Προς το περιεχόμενο

wind store συμφερει?


gogok

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θεμα ειναι αν θα βαγινει ενας μισθος. Δε θες πια να βγαζεις 5χιλ το μηνα.

Αν αξιζει σαν αγορα , για μενα το κρινει αυτο!

Τι ακριβώς εννοείς;

 

Αν πάρεις και υπαλλήλους ούτε 300 το μήνα δεν θα μένουν, φίλος έχει μαγαζί Wind με τον αδερφό του, ο αδερφός του όμως δουλεύει αλλού γιατί δεν περισσεύει ευρώ :)

Επεξ/σία από vairass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή έχω 2 άτομα δικά μου σε Wind, σε κεντρικά σημεία στην Αθήνα, δε πα να πνίγονται στη δουλειά και να έρχονται 500 άτομα να πληρώσουν λογαριασμούς τη μέρα; Δε πα να έχεις super υπαλλήλους που ξέρουν την Wikipedia απέξω και η ευγένειά τους σου φέρνει κόσμο στο μαγαζί; Αν δεν πιάσουν τους στόχους που θέλει η Wind (πχ αλλαγή καρτοκινητά σε καρτοσυμβόλαια, νέους συνδρομητές κλπ) δεν πας πουθενά. Δεν ξέρω αν όλοι έτσι το κάνουνε (cosmote - vodafone), αλλά αυτή η τακτική μου προκαλεί αηδία. Και μόνο που η μόνη έννοια όλων των υψηλοστελεχών της Wind είναι οι στόχοι του κάθε καταστήματος και όχι η καλή εξυπηρέτηση των πελατών και ο σεβασμός προς τους εργαζόμενούς τους, εύχομαι να έχουν μια ζωή την πορεία που έχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω σε ποιο μέρος ζεις αλλά αφού θέλεις να ανοίξεις ένα κατάστημα franchise, γιατί δεν κοιτάς σε καταστήματα καφεστίασης (ακόμα ενα?) ή κάτι αλλο;

Νομίζω οτι είναι πιο σίγουρο σαν επένδυση (όσο σίγουρο είναι κάτι τέτοιο εν έτη 2017 στην Ελλάδα), ανάλογα πάντα τον πληθυσμό που έχει το μέρος που διαμένεις.

Όπως είπαν και παραπάνω, αν δεν υπάρχει επιδότηση για ένα κατάστημα εταιρειας τηλεπικοινωνιών δύσκολα θα έχεις άμεσο κέρδος. Γνώμη μου πρέπει να το ψάξεις πολύ πριν ανοίξεις γενικά κάποιο κατάστημα (οποιουδήποτε είδους).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάλω μια ιδέα; Δες την πιθανότητα ανοίγματος Pizza Fan, στις περιοχές που γράφουν στα φυλλάδιά τους και δίνουν εγγυημένη επιτυχία, έχοντας κάνει οι ίδιοι έρευνα αγοράς. Δεν είναι και πάρα πολλά τα λεφτά της επένδυσης, με δεδομένο ότι μπορείς να πάρεις τα πάντα με leasing ή επιδότηση. Η pizza fan ως αλυσίδα έχει τρελούς τζίρους, λόγω πολύ χαμηλού κόστους των προϊόντων της και της καλούτσικης γεύσης. 5 ευρώ μια μεγάλη πίτσα ή 16 ευρώ τρεις πίτσες με δώρο σφολιάτα με μερέντα, είναι πολύ καλές τιμές και παραγγέλνει πάρα πολύς κόσμος. 

 

Για το κατάστημα wind, εγώ θα ήμουν κάθετα αρνητικός γιατί έχω γνωστό που το έκλεισε σε ελάχιστα χρόνια, έχοντας το μοναδικό κατάστημα σε όλη την περιοχή. Μόνο κάρτες έβαζαν (το κέρδος κάτι λεπτά), και πλήρωναν λογαριασμούς. Με το σήμα που έχει η Wind γενικότερα, είναι πολύ μεγάλο το πρόβλημα πιστεύω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάλω μια ιδέα; Δες την πιθανότητα ανοίγματος Pizza Fan, στις περιοχές που γράφουν στα φυλλάδιά τους και δίνουν εγγυημένη επιτυχία, έχοντας κάνει οι ίδιοι έρευνα αγοράς. Δεν είναι και πάρα πολλά τα λεφτά της επένδυσης, με δεδομένο ότι μπορείς να πάρεις τα πάντα με leasing ή επιδότηση. Η pizza fan ως αλυσίδα έχει τρελούς τζίρους, λόγω πολύ χαμηλού κόστους των προϊόντων της και της καλούτσικης γεύσης. 5 ευρώ μια μεγάλη πίτσα ή 16 ευρώ τρεις πίτσες με δώρο σφολιάτα με μερέντα, είναι πολύ καλές τιμές και παραγγέλνει πάρα πολύς κόσμος. 

 

Για το κατάστημα wind, εγώ θα ήμουν κάθετα αρνητικός γιατί έχω γνωστό που το έκλεισε σε ελάχιστα χρόνια, έχοντας το μοναδικό κατάστημα σε όλη την περιοχή. Μόνο κάρτες έβαζαν (το κέρδος κάτι λεπτά), και πλήρωναν λογαριασμούς. Με το σήμα που έχει η Wind γενικότερα, είναι πολύ μεγάλο το πρόβλημα πιστεύω. 

καλη ιδεα φιλος , αν βαλεις οτι το 90% εδω ειμαστε ειμαστε + 10+20 κιλα παραπανω...θα κανει τρελες δουλειες..

χωρις πλακα , χιλιες φορες πιτσα , τα λεφτα απο το πακετο ειναι πολυ καλα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάλω μια ιδέα; Δες την πιθανότητα ανοίγματος Pizza Fan, στις περιοχές που γράφουν στα φυλλάδιά τους και δίνουν εγγυημένη επιτυχία, έχοντας κάνει οι ίδιοι έρευνα αγοράς. Δεν είναι και πάρα πολλά τα λεφτά της επένδυσης, με δεδομένο ότι μπορείς να πάρεις τα πάντα με leasing ή επιδότηση. Η pizza fan ως αλυσίδα έχει τρελούς τζίρους, λόγω πολύ χαμηλού κόστους των προϊόντων της και της καλούτσικης γεύσης. 5 ευρώ μια μεγάλη πίτσα ή 16 ευρώ τρεις πίτσες με δώρο σφολιάτα με μερέντα, είναι πολύ καλές τιμές και παραγγέλνει πάρα πολύς κόσμος.

 

Για το κατάστημα wind, εγώ θα ήμουν κάθετα αρνητικός γιατί έχω γνωστό που το έκλεισε σε ελάχιστα χρόνια, έχοντας το μοναδικό κατάστημα σε όλη την περιοχή. Μόνο κάρτες έβαζαν (το κέρδος κάτι λεπτά), και πλήρωναν λογαριασμούς. Με το σήμα που έχει η Wind γενικότερα, είναι πολύ μεγάλο το πρόβλημα πιστεύω.

Το σημα ειναι ασε,στο χωριο μου εχω θεμα.Στο μισο σπιτι η γιαγια εχει με το ζορι σημα.Μονο στη Θεσσαλονικη εχει αξιοπρεπες σημα,στα περιχωρα επισης.Εκει που δεν εχει αναβαθμισει,ειναι κλαμα.Αλλα σε καποια σημεια και Χαλκιδικη ειναι ενταξει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημα ειναι ασε,στο χωριο μου εχω θεμα.Στο μισο σπιτι η γιαγια εχει με το ζορι σημα.Μονο στη Θεσσαλονικη εχει αξιοπρεπες σημα,στα περιχωρα επισης.Εκει που δεν εχει αναβαθμισει,ειναι κλαμα.Αλλα σε καποια σημεια και Χαλκιδικη ειναι ενταξει.

θεσσαλονικη επειδη γυρναω ολη την ημερα εχει καλο σημα και 4G αλλα με ταχυτητες 3G απλα στο κινητο γραφει και καλα 4G .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεσσαλονικη επειδη γυρναω ολη την ημερα εχει καλο σημα και 4G αλλα με ταχυτητες 3G απλα στο κινητο γραφει και καλα 4G .

Ισχυει,εγω εβλεπα απο 2-3 εως 20-25Mbps Download.Παραπανω σπανια εβλεπα.Το H+ επαιζε απο 3-4 εως 20-22Mbps Down.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραλιακή, από Πειραιά μέχρι το Σούνιο, τρεις συσκευές Wind (tablet, και δύο κινητά) χάνουν κάθε λίγα χιλιόμετρα εντελώς το σήμα τους. Καθημερινά. Το χειρότερο σήμα που θα μπορούσε να έχει εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικα μιλαμε εδω μεσα για μια επενδυση αξιοσεβαστου ποσου χρηματων και λεμε τι και σε ποιον και με ποια δεδομενα;

Ο ενδιαφερομενος πρεπει κατ αρχας να μιλησει με το τμημα franchise της Wind και να μαθει ΟΛΕΣ τις λεπτομερειες της συμφωνιας καθως και το απαιτουμενο συνολικο ποσο επενδυσης (συμπεριλαμβανομενου το συνολο των εξοδων μεχρι να λειτουργησει πραγματικα το μαγαζι).

Θα πρεπει να αναλυσει πληρως με λογιστη τα πραγματικα λειτουργικα του εξοδα.

Θα πρεπει να κανει μια στοιχειωδης εστω ερευνα αγορας για το πιθανο πελατολογιο του και μια εκτιμηση εσοδων λαμβανοντας υποψην το χειροτερο πιθανο σεναριο.

Θα πρεπει να αναλυσει το cash flow που θα χρειαστει για τον πρωτο τουλαχιστον χρονο.

Στο τελος απο ολα αυτα θα πρεπει να αξιολογησει πρωτον την βιωσιμοτητα της επενδυσης του, δευτερον την περιοδο αποπληρωμης της και τριτον την ανταποδοτικότητά της.

Ολα αυτα ειναι μερος της βασικής μελετης βιωσιμότητας και προϋποθετουν σοβαρή δουλεια απο σοβαρο επενδυτη. 

Τωρα ατομο που ρωταει σε forum χωρις να εχει ουτε ενα διαθεσιμο στοιχειο και θελει να λαβει απαντησεις που θα τις λαβει υποψην του, συγνωμη που θα το πω αλλα ειναι καταδικασμενος να αποτυχει ακομη κι αν η επιχειρηση μπορει να εχει τις καλυτερες προϋποθεσεις.

Αρνουμαι να απαντησω ανευθυνα σε κατι τετοιο.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...