Προς το περιεχόμενο

Amsterdam μεταπτυχιακό


freelancer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά!

Μόλις μου ήρθε admission letter απο το University of Amsterdam(UvA) και με έχουν ήδη δεχτεί στο ίδιο μεταπτυχιακό στο Radboud University Nijmegen( και τα δυο MSc Artificial Intelligence).

Θέλω να ρωτήσω αν έχετε απόψεις για τις πόλεις και τα πανεπιστήμια. Εγω θα προτιμούσα το Αμστερνταμ άλλα έχω ένα άγχος για το κόστος ζωής εκεί, τα νοίκια , τα καθημερινά έξοδα κτλ.

 

Επίσης, για όσους έχουν εμπειρία απο έξω, πόσο σημαντικό είναι το όνομα του πανεπιστημίου που πήγες, όσον αφορα την εύρεση εργασίας?

 

PS. Περιμένω επίσης απάντηση απο το Linkoping University στη Σουηδία για Msc in Advanced Computer Graphics. Εκεί είναι λίγο πιο φθηνά και δεν έχει και δίδακτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσο ξερω για μαστερ σε Maastricht , Leiden, Delft, θες ολα μαζι (διδακτρα,νοικια,φαι,εξοδοι) 20.000 για 2 χρονια. 10.000 το χρονο δηλαδη. Αμστερνταμτ ισως σου βγηκε πιο ακριβα.

 

Τι σχολη εχεις τελειωσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δύο φίλους που σπουδάζουν ΑΙ στο Άμστερνταμ, θα τους ρωτήσω αύριο που θα τους δώ λεπτομέρειες.

 

Πάντως, αν μείνεις σε εστία, υπολόγισε κνα 500ρι γι ενοίκιο, το φαγητό αν τρώς έξω είναι ψιλοακριβό, υπολόγισε πάνω απο 10 ευρώ την ημέρα, σουπερμάρκετ είναι φθηνότερα απο Ελλάδα άρα βασίσου σε αυτό. Μετακινήσεις είναι εύκολες αν βρείς κανα ποδηλατάκι με 50-70 ευρώ.

 

Θα σου πώ όταν μάθω περισσότερα για το πανεπιστήμιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να κατσει στην ελλαδα? Μαλακας ειναι ?

 

Καλη φαση με το ΑΙ και αρκετα ενδιαφερον . Εγω θα θελα να κανω πανω σε νευροεπιστημες φετος που παιρνω πτυχιο αλλα μαλλον δυσκολο γιαιτ δεν παιζουν λεφτα.

 

Απο οσο ξερω το Αμστερνταμ ειναι ακριβη πολη και σε νοικια και σε ζωη. Οι αλλες πολεις της Ολλανδιας ομως που ανεφερα ειναι αρκετα φτηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι αν φύγουμε ολοι σε λιγο θα λέγεται μπαγκλαντες και οχι Ελλάδα, θα μεγαλώσετε και θα καταλάβετε τι εννοώ...

Μια χαρα μεταπτυχικά, αξιολογα πανεπιστήμια και στη χώρα σου... Αμα δε βρεις δουλεια μετα, οκ φύγε...

 

 

Τώρα απο νοίκια υπολόγιζε για ένα μικρο σπιτι 700-800€ με πληρωμένο ομώς ρευμα, θερμανση, νερό και ισως και ιντερνετ. Εξοδα ΜΜΜ ειναι αρκετά αν θυμάμαι καλα (πάρε ενα μεταχειρισμένο ποδήλατο ενδείκνυται), σουπερ μάρκετ φυσιολογικά. Υπολόγιζε 1000-1200 το μήνα...

 

προσωπικά εχω ξαναπει οτι τη σιχαίνομαι ως χώρα και απο τις επιλογές σου θα προτιμούσα σουηδία με 1000...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

@paylidis

Ακόμα και αν ήταν ίδια η ποιότητα των πανεπιστημιών(ΔΠΘ και UvA) και του μεταπτυχιακού, το πρόβλημμα είναι οτι δεν υπάρχει αντίκρισμα στην αγορά εργασίας στην Ελλάδα γι αυτό που θέλω να κάνω. Ούτε υπάρχει επαφή του πανεπιστημίου με τους εργοδότες.Που και να υπήρχαν αυτά , θα εύρισκα μια δουλειά με μισθούς της πείνας.

 

Σουηδία και εγω προτιμώ αλλά το σύστημα τους είναι γ$%^&σε τα , δεν επικοινωνούν σε e-mail , την αίτησή μου την έκαναν μαντάρα με αποτέλεσμα να είμαι unqualified σε 3 απο τις 4 επιλογες μου εκεί, και τώρα περιμένω όπως είπα το Linkoping εδώ και εβδομάδες , που ούτε αυτοί επικοινωνούν με e-mail. Τι να πώ ίσως να ναι της υπομονής.

 

Ο μόνος λόγος να κάτσω Ελλάδα θα είναι αν χρεοκοπήσουμε και δεν βγαίνω , οπότε θα γίνω αγρότης.(Δεν είναι οτι τώρα σνομπάρω το αγροτικο επάγγελμα απλά θέλω αν γίνεται να κάνω κατι που να μου αρέσει).

 

 

@nick

Όντως οι άλλες πολλεις θα βγουν φθηνότερα, γι αυτό θέλω να ξέρω αν έχει τεράστια σημασία που θα γραφει πάνω το χαρτι University of Amsterdam(είναι σχετικα υψηλά στο παγκοσμιο ranking) . Αλλιώς και το Nijmegen δεν θα με χάλαγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραβα εξωτερικο αγορι μου να σωθεις και μεινε μονιμα αν μπορεσεις.

 

Ps: Φυσικο εχεις τελειωσει; Καλα, που ησουν οταν παλευα να περασω την κωλοφυσικη στο ΤΕΙ κατι χρονια;;!! Χαχα!!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως οι άλλες πολλεις θα βγουν φθηνότερα, γι αυτό θέλω να ξέρω αν έχει τεράστια σημασία που θα γραφει πάνω το χαρτι University of Amsterdam(είναι σχετικα υψηλά στο παγκοσμιο ranking) . Αλλιώς και το Nijmegen δεν θα με χάλαγε.

 

Δεν παίζει κανένα ρόλο το τί γράφει πάνω το χαρτί. Το θέμα είναι οι γνώσεις. Ευτυχώς εδώ κοιτάνε μόνο την ουσία. Αυτό, όσον αφορά την Ολλανδία. Δε γνωρίζω για άλλες χώρες.

 

Στα θετικά του Nijmegen, να προσθέσω πως είναι πάρα πολύ κοντά από το αεροδρόμιο του Weeze, που πετάει η Ryanair, που σημαίνει πολύ φτηνά αεροπορικά εισητήρια για Θεσσαλονίκη (Δεν ξέρω που μένεις, απλά το αναφέρω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ freelancer

Τυχαία έπεσα στο θέμα, απο ότι μου έχουν πει καθηγητές που έχω μιλήσει και απο οτι έχω ψάξει μόνος μου, στο Amsτerdam γίνεται καλή δουλεία. Και στο Groningen επίσης. Εμένα με δέχτηκαν στο UVA και στην Ουτρέχτη αλλά ακόμα δεν έχω αποφασίσει. Περιμένω και απο Groningen. Μιάς και τα έχεις ψάξει και εσύ για την Ουτρέχτη ξέρεις τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ freelancer

Τυχαία έπεσα στο θέμα, απο ότι μου έχουν πει καθηγητές που έχω μιλήσει και απο οτι έχω ψάξει μόνος μου, στο Amsτerdam γίνεται καλή δουλεία. Και στο Groningen επίσης. Εμένα με δέχτηκαν στο UVA και στην Ουτρέχτη αλλά ακόμα δεν έχω αποφασίσει. Περιμένω και απο Groningen. Μιάς και τα έχεις ψάξει και εσύ για την Ουτρέχτη ξέρεις τίποτα?

Νομίζω σαν πανεπιστήμια το UvA και της Ουτρέχτης είναι καλύτερα από του Χρόνιγκεν. Αλλά πέρα από αυτό δεν συγκρίνεται και από άποψη ζωής με Ουτρέχτη και Άμστερνταμ. Ειδικά Ουτρέχτη είναι πολύ κοντά στα πάντα, είναι πολύ όμορφη πόλη και έχει και πολλά events, δεν θα βαρεθείς σίγουρα. Για μένα η καλύτερη πόλη για να ζεις Ολλανδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Adriano

Συγχαρητήρια καταρχήν, σε τί πρόγραμμα θα πάς?

 

Ουτρέχτη δεν είχα κάνει αίτηση. Γκρόνιγκεν έχω στείλει τα χαρτιά αλλά δεν είχα πληρώσει το application fee και έχω διορία μέχρι 1η ιουνίου αλλά αφου με δέχτηκαν Αμστερνταμ και Nijmegen δεν το πολυσκέφτομαι.

Το γκρόνιγκεν το μόνο που ξέρω είναι οτι έιναι πολύ παλιό πανεπ, και η πόλη ωραία φαίνεται απο κάτι βιντεάκια που βλέπω στο YouTube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...