Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πολύ ωραίο ο 2'5 hdd τη εχει πάθει :-D

Έχω 2 2,5άρηδες σε έναν αντάπτορα 3.5" - 2x2.5". Η αλυσίδα-καλώδιο του XFX δεν μπορεί να συμπιεστεί πολύ κι έτσι ή θα τον έχω βιδωμένο τον πάνω μόνο πίσω και σηκωμένο σαν να κάνει wheelie ή θα σπάσω το power connector

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόμουνα σήμερα και έκανα το cable management της CPU και μερικές άλλες λεπτομέρεις που θα δείτε....
Η τελευταία που είχα ανεβάσει ήτανε αυτή index.php?app=core&module=attach&section

Τώρα κάθισα και το έφτιαξα όπως πρέπει.... Πιστεύω δεν θέλει και δεν γίνεται άλλο cable management....


post-264996-0-64257500-1401276981_thumb.jpg



post-264996-0-30022700-1401276947_thumb.jpg

Εκεί το έχω το pc.... Όσο πιο κοντά γίνεται στην "πράσινη νεράιδα"

ΥΓ:Ευχαριστώ τον tribal21 που με έκανε να φτιάξω το pc όπως πρέπει.... Όσοι έχετε δει πως ήτανε στην αρχή καταλαβένετε για τι μεταμόρφωση μιλάμε....
 

post-264996-0-19581300-1401276909_thumb.jpg

post-264996-0-16106200-1401277032_thumb.jpg

post-264996-0-79400100-1401277192_thumb.jpg

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ ρε Στάθη.... Πραγματικά σε ευχαριστώ :)

Αντώνη, όποτε θέλεις, φάε καλά μόνο και έλα!!! Κάνω διάφορα cocktails. Έχω τα απαραίτητα εργαλεία :P

Άσε μας ρε Κατακουζίνα.... :P

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και μενα το καμαρι μου :)

 

attachicon.gif1.JPG

 

attachicon.gifDSCF4505.JPG

 

attachicon.gifDSCF4506.JPG

To βλέπω τόσο συχνα που αρχίζω να αναρωτιέμαι αν είμαι λαθος.

Γιατί τόσα πολλά rigs έχουν fan στο πάτωμα που βάζει αέρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πιο λόγο σου φαίνεται λάθος? Θεωρητικά έχεις ποιο κρύο στρώμα αέρα στο πάτωμα αλλά θες και κάποιο φίλτρο για την σκόνη.

 

Ωστόσο σε ένα κουτί με ύψος δεν 60cm δεν ξέρω αν πραγματικά στο πάτωμα με το πάνω μέρος του κουτιού έχει πάνω από μισό βαθμό διαφορά όπου μπορεί να λέω και πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To βλέπω τόσο συχνα που αρχίζω να αναρωτιέμαι αν είμαι λαθος.

Γιατί τόσα πολλά rigs έχουν fan στο πάτωμα που βάζει αέρα?

Η σωστή ροή του αέρα είναι αυτή φίλε.

cooling.jpg

Όπως βλέπεις και σε αυτή την φωτό η σωστή ροή είναι  " Βάζεις αέρα από μπροστά, πλάι και κάτω και βγάζεις απο πίσω και πάνω....

Αν το καλοσκεφτείς από πάνω βγαίνει ο αέρας άρα το καλύτερο μέρος για να κάνει καλό Airflow είναι απο κάτω + ότι ψύχει καλύτερα την GPU από οποιοδήποτε άλλο ανεμιστηράκι. Γιατί την βαράει κατευθείαν .....

Το αρνητικό είναι πρώτον ότι πρέπει το κουτί να είναι σηκωμένο αρκετά(εγώ δεν πιστεύω ότι τα πόδια που έχουνε τα κουτιά αρκούνε) δεύτερον μαζεύει την περισσότερη σκόνη από οποιοδήποτε άλλο ανεμιστηράκι.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστόσο σε ένα κουτί με ύψος δεν 60cm δεν ξέρω αν πραγματικά στο πάτωμα με το πάνω μέρος του κουτιού έχει πάνω από μισό βαθμό διαφορά όπου μπορεί να λέω και πολύ.

 

Σε idle ναι,σε full load όμως??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σωστή ροή του αέρα είναι αυτή φίλε.

 

 

cooling.jpg

 

 

Όπως βλέπεις και σε αυτή την φωτό η σωστή ροή είναι  " Βάζεις αέρα από μπροστά, πλάι και κάτω και βγάζεις απο πίσω και πάνω....

Αν το καλοσκεφτείς από πάνω βγαίνει ο ζεστός αέρας άρα το καλύτερο μέρος για να κάνει καλό Airflow είναι απο κάτω + ότι ψύχει καλύτερα την GPU από οποιοδήποτε άλλο ανεμιστηράκι. Γιατί την βαράει κατευθείαν .....

Το αρνητικό είναι πρώτον ότι πρέπει το κουτί να είναι σηκωμένο αρκετά(εγώ δεν πιστεύω ότι τα πόδια που έχουνε τα κουτιά αρκούνε) δεύτερον μαζεύει την περισσότερη σκόνη από οποιοδήποτε άλλο ανεμιστηράκι.

 

 

 

fixed :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε idle ναι,σε full load όμως??

 

Μέσα στο κουτί ναι αλλά στον εξωτερικό χώρο? Από όπου και να πάρεις αέρα θα γίνει σωστά η ψύξη αλλά πρέπει να έχεις και τους ανεμιστήρες κατάλληλα τοποθετημένους. Ο ζεστός αέρας πάει πάνω ο κρύος πέφτει κάτω σωστό αλλά δεν μπορείς αυτό να έχει επαρκή αντίσταση στην δύναμη των ανεμιστήρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

YL4nTUm.jpgMDabGQl.jpgvjwGFp1.jpg4ErbL9f.jpg7BGmUAN.jpgIWYsvUA.jpgq0BxqCw.jpg

Αυτό είναι το συστηματάκι ενός φίλου,που το στήσαμε μαζί. Σήμερα κάναμε την προ-τελευταία προσθήκη,δηλαδή την κάρτα γραφικών. Είναι η Powercolor HD7850 1GB της προσφοράς (115€)

Αναλυτικό σύστημα :

CPU : Intel Core i5 4440
GPU : Powercolor Radeon HD7850 1GB
RAM :Kingston Black 4GB 1600MHz
SSD : Samsung 840 Evo 128GB
Case : Coolermaster Elite 130
PSU : Thermaltake Smart Series 530W
CPU Cooler : Arctic Freezer 11 LP
Fan 1 : Zalman ZM-F3 Blue LED
Fan 2 : Coolermaster 120mm fan
Fan 3 : Coolermaster 80mm fan
Accessories : Sharkoon 1 to 3x3pin
Fan Controller : Zalman Fan Mate 2 

 

Δεν προορίζεται ακριβώς για Gaming. Ασχολείται αρκετά με Photoshop,Dreamweaver,Handbrake και παίζει και GTA IV,Sims 3 και όταν βγει το GTA V.

Τώρα το μόνο που μένει για να το ολοκληρώσει είναι ένας 2TB WD Caviar Blue!

Η μόνη χαζομάρα είναι πως..."χαραμίζεται". Δηλαδή το έχει συνδεδεμένο σε μια 17" Samsung LED 1366x768 (Του δόθηκε δωρεάν,απ'τον μπαμπά του..ε,εμείς τα 14χρονα δεν έχουμε πολλά λεφτά :D ). Αλλά κάποια στιγμή θα αγοράσει μια IPS 24" 1080p.

Για καλύτερη ψύξη έβαλα το τροφοδοτικό να παίρνει αέρα από το σύστημα. Μήπως έκανα πατάτα; Μήπως μειώνεται πολύ η ζωή του τροφοδοτικού; Πείτε,αν είναι να το γυρίσω ανάποδα.

Επεξ/σία από AMD Expert
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Αν και το πάνω μέρος του κουτιού είναι τρούπιο, όπως το μπροστινό δλδ, γύρισε το τροφοδοτικό οπωσδήποτε ανάποδα.

 

Σε τόσο μικρό και στριμωγμένο κουτί, σίγουρα θα έχεις μεγαλύτερες θερμοκρασίες από αυτές του αέρα που θα μπαίνει από τον εξωτερικό χώρο.

 

Απλά, κάθε εβδομάδα θα βάζεις ηλ. σκούπα στο τέρμα, να τραβάει σκόνες - κουνούπια - τρίχες κι ότι άλλο μαζέψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...