Προς το περιεχόμενο

αγορα βασεισ για λαπτοπ για παιχνιδια


mossyGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.. θα ηθελα αν καποιος γνωριζει μια βαση για λαπτοπ η οποια θα εχει δυνατους ανεμηστηρες γιατι το λαπτοπ ειναι ολη μερα ανοιχτο και κυριωσ παιζω παιχνια οποτε φτανει σε σημειο να κλεινει απο θερμοκρασια... ευχαριστω πολυ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.. θα ηθελα αν καποιος γνωριζει μια βαση για λαπτοπ η οποια θα εχει δυνατους ανεμηστηρες γιατι το λαπτοπ ειναι ολη μερα ανοιχτο και κυριωσ παιζω παιχνια οποτε φτανει σε σημειο να κλεινει απο θερμοκρασια... ευχαριστω πολυ.....

το έχεις καιρό στην κατοχή σου;;

καθαρισμό του έχεις κάνει ποτε εσωτερικά?

ποιό λάπτοπ είναι;

και βάση να του προσθέσεις αν δεν το καθαρίσεις εσωτερικά δεν θα δεις καμμία διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση λίγο, ποια θερμοκρασία είναι φυσιολογική για τον cpu του λάπτοπ?

Έχω ένα acer aspire 6ετίας και μάλλον χρειάζεται καθαρισμό και αλλαγή ψύκτρας γιατί δεν πρέπει να είναι στα καλά της.

 

Σε τεστ που έκανα με το notebook hardware control, έδειχνε θερμοκρασία επεξεργαστή κάπου στους 55-60. πολύ ε;;

 

Στο θέμα πάντως, έχω και εγώ μια βάση ψύξης αλλά αυτές οι βάσεις είναι κυρίως για να βοηθήσουν σε μικρό βαθμό την υπάρχουσα ψύξη του λάπτοπ, μην περιμένεις να αλλάξει κάτι αν π.χ. υπάρχει ήδη σκόνη μέσα και δεν δουλεύει η κύρια ψύκτρα του λάπτοπ.

 

Εγώ έχω αυτή 3 χρόνια τώρα και κάθε καλοκαίρι μπορώ να πω ότι βοηθάει αρκετά:

0430988.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχεις καιρό στην κατοχή σου;;

καθαρισμό του έχεις κάνει ποτε εσωτερικά?

ποιό λάπτοπ είναι;

και βάση να του προσθέσεις αν δεν το καθαρίσεις εσωτερικά δεν θα δεις καμμία διαφορά.

εσωτερικα το καθαρισα ειναι ενα turbo-x. αλλα και παλι ζεστενατε γτ κανει χρηση ολη μερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσωτερικα το καθαρισα ειναι ενα turbo-x. αλλα και παλι ζεστενατε γτ κανει χρηση ολη μερα

ποιό είναι;

μπορείς να κατεβάσεις το hwmonitor και πόσταρε να δούμε θερμοκρασίες.

τι διαστάσεις έχει δεν πας είπες;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση λίγο, ποια θερμοκρασία είναι φυσιολογική για τον cpu του λάπτοπ?

Έχω ένα acer aspire 6ετίας και μάλλον χρειάζεται καθαρισμό και αλλαγή ψύκτρας γιατί δεν πρέπει να είναι στα καλά της.

 

Σε τεστ που έκανα με το notebook hardware control, έδειχνε θερμοκρασία επεξεργαστή κάπου στους 55-60. πολύ ε;;

 

Στο θέμα πάντως, έχω και εγώ μια βάση ψύξης αλλά αυτές οι βάσεις είναι κυρίως για να βοηθήσουν σε μικρό βαθμό την υπάρχουσα ψύξη του λάπτοπ, μην περιμένεις να αλλάξει κάτι αν π.χ. υπάρχει ήδη σκόνη μέσα και δεν δουλεύει η κύρια ψύκτρα του λάπτοπ.

 

Εγώ έχω αυτή 3 χρόνια τώρα και κάθε καλοκαίρι μπορώ να πω ότι βοηθάει αρκετά:

 

55-60 σε ηρεμία; Παίζει και ρόλο ο επεξεργαστής βέβαια αλλά πιστεύω θα μπορούσες και καλύτερα. :P Και κάρτα γραφικών να κοιτάς όχι μόνο επεξεργαστή. 

Μετά από τόσα χρόνια ένα καλό ξεστούπωμα ψύχτρας από σκόνες και αλλαγή πάστας σίγουρα θα δεις διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@.::NikoS::. 55-60 γενικά με soft σερφάρισμα θα έλεγα. Ε όπως καταλαβαίνεις πλέον δεν είναι και για πολλά πολλά το συγκεκριμένο λάπτοπ αν αναλογιστείς ότι έχει επεξεργαστή Pentium στα 1.6GHz και 1GB ram.

θερμοκρασία για gpu δεν λέει το συγκεκριμένο πρόγραμμα. έχεις κανένα άλλο στον νου σου να τεστάρω μία;;

 

Γενικά μέσα στο καλοκαίρι έχω σκοπό να το πάω για έναν εσωτερικό καθαρισμό απο σκόνες κλπ. και αλλαγή ψύκτρας cpu. Έπειτα ίσως αλλάξω την υπάρχουσα 1x1GB ram με 2x1GB για να μην ζορίζεται έτσι εύκολα. Δεν σηκώνει για κάτι παραπάνω και δεν αξίζει κιόλας.

 

Πάντως και με το χέρι αν το αγγίξεις, θερμοκρασία φαίνεται ότι ανεβάζει πάνω αριστερά όπου είναι ο επεξεργαστής! Η gpu δεν ξέρω που βρίσκεται btw :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μόνο αυτά μου μετράει. Μήπως κατέβασα άλλη έκδοση;

 

s5VSIIo.png

 

 

 

 

 

Μόνο αυτά μου μετράει. Μήπως κατέβασα άλλη έκδοση;

 

s5VSIIo.png

 

 

 

η θερμοκρασία της κάρτα που είναι;;

ποιό μοντέλο έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aspire 5715Z.

Προφανώς παίζει να είναι απο τα laptops που δεν μπορούν να μετρήσουν την θερμοκρασία της gpu

δες και μια με το speccy.

δεν έχει και πολύ υψηλές αλλά καλό είναι να το καθαρίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι αυτό λέω και εγώ, κυρίως επειδή έρχεται και καλοκαίρι.

Παρεμπιπτόντως οι συνθήκες μέτρησης   των παραπάνω θερμοκρασιών ήταν κιόλας: 1:30 το βράδυ με απαλό αεράκι έξω :P  + 45 λεπτά χρήσης πάνω κάτω, για αυτό και ήταν πιο χαλαρά τα πράγματα.

 

ευχαριστώ για την βοήθεια πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@.::NikoS::. 55-60 γενικά με soft σερφάρισμα θα έλεγα. Ε όπως καταλαβαίνεις πλέον δεν είναι και για πολλά πολλά το συγκεκριμένο λάπτοπ αν αναλογιστείς ότι έχει επεξεργαστή Pentium στα 1.6GHz και 1GB ram.

θερμοκρασία για gpu δεν λέει το συγκεκριμένο πρόγραμμα. έχεις κανένα άλλο στον νου σου να τεστάρω μία;;

 

Γενικά μέσα στο καλοκαίρι έχω σκοπό να το πάω για έναν εσωτερικό καθαρισμό απο σκόνες κλπ. και αλλαγή ψύκτρας cpu. Έπειτα ίσως αλλάξω την υπάρχουσα 1x1GB ram με 2x1GB για να μην ζορίζεται έτσι εύκολα. Δεν σηκώνει για κάτι παραπάνω και δεν αξίζει κιόλας.

 

Πάντως και με το χέρι αν το αγγίξεις, θερμοκρασία φαίνεται ότι ανεβάζει πάνω αριστερά όπου είναι ο επεξεργαστής! Η gpu δεν ξέρω που βρίσκεται btw :P

Καλά είναι μωρέ λάπτοπ είναι και με έναν pentium δε νομίζω να έβλεπες πιο χαμηλές θερμοκρασίες. Δε παίζει ρόλο το μέγεθος της ραμ για το αν θα ζορίζεις τον επεξεργαστή. Αν γεμίζει η ραμ το μόνο που θα ζορίζεις θα είναι ο σκληρός δισκος που θα χρησιμοποιείται εκείνος για ραμ και βασικά θα σέρνεται το σύμπαν και δε θα μπορείς να κάνεις τίποτα! :P

Αλλαγή ψύχτρας πάντως δε νομίζω να κάνεις σε λάπτοπ και εξάλλου δεν έχει  νόημα γιατί που θα βρεις κάποια άλλη διαφορετική; Καθάρισμα και αλλαγή πάστας και πιθανότατα να πέσουν λίγο οι βαθμοί και θα είσαι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...