Προς το περιεχόμενο

από τη δουλειά στο σπίτι....


Jimakos77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την ιστορια, υπαρχει τροπος να χρησιμοποιησεις και τη λυση cloud apps και να διατηρησεις τα δεδομενα σου private,ακομα και απο την εκαστοτε cloud εταιρια. Truecrypt και ενα container το οποιο κρυπτογραφεις/αποκρυπτογραφεις οποτε θελεις και στη συνεχεια το περνας στον shared folder πχ του dropbox ή κανεις resume syncing (..το οποιο προφανως ειχες σταματησει πριν) οταν πια εχεις κρυπτογραφησει το container.

Ξαναλεω, δεν εχω καποια ενσταση, ιδεες προσθετω :-)

 

Edit: Μερικες τεχνικες λεπτομερειες. Υπαρχει portable εκδοση του truecrypt σε περιπτωση που δεν επιτρεπεται η εγκατασταση εφαρμογων στο workstation της δουλειας σου. Επισης το "ζορικο"σημειο της υποθεσης ειναι το αρχικο upload του container που θα δημουργησεις, αναλογα τα mb/gb που χρειαζεσαι. Στη συνεχεια, απλα ανεβαινουν τα updates που εχεις κανει στο container. Να τονισω πως το συγκεκριμενο (differential updates) ισχυει στο dropbox, εξαιτιας του τροπου που ελεγχουν και παιρνουν τα updated files. Σε google drive πχ, εαν δεν εχει αλλαξει κατι, θα ανεβει απο την αρχη ολοκληρο το container (..μετατρεποντας σε ανεφικτη τη λυση, εαν μιλαμε για gigabytes δεδομενων).

Επεξ/σία από Gi0
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για την ιστορια, υπαρχει τροπος να χρησιμοποιησεις και τη λυση cloud apps και να διατηρησεις τα δεδομενα σου private,ακομα και απο την εκαστοτε cloud εταιρια. Truecrypt και ενα container το οποιο κρυπτογραφεις/αποκρυπτογραφεις οποτε θελεις και στη συνεχεια το περνας στον shared folder πχ του dropbox ή κανεις resume syncing (..το οποιο προφανως ειχες σταματησει πριν) οταν πια εχεις κρυπτογραφησει το container.

Ξαναλεω, δεν εχω καποια ενσταση, ιδεες προσθετω :-)

 

Edit: Μερικες τεχνικες λεπτομερειες. Υπαρχει portable εκδοση του truecrypt σε περιπτωση που δεν επιτρεπεται η εγκατασταση εφαρμογων στο workstation της δουλειας σου. Επισης το "ζορικο"σημειο της υποθεσης ειναι το αρχικο upload του container που θα δημουργησεις, αναλογα τα mb/gb που χρειαζεσαι. Στη συνεχεια, απλα ανεβαινουν τα updates που εχεις κανει στο container. Να τονισω πως το συγκεκριμενο (differential updates) ισχυει στο dropbox, εξαιτιας του τροπου που ελεγχουν και παιρνουν τα updated files. Σε google drive πχ, εαν δεν εχει αλλαξει κατι, θα ανεβει απο την αρχη ολοκληρο το container (..μετατρεποντας σε ανεφικτη τη λυση, εαν μιλαμε για gigabytes δεδομενων).

 

είχα σκεφτεί κάποια λύση σαν αυτή αλλά έτσι είναι χρονικά πιο ασύμφορο... δηλαδή έστω ότι θέλω ένα αρχείο που βρίσκεται στο container , δεν θέλει πιο πολύ χρόνο να το βγάλω-τροποιήσω-ξαναβάλω στο container; (ή μήπως δεν κατάλαβα σωστά τη διαδικάσία;). Ουσιαστικά θέλω κάτι άμμεσο όπως είναι πχ το dropbox , όταν ανοίγω το pc είναι εκεί το αρχείο του κάνω ότι θέλω το σώζω και τέλος. Τα αρχεία είναι περίπου 4Gb αυτή τη στιγμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

είχα σκεφτεί κάποια λύση σαν αυτή αλλά έτσι είναι χρονικά πιο ασύμφορο... δηλαδή έστω ότι θέλω ένα αρχείο που βρίσκεται στο container , δεν θέλει πιο πολύ χρόνο να το βγάλω-τροποιήσω-ξαναβάλω στο container; (ή μήπως δεν κατάλαβα σωστά τη διαδικάσία ;). Ουσιαστικά θέλω κάτι άμμεσο όπως είναι πχ το dropbox , όταν ανοίγω το pc είναι εκεί το αρχείο του κάνω ότι θέλω το σώζω και τέλος. Τα αρχεία είναι περίπου 4Gb αυτή τη στιγμή...

Ενα container 4gb σε συγχρονο υπολογιστη δεν θελει αξιοσημειωτο χρονο για το encrypt/decrypt/mount. Οπως και να χει παντως, προσθετει χρονο σε σχεση με το VPN κλπ και σιγουρα δεν ειναι η λυση με την πιο ευκολη προσβαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα σκεφτεί κάποια λύση σαν αυτή αλλά έτσι είναι χρονικά πιο ασύμφορο... δηλαδή έστω ότι θέλω ένα αρχείο που βρίσκεται στο container , δεν θέλει πιο πολύ χρόνο να το βγάλω-τροποιήσω-ξαναβάλω στο container; (ή μήπως δεν κατάλαβα σωστά τη διαδικάσία ;). Ουσιαστικά θέλω κάτι άμμεσο όπως είναι πχ το dropbox , όταν ανοίγω το pc είναι εκεί το αρχείο του κάνω ότι θέλω το σώζω και τέλος. Τα αρχεία είναι περίπου 4Gb αυτή τη στιγμή...

 

http://www.ghacks.ne...-and-truecrypt/

 

Για μια ιδέα στο τι λέει ο Gi0, πάνω κάτω. Το προσαρμόζεις στις ανάγκες σου. Αλλά και το hamachi είναι καλή λύση, αν και θα προτιμούσα ένα δικό μου vpn από τα windows για να κάνω τη δουλειά του hamachi.

 

Edit:

 

Με πρόλαβε ο Gi0 :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αν και θα προτιμούσα ένα δικό μου vpn από τα windows για να κάνω τη δουλειά του hamachi.

Συμφωνώ & εγώ εδώ. Απλά θα δυσκολευτεί παραπάνω γι'αυτό του πρότεινα την εύκολη/έτοιμη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά μιας και έχει θεματάκι ήδη με dropbox, gdrive κλπ, καλό θα ήταν να σκεφτεί και τη δικιά του «native» λύση (όπου όπως είπα τη προτιμώ, προσωπικά, σε σχέση με το χαματσι :P ).

 

Ναι στο ότι θα είναι φασαρία να το στήσει και λίγο φασαρία να το συντηρήσει, αλλά, θα είναι δικό του! Συν ότι θα μπορεί να χρησιμοποιεί και αυτή τη σύνδεση για να σερφάρει στο διαδίκτυο από τον φορητό του, σε περίπτωση που βρεθεί εκτός του χώρου του (ευαισθητοποιημένος στην ασφάλεια aka paranoid!! :P ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχάσουμε να αναφέρουμε πως για ένα δικό μας vpn θα χρειαστούμε στατική ip ή κάποια DDNS/noip υπηρεσία όπως ρώτησε & ο Jimakos77 στο ποστ #6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχάσουμε να αναφέρουμε πως για ένα δικό μας vpn θα χρειαστούμε στατική ip ή κάποια DDNS/noip υπηρεσία όπως ρώτησε & ο Jimakos77 στο ποστ #6

 

αυτό και μόνο αυτό είναι το θέμα που με κράτησε μακρυά από το δικό μου vpn.Το είχα ψάξει λίγο με dyndns αλλά δεν κατάφερα κάτι (κάπου στο settάρισμα του router το έχασα).Προς το παρών "εξερευνώ" το hamachi.Η κρυπτογράφηση στο σύννεφο καλή αλλά όπως είπα χρονοβόρα (κάθε πρωί δηλαδή θα πρέπει να κατεβάζω το container στο pc της δουλειάς και στο τέλος της μέρας να το ξανανεβάσω με τις αλλαγές!!!)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η κρυπτογράφηση στο σύννεφο καλή αλλά όπως είπα χρονοβόρα (κάθε πρωί δηλαδή θα πρέπει να κατεβάζω το container στο pc της δουλειάς και στο τέλος της μέρας να το ξανανεβάσω με τις αλλαγές!!!)...

Ξαναλεω, σε dropbox μια μονο φορα ανεβαζεις το container, την πρωτη. Στη συνεχεια ανεβαινουν μονο οι διαφορες απο την προηγουμενη φορα (differential updates). Κατα τ αλλα,οπως ειπαμε και πριν,προσθετει εστω και λιγα δευτερολεπτα στη διαδικασια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναλεω, σε dropbox μια μονο φορα ανεβαζεις το container, την πρωτη. Στη συνεχεια ανεβαινουν μονο οι διαφορες απο την προηγουμενη φορα (differential updates). Κατα τ αλλα,οπως ειπαμε και πριν,προσθετει εστω και λιγα δευτερολεπτα στη διαδικασια.

 

ναι αυτό δεν το έπιασα πριν sorry...θα το κοιτάξω και αυτό πάντως σαν λύση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...