Προς το περιεχόμενο

Εξαπάτηση Αγοράς αγαθών από Νιγηρία


Dj-Alex-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!!!!

Παρα λίγο να πέσω θύμα εξαπάτησης και δημοσιεύω αυτό το θέμα για όποιο ενδιαφερόμενο του έχει συμβεί παρόμοια κατάσταση να προφυλαχθεί.

 

Είχα βάλει μια αγγελία στη χρυσή ευκαιρία για να πουλήσω ένα ηχείο sony bluetooth το οποίο δε χρειαζόμουν.

Αφού έληξε η ημερομηνία δημοσίευσης της αγγελίας στο internet, λαβαίνω κάποιο email ότι κάποιος ενδιαφέρεται για το προιον και θέλει περισσότερες πληροφορίες γι'αυτό.

Στέλνω απαντητικό email στον ίδιο και μου απαντάει τα εξής:

 

From: Mrs Anna Susy Hershey ([email protected])

 

Thanks for the mail, Am From USA and am ok with the price so am buying

this Item for my daughter in Nigeria so am Willing to offer you

sum of 320euro plus the Postage via Local Post Office to Nigeria and

I will be paying you via bank transfer direct to your account .. I

want you to get back to me with your bank details so that i can make

the payment asap...

however this is my daughter address

Name : Abdullahi lanre

Address : NO 12,Oke Iyin Akata Ilesha

City: Ilesha

Zip Code : 234036

County:Nigeria

Phone number:+23408091842738

Best regards,

 

Στέλνω πληροφορίες για τον τραπεζικό μου λογαριασμό

και μου στέλνει απαντητικό email μέσω τραπέζης

 

From: Scotia Bank Online Online Transfer Of Fund ([email protected])

We have finished the procedure of the transferring of the full payment to your bank account , but you will need to ship the items out and send us the tracking number, for your shipment verification so that we can activate your bank account and the full payment will be transferred to your account from SCOTIA BANK® direct to your account.

 

Στέλνω κι εγώ το δέμα με τις διευθύνσεις και το tracking number όπως μου είχε αναφέρει και περιμένω να μου καταθέσει τα χρήματα στην τράπεζα.

Μου στέλνει η τράπεζα Scotia Bank το παρακάτω email:

 

From: Scotia Bank Online Online Transfer Of Fund ([email protected])

From Scotia Bank Online Transfer of Fund ... We hereby want to inform you that we could have transfer the money, but due security purpose you are to pay for the custom fee and we have contact your buyer about this issue and he had make the additional payment of {€150.00EURO} to your money for the custom fee so you are required to paid the {€150.00EURO} as Custom fee after you send the {€150.00EURO} , we are going to credit your bank account with sum of {€470.00EURO}...

 

We want to advise you here that we are ready to credited and remitted {€470.00EURO} into your bank account, but you have to pay {€150.00EURO} for the Custom charge....So we want you to send the {€150.00EURO} to the Custom Authority via Western Union Money Transfer (www.westernunion.com)...

 

Below is the Address To Send the {€150.00EURO} .

 

* Name : Ajibola Akani

* Address : 14 Lalubu Street, Oke Ilewo

*State: Abeokuta

*City: Abeokuta

* Zip Code : 234036

* Nigeria

 

Ήθελαν να τους καταθέσω λεφτά μέσω western Union.

Εκεί την ψιλιάστηκα τη δουλειά ακυρώνω το δέμα να μου γυρίσει πίσω, ευτυχώς το πρόλαβα και δεν έφυγε με αεροπλάνο.

Αλλιώς αν πάει για Νιγηρία δεν ξαναγυρίζει πίσω μου είπαν.

 

Καλώ τη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος στο 11012 (ειδική τηλεφωνική γραμμή καταγγελιών).

http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=1763&Itemid=378

για να καταγγείλω την απάτη και τί μου απάντησαν;

 

Μην ασχολείστε καθόλου με Νιγηρία. Μην ξαναστείλετε ποτέ πράγματα ή λεφτά σε χώρες της Αφρικής

γιατί τα περισσότερα είναι απάτες και δεν υπάρχει συνεργασία μεταξύ της αστυνομίας δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος Ελλάδας και Αφρικής - Νιγηρίας. Άρα δεν μπορούμε κι εμείς να κάνουμε κάτι έστω κι αν ακόμα ξέρουμε με αποδείξεις ότι αυτό είναι απάτη.

 

- Προς γνώση και αποφυγή λαθών -

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειναι γνωστο το θεμα με Νιγηρια , ειναι απατη . Οπου ακουτε αφρικανικη χωρα ειδικα μη μεσογειακη ειναι σιγουρα απατη. Μην την παθουν και αλλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πραγματάκια. Διευθύνσεις των email και τρόπος λειτουργίας των τραπεζών.

 

Ισως πρέπει να βάλουν και τα ΕΛΤΑ πινακίδα με προειδοποίηση.accountant.com

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αναζήτηση "Νιγηρία", ΜΟΝΟΝ στο insomnia, εμφανίζονται: το δικό σου και αυτά τα σχετικά θέματα

 

http://www.insomnia.gr/topic/447546-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%BD%CE%B9%CE%B3%CE%B7%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CE%BC%CE%B7-%CE%BC%CE%AF%CE%B1-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1/page__hl__%CE%BD%CE%B9%CE%B3%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%B1

 

http://www.insomnia.gr/topic/447504-ebay-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CE%BD%CE%B9%CE%B3%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%B1-paypal/page__hl__%CE%BD%CE%B9%CE%B3%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%B1

 

http://www.insomnia.gr/topic/447401-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CE%B4%CE%B5%CE%BC%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B9%CE%B3%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%83/page__p__4764037__hl__%CE%BD%CE%B9%CE%B3%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%B1__fromsearch__1#entry4764037

 

http://www.insomnia.gr/topic/446254-%CE%BD%CE%B9%CE%B3%CE%B7%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%8E%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%8C%CF%86%CE%B5%CE%BB%CF%8C%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%82/page__p__4743258__hl__%CE%BD%CE%B9%CE%B3%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%B1__fromsearch__1#entry4743258

 

Επομένως, το θέμα έχει αρχίσει να απασχολεί το forum και δεν δικαιολογούνται πλέον "μη ενημερωμένοι".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεος ρε παιδια.

Σαν την απατη που τρωνε οι γεροι απο "φιλους" μας,οτι κ καλα

τους στειλαμε εμεις για κατι χρωστουμενα.

Εχει παλιωσει τοσο πολυ κ ομως ακομα πιανει!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

καλησπέρα ,,,

με στόχο να προφυλάξω και εγω καποια άτομα απο την απάτη αναφέρω παρόμοια προσπάθεια εξαπάτησης. Επικοινώνησαν απο την πρώτη μέρα της αγγελίας μου στην χρυσή ευκαιρία. (δεν ειχα εντοπίσει την αναφορά του Dj-Alex-K) αλλα ψάχτηκα μόλις ελαβα και εγω αυτο το fake email απο την Scotia Bank και φυσικά δεν έχω αποστείλει το προϊόν.

 

Thanks for your mail,Am Mrs Kemi form Canada so I am interested in

your item,i will offer you 1.450Euro plus shipping Van (ELTA POST) to

my son in Belgium.So send me your bank details as follow for the

payment of the item.also want you to send me the picture of the

item...

 

Account Name:

Account Number:

Bank Name

Bic/Iban

Country:

Occupation:

Tell Phone

 

Here is the shipping address.

 

Name: Adeyemo Sekinat

Address:Helenalei 24A Bus 8

City: Antwerpen

Zip Code: 2018

Country: Belgium

 

I hope to read from you soon ....

Mrs Kemi.

 

--

Let me know the total cost of the item in Euro

[email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πολύ σοβαρό, τουλάχιστον, σε ότι αφορά στα μέλη του insomnia και μάλιστα στα νέα.

Πιστεύω ότι πρέπει να υπάρξει μια πρωτοβουλία για την ανάρτηση ενός link σε ένα περίοπτο σημείο της αρχικής σελίδας του forum ή, έστω, σε όποιο σημείο νομίζουν οι συντονιστές, με το οποίο θα ενημερώνονται όσοι δεν γνωρίζουν το θέμα της απάτης, ΠΡΙΝ είναι αργά.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πολύ σοβαρό, τουλάχιστον, σε ότι αφορά στα μέλη του insomnia και μάλιστα στα νέα.

Πιστεύω ότι πρέπει να υπάρξει μια πρωτοβουλία για την ανάρτηση ενός link σε ένα περίοπτο σημείο της αρχικής σελίδας του forum ή, έστω, σε όποιο σημείο νομίζουν οι συντονιστές, με το οποίο θα ενημερώνονται όσοι δεν γνωρίζουν το θέμα της απάτης, ΠΡΙΝ είναι αργά.

 

Ενημέρωσα μερικούς συντονιστές για το θέμα και ο parsifal ανταποκρίθηκε αμέσως προσθέτοντας και το παρόν topic στο θέμα "Προειδοποιήσεις για απάτες μέσω διαδικτύου" που είναι sticky στην ενότητα Internet.

 

Μακάρι να διαβάζουν το θέμα αυτό όλοι όσοι σχεδιάζουν να βάλουν αγγελία πώλησης, ΠΡΙΝ την αναρτήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που λεει για βελγιο υποθετω οτι θα του ζητησουν για καποια εξοδα μεταφορας ενα ποσο τα οποια ταχα θα τα δωσουν πισω συνολικα.δηλ.δεν θελουν να παρουν το αντικειμενο αλλα τα λεφτα.

 

ο νιγηριανος εχει ανεβει level στο θρασος και θα παρει  το αντικειμενο και ζηταει και λεφτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...