Προς το περιεχόμενο

Gigabyte 970A-UD3 ή 990XA-UD3


misiom91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακαλώ πολύ βοηθήστε με φίλοι...περίπου έχω κατασταλλάξει στην 990ΧΑ!! Υπάρχει λόγος να πληρώσω τα ελάχιστα παραπάνω και να την πάρω ή να προτιμήσω την 970Α που μου προτείνουν όλοι ως μία από τις πιο αξιόπιστες μητρικές? Με ενδιαφέρει το oc! Επίσης παίζει ρόλο η έκδοση της κάρτα που θα πάρω (vol.)? Υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ της 990ΧΑ και της 990FX??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η 990XA κάνει corssfire με 2 κάρτες !

 

Η 990XA τρέχει λίγο υψηλότερα το HT !

 

H 990XA ίσως να κλοκάρει λίγο καλύτερα !

 

Το 990FX κάνει το πληρέστερο crossfire !

 

Πολλές μητρικές με 990FX ανήκουν στην κορυφαία κατηγορία και στο overclock !!
 

Πες μου τι ψύκτρα έχεις και έως τι συχνότητα θες να κλοκάρεις για να σου πω τι θα αγοράσεις ! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για 970 ούτε λόγος απ'ότι κατάλαβα.! Παλαιότερο chip! Θέλω οποιαδήποτε στιγμή θελήσω να κλοκάρω να έχω μια μητρική που να το στηρίζει άρτια, απλά αυτο! Δεν γνωρίζω πολλά πράγματα! Φοράω πάνω τον 8350...απλά λόγω τιμής δεν θέλω να πάω σε μια FX, όποτε απ'τις άλλες 2 πάω στην xa;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου έλεγα αν βρεις την 990ΧΑ σε rev 1.1/3.0 πάνε με κλειστά τα μάτια. Ειδικότερα η έκδοση 3.0 με UEFI bios, είναι και πιο φιλική σε έναν "άπειρο" OCer.

 

Ειδάλλως στην 970. Αν όμως στο πίσω μέρος του μυαλού σου υπάρχει και το CF-SLI, τότε πας αναγκαστικά σε 990ΧΑ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου έλεγα αν βρεις την 990ΧΑ σε rev 1.1/3.0 πάνε με κλειστά τα μάτια. Ειδικότερα η έκδοση 3.0 με UEFI bios, είναι και πιο φιλική σε έναν "άπειρο" OCer.

 

Ειδάλλως στην 970. Αν όμως στο πίσω μέρος του μυαλού σου υπάρχει και το CF-SLI, τότε πας αναγκαστικά σε 990ΧΑ

 

nino στο Overclocknet λενε πως το REV 3.0 ειναι χειροτερο στο κλοκαρισμα απο το R.1.1 !!!

 

Η GIGA εβγαλε την επιλογη να κλεινει το APM απ`οτι καταλαβα και δεν μπορεις στην ουσια να κλοκαρεις χωρις να το βγαλεις απο την μεση !

 

Πολυ κακο αυτο !

 

Για αυτο αν ειναι να παει σε 990XA να παει σε REV 1.1 !!

 

Αν ειναι να παει σε 970 στο R1.2 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω και το έχω διαβάσει. Τα παιδιά εκεί όμως ψάχνουν και το τελευταίο ζουμί που μπορεί να τους δώσει μια CPU, και δεν πιστεύω ο φίλος ο οποίος απ ότι κατάλαβα είναι αμαθής/ημιμαθής στο σπορ (λάθος κατάλαβα?) να τον πειράζει που η CPU του θα τερματίσει 50Hz χαμηλότερα. Εξάλλου 24-7 κανείς δεν παίζει στο πάνω όριο αλλά πάει αρκετά clicks χαμηλότερα...

 

Τώρα ο λόγος που GB έκοψε λίγο την 990XA είναι ξεκάθαρος. Ποιος λόγος να πας μετά στην 990FXA-ud3? B) Marketing...

 

Τον λόγο που του είπα την 3.0, τον έγραψα ξεκάθαρα ;)

είναι και πιο φιλική σε έναν "άπειρο" OCer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω και το έχω διαβάσει. Τα παιδιά εκεί όμως ψάχνουν και το τελευταίο ζουμί που μπορεί να τους δώσει μια CPU, και δεν πιστεύω ο φίλος ο οποίος απ ότι κατάλαβα είναι αμαθής/ημιμαθής στο σπορ (λάθος κατάλαβα?) να τον πειράζει που η CPU του θα τερματίσει 50Hz χαμηλότερα. Εξάλλου 24-7 κανείς δεν παίζει στο πάνω όριο αλλά πάει αρκετά clicks χαμηλότερα...

 

Τον λόγο που του είπα την 3.0, τον έγραψα ξεκάθαρα ;)

 

Αν εχεις APM ενεργοποιημενο και να κλοκαρεις δεν εχεις αποτελεσμα ! Οταν καταλαβει πως το cpu περναει το tdp που εχει σαν default ριχνει τα ρολογια !

 

Για να καταλαβεις εκει που κλοκαρισμενος 8350 βγαζει 7,6 στο cinebench με κλειστο το APM , οταν το ανοιξεις βγαζει 7.2 .... 

 

Επίσης παίζουν και κάτι κολλήματα στα games ! Το είδε φίλος σε CROSSHAIR FORMULA-Z με τέτοιες παραξενιές ... Εμπαινε το apm στην μέση και του έκανε περίεργα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την άποψή μου για το Cinebench και για το κάθε είδος μετροπρόγραμμα, ίσως και να την έχεις διαβάσει. Αν δεν, απλά να πως ότι τα θεωρώ τεράστιες παπαριές. RL όλα αυτά δεν έχουν την παραμικρή σημασία :-(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε δεν με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα που βγάζει, απλά το ότι βγάζει μειωμένα αποτελέσματα σημαίνει πως το APM εκείνη την στιγμή ρίχνει την απόδοση του cpu !

 

Υπάρχουν και άλλες μητρικές φιλικές προς τον χρήστη με UEFI σε παρόμοια τιμή με την 990XA-UD3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστώ ειλικρινά πάρα πολύ για την βοήθεια! Είμαι όντως άπειρος σε αυτό το θέμα απλά αν κάποια στιγμή θελήσω να κάνω oc νομίζω είναι αρτιότερη από την 970 και αναζητώ μία μητρική απλά κάτω από 100 ευρώ και όσοι έχω ρωτήσει με οδηγούν στην 990XA! Τελικά σε ποια με προτρέπεται να καταλήξω?? (υπόλοιπο σύστημα: AMD 8350 /ASUS ENGTX550TI/ 8 GB RAM/ssd 60gb /750 watt kai κουτί thermaltake k1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να κλοκάρεις για games να ξέρεις πως είτε στα 4ghz έχεις το 8350 είτε στα 4,8Ghz ειτε στα 5Ghz το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο !

 

Πολύ απλά γιατί ο 8350 μπορεί να μαξάρει στο 100% την κάρτα γραφικών που έχεις ακόμα και default που είναι ! :-D

 

Αν θες μια μητρική διαμάντι η οποία τα δίνει όλα και δεν έχει καμιά διαφορά από μητρικές των 200 & 240€ κοίταξε την

 

GIGABYTE 990FXA-UD3 R1.2 ! στα 122€ !!! Πραγματικά μια πολύ καλή μητρική ! Οτι καλύτερο !!

 

Εχω και αυτή και την 990FXA-UD7 η οποία σαν πρώτη τιμή είχε 260-270€ και δεν μπορώ να βρω διαφορές που να δικαιολογούν την διαφορά τιμής !

 

Διαφορετικά αν θες κάτι το οποίο να είναι ποιο εύκολο στην χρήση θα σου έλεγα να κοιτάξεις και την MSI 990XA-GD55 ! :-D



Πάντως για εμένα το UEFI bios είναι περισσότερο σπαζοκεφαλιά παρά ευκολία... Προτιμώ τον παραδοσιακό τρόπο ! :-D  και την σιγουριά της GIGABYTE απ` την MSI .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά έχει τόσες μεγάλες διαφορές η XA με την FXA για να πάω πάνω από 100 ευρώ?? Και το μαγαζί που την έχει 122 ευρώ, γράφει δωρεάν μεταφορικά, αλλά είναι στα Χανιά και δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει για Αττική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά έχει τόσες μεγάλες διαφορές η XA με την FXA για να πάω πάνω από 100 ευρώ?? Και το μαγαζί που την έχει 122 ευρώ, γράφει δωρεάν μεταφορικά, αλλά είναι στα Χανιά και δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει για Αττική!

 

Tα δςρεαν μεταφορικα ισχυουν για ολη την Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά έχει τόσες μεγάλες διαφορές η XA με την FXA για να πάω πάνω από 100 ευρώ?? Και το μαγαζί που την έχει 122 ευρώ, γράφει δωρεάν μεταφορικά, αλλά είναι στα Χανιά και δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει για Αττική!

 

 

Κλοκαρει πολυ καλα, ειναι πολυ σταθερη, κανει μεχρι και quad crossfire, εχει επανω της τα παντα.

 

Και η 990xa-ud3 ειναι καλη παντως !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...