Προς το περιεχόμενο

Με πηγαν στο τρελοκομείο χωρίς τη θέληση μου..


oallosmoueautos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου συνέβη αυτό ακριβως που λέει ο τίτλος του θέματος..

Ενα ωραίο μεσημέρι μου χτυπάν την πόρτα 2 αστυφύλακες και ενας ανθυπασπιστης που ηταν ο επικεφαλής και μου λένε οτι πρέπει να μου βάλουν χειροπέδες και να τους ακολουθήσω στο περιπολικό για να με πάν σε ψυχιατρική κλινική!

 

Τους ζητάω 10 λεπτάκια για να κλείσω φούρνο, κομπιουτερ, γκαζάκια του καφέ και να κλειδώσω το σπίτι και μετα απο αυτο ήρεμα και ωραία τους ζητάω να μου δείξουν τα χαρτιά τους που λεει οτι πρεπει να με πάνε σε τρελοκομείο και να μου εξηγησουν τί είναι όλα αυτα.. Δεν μου είπαν τίποτε.. Μου πέρασε απο το μυαλο οτι μου κανουν πλάκα για μια στιγμη αλλα μου έφυγε η ιδέα οταν μου έβαλαν χειροπέδες..

 

Πράγματι ειχαν χαρτι απο τον εισαγγελέα που απαιτουσε προφορικά να περάσω απο ψυχιατρικες εξετάσεις για να εξακρυβώσουν οτι δεν ειμαι τρελός και επικίνδυνος γιατι λεει απειλησα και εξέβρυσα και πέταξα πράγματα σε κάποιον που είχαμε τσακωθεί πολύ ασχημα..

 

Μην τα πολυλογω.. Μπηκα στην κλινικη, στο τμήμα οξέων περιστατικων που προτου να προλαβω καν να πω κάτι με ειχαν περάσει απο ψυχιατρική εξέταση.. μου είχαν πάρει αίμα.. μου είχαν ετοιμάσει και το κρεβάτι με τα σκοινιά - ευτυχως καταλαβαν οτι δεν ειμαι τρελος και τα βγαλανε μετα..

 

και μετα απο μια βδομάδα ταλαιπωρίας με χάπια.. ενέσεις.. φόβο μην με σκοτώσει κανένας τρελος εκει μέσα.. απομονωσης μιας και έβλεπα ολη μέρα ενα μπέζ τοιχο ξαπλωμένος και τρια δεντρακια με 2 παγκάκια στο εσωτερικο της κλινικής.. βγαλανε αποτέλεσμα οτι ειναι λίγο ανεβασμενη μια ορμόνη μου, μια δυσκολία στην απορρόφηση ασβεστίου και ενα χαμηλο ιώδιο.. Δηλαδη εχω ενα μικροπροβληματάκι με τον παραθυροειδή μου!!!!

 

Σας παρακαλω ειλικρινα.. ας μου πεί κάποιος που ξέρει απο νομικα.. τί πρέπει να κανω τώρα εγω?

Εχω εξευτελιστει στην πολυκατοικία που μένω και στη γειτονια μου γιατι ολοι με περνανε για πειραγμένο.. Εχω σοκαριστει με την ευκολία που με πηγαν έτσι μέσα χωρίς να μπορω να πω λέξη.. ακομα ειμαι ξαβλακωμένος απο τα χάπια που μου δίνανε.. Εχω στεναχωρεθεί πολύ.. και δεν μπόρεσα να ανταποκριθω και σε κάτι υποχρεωσεις που είχα εντός της εβδομάδας που ήμουν μέσα..

Βασικα δεν μπόρεσα να πάρω τιποτα εκτός απο την ταυτότητά μου και δεν είχα και κανεναν να μου φέρει πράγματα απο το σπίτι.. Ετσι έμεινα άπλυτος ολη τη βδομάδα.. φορουσα τα ίδια ρούχα.. καταλαβαίνετε.. με κατάντησαν κοπρίτη..

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων.

 

ΥΓ. Ξεχασα να σας πώ οτι ειμαι 35 ετων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πράγματι ειχαν χαρτι απο τον εισαγγελέα που απαιτουσε προφορικά να περάσω απο ψυχιατρικες εξετάσεις για να εξακρυβώσουν οτι δεν ειμαι τρελός και επικίνδυνος γιατι λεει απειλησα και εξέβρυσα και πέταξα πράγματα σε κάποιον που είχαμε τσακωθεί πολύ ασχημα..

 

 

 

Για την ταμπακιερα βλεπω δεν μιλησες καθολου.Ετσι απο μονοι τους δεν ξυπνησαν μια μερα και σου ρθαν.Προφανως και εγινε απο καποιον εγγραφη καταγγελια.

 

Εδω χωρις να κανεις κατι αν εισαι επικινδυνος εν γενει , με 3 υπογραφες συγγενικων προσωπων σε μαζευουν.

 

Σιγα μην παει κανεις τρελοκομειο...με την θεληση του :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως δεν είσαι 35 χρονών αλλά 60+ και αυτό είναι περιστατικό από τα τόσα χρόνια που πέρασες στο τρελάδικο και προσπαθεί να ξεχάσει ο άλλος σου εαυτός;

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μην παει κανεις τρελοκομειο...με την θεληση του :)

 

Αυτό ακριβώς μπήκα να γράψω.

 

Επίσης οι μισοί Έλληνες ζούμε σε ένα τρελοκομείο χωρίς να το θέλουμε.

 

Έξω είναι οι τρελοί, οι λογικοί πρόλαβαν και μπήκαν μέσα και σώθηκαν. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν καταλαβα παντως την προταση:

Πράγματι ειχαν χαρτι απο τον εισαγγελέα που απαιτουσε προφορικά να περάσω απο ψυχιατρικες εξετάσεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν καταλαβα παντως την προταση:

Πράγματι ειχαν χαρτι απο τον εισαγγελέα που απαιτουσε προφορικά να περάσω απο ψυχιατρικες εξετάσεις

 

μηπως εννοει οτι θα τον εξεταζαν με προφορικες εξετασεις , ερωτοαποκρισεις για το ποσο ειχε λασκαρει η βιδα..κατι τετοιο υποθετω...

 

οχι γραπτες εξετασεις...ερωτηματολογιο κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι τετοιο υποψιαζομαι κι εγω.

Παντως αν η ιστορια ειναι αληθινη, με εντυπωσιαζει το ποσο ευκολα χωσαν ανθρωπο σε τρελοκομειο. Περα απο τον στιγματισμο που αναφερει και ο ιδιος, δεν καταλαβαινω πως γινεται να αρκει μια καταγγελια για (σοβαρο) διαπληκτισμο απο γειτονα, ακομα και με μαρτυρες. Χειροπεδες, δεσιματα, χαπακωματα, κλεισιμο σε δωματιο με ψυχακηδες ετσι ευκολα κι αν δεν τρεχει τιποτα κλαινμαιν, ανακαλουμε? Πολυ περιεργη ιστορια, αλλα δεν γνωριζω και τι νομικο πλαισιο υπαρχει γυρω απο ολο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Οτι γραφω ειναι αληθινο.. οσο και τα χάπια που επερνα.. ενα για πίεση.. ενα αντιαγχωλυτικο.. ενα για να παραλυω και να πηγαινω να ξαπλωνω ολη μέρα.. και ενα ακομα που λεγανε οτι ήταν σταθεροποιητης αισθηματος??? Ενα τέτοιο διάολο.. Ακομα δεν μπορω να συνέλθω.. Εννοειται οτι κατι βαζανε εξτρά και στο φαί που μας δίνανε..

 

@ Ο εισαγγελέας έδωσε προφορικη εντολή να με μαζέψουν.. και το διαβασα στο χαρτι που κρατουσαν οι αστυνομικοι.. Κατοπιν προφορικης εντολης να πατε στο τρελάδικο τον ταδε (εμένα) κτλ

 

@ Δεν ξέρω αν έγινε έγγραφη καταγγελία- Εσεις το ξέρετε? Αν το ξέρετε απο πού θα την πάρω αυτη την καταγγελία για να κινηθω νομικά εναντίον αυτου που μου την έκανε?..

 

@ Γνωρισα στο τρελοκομείο ανθρωπους που ηταν καλά στη υγεία τους αλλα επειδη δεν είχαν να φανε το παιζαν τρελοι για να τρωνε απο το τρελοκομείο.. Επισης γνωρισα ανθρωπους που ειχαν πάει με τη θέληση τους γιατι ειχαν νομικες διαμάχες με συγγενείς του κτλ..

 

Σας παρακαλω ειλικρινα.. Δεν θελω να πολυμιλάω για ότι πέρασα εκει.. Ακομα δεν μπορω να συνέλθω και να συνειδητοποιησω πως έγιναν ολα αυτα.. Εννοείται οτι θα παω και σε δικηγόρο αλλα ειπα να γραψω εδω το θεμα για να παρω μια πρωτη εικονα τι μπορω να κανω για να αποζημειωθω καπως απο ολη αυτην την ταλαιπωρία.. Αν καποιος ξέρει κατι απο νομικης αποψης καλως..

 

@Εγραψα οτι ειμαι 35 ετων γιατι στο τρελοκομείο μέσα μου ειπαν οτι αμα εισαι πανω απο 30 δεν μπορουν να σε εξετάσουν χωρίς την έγκριση τους.. Ισχύει αυτο?

 

 

@Με πέρασαν απο συνέντευξη την ιστορία της ζωής μου.. Με περασαν απο δεύτερη συνεντευξη απο δευτερο γιατρό.. και μετα απο επιτροπή με 3 γιατρους και 4 νοσηλευτες.. Μετα με βαλανε να υπογραψω οτι δέχομαι να εξεταστω για παθολογικα αίτια.. δηλαδη να μου παρουν αίμα και να κανουν αιματολογικές εξετάσεις.. οχι να με εξετάσουν αμα εχει λασκάρει η βίδα μου..

 

@Υποψιάζομαι οτι πισω απο όλα αυτα ειναι καποιος συγγενης μου που οντως έχουμε διαμάχη με ενα διαμέρισμα.. ή καποιος γνωστός μου που τσακωθηκαμε πριν κάμποσο καιρό για οικονομικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Οτι γραφω ειναι αληθινο.. οσο και τα χάπια που επερνα.. ενα για πίεση.. ενα αντιαγχωλυτικο.. ενα για να παραλυω και να πηγαινω να ξαπλωνω ολη μέρα.. και ενα ακομα που λεγανε οτι ήταν σταθεροποιητης αισθηματος??? Ενα τέτοιο διάολο.. Ακομα δεν μπορω να συνέλθω.. Εννοειται οτι κατι βαζανε εξτρά και στο φαί που μας δίνανε..

 

 

Εάν σου δώσανε σταθεροποιητή συναισθήματος , σημαίνει ότι έχεις πρόβλημα....

 

Και οτι οι εξετάσεις , βρήκανε ότι τα επιπεδα ασβεστιου και λιθίου δεν είναι κανονικά , όπως συμβαίνει για όλους τους μανιοκαταθλιπτικους , για αυτό και οι σταθεροποιητές συναισθήματος , ανεβάζουνε το λίθιο.

 

ΚΑτι δεν μας λες οπότε.....

Δεν νομίζω κάποιος να έκανε έγγραφη μύνηση έτσι , κάτι του έκανες , και μάλιστα , αν κρινω απο 2 μανιοκαταθλιπτικους

που ξέρω , του έκανες κάτι ακραίο..

Δεν ήτανε τυχαίες οι εξετάσεις αίματος , να το ξέρεις πάντως.....

Και δεν ήτανε τυχαίο ότι σε κρατήσανε...

 

Αλλιώς , απλά θα απαιτούσανε απο σένα , ψυχιατρική εκτίμηση σε κάποιο νοσοκομείο , για να το παρουσιάσεις στην δίκη.

Ή απλα , θα σου λέγανε περάστε απο κει παρακαλώ , για ΨΕ ....

Δεν θα σε "δενανε" έτσι...

 

YΓ: όταν πλακώθηκα με έναν μαλάκα γείτονα , και πηγαμε στο τμήμα , πήγε να μου κάνει μύνηση. Απαντάω , θα σου κάνω και εγώ , και θα ζητήσω Ψυχιατρική Εξέταση , για να δουνε ότι δεν στέκεις καλά.

Ο Υποαστυνόμος , μου είπε , ότι εφόσων γίνουνε οι μυνήσεις , και εφόσων περάσουμε αυτόφωρο , και εφόσων μας πάνε στην ΓΑΔΑ , ΕΚΕΙ και μόνο ΕΚΕΙ , και μόνο ο εισαγγελέας , μπορει να διατάξει κάτι τέτοιο....!!!

Οποτε , το θέμα σου , έχει πάει σε εισαγγελέα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλα οτι πηγε σε εισαγγελεα το θεμα το ειπε και μονος του, αφου ειπε οτι οι αστυνομικοι ηρθαν με χαρτι απο εισαγγελεα.

 

Το ερωτημα ειναι πως φτανει ως εκει ενα θεμα και πως ο εισαγγελεας δινει εντολη να ερθουν σπιτι σου, να σε δεσουν και να σε κλεισουν κατευθειαν μεσα σε τρελαδικο και να σε βαλουν και σε διαδικασια θεραπειας με χαπια κλπ. Με ποια κριτηρια και με ποια διαδικασια γινεται ολο αυτο?! Δεν μιλαμε για κρατητηριο που σε παιρνουν πχ για ανακριση για ενα εγκλημα και σε κλεινουν 8 μερες για να διευκολυνθει η διαδικασια, μιλαμε για αλλη φαση εδω.

 

ΥΓ. Ας μην βγαζουμε συμπερασματα για την ψυχοσυνθεση του αλλου. Αφου βλεπεις οτι -στην περιπτωση που δεν τρολαρει- αυτη τη στιγμη ειναι εξω-τον αφησαν. Λες να τον αφηναν, αν ειχε θεμα...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν σου δώσανε σταθεροποιητή συναισθήματος , σημαίνει ότι έχεις πρόβλημα....

 

Και οτι οι εξετάσεις , βρήκανε ότι τα επιπεδα ασβεστιου και λιθίου δεν είναι κανονικά , όπως συμβαίνει για όλους τους μανιοκαταθλιπτικους , για αυτό και οι σταθεροποιητές συναισθήματος , ανεβάζουνε το λίθιο.

 

ΚΑτι δεν μας λες οπότε.....

Δεν νομίζω κάποιος να έκανε έγγραφη μύνηση έτσι , κάτι του έκανες , και μάλιστα , αν κρινω απο 2 μανιοκαταθλιπτικους

που ξέρω , του έκανες κάτι ακραίο..

Δεν ήτανε τυχαίες οι εξετάσεις αίματος , να το ξέρεις πάντως.....

Και δεν ήτανε τυχαίο ότι σε κρατήσανε...

 

Αλλιώς , απλά θα απαιτούσανε απο σένα , ψυχιατρική εκτίμηση σε κάποιο νοσοκομείο , για να το παρουσιάσεις στην δίκη.

Ή απλα , θα σου λέγανε περάστε απο κει παρακαλώ , για ΨΕ ....

Δεν θα σε "δενανε" έτσι...

 

YΓ: όταν πλακώθηκα με έναν μαλάκα γείτονα , και πηγαμε στο τμήμα , πήγε να μου κάνει μύνηση. Απαντάω , θα σου κάνω και εγώ , και θα ζητήσω Ψυχιατρική Εξέταση , για να δουνε ότι δεν στέκεις καλά.

Ο Υποαστυνόμος , μου είπε , ότι εφόσων γίνουνε οι μυνήσεις , και εφόσων περάσουμε αυτόφωρο , και εφόσων μας πάνε στην ΓΑΔΑ , ΕΚΕΙ και μόνο ΕΚΕΙ , και μόνο ο εισαγγελέας , μπορει να διατάξει κάτι τέτοιο....!!!

Οποτε , το θέμα σου , έχει πάει σε εισαγγελέα......

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.. Μα το είπα στην αρχη.. Διαβασα το χαρτι των αστυφυλάκων που ελεγε προφορικη εντολη εισαγγελέα και λογικά εχει γίνει και καποια εγγραφη καταγγελία.. Απλως το λέω για να το επιβεβαιωσει καποιος εδω που ξέρει απο αυτα..

 

Συγνωμη αν τα γράφω μπακαλίστικα αλλα δεν ξέρω ούτε πως τα λέγανε τα χάπια ούτε θέλησα να μαθω ποτέ μου..

Σου λέω ομως με βεβαιοτητα οτι ο γιατρός μου είπε στο τελος αυτο οπως σου το γράφω..

"Οταν μας ήρθες εδω (στο τρελάδικο) δεν είχες τίποτε απολύτως κοινο με το πώς είσαι τώρα.. Τωρα εχεις γίνει νορμαλ που σε ρυθμίσαμε..

Μπορει να μην το διαισθανεσαι ακομα αλλα τα νευρα σου ειχαν σπασει.. ειχες παρα πολυ υψηλη χοληστερίνη.. ενα προβληματακι στους παραθυροειδη.. "

 

και γαμοτην τρέλα μου τον ρωταω και γω.. Ρε γιατρε είμαι τρελος ή χανω απο πουθενα? - ΟΧΙ

ειμαι επικινδυνος για τους αλλους γύρω μου? - ΟΧΙ

προβληματακι με το θυροειδή τους δεν έχει η μιση Ελλαδα και παραπανω λόγω Τσερνομπιλ? - ΝΑΙ

ειχαν σπάσει τα νευρα μου δηλαδη και εκανα αποπειρα να σκοτωσω κανεναν? - ΟΧΙ

Ε ΤΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΜΟΥ ΚΑΝΑΤΕ ΕΠΙ 1 ΒΔΟΜΑΔΑ???? - Η απαντηση του ηταν οτι ειχα χάσει τον έλεγχο των νευρων μου και δεν ελεγχομουν

 

Αντε βγαλε εσυ τωρα άκρη..

 

ΟΚ ειχαν γινει τσιτα τα νευρα μου απο 1001 παραγοντες με προβληματα που εχω αλλα οχι οτι θα μπορουσα ποτε να κανω και κακο στον εαυτο μου και στους αλλους..

 

Αιμα μου πήραν 3 φορες σε 3 μερες.. μια φορα καθε πρωι δηλαδη..

Το ενα χαπι ηταν σιγουρα της πίεσης γιατι ολοι νομιζαν οτι θα σκασει το μπαλονάκι οποτε με μετρουσαν και καθιστο και ορθιο..

Το αλλο το χάπι ηταν για να διαλυει το άγχος στα σιγουρα.. Δεν ξερω να σου δωσω αλλες λεπτομερειες.. Το ενα παντως με έκανε σαν να ήθελα να ειμαι ξαπλωμένος συνέχεια και να μην κανω τίποτε.. Κατι ναρκωτικο ήταν σιγουρα.. Το τεταρτο ηταν ακομα χειροτερο με παρομοιες επιπτώσεις πανω μου αλλα μου το έβγαλε γιατι καταλαβε οτι σερνομουν τελειως..

 

Το μονο σίγουρο ειναι οτι σαν αποτέλεσμα με εβγαλαν οτι ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ! ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΟΣ! ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΦΩΝΕΣ! ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΟΡΑΜΑΤΑ!

 

και θελω τώρα να βρω αυτον τον πουσ@@ να του @@@@@@ την Παναγιτσα με βαρβάτη αποζημείωση δε πα να ναι και συγγενής πρωτου βαθμου.. Στα @@ μου σου λέω.. Μετα απο αυτα που τράβηξα????

 

ή ενας πρωην συνεταιρός μου ειναι που πλακωθηκαμε για οικονομικα ή καποιος συγγενής μου για ενα διαμέρισμα.. Μαλλον ο συγγενης ειναι γιατι ο ξένος σκεφτεται περισσοτερο τις επιπτωσεις μετα και το ζυγίζει.. ενω ο συγγενης σου λέει το αιμα μου δεν θα το τραβήξει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...