Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση Ολλανδία


zinas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετακομίζω αρχές Οκτώβρη στην Ολλανδία για δουλειά και ήθελα να δω αν ζει κανείς εκεί να μου δώσει καμιά συμβουλή γενικά για τον πρώτο καιρό.

 

Η δουλειά είναι στο κέντρο του Αμστερνταμ οπότε κυρίως με ενδιαφέρουν προτάσεις για το που θα μπορούσα να ζήσω (μου έχουν προτείνει Haarlem, Almere, Zaandem).

 

Επίσης γενικά θα ήθελα να μάθω το κόστος ζωής, και πόσο νομίζετε χρειάζεται σαν καθαρός μισθός για να ζεις μια αρκετά άνετη ζωή εκεί.

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα zinas έχεις μετακομίσει στην Ολλανδία;

Ποιες είναι οι εντυπώσεις σου;

 

Iostefo,εσύ που είσαι γνώστης,τι λέει το site που προτείνεις;Σου βρίσκουν εργασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα zinas έχεις μετακομίσει στην Ολλανδία;

Ποιες είναι οι εντυπώσεις σου;

 

Iostefo,εσύ που είσαι γνώστης,τι λέει το site που προτείνεις;Σου βρίσκουν εργασία;

Δεν ξέρω γιά το site, αλλά έχω ζήσει στην Ολλανδία πριν 9 χρόνια.

1. Αν πας Ολλανδία μακριά από Έλληνες,γενικά και αόριστα!

2. Αν και είχα την τύχη να ζήσω μόνο σε καλές περιοχές, έχω την εντύπωση ότι οι Ολλανδοί γενικά, είναι φιλικοί, ειλικρινείς και έντιμοι.

Άν είσαι από την Κρήτη ειδικότερα, θα βρείς εύκολα φίλους. Λατρεύουν του Κρητικούς.

3. Έχε υπ όψιν, ότι η συμπεριφορά σου πρέπει να είναι άψογη. (σε διαφορετική περίπτωση,θα ταλαιπωρηθείς, τον λίγο χρόνο που θα μείνεις…)

 

Γιά εργασία τώρα:

Με σχετικά καλά Ολλανδικά θα βρείς δουλειά παντού, εύκολα και μάλλον γρήγορα.

Με άριστα αγγλικά, σε ελάχιστους τομείς και μόνο αν είσαι ''κορυφή'' στο χώρο.

Με ολίγα αγγλικούλια μόνο σε ελληνικό εστιατόριο(όπου ο έλλην επαρχιώτης ιδιοκτήτης θα απαιτεί να τον αποκαλείς ''αφεντικό'' και να δουλεύεις σαν δουλοπάροικος), στη γεωργία, σε καθαρισμούς και... αν βρείς.

Δεν θα βρεις εργασία χωρίς μόνιμη κατοικία.

- Η Ολλανδία προτείνεται μόνο γιά ζευγάρια, σπάγγους και σφιχτοχέρηδες ή εισοδηματίες. Τα νοίκια είναι πανάκριβα, ακόμα και για σκέτο δωμάτιο με κοινόχρηστη τουαλέτα. Βέβαια το super market είναι φθηνότερο, στις εκπτώσεις θα βρεις φτηνά και καλά ρούχα ή παπούτσια, το μπαράκι φθηνότερο και χωρίς ''μπόμπες''. Το εστιατόριο πανάκριβο και μακριά από τα ελληνικά! Θα βρείς όμως πρόχειρο και φτηνό φαγητό στα super market, ή σε μπακάλικα πόλεων όπως το Άμστερνταμ.

- Η Ολλανδία είναι από τα λίγα κράτη που θα αισθανθείς ότι είσαι πολίτης με δικαιώματα και όχι υπήκοος πρόθυμος πάντα γιά άρμεγμα. (με την προϋπόθεση ότι δεν θα εργασθείς σε Έλληνα, Ιταλό, Τούρκο. Με αυτούς θα γνωρίσεις μια άλλη Ολλανδία ''φεουδαρχική''.)

Ελπίζω να βοήθησα κάπως...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 2 μήνες τώρα στην Ολλανδία και όλα είναι όπως ακριβώς τα λέει ο filipN. Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Βέβαια είμουν και τυχερός ώστε να έχω δουλειά όταν πήγα, οπότε όλα ήταν εύκολα. (πχ είναι δύσκολο να βρεις σπίτι, χωρίς να έχεις συμβόλαιο με κάποια εταιρεία).

 

Νομίζω ότι πέρα από το ενοίκιο που είναι απίστευτα τσουχτερό, το υπόλοιπο κόστος ζωής κατά μέσο όρο είναι φτηνότερο από Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το μααστριχτ τι γνωμη εχετε? την ειχα σκεφτει ως ιδανικη πανεπιστιμιουπολη αλλα με λιγο ψαξιμο ειδα οτι πολλοι παραπονιουνται οτι ο καθενας εχει παρε δωσε κυριως με την εθνικοτητα του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιά εργασία τώρα:

Με σχετικά καλά Ολλανδικά θα βρείς δουλειά παντού, εύκολα και μάλλον γρήγορα.

 

Αν γνωρίζεις γερμανικά είναι το ίδιο εύκολο να βρείς δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γνωρίζεις γερμανικά είναι το ίδιο εύκολο να βρείς δουλειά;

 

Χωρίς να έχω εμπειρία θα έλεγα ότι μάλλον δεν θα είναι το ίδιο εύκολο να βρεις δουλειά αλλά αν ξέρεις γερμανικά θα είναι πανεύκολο να μάθεις ολλανδικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστώ πολύ,

από ότι είδα και σε άλλο φόρουμ ότι υπάρχουν και οι τυχεροί ανθρώποι που βρίσκουν δουλειά από Ελλάδα όπως εδώ και άλλοι που ψάχνονται όπως εδώ

 

Έχετε ποτέ σκεφτεί το ενδεχόμενο να γυρίσετε Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο πανε τα ενοικια ρε παιδια να χουμε ενα μετρο συγκρισης?

Γενικα πως αποτιματε ενα μηνιαιο εισοδημα σε σχεση με τα εξοδα διαβιωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ,

από ότι είδα και σε άλλο φόρουμ ότι υπάρχουν και οι τυχεροί ανθρώποι που βρίσκουν δουλειά από Ελλάδα όπως εδώ και άλλοι που ψάχνονται όπως εδώ

 

Έχετε ποτέ σκεφτεί το ενδεχόμενο να γυρίσετε Ελλάδα;

 

Όχι, εγώ το είχα πάρει απόφαση από την αρχή, δεν ξαναγυρίζω πίσω, μόνο σαν τουρίστας πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...