Προς το περιεχόμενο

ati radeon 7770 core edition


wiowia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.

Εχω προβλημα με τη συγκεκριμενη καρτα κ δεν ξερω αν ειναι σοβαρο..Δεν μου την αναγνωριζει καθολου,αλλα μπορω να χρησιμοποιησω την hdmi θυρα που βγαζει για να τη συνδεσω με την οθονη..Για ποιο λογο συμβαινει αυτο κ πως μπορουμε να το φτιαξουμε;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα ιδια κι εγω(7770 Ghz edition) κι ενω ολα λειτουργουσαν αψογα για 7 μηνες,μαλιστα η αξιολογηση των windows 7 την βαθμολογουσε με 7,6 στα 7,9(αριστα).Σε αλλη mobo λειτουργει αψογα,αλλη καρτα στη μητρικη μου επισης αψογα.Στην δευτερη PCI-E θυρα λειτουργει αλλα η δευερη θυρα ειναι x4 (x16 ηπρωτη),υπολειτουργει δηλαδη.Βαθμολογηση των windows δεν μπορω να κανω(Blue screen of death καθε φορα).Και υποτιθετε οτι εχω ακομα την εγγυηση ομως ειναι δωρο αδωρο αφου σε αλλο pc λειτουργει μαι χαρα.Δεν ξερω τι να αντικαταστησω,mobo η gpu.Παντως αν η mobo σου εχει δευτερη θυρα μια προσωρινη λυση ειναι να δοκιμασεις εκει.

 

Welcome to the club(never ATI again)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ wiowia, το πρώτο που μπορείς να κάνεις είναι να την δοκιμάσεις σε 2ο PC. Και όταν λες δεν στην αναγνωρίζει, τι κάνει? Τρέχεις τον driver και σου λέει "No compatible card detected"? Σε τι λειτουργικό δοκιμάζεις? (που ρωτάει και ο φίλος μου o Phan)

 

@darkheretic, καταρχάς μην γίνεσαι μηδενιστής. Αστοχία υλικού υπάρχει στα πάντα. Φίλος μου πήρε μια SLK πριν μερικά χρόνια και τους πρώτους έξι μήνες την είχε στην αντιπροσωπεία για βλάβες. Τελικά την έκανε RMA :) και του δώσαν καινούρια! ;)

 

Κατά δεύτερον τι VGA δοκίμασες και σου έπαιξε? Είχε εξτρά τροφοδοσία? Γιατί είδα στο άλλο topic ότι έχεις LitePower και όσο και να συμπαθώ τα ΤΤ, η εν λόγω σειρά είναι λίγο κάπως...

 

Επίσης ψάξε την μητρική σου για φουσκωμένους πυκνωτές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, το PSU είναι η ρίζα του κακού για πολλά θέματα στο PC μας. Ότι PC και να έχω φτιάξει για φίλο (αλλά και πελάτη ενίοτε όταν δούλευα στον χώρο) επέμενα μέχρις εσχάτων για καλό PSU. Σε φίλο ειδικά ΔΕΝ δέχομαι να του φτιάξω PC αν δεν σκάσει τουλάχιστον 70 ευρώ για τροφοδοτικό

 

Αν μου λες ότι η κάρτα σου παίζει αλλού κανονικά, γιατί να φταίει αυτή και τα έβαλες μαζί της? Είτε από ΜΒ έχεις θέμα είτε από PSU ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή ΜΒ. Ένα BIOS update ή έστω ένα reset θα μπορούσε να είναι μια λύση. Ή να έχει φουσκώσει κάποιος πυκνωτής και να μην δίνει σωστό ρεύμα στην PCIeX (ή να χάλασε η PCIeX).

 

Ή αυτό που είπε ο Mil. Στο 4x δεν τρέχει στο 100% οπότε δεν τραβάει αρκετό ρεύμα. Αλλά όσο το σκέφτομαι δεν μου κάθεται. Βέβαια του βγάζει και BSODs εκεί...

 

Τεσπά, μια δοκιμή PSU αν ήταν εφικτό, θα του έλυνε την απορία και μια κατεύθυνση για το τι μπορεί να φταίει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια δοκιμη με αλλο psu θα ξεκαθαριζε λιγο τα πραγματα και θα κοιτουσε μετα τη μητρικη.Παλι καλα που υπαρχει και ο νινος με καθαρο μυαλο τετοια ωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω σκεφτει να αλλαξω ΜΒ και PSU γιατι μου φαινεται περιεργο που σε αλλο PC και μαλιστα σχετικα παλιο λειτουργει αψογα(και μαλιστα μου ερχετει πιο οικονιμικα,γυρω στα 200 ευρω ΜΒ και PSU)αλλα θορυβηθηκα οταν ειδα στο φορουμ να εχουν πολλοι προβληματα με την 7770.Εχω ειναι η αληθεια πελαγωσει λιγο.

 

Ααα εχω κανει reset την CMOS,bios update,Εβγαλα τις μνημες και εβαλα μονο την μια,ασκοπα ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βήμα-βήμα θα την βρεις την λύση. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι έναν φίλο με ένα αξιοπρεπές τροφοδοτικό (δεν ξέρω τι έχει ο αδερφός σου).

 

Στην αρχή δοκιμάζεις το άλλο PSU σε σένα, και μετά την VGA σου ΜΑΖΙ με το PSU σου σε αυτόν. Αν παίξει με άλλο PSU να ο ένοχος. Αν τα VGA/PSU σου παίξουν στο άλλο PC να και ο άλλος ένοχος. Λίγο δύσκολο να φταίνε και τα δύο μαζί. Και στο λέω για τρίτη φορά, αν καταλήξεις σε ΜΒ (δλδ VGA/PSU παίξουν αλλού) τότε κοίτα για πυκνωτές. Με πολύ λίγα χρήματα επισκευάζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βαλω σε δυο molex εναν ανταπτορα για 6pin τροφοδοσια δεν θα καταλαβω αν φταιει το τροφοδοτικο,εννοω ισως να ειναι προβλημα του 6pinου

 

ΟΚ ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμενοποιείς στο καλώδιο (πολύ σπάνιο). Αν φταίει το PSU, κατά 99,9999% φταίει εσωτερικά το κύκλωμα και η 12αρα τάση που δίνει. Μπορεί και να επισκευάζεται (πάλι πυκνωτές κοιτάς) μπορεί και όχι.

 

Εμένα πάντως πιο πολύ για MB μου κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...