Προς το περιεχόμενο

Vikings


Kasrith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 971
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχουν κανει αψογη δουλεια στο casting, αλλα πολλες φορες γινεται φανερο το μικροτερο μπατζετ...

+1000

Κι αυτός είναι κι ένας κύριος λόγος που είναι ατυχής η σύγκριση με GoT. Εντάξει παίδες κι εγώ τη γουστάρω τη σειρά, αλλά αντικειμενικά το GoT τη βάζει κάτω σε διάφορους τομείς. Είναι λίγο ακραία αλλά και άδικη η σύγκριση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000

Κι αυτός είναι κι ένας κύριος λόγος που είναι ατυχής η σύγκριση με GoT. Εντάξει παίδες κι εγώ τη γουστάρω τη σειρά, αλλά αντικειμενικά το GoT τη βάζει κάτω σε διάφορους τομείς. Είναι λίγο ακραία αλλά και άδικη η σύγκριση.

Σε ποιους τομείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το got έχει απίστευτο χτίσιμο υπόθεσης και χαρακτήρων επειδή πατάει στα βιβλία του Μάρτιν. Καθαρά σαν σειρά όμως το vikings είναι πιο δεμένο, με περισσότερη δράση και εξίσου φοβερή φωτογραφία και παραγωγή αν και δεν έχει το ίδιο μπάτζετ. Πρακτικά βέβαια μιλάμε για άλλο είδος το ένα είναι ιστορική περιπέτεια και το άλλο φαντασίας με ότι αυτό συνεπάγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο game of thrones τέσσερις σεζόν τώρα μας ακόμα να έρθει ο χειμώνας... Έλεος δηλαδή. Τώρα για το Βίκινγκς μετά την πρώτη σεζόν η σειρά εκτοξεύεται!!! Να μιλήσω για την μουσική; Πες μου ένα επεισόδιο μου got που σε ενθουσίασε μόνο να ακούς το κομμάτι που παίζει πίσω, δες vikings 5 6 7 8 9 και10 της δεύτερης, τέρμα epic!! Και μόνο που έχει μικρότερο budget και έχει φτάσει τόσο ψηλά αυτό και μόνο την κάνει καλύτερη για εμένα! Το got αν δεν είχε το budget σιγά μην ήταν έτσι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιους τομείς?

Σενάριο, σκηνοθεσία, εφέ (τα όποια τελοσπάντων), χαρακτήρες, ηθοποιίες, σε όλα αυτά είναι από 1 εως 10 κλικ πάνω.

 

το got έχει απίστευτο χτίσιμο υπόθεσης και χαρακτήρων επειδή πατάει στα βιβλία του Μάρτιν. Καθαρά σαν σειρά όμως το vikings είναι πιο δεμένο, με περισσότερη δράση και εξίσου φοβερή φωτογραφία και παραγωγή αν και δεν έχει το ίδιο μπάτζετ. Πρακτικά βέβαια μιλάμε για άλλο είδος το ένα είναι ιστορική περιπέτεια και το άλλο φαντασίας με ότι αυτό συνεπάγεται.

Αν λίγο με έχει ξενερώσει κάτι, αυτό ίσως είναι το κομμάτι της δράσης (εδώ θέλεις και budget βέβαια). Περίμενα αρκετά περισσότερη και καλύτερη δράση σε μία σειρά που ονομάζεται -fuckin'- Vikings. Φωτογραφία ok αρκετά δυνατή, αλλά το πολύ πολύ να πλησιάζει κάπως το GoT (και πάλι δύσκολο, αν κάνεις κανένα rewind σε επεισόδια προηγούμενων κύκλων και σε 4854756 διαφορετικά τοπία-σκηνικά που έχει η σειρά από τη μάνα της).

 

Στο game of thrones τέσσερις σεζόν τώρα μας ακόμα να έρθει ο χειμώνας... Έλεος δηλαδή. Τώρα για το Βίκινγκς μετά την πρώτη σεζόν η σειρά εκτοξεύεται!!! Να μιλήσω για την μουσική; Πες μου ένα επεισόδιο μου got που σε ενθουσίασε μόνο να ακούς το κομμάτι που παίζει πίσω, δες vikings 5 6 7 8 9 και10 της δεύτερης, τέρμα epic!! Και μόνο που έχει μικρότερο budget και έχει φτάσει τόσο ψηλά αυτό και μόνο την κάνει καλύτερη για εμένα! Το got αν δεν είχε το budget σιγά μην ήταν έτσι.

Προσωπικά στο GoT ελάχιστα με ενδιέφερε το πότε θα 'ρθει ο χειμώνας. Αλλά αν είναι να γίνουν άλλα τόσα σκηνικά όσα έγιναν στις 3 πρώτες seasons, ας κάνει άλλες 3 seasons να έρθει ο χειμώνας. :P κι επειδή δεν πάνε και χρόνια που είδα τη σειρά (πέρσι καλοκαίρι είδα τους 3 κύκλους και τώρα επεισόδιο κάθε Δευτέρα) και θυμάμαι το feeling όλων των seasons, δε θυμάμαι επεισόδιο που να πω: κακό, μέτρο, βαρέθηκα ξέρω γω. Στο Vikings υπήρξε επεισόδιο που το είπα.

 

Τώρα για τη μουσική, πολύ καλά τα πάει κι εδώ το Vikings. Στο δε GoT δε θυμάμαι κομμάτι τους (όπως δε θυμάμαι και από Vikings ε), ωστόσο τα ηχητικά που παίζουν πίσω από τις σκηνές ή π.χ. κάτι instrumental που παίζουν είναι απίστευτα ταιριαστά με την κάθε σκηνή και την ολοκληρώνουν σχεδόν τέλεια. Σε μια σειρά ένας μέσος τηλεθεατής δε νομίζω ότι ζητάει και κάτι παραπάνω. Στις ταινίες ναι, το ζητάμε.

 

Τα βλέπω κάθε Παρασκευή -καλή ώρα- τα επεισόδια φίλε μου. Εγώ τα χαρακτηρίζω πολύ καλά, epic δεν τα λέω. Με τα μάτια τα δικά μου, θεωρώ ότι το μπαμ ακόμα δεν έχει γίνει και υποσυνείδητα το περιμένω (μπορεί να κάνω και μλκια :P). Και δεν είδα ακόμα το χτεσινό, μάλλον για βραδάκι πάει η δουλειά.

 

Επίσης εδώ τώρα φίλε μου κρίνουμε και τα 2 βάσει πεπραγμένων, όχι του τι "θα" μπορούσε αν ήταν το τάδε "αν" συνέβαινε αυτό κλπ... Επί του πρακτέου λοπόν, είναι γεγονός ότι έχουμε ένα GoT με πολύ περισσότερους fans (δε με νοιάζει πως τους απέκτησε, τους απέκτησε), popularity, βαθμολογίες, πιο πολύπλοκη υπόθεση και κυρίως πιο δυνατή παραγωγή λόγω πολύ μεγαλύτερου budget. Το Vikings είναι μια πολύ ωραία σειρά. Κι άντε αν θες να μιλήσουμε με υποθέσεις, συνεχίζοντας τη φράση θα σου πω ότι είναι μια πολύ ωραία σειρά στην οποία αν σκάγανε περισσότερα φράγκα θα μπορούσαμε να μιλάμε για ένα επίσης υπερτούμπανο τώρα (αυτό λέει η λογική τουλάχιστον), με δεδομένη και τη γαμάτη θεματολογία των Vikings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια το σεναριο του got δεν πιανεται...για μενα μιλαμε για το σημαντικοτερο fantasy επος ever...τεσπα δεν εχει νοημα η συγκριση, μακαρι να υπαρχουν περισσοτερες σειρες σαν το got και το vikings...μακαρι να φτιαξουν καποια στιγμη και μια σειρα για την αρχαια ελλαδα της προκοπης που να απευθυνεται σε ενηλικο κοινο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mονο εμενα μου φανηκε το τελος προβλεψιμο και ανευρο???

Περιμενα περισσοτερη δραση και περισσοτερους φονους (ΜΗ αναμενομενων πρωταγωνιστων).

Αυτο βεβαια δεν σημαινει πως η σειρα ΤΑ ΣΠΑΕΙ...και στανταρ θα περιμενουμε την νεα σεζον με αγωνια!!

(Την συγκριση του με το GOT δεν την καταλαβαινω και ειναι γενικα αδοκιμη!!!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια το σεναριο του got δεν πιανεται...για μενα μιλαμε για το σημαντικοτερο fantasy επος ever...τεσπα δεν εχει νοημα η συγκριση, μακαρι να υπαρχουν περισσοτερες σειρες σαν το got και το vikings...μακαρι να φτιαξουν καποια στιγμη και μια σειρα για την αρχαια ελλαδα της προκοπης που να απευθυνεται σε ενηλικο κοινο...

 

Πές τα δικέ μου!!! θα απευθύνεται σε πολύ κοινό! όχι μόνο ελληνικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το Vikings, κι εγώ το παρακολουθώ αλλα μην το συγκρίνετε με το GOT ρε παιδιά. Έχει μικρό budget που μέχρι και το αίμα φαίνεται ψεύτικο και δεν έχει το βάθος που έχει μια σειρά βιβλίων που γράφεται από ένα κορυφαίο μυαλό τα τελευταία 10+ χρόνια. Κατά τα άλλα είναι μια ευχάριστη έκπληξη γιατί το τελευταίο καιρό έχουμε δει πολύ λίγες καινούργιες καλές σειρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλέψιμο το season finale με το Floki να κάνει  μπαμ από μακριά πως θα συμπεριφερόταν έτσι

όπως και να έχει όμως είναι ενδιαφέρουσα σειρά και περιμένω με ανυπομονησία την 3η  :-D .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...