Προς το περιεχόμενο

Περιστροφη video kata 180 μοιρες


thessalonik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδες,

 

Τραβηξα video με handycam σε .mp4 αλλα την κρατουσα οριζοντια και το video καταγραφηκε οριζοντιο :-)

 

Αν ηταν φωτο με to FastStone ImageViewer θα την εκανα περιστροφη, ειναι ομως βιντεο.

 

Πως θα το περιστρεψω ολοκληρο κατα 180 μοιρες?

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς κατά 90 μοίρες, αφού την κρατούσες οριζόντια.

Δεν γίνεται περιστροφή με την εννοια που θέλεις αφού το κάδρο έχει πλέον άλλες διαστάσεις.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι νε προσαρμόσεις το ύψος στο κάδρο που θέλεις να δείξεις και τα πλαϊνά που περισσεύουν να τα γεμίσεις με ένα animated background.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι νε προσαρμόσεις το ύψος στο κάδρο που θέλεις να δείξεις και τα πλαϊνά που περισσεύουν να τα γεμίσεις με ένα animated background.

 

Πως σου ήρθε αυτό ρε αδερφέ;;;;

Ανοίγεις το βίντεο με το AviDemux επιλέγεις από τα αριστερά όπου λέει video κάποιο codec στο οποίο θα μετατρέψεις το βίντεο,αναγκαστικά αφού θέλουμε να αλλάξουμε την εικόνα.

Πατάμε στο Filters που υπάρχει από κάτω,και πάμε transform->rotate διαλέγουμε το 90 πατάμε και το preview αν θέλουμε να δούμε πως θα είναι το αποτέλεμα.

Για να το αποθηκεύσεις πας file->save->save video και μην ξεχνάς να βάλεις και την κατάλληλη κατάληξη,δεν την βάζει μόνο του το πρόγραμμα,σου το λέει το σωστό τέρμα κάτω στα αριστερά όπου λέει format.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεψε αψογα λεμε!! Σε ευχαριστω παρα πολυ!

 

Το Avidemux δηλαδη φιλε κανει post-processing σε videaκια ετσι?

 

Δοκιμασα διαφορα codecs για end result και διαπιστωσα οτι mpeg4(AVC) ειναι αυτο που πιανει τον λιγοτερο χωρο!

Προεκταση .mp4

 

Αυτα μου προτεινεις και εσυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@TheELF

Δεν έχω δοκιμάσει αυτό που λες, αλλά θα πρσπαθήσω να το κάνω, αν και έχω τους ενδοιασμούς μου, αφού το κάδρο έχει τραβηχτεί με διαστάσεις γυρισμένες κατά 90 μοίρες.

 

Μια φορά αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα με βίντεο φίλου, που έδωσε τη μηχανή του σε μια κοπέλα να τον τραβήξει (δεν ξέρω αν ήταν ξανθιά) και εκείνη τον τράβηξε με την κάμερα οριζόντια. Στο Adobe Premiere Pro CS5 που δουλεύω, γύρισα το κομμάτι αυτό, με τον τρόπο που περιέγραψα παραπάνω, και το ενσωμάτωσα στα υπόλοιπα clips.

 

ΥΓ Αφού ανάρτησα το μήνυμα, είδα ότι ο ενδιαφερόμενος δοκίμασε τη μέθοδο και είναι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα, οπότε λύση δόθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ makfil είχες το πρόβλημα ότι έπρεπε να το κάνεις ίδιο με άλλα βίντεο,για αυτό και έλεγες κάδρο, και έλεγα εγώ μα τι λέει;;

Στην δική σου περίπτωση ναι,πρέπει να κάνεις αυτό που είπες,ο McGyver μιλάει και ξέμπαρκο βίντεο οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα κάδρου.

 

Ναι το avc και το h264 είναι από τα καλύτερα,δεν είναι τυχαίο ότι είναι τα στάνταρ για blueray.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ makfil είχες το πρόβλημα ότι έπρεπε να το κάνεις ίδιο με άλλα βίντεο,για αυτό και έλεγες κάδρο, και έλεγα εγώ μα τι λέει;;

Στην δική σου περίπτωση ναι,πρέπει να κάνεις αυτό που είπες,ο McGyver μιλάει και ξέμπαρκο βίντεο οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα κάδρου.

 

 

Πράγματι, από όλο το βίντεο που είχε τραβηχτεί, για τη συγκεκριμένη εκδρομή, ένα clip είχε γυριστεί με την κάμερα οριζόντια και σ' αυτό αναφερόμουν. Αλλά, και πάλι, εάν το avidemux μπορεί να κάνει αυτό που περιγράφεις, θα μπορούσα να το κάνω και εγώ στο συγκεκριμένο clipκαι να το ενσωματώσω στο υπόλοιπο βίντεο, αν κατάλαβα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AVC = h264 οχι?

 

Δεν ειναι 2 διαφορετικες ονομασιες για τον ιδιο codec?

Ναι το ίδιο είναι τελικά.

 

@makfil Ναι αν είναι από την ίδια κάμερα και με το γύρισμα γίνει ακριβός ίδια ανάλυση με τα άλλα τότε γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Πως σου ήρθε αυτό ρε αδερφέ;;;;

Ανοίγεις το βίντεο με το AviDemux επιλέγεις από τα αριστερά όπου λέει video κάποιο codec στο οποίο θα μετατρέψεις το βίντεο,αναγκαστικά αφού θέλουμε να αλλάξουμε την εικόνα.

Πατάμε στο Filters που υπάρχει από κάτω,και πάμε transform->rotate διαλέγουμε το 90 πατάμε και το preview αν θέλουμε να δούμε πως θα είναι το αποτέλεμα.

Για να το αποθηκεύσεις πας file->save->save video και μην ξεχνάς να βάλεις και την κατάλληλη κατάληξη,δεν την βάζει μόνο του το πρόγραμμα,σου το λέει το σωστό τέρμα κάτω στα αριστερά όπου λέει format.

 

 

Δοκιμασα κι εγω ενα video. Το φιλτρο για περιστροφη το εμφανιζει με κινεζικα αλλα το βρηκα και το προσθεσα. Εκανα close αλλα μετα το file->save->save video δεν βλεπω κατι για format

post-40980-0-00727200-1378876598_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά βγαίνουν στο κεντρικό παράθυρο,είναι οι τρεις επιλογές που έχει στα αριστερά, VIDEO AUDIO FORMAT, αναλόγως τι θα βάλεις στο video πρέπει να βάλεις και το σωστό στο format και να προσαρμόσεις και την κατάληξη π.χ. αν έβαλες mpeg-4 asp (xvid) το format θα παραμείνει avi και θα βάλεις και avi σαν κατάληξη στο save.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο video output δεν εχει για .avi !!

 

Τελος παντων πολυ ευκολα εκανα την μετατροπη με το Free Video Flip  and Rotate

 

http://www.dvdvideosoft.com/products/dvd/Free-Video-Flip-and-Rotate.htm#.UjAV5ujRo0M

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...