχρηστες) με ζημιωμένη την φορητότητα.

 

Η επιλογή αυτή δεν μπορεί να κριθεί καν αξιολογικά. Είναι a priori λάθος, τόσο μάλιστα που δεν χωράνε διαφορετικές απόψεις και προσεγγίσεις. Και αυτό γιατί η φορητότητα η οποία βάλεται (μεγαλύτερα και συνήθως βαρύτερα κινητά) είναι έννοια γένους σε αντίθεση με τα παρεπόμενα χαρακτηριστικά. Είναι σαν να συγκρίνει κανείς μήλα με πορτοκάλια.

 

Μήπως όμως χρειάζονται αυτές οι εξελιγμένες λειτουργίες? Ναι, αλλά σε πάρα πολύ μικρή μερίδα κόσμου. Χρηματιστές, επιχειρηματίες και άλλες παρεμφερείς κατηγορίες χρηστών. Στο 2012 που σχεδόν όλοι έχουν υπολογιστή φορητό ή σταθερό και σε κάθε γωνία υπάρχει internet καφέ, κανένας (είπαμε, σχεδόν) δεν έχει την δικαιολογία ότι "θέλει να τσεκάρει τα mail του" και αυτό πρέπει να γίνει από το κινητό του.

 

Σε κάθε περίπτωση έχουμε ένα παλιό φαινόμενο. Η αγορά δημιούργησε εκ του μηδενός μια ψευτο-ανάγκη και την επέβαλε στα μυαλά των χρηστών.

 

Ευκολότερη ζωή σημαίνει να μην βαραίνει η τσέπη στο σακάκι ή να μην γρατζουνίζεται η πανάκριβη οθόνη από τα κλειδιά που έχω επίσης στην τσέπη μου. Τα υπερπολύτιμα mails μου με τα newsletter από το πλαίσιο και τις συνταγές μαγειρικής μπορούν να περιμένουν μέχρι να επιστρέψω στο σπίτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάποτε ήσουν "in" αν είχες το πιο μικρό κινητό της αγοράς. Τώρα είσαι "in" αν φοράς ολόκληρο laptop στο αφτί. Τι άλλο θα περάσουν θέλω να ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μποξεράκια με ενσωματωμένες υπέρλεπτες lcd οθόνες και wi fi. Αμφιβάλλεις ότι πολλοί θα τρέξουν να αγοράσουν? Που να σηκώνονται να παν μεχρι το Pc μεσα στη μέση της νύχτας? Κάτι τέτοιο θα τους έλυνε το πρόβλημα σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά έχετε μείνει πίσω.....προσπαθώ να πλασάρω ιδέα για smartphone-jetpack με fuel-cells που θα σε πηγαίνει κάθε μέρα στη δουλειά σου με τη χρήση του GPS!!! Περιμένω προσφορές από τις εταιρίες για την πατέντα... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μεν αλλά. Συμφωνώ με το αρχικό μήνυμα αλλά πιστεύω ότι η επικοινωνία έχει αλλάξει και εκεί που κάποτε μια ενημέρωση θα γινόταν τηλεφωνικά τώρα γίνεται με e-mail. Συν το ότι είναι μια συσκευή που κουβαλάμε οι περισσότεροι μαζί μας παντού και για πολλές ωρες, συν ότι καλώς ή κακώς μας χαρακτηρίζει. Προσωπικά το θεωρώ πολυεργαλειο και έχοντας μεγαλώσει σε προ-ίντερνετ εποχή εκτιμώ τα όσα μου προσφέρει. Επίσης για μένα τεχνολογία χωρίς δυνατότητα φορητότητας δεν έχει πρακτικό ενδιαφέρον, γι' αυτό πχ δεν βολεύτηκα ποτέ με την ιδέα του σταθερού υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές σκέψεις που μου έχει δημιουργήσει η ασταμάτητη "γκρίνια" για το συγκεκριμένο θέμα:

 

 

 

Όλες οι μόδες "επιβαλλόμενες" είναι κατά μια άποψη. Δε μαζευτήκατε όλοι μια μέρα και σχεδιάσαμε τα ρούχα που θα φορέσουμε το χειμώνα του 2011, ούτε πήραμε όλοι μέρος στο σχεδιασμό του τελευταίου μοντέλου της Audi, ούτε είπαμε στους μηχανικούς της Intel την άποψή μας για την επόμενη γενιά των επεξεργαστών της κτλ.

 

Θύματα των διαφημιστών δεν είναι μόνο όσοι αγοράζουν οτιδήποτε καινούριο και φανταχτερό βγει χωρίς να το χρειάζονται, αλλά και όσοι κατακρίνουν οτιδήποτε καινούριο βγαίνει γιατί στην ουσία και αυτοί θα ήθελαν να το έχουν.

 

Τα smartphones δεν είναι πλέον μόδα αλλά εξέλιξη και όπως πάντα κάποιοι αναπολούν "τους παλιούς καλούς καιρούς" όταν όλα ήταν καλύτερα, απλούστερα, πιο αγνά και παρθένα.

 

Σε 2 χρόνια τα smart devices θα κοστίζουν από 50 ευρώ, φθηνότερα απ όσο κόστιζαν τα κινητά της Nokia πριν 10 χρόνια.

 

Καποιοι τα χρειάζονται, άλλοι όχι. Πού το περίεργο;

 

Το insomnia.gr είναι φόρουμ τεχνολογίας-γκατζετολογιας. Οφείλουμε να έχουμε το βλέμμα διαρκώς στραμμένο στο μέλλον, να είμαστε οραματιστές, όχι σαν κάτι τεχνοφοβικές γιαγιουλες.

 

;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει να κάνει με το τι ψάχνει κ τι θέλει ο καθένας, για κάποιους είναι εργαλείο, για κάποιους νομίζουν ότι το χρειάζονται ενώ θα μπορούσαν να στείλουν σμσ κ να κάνουν κλήσεις κ με 9,90 της vodafone το τηλεκοντρόλ, όμως παίρνουν iphone, galaxy II κτλ επειδή γουστάρουν κ ας μην έχουν ιδέα κ ας μην χρησιμοποιήσουν ποτέ ούτε το 1% των δυνατοτήτων της συσκευής.

 

έίναι όπως κ τα αυτοκίνητα.. όλα θα σε πάνε το θέμα είναι εσύ που πάς κ πως θες να πας.. αν θες να πας στο βουνό δε θα πας με το σκαραβέο.. κ αν θες να πας στο κέντρο της αθήνας δεν θα πας με το αγροτικό..αλλά υπάρχουν κάποιοι που το κάνουν κ αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης για μένα τεχνολογία χωρίς δυνατότητα φορητότητας δεν έχει πρακτικό ενδιαφέρον, γι' αυτό πχ δεν βολεύτηκα ποτέ με την ιδέα του σταθερού υπολογιστή.

 

Αυτή ακριβώς η νέα τεχνολογία των κινητών τηλεφώνων είναι που σκοτώνει τη φορητότητα. Δε νομίζω να μπορεί το κινητό αυτού του θέματος (αφορμή γι'αυτό το νήμα) να χωρέσει στη τσεπούλα σου...

Οπότε η φορητότητα που σου πλασάρουν είναι στην ουσία πλασματική, άσε που είναι & τελείως εξαρτώμενη. Τι να τις κάνω τόσες γκατζετιές όταν δε μπορώ να τις χρησιμοποιήσω όταν πραγματικά τις θέλω επειδή πρέπει κάθε 12ωρο να τρέχω σπίτι για να το φορτίσω!

Προσωπικά ως πολυεργαλείο πιο χρήσιμος μου έχει φανεί ο σουγιάς στη τσέπη μου παρά ένα smartphone.

 

Θύματα των διαφημιστών δεν είναι μόνο όσοι αγοράζουν οτιδήποτε καινούριο και φανταχτερό βγει χωρίς να το χρειάζονται, αλλά και όσοι κατακρίνουν οτιδήποτε καινούριο βγαίνει γιατί στην ουσία και αυτοί θα ήθελαν να το έχουν.

 

Γιατί το πιστεύεις αυτό; Επειδή το κατακρίνουμε σημαίνει ότι καταπιέζουμε του εσωτερικούς μας πόθους & τους εξωτερικεύουμε με αρνητικό τρόπο; Ίσως η απάντηση είναι πιο απλή: Απλά δε το θέλουμε smile.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ιδία θα μπορούσαμε να γραψουμε για οτιδήποτε. Ξέρεις ποσος κόσμος έχει πεθάνει απο μαχαίρι; Τι σημαίνει αυτό , ότι πρέπει να καταργηθούν τα μαχαίρια; Δε σκοτωνει το μαχαίρι, αλλα αυτος που το κρατα.

Προσωπικά καρφι δε μου καίγεται αν κάποιος που δεν του χρειάζεται smartphone το αγοραζει, όπως δε μου καίγεται και καρφι αμα παρει 600€ και τα κάψει.

Δικα του ειναι, γουστο του και καπέλο του.

Με αυτή τη λογική παντως, θα ζουσαμε ολοι σε σπηλιές, γιατί όλα άχρηστα ειναι. Μη σου πω, τραβα αυτοκτονησε, γιατί έτσι και αλλιώς κάποτε θα πεθάνεις.. :) Αυτή η συζήτησή κρύβει υποκρισια.. Τι κάθεστε και ασχοληστε.. Για να έχετε τέτοιες απορίες, προφανώς τα smartphone ειναι άχρηστα για εσας. Δε σας τα επέβαλε κανείς. Παρτε ένα απλο κινητό και αφήστε εμας τα θυματα του μάρκετινγκ να χαλαμε τα λεφτά μας αδικα. Δε χρειάζεται να μας σωσετε.

Φιλικα παντα.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατί το πιστεύεις αυτό; Επειδή το κατακρίνουμε σημαίνει ότι καταπιέζουμε του εσωτερικούς μας πόθους & τους εξωτερικεύουμε με αρνητικό τρόπο; Ίσως η απάντηση είναι πιο απλή: Απλά δε το θέλουμε smile.gif

Εκπροσωπείς και κάποιο ευρύτερο σύνολο πέραν του εαυτού σου; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξυ δεινοσαυρε, όλα οσα γραφεις ειναι εντελώς λάθος. Ουσιαστικά ταυτιζεις smartphone= δέχεται email. Hello? anybody there? email δέχονται και τα κινητα των 30€ μη smartphone εδω και κάτι αιώνες..

Ούτε ειναι απαραιτητα σε χρηματιστές, πρόεδρους δημοκρατίας κλπ επειδή δέχονται email.

Ούτε η βασική λειτουργιά ενος smartphone ειναι να παίρνεις τηλέφωνο. Αυτό το κάνουν τα κινητα των 30€ Κακώς τα λεμε κινητα τηλεφωνα. Ο σωστος ορος ειναι pc τσέπης που παίρνει και τηλέφωνο, για να μη κουβαλας 2 συσκευες. Πολοι αγορασανε τέτοιες συσκευες ακόμα και όταν δεν είχαν τηλέφωνο. Παρα πολοι θα τα αγοράζαμε και σημερα ακόμα και αν έβγαινε ένας νομος που απαγόρευε να έχουν και τηλέφωνο, αρα ολο το σκεπτικό σου ειναι εντελώς λάθος.

Σίγουρα όμως ειναι άχρηστα σε πολλούς, που πολυ καλα κάνουν και δεν τα αγοράζουν.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό «λάθος» είναι ότι θεωρούμε τα smartphones τηλέφωνα ή έστω πως αυτή είναι η βασική τους ιδιότητα ενώ στην ουσία είναι κάτι σαν PDA που απλά έχει την δυνατότητα τηλεφωνικών κλήσεων. Αν κάποιος που θέλει ένα απλό τηλέφωνο πάει και πάρει ένα τέτοιο, δεν του φταίει ότι η τεχνολογία έχει προχωρήσει αλλά ότι αυτός δε μπορεί να κάνει σωστή εκτίμηση των αναγκών του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό λάθος που θεωρώ ότι κάνετε είναι ότι έχετε όσοι κατακρίνατε μια τελείως διαστρεβλωμένη αντίληψη για την έννοια ανάγκη. Κατά τα άλλα κανένας δεν απάντησε επί της ουσίας. Ότι εμποδίζει την φορητότητα σε μία φορητή συσκευή είναι ενάντια στην εξέλιξη. Τι δεν καταλαβαίνετε απ αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν κινητα που κραταει η μπαταρια τους μερικες εβδομαδες ή και μήνες. Αν οι ανάγκες σου προσανατολίζονται στην απολυτη φοριτότητα παρε ενα τέτοιο. Αν θες να εχεις οθονη, ταχυτητα, συνδεσιμοτητα σορυ αλλα θα σου κραταει μια μερα η μπαταρια.

Εσυ μαλλον δεν καταλαβαινεις. Δεν καταλαβαινεις οτι η αγορα ειναι τεραστια και εχεις επιλογες.

 

Αυτη τη στιγμη εχω καταφέρει και εχω γονατισει ολα τα high end τηλεφωνα που κυκλοφορουν. Απο galaxy s2, razer, o2x, o3d, iphone 4s. Θα ήθελα να εχω ενα πιο δυνατο τηλέφωνο οποτε κάθε upgrade ειναι ευχάριστο.

Και δεν ειμαι επιχειρηματιας. Θέλω να βλεπω τα νεα τις ημέρας, να μπορουν να με βρουν οι φίλοι μου συνεργατες και πελατες στο chat, να κανω video κλήσεις με την κοπελα μου που ειναι 200 χλμ μακρια, να βλεπω καμια ταινια στο λεωφορείο ή να παιζω κανα καλο παιχνιδι, να βλέπω τον καιρο, να έχω την αντέντα μου, την ημερολόγιο μου, να ελένγχω exeloχαρτα που μου στέλνουν, να ακουω την μουσική μου, να χρησιμοποιω το κινητο μου σαν videoplayer για την τηλεοραση και η λίστα συνεχιζετε μιας και οι δυνατοτητες τίνουν στις 500.000...

 

Οι αναγκες ειναι 3. Μαμ, κακα και νανι. Απο εκει και περα όλα ειναι πλασματικα. Για μενα το "κινητο" ειναι μια συσκευη που μου διευκολύνει την ζωη και μπορω να κανω περισσοτερα πραματα πιο ευκολα πιο γρηγορα και πιο απλα. Για σενα ειναι μια συσκευή που περνει τηλέφωνα και δεν χρειάζετε να την βαζεις ποτε στην πριζα. Ο καθενας μας καλύπτετε οποτε δεν καταλαβαίνω που ειναι το προβλημα σου....

 

Τέλος βλέπεις οτι παρολο που η συσκευη που μπήκες στον κοπο να ανοιξεις το θέμα ειναι "τερας" δυνατοτητων κάνει μεγαλα βηματα προς την φορητοτητα. Έχει ~40% μεγαλύτερη μπαταρία απο το αντιστιχο περσινο μοντελο (optimus 2x ας πουμε) και ο επεξεργαστής του ειναι πιο οικονομικος. οποτε αυτο

Ότι εμποδίζει την φορητότητα σε μία φορητή συσκευή είναι ενάντια στην εξέλιξη.
ειναι ακυρο....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...