Προς το περιεχόμενο

ερωτηση για paypal


lostresam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια καλησπερα...θελω να αγορασω κατι απο εξωτερικο (ιαπωνια) και ζηταει η πληρωμη να γινει μεσω paypal...εχοντας μια χρεωστικη καρτα ποια ειναι τα επομενα βηματα που θα κανω? αναλυτικα και σε απλα ελληνικα αν γινεται!! :P ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1.Ανοίγεις ενα λογαριασμό στο παυπαλ με το εμαιλ σου

2.Κανεις add την καρτα σου στο παυπαλ, το παυπαλ κάνει αναλυψη ~1,5 ευρω. (που θα πρεπει να ειναι διαθέσιμο για ανάληψη)

3.Περιμένεις 3-4 μερες, κατοπιν παίρνεις τηλέφωνο την τράπεζα σου και σου λενε το νούμερο που εχει καταγράφει σαν δικαιολογία διπλα στην ανάληψη απο το παυπαλ,

4.Τον αριθμό αυτο τον βαζεις στο παυπαλ, γίνεται ο λογαριασμός verification και τελος

 

Εισαι πλεον έτοιμος να αγοράσεις εφ' οσον υπάρχει το αντίστοιχο πόσον διαθέσιμο στην καρτα σου

 

 

 

 

Εγω παντως τσιμπισα ενα που μου αρεσε :-D

http://www.japanesechefsknife.com/HKSSeries.html#FKS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοιγεις λογαριασμο paypal...μην με βαλεις να το αναλυσω..θεωρω ειναι σχετικα ευκολο

 

αφου τον ανοιξεις και συνδεθεις πας στο my account - profile -- add or edit credit card

 

επιλεγεις add a card

 

συμπληρωνεις τα στοιχεια της καρτας

 

καλο θα ηταν πριν στο μενου του profile να εχεις συμπληρωσει και τα προσωπικα σου στοιχεια ετσι να υπαρχουν..

 

Λογικα θα σου στειλει μια χρεωση στην καρτα ενος μικρου ποσου που στην περιγραφη θα χει ενα νουμερο...νουμερο επιβεβαιωσης δηλ

Αυτο θα το βαλεις στο καταλληλο σημειο/μενου που θα σου παρουσιαστει εκει στο paypal..θα γινει η επιβεβαιωση και η καρτα σου θαναι κατοχυρωμενη επιτυχως...

 

Απο κει και περα καθε φορα που θα πληρωνεις με paypal θα χρησιμοποιει την καρτα αυτη.

Μπορεις να προσθεσεις και αλλες καρτεσ..και απλα δηλωνεις ποια θα ειναι η "πρωτευουσα καρτα" ωστε να χρησιμοποιει αυτην που θες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κια μιας και θα αγοράσεις σε συνάλλαγμα, πρόσεξε το θέμα της μετατροπής σε ευρώ, δηλαδή μην επιλέξεις να την κάνει το payPal επειδή χρεώνει παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α οκ καλως!

μια τελευταια ερωτηση...το προιον θα μ ρθει στη πορτα με καποια μεταφορικη που θα πρεπει να πληρωσω εκεινη την ωρα ή πρεπει να να το κανονισω εγω πως θα ερθει απτο τελωνειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από το τρόπο που στέλνει τα δέματα ο πωλητής.

Εάν στέλνει με courier και η αξία (κόστος+μεταφορικά+ασφάλεια) είναι πάνω από 45 ευρώ πρέπει να είσαι προετοιμασμένος ότι θα περάσει από τελωνείο και θα πληρώσεις τουλάχιστον ΦΠΑ και λοιπά έξοδα και εάν είναι παραπάνω από 150 και δασμό.

Εάν το στείλει με το ταχυδρομείο, τα πράγματα είναι διαφορετικά.

 

Όλα αυτά, βέβαια, και πολλά περισσότερα, αναφέρονται στο κεφάλαιο 8 του οδηγού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως θα αλλαξω μονος μου το ποσο απο ευρω σε δολλαρια? σορρυ αλλα ειμαι τελειως ασχετος

 

Θα επιλέξεις να πληρώσεις στο ξένο νόμισμα και όχι σε ευρώ.

Ε πες του βρε κιόλας πως γίνεται αυτό που γράφεις.Αφού στον "οδηγό" δεν αναφέρεται η διαδικασία και ο άνθρωπος δηλώνει τελείως άσχετος.

 

Αφού δεν ξέρεις την απάντηση στη συγκεκριμένη ερώτηση,άσε να απαντήσει κάποιος άλλος,οι ασαφείς απαντήσεις δεν βοηθάνε κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μεσω ταχυδρομειου αν του ζητησω να μ το στειλει θα γλυτωσω τo 40αρι του τελωνειου ? βασικα πειτε μ οποιο τροπο γνωριζεται γιατι αμα ειναι να δωσω +40ε δεν αξιζει να το παρω καν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν θέλεις, δώσε ένα link γι' αυτό που θέλεις να αγοράσεις για να μπορορέσουμε να βοηθήσουμε με περισσότερα στοιχεία.

Το "40 άρι του τελωνείου" από που το έβγαλες;

Εάν εννοείς τον ΦΠΑ, στην Ελλάδα δεν τον πληρώνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλα μια χρεωστική VISA από την Πειραιώς.

Έβαλα 8 ευρώ στον αντίστοιχο λογαριασμό.

Τη σύνδεσα στο paypal. Λέει πως με χρέωσε 1,5 ευρώ.

Μπαίνω στο winbanking και μου εμφανίζει διαθέσιμο 5,5 και λογιστικο 8.

Στις κινήσεις δεν έχει πουθενά την χρέωση 1,5 ευρώ.

Δεν γίνεται απευθείας;

Τα 2,5 που λείπουν απ τα 8 που πήγαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...