Προς το περιεχόμενο

PC 1500 euro Gaming


thanoscyp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε παίδες,

 

Θέλω να χτίσω ένα σύστημα και long story short έχω αποφασίσει γι'αυτά τα εξαρτήματα και θα ήθελα την άποψή σας, μήπως και κανω κάποιο λάθος στην τροφοδοσία ή οπουδήποτε.

 

Case: Link.png Site: Antec Dark Fleet 35 Midi Tower no PSU Black

MOBO: Link.png Site: Gigabyte Socket 1155 GA-Z68XP-UD3 (B3) GLan Audio Raid

CPU: Link.png Site: Intel Core i7 2600K 3.4 GHz Quad Core Socket 1155 95W Box

RAM: Link.png Site: Corsair Vengeance 16GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (CMZ16GX3M4A1600C9) (Kit 4 x 4096)

VGA: Link.png Site: nVidia GeForce GTX 560 Ti Hawk 1 GB DDR5 PCI-E Dual DVI Mini-HDMI (MSI)

HDD: Link.png Site: Western Digital 1TB Caviar Black WD1002FAEX SATA III 7200rpm 64MB

Monitor: Link.png Site: LG LCD LED 23'' IPS231P-BN Full HD Black

Keyboard: Link.png Site: Microsoft Keyboard Wired SideWinder X4 USB Gr/En Black

Mouse: Link.png Site: Logitech mouse Wired laser G500 USB Grey Retail

Ψύκτρα: Link.png Site: Cpu Cooler Coolermaster Vortex 211Q for Intel Socket 775 / 1155 / 1156

PSU: Link.png Site: CoolerMaster Power Supply 620W ATX 24 pin Silent Pro M2 RS-620-SPM2 Active-PFC Retail

 

P.S. Δεν βλέπω τηλεόραση ή ταινίες και δεν θα ακούω μουσική από το pc είναι στοιχεία που πρέπει να ξέρετε όπως και το ότι δεν μπορώ να ξεπεράσω τα 1500 euro...

 

Όλες οι απόψεις και οι κριτικές καλοδεχούμενες και

thnx in advance :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

P.S. Δεν βλέπω τηλεόραση ή ταινίες και δεν θα ακούω μουσική από το pc είναι στοιχεία που πρέπει να ξέρετε όπως και το ότι δεν μπορώ να ξεπεράσω τα 1500 euro...

 

Και τι κάνεις δηλαδή με το Pc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, τα πράγματα που διάλεξες είναι καλά και ποιοτικά (αν εξαιρέσεις ίσως την ψύκτρα). Αλλά δίνεις 1500 ευρώ για ένα PC, με καθαρά GAMING προσανατολισμό και βάζεις ως VGA μια 560Τι. Λάθος, πολύ ΛΑΘΟΣ!!!

 

Ας πουμε τι να τον κάνεις τον 2600k μαζί με την 560? Ούτε στο 50% δεν θα δουλεύει... ΑΝ μου έβαζες ας πούμε GTX-680 με i3, θα το έβρισκα πολύ περισσότερα φυσιολογικό...

 

Θες σώνει και καλά NVidia? Σε ρωτάω για να δούμε μια εναλλακτική σύνθεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Shark καλή η σύνθεσή σου αλλά ξέχνα το B75 chipset. Είναι το χειρότερο της σειράς. Μην το μπλέκεις με I5. Σε Η77 τουλάχιστον

 

Και για ένα τόσο high end μηχάνημα, πάντα ΜB για SLI. Ζ77 δηλαδή. Θα θελήσει κάποτε να τις ντουμπλάρει και θα σε καταριέται ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ 100% με Νινο. Το παρακάτω με έναν ssd, έρχεται στα 1600. Αν μπορείς να κάνεις την υπέρβαση, καλώς. Αλλιώς δες και την 7950. Θα μπορούσε να χωρέσει και ο ssd μέσα στο ποσό, αλλά σε τόσο ακριβό μηχάνημα καλά θα ήταν να δεις πρώτα την περίπτωση της μικρής υπέρβασης, αν αυτή είναι εφικτή, πριν αρχίσουν οι περικοπές.

 

Αν θελήσεις να κόψεις από κάπου, το πιο σώφρον θα ήταν να το κάνεις από το ποντίκι και το πληκτρολόγιο, παρά από οπουδήποτε αλλού. Κουτί κράτησα αυτό που επέλεξες, καθώς σε ένα βαθμό είναι και θέμα γούστου.

post-228313-0-76248900-1346839739_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To παραπάνω θα ήταν ένα ιδανικό σύστημα. Μπράβο στον Dino! Πως θα μπορούσες να φτάσεις στα ~1.500:

 

- GTX670 αντί της 7970. Στα 1920 μια χαρά και τα 2GB της 670 -> 19 ευρώ κέρδος

- 212 Evo αντί της Dark Knight-> 15 ευρώ κέρδος *edited μετά από την ενδελεχής παρατήρηση του DINO

- Αγορά της U2312 από αλλού -> Έως και 30 ευρώ κέρδος

- LG IPS231P αντί της DELL. Πρακτικά ολόιδιες είναι. Η U2312 έχει και USB hub -> ;Έως και 40 ευρώ κέρδος

- G500 αντί του G600. Από πολλούς θεωρείται και καλύτερο -> 35 ευρώ κέρδος

- Άφησα τελευταία την ΜΒ για να με κράξει ο Dino. AsRock Extreme4 αντί της GB. Asus μεν στην καρδιά αλλά χάνεις έναν χρόνο εγγύηση-> 18 ευρώ κέρδος

 

Διάλεξε και πάρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dark Knight μάλλον θέλεις να πεις, dark fleet είναι το κουτί. :P

 

Σε όλα με βρίσκεις σύμφωνο, αλλά αν το παιδί είναι από Θεσσαλονίκη δεν θα κερδίσει αγοράζοντας την u2312 από αλλού. Μαλλον παραπάνω θα του βγει με τα μεταφορικά.

 

Δεν θα σε κράξω για την μητρική, εσύ ξέρεις καλύτερα. Απλά δεν θα έκοβα απο κει για τόσο μικρό κέρδος.*

 

Για μένα προσωπικά είναι ακατανόητο το κέρδος από ποντίκια και keyboards των 100 ευρώ. Αλλά εγώ δεν είμαι και extreme gamer, απλά περιστασιακός. Μπορεί να κάνω και λάθος.

 

*Η extreme 4 αν ακολουθούσε πιο επιθετική τιμολογιακή πολιτική (100-110 ευρω΄) θα είχε σίγουρα το απόλυτο vfm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dark Knight μάλλον θέλεις να πεις, dark fleet είναι το κουτί. :P

Edited ;)

 

Σε όλα με βρίσκεις σύμφωνο, αλλά αν το παιδί είναι από Θεσσαλονίκη δεν θα κερδίσει αγοράζοντας την u2312 από αλλού. Μαλλον παραπάνω θα του βγει με τα μεταφορικά.

Δεν μας το έχει πει αυτό, αλλά κι εγώ παρατήρησα πως όλα τα links τους είναι από VS. Γιαυτό και έβαλα και την IPS231P

 

Δεν θα σε κράξω για την μητρική, εσύ ξέρεις καλύτερα. Απλά δεν θα έκοβα απο κει για τόσο μικρό κέρδος.*

*Η extreme 4 αν ακολουθούσε πιο επιθετική τιμολογιακή πολιτική (100-110 ευρω΄) θα είχε σίγουρα το απόλυτο vfm.

Θα συμφωνήσω στο πρώτο, θα διαφωνήσω στο αστεράκι. Τα προϊόντα της είναι το ίδιο ποιοτικά με GB/MSI/ASUS. Το 20-40 ευρώ που πληρώνεις λιγότερο ανα κατηγορία προϊόντος αντικατοπτρίζει καθαρά την έλλειψη του ενός χρόνου εγγύησης και νομίζω ότι είναι αρκετό. Πιο κάτω θα μείωνε την αξία των προϊόντων της.

 

Για μένα προσωπικά είναι ακατανόητο το κέρδος από ποντίκια και keyboards των 100 ευρώ. Αλλά εγώ δεν είμαι και extreme gamer, απλά περιστασιακός. Μπορεί να κάνω και λάθος.

Και για μένα αλλά ως ένα σημείο. Το παιδί πάνω έβαλε το G500 το οποίο νομίζω τα αξίζει τα 50 ευρώ του. Εσύ από την άλλη κουβαρντά! έβαλες το G600 που κοστίζει σχεδόν 100!!!

 

Και όπως προείπα η σύνθεσή σου μου άρεσε. Με LG IPS231P, CM 212 EVO και G500 τα έπιασε τα 1500 και είναι όλα από VS B) Οθόνη και mouse τα είχε και αυτός στην σύνθεσή του. Και τα λέω όλα αυτά γιατί έχει πει πως δεν μπορεί να ξεπεράσει αυτό το ποσό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για μένα αλλά ως ένα σημείο. Το παιδί πάνω έβαλε το G500 το οποίο νομίζω τα αξίζει τα 50 ευρώ του. Εσύ από την άλλη κουβαρντά! έβαλες το G600 που κοστίζει σχεδόν 100!!!

 

Εξαρχής λάθος δικό μου τότε. Δεν ξέρω γιατί αλλά νόμιζα ότι είχε βάλει το 600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θανο αν θες την γνώμη μου πάρε το σύστημα που λέει ο Δεινοσαυρος στο ποστ #12. Ειναι τέλειο και σε αυτα τα λεφτά δε θα βρεις κάτι καλύτερο .Και θα παίζεις και games αξιοπρεπώς για πολύ καιρο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θανο αν θες την γνώμη μου πάρε το σύστημα που λέει ο Δεινοσαυρος στο ποστ #12. Ειναι τέλειο και σε αυτα τα λεφτά δε θα βρεις κάτι καλύτερο .Και θα παίζεις και games αξιοπρεπώς για πολύ καιρο....

 

Όχι αξιοπρεπώς φίλτατε! :confused: :-D

 

Αξιοπρεπώς παίζω εγω με την 6870. Με την 7970 θα είναι οπτική πανδαισία.

 

ΥΓ. Κατάλαβα πως το εννοείς, απλά απάντησα για να μην παρανοήσει ο φίλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...