Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ήχο σε Turbo-X M765S laptop με Windows 7.


ultraxmode

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους!

 

Έχω ένα Turbo-X laptop (Clevo M765S) στο οποίο εγκατέστησα Windows 7. Drivers υπήρχαν και όλες οι συσκευές είναι οκ στον Device Manager χωρίς κανένα θαυμαστικό ή οτιδήποτε.

 

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ο ήχος. Η κάρτα ήχου είναι μία Realtek. Ο ήχος ακούγεται σαν να είναι "μπουκωμένος"... αυτό το "crackling sound" που λένε σε όλα τα ξένα forums. 

 

Δοκίμασα τα πάντα.. ο ήχος δεν λέει να διορθωθεί.. Μήπως αντιμετώπισε κάποιος απο εσάς αντίστοιχο πρόβλημα... Ο ήχος κάνει σαν να μπουκώνει το ηχείο... (τα ηχεία είναι οκ.. δοκίμασα ακουστικά και πάλι έκανε το ίδιο..)

 

Ιδέες ?

 

Ευχαριστώ ρε παιδιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς τα ίδια... τους δοκίμασα.. 

 

ΥΓ : Μήπως φταίει το οτι έβαλα τα Windows 7 Ulitmate? Μήπως του "πέφτουν βαριά" ?... Επάνω του έχει ένα αυτοκόλλητο "Windows Vista Basic"... γιαυτό το λέω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρήκα παιδιά... Drivers απο το ΠΛΑΙΣΙΟ ήταν η λύση... http://www.plaisio.gr/wizards/FindYourDriver.aspx

 

Απο το site της Clevo οι drivers ήταν της Realtek του 2009... απο το ΠΛΑΙΣΙΟ ήταν του 2008 και έπαιξαν άψογα..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία μια χαρά.

 

Εγώ θα σου πρότεινα drivers realtec για vista αλλά την ώρα που πήγα να γράφω διάβασα ότι το έλυσες.

 

Οποιος εχει παντως προβλημα με realtek σε windows 7/8 ας δοκιμαζει και drivers απο vista.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

καλησπερα σε ολους...εχω ακριβως το ιδιο θεμα με το παληκαρι και μπηκα στο πλαισιο να κατεβασω τους drivers για το μοντελο μου clevo m765s αλλα το αρχειο rar που κατεβασα το ξεζιπαρησα και μεσα υπαρχει ενα αρχειο .nrg ...πως μπορω να το ανοιξω? και τι πρεπει να κανω για να φτιαξω τον ηχο του λαπτοπ μου που ακουγεται με χιονια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το .nrg αρχείο είναι image. Είτε το καις σε cd, είτε δοκιμάζεις να το ανοίξεις με winrar και να το αποσυμπιέσεις. Αν κάνεις δεξί κλικ επάνω στο αρχείο και Open with/ Ανοιγμα με, λογικά πρέπει να σου δίνει την επιλογή για winrar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oxi...δεν ανοιγει με το winrar...να το καψω πως ομως σε dvd? αφου οταν θα γραφτει στο dvd και το βαλω μεσα στο λαπτοπ θα βγαινει παλι ετσι χωρις να ειναι εκτελεσιμο αρχειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις Nero, δοκιμάζεις daemon tools

 

http://www.daemon-tools.cc/products/dtLite

 

το κάνεις mount, και θα παίξει σαν να το είχες κάψει σε cd κανονικά.

 

Εναλλακτικά μπορείς να το κάψεις σε cd με αυτό το πρόγραμμα.

 

http://www.imgburn.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εκανα με το daemon κανονικα mount αλλα παρολο που ο driver  αυτος ειναι για το μοντελο μ παλι παιζει αυτα τα ενοχλητικα χιονια στο ηχο..τι να κανω ρε παιδια?επισης να πω οτι εχω το cd με τα drivers απο τα vista που φορουσε απο την μανα του το λαπτοπ αλλα οταν ανοιγω το setup exe και παταω να εγκαταστησω τον οδηγο της καρτας ηχου μ λεει οτι το λειτουργικο συστημα που εχω δεν υποστηριζεται απο αυτον τον driver.....παιζει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πράγμα που μου κάνει εντύπωση, είναι οτι τα windows 7 συνήθως εντοπίζουν την κάρτα ήχου και περνάνε αυτόματα έναν "τυπικό" driver για την κάρτα. Σε αρκετά laptop του πλαισίου, γίνεται αυτό που περιγράφω. Σε εσένα κάτι τέτοιο δεν έγινε?

Επίσης δοκίμασες να κάνεις format και να δοκιμάσεις σε καινούρια εγκατάσταση?

 

Drivers των vista συνήθως παίζουν και σε 7. ΄Οχι πάντα όμως. Δοκίμασε να τρέξεις τον driver σε compatibility mode για vista. Τρελή αλχημεία, αλλά στην φάση που είσαι δεν χάνεις και τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω γιτι δεν εγινε αυτο ρε γαμωτο...την προηγουμενη φορα στο φορματ που ειχα κανει δεν ειχε προβλημα..και περασα τα ιδια 7αρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

 

Άν και πάει καιρός, ultraxmode όντως οι drivers απ'το πλαίσιο δουλεύουν οι οποίοι είναι για Vista οπότε πιθανότατα όπως είπε και ο venumis και αναφέρθηκε και παρακάτω, αυτή είναι η λύση. Απλά για να γίνει η εγκατάσταση χρειάστηκε να τρέξω το setup σε combatibility mode : Vista. Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...