Προς το περιεχόμενο

επιλογη e-shop πλατφορμας


koslibpro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα!

 

επειδη δεν εχω ξαναασχοληθει πρακτικα με το θεμα των e-shops,θα ηθελα να με βοηθησετε με βαση τις αναγκες μου να επιλεξω την καλυτερη δυνατη(και την καταλληλοτερη).

 

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι αρχικα να ειναι open-source.να παμε σε κατι επι πληρωμης μονο αν δεν υπαρχει καμια open-source λυση που να καλυπτει αυτα που θελουμε.

Κατι βασικο που θελω ειναι να εχει την δυνατοτητα "εκδοσης" εκπτωτικων κουπονιων σε διαφορα προιοντα του e-shop. Επισης,να ειναι δυνατη η πληρωμη και μεσω πιστωτικης καρτας,και μεσω paypal αλλα επισης να μπορω να προσθεσω (εστω και με Plugin,δεν με πειραζει) και αλλους τροπους πληρωμης. Πχ καταθεση σε λογαριασμο (λεμε τωρα).τελος,να μπορω να πουλησω downloadable προιοντα απο εκει μεσα,ή υπηρεσιες(που δηλαδη πληρωνει μια φορα ο χρηστης,χρησιμοποιει την υπηρεσια 1 φορα και μετα αν την θελει και δευτερη φορα,ξαναπληρωνει και παει λεγοντας).

 

αυτα ειναι τα βασικα χαρακτηριστικα που θελω.τωρα ο,τι επιπλεον εχει,φυσικα δεν με ενοχλει:D

 

ακουω προτασεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Ξεψαχνίζω κι εγώ αυτό το διάστημα τις διαθέσιμες open source πλατφόρμες eCommerce για ένα project που έχω αναλάβει. Μεταξύ των μεγάλων παικτών του χώρου:

 

Joomla + VirtueMart

osCommerce

Zen Cart

PrestaShop

Magento

OpenCart

 

...κατέληξα στο PrestaShop. Για τους δικούς μου λόγους βέβαια και βάσει των δικών μου κριτηρίων αξιολόγησης, που μπορεί να μη συμφωνούν με τα δικά σου. Αλλά αυτά τα features που ανέφερες: vouchers, προσθήκη μεθόδων πληρωμής, downloadable products κλπ, τα έχει το PrestaShop...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κατέληξα στο opencart επειδή έχει αρκετά εύκολο σύστημα διαχείρισης, αλλά όχι τόσα πολλά έτοιμα templates όσο το prestashop. Το μεγάλο μειονέκτημα του prestashop για εμένα είναι το χαώδες backend του. Έχω κάνει και ένα συγκριτικό εδώ: Link.png Site: επιλογή e commerce πλατφόρμας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

εγώ μετα απο αρκετό ψάξιμο ανάμεσα σε αυτα που αναφερει ο parsifal , κατέληξα στο Magento τα τελευταία 2 χρόνια. Απο τι κατάλαβα είναι και το πιο δύσκολο σε σχέση με τα άλλα και κυρίως στις αλλαγές που θα χρειαστείς να κάνεις στο template.

 

Αλλα όλα αυτα που ζητάς τα έχει ήδη ενσωματομένα μέσα η τελευταια έκδοση του magento χωρις να χρησιμοποιήσεις extra Plugins.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι αυτο που αναφερθηκε παραπανω με asp δεν με βολευει ειναι η αληθεια,λογω του οτι δεν εχω ιδεα απο asp,αν χρειαστει/θελω καποια φορα να πειραξω κατι.

 

παντως θα δω και τα υπολοιπα που προταθηκαν και ελπιζω καποιο να καλυπτει τις αναγκες μου.

 

ευχαριστω για τις απαντησεις:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα.

Ξεψαχνίζω κι εγώ αυτό το διάστημα τις διαθέσιμες open source πλατφόρμες eCommerce για ένα project που έχω αναλάβει. Μεταξύ των μεγάλων παικτών του χώρου:

 

 

 

...κατέληξα στο PrestaShop. Για τους δικούς μου λόγους βέβαια και βάσει των δικών μου κριτηρίων αξιολόγησης, που μπορεί να μη συμφωνούν με τα δικά σου. Αλλά αυτά τα features που ανέφερες: vouchers, προσθήκη μεθόδων πληρωμής, downloadable products κλπ, τα έχει το PrestaShop...

 

+1 Prestashop..

 

Πανάλαφρο (οκ αν βάλεις 500000 προϊόντα μην περιμένεις να φορτώσει πριν να αλλάξει λάστιχα ο Hamilton..) Το backoffice σε αντίθεση με αυτό που λέει ένας φίλος πιο πάνω είναι πολύ οργανωμένο (απλώς ίσως κάθε άνθρωπος έχει στο μυαλό του κάτι διαφορετικό που να μη συνάδει με την εικόνα του προϊόντος) υπάρχουν πολλά πρόσθετα που καλύπτουν τις ανάγκες σου.. θέματα πολύ ωραία από δωρεάν ως και φεύγα.. (εγώ πουλάω με 5€ τα θέματα που φτιάχνω -- μη φανταστείς κάτι τρελό).. Αν θέλεις να πειράξεις πραγματάκια μόνος σου πρέπει να ξέρεις PHP, HTML, CSS, Javascript.. Και γενικά πάντως μέσα σε λίγες (αν όχι την ίδια) μέρες έχεις απάντηση. Έλα και συ φίλε να γίνουμε πολλοί... Αυτόν τον καιρό είμαι σε συζητήσεις με τους PR της prestashop για την οργάνωση του πρώτου summercamp prestashop στην Ελλάδα.. Τοποθεσία: Θάσος...

http://www.prestashop.com/forums/forum/124-ελληνικά-greek

 

Εγώ είμαι ο "Λόχος Ορεινών Καταδρομών" από Ελληνική Κοινότητα Prestashop ή αλλιώς PrestaGRoppers ή PrestaGRops

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Joomla + Virtuemart πάντως είναι κλασσική και αξιόπιστη λύση με πολύ καλό SEO(εάν ρυθμιστεί σωστά) και πολύ καλή υποστήριξη λόγω της μεγάλης κοινότητας που ασχολείται με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Joomla + Virtuemart πάντως είναι κλασσική και αξιόπιστη λύση με πολύ καλό SEO(εάν ρυθμιστεί σωστά) και πολύ καλή υποστήριξη λόγω της μεγάλης κοινότητας που ασχολείται με αυτό.

εγω δεν μπορω το joomla ομως..στο prestashop μαλλον καταληγω κι εγω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό καλό είναι, απλά οι πλατφόρμες που αναφέραμε παραπάνω έχουν πολλά πράγματα έτοιμα out of the box. Για site που είναι αποκλειστικά eshop δεν υπάρχει λόγος να το βάλεις πάνω σε blogging platform.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για site που είναι αποκλειστικά eshop δεν υπάρχει λόγος να το βάλεις πάνω σε blogging platform.

το αυτο.

 

αν και το woocommerce μου αρεσε ιδιαιτερα στην χρηση οταν το ειχα δοκιμασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...