Προς το περιεχόμενο

Κάμερες ασφαλείας και καταγραφικό


blazar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω ένα χτήμα, επειδή όμως μπαίνουν τακτικά οι κ@λόγυφτοι και το έχουνε ρημάξει θέλω να βάλω κάμερες ασφαλείας για να εντοπίσω τους "αγοραστές".

Το χτήμα έχει οπτική επαφή με το σπίτι μου επειδή το σπίτι βρίσκεται σε μεγαλύτερο υψόμετρο. Η μεταξύ τους απόσταση είναι περίπου 500 μέτρα.

Θέλω λοιπόν να βάλω κάμερες στο χτήμα και να μπορώ να παρακολουθώ την εικόνα που μου μεταδίδουν, από το σπίτι και να καταγράφεται.

 

Τι λύσεις μου προτείνετε; Και τι εξοπλισμό χρειάζεται να πάρω; (παραθέστε μου αν μπορείτε links)

 

Επιπλέον μπορώ να βάλω έναν υπολογιστή στην αποθήκη και να συνδέονται οι κάμερες μαζί του και να επικοινωνώ εγώ με αυτόν τον υπολογιστή από οπουδήποτε μέσω του teamviewer;

 

Γενικά αν μπορείτε προτείνετέ μου την καλύτερη δυνατή λύση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η καλύτερη λύση είναι να μπουν οι κάμερες και το καταγραφικό στο κτήμα και συνδέοντας ενα 3g router στο καταγραφικο(αφού δεν υπάρχει άλλη λύση να έχεις ιντερνετ ώστε να μπορείς να βλέπεις απομακρυσμένα τι γίνεται) με αυτόν τον τρόπο θα μπορείς ανα πάσα στιγμή να βλέπεις τι γίνεται.

το μόνο που χρειάζεται είναι μια καλή εγκατάσταση και τα επιπλέον έξοδα που θα χρειαστείς ώστε να μπεί ένα pillar ή στεγανό rack στο κτήμα που θα φιλοξενεί το dvr και τα υπόλοιπα μηχανήματα καθώς και το κόστος μιας φθηνής συνδρομής για 3g internet.

επειδή δεν ξέρω πως είναι ο χώρος και αν υπάρχει δυνατότητα για 500+ μέτρα καλώδιο πέρα απο τεράστιο κόστος που θα έχει,θα αντιμετωπίσεις αρκετά προβλήματα (απο ζώα,μέχρι και το απλούστατο,να σου κόψουν/κλέψουν το καλώδιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Συγγνώμη αλλά δεν το διευκρίνισα σωστά. Η απόσταση του σπιτιού με το χτήμα είναι 500 μέτρα σε νοητή ευθεία. Δεν μπορεί να μπει καλώδιο 500+ μέτρα γιατί η χιλιομετρική τους απόσταση είναι μεγαλύτερη.

Επιπλέον να αναφέρω για το internet, ότι μπορώ να βάλω μια κεραία στο χτήμα και να παίρνει internet από το σπίτι μου. Οπότε το θέμα του internet μάλλον λύνεται έτσι.

 

Οπότε τι μπορείς να μου προτείνεις τώρα;   :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Συγγνώμη αλλά δεν το διευκρίνισα σωστά. Η απόσταση του σπιτιού με το χτήμα είναι 500 μέτρα σε νοητή ευθεία. Δεν μπορεί να μπει καλώδιο 500+ μέτρα γιατί η χιλιομετρική τους απόσταση είναι μεγαλύτερη.

Επιπλέον να αναφέρω για το internet, ότι μπορώ να βάλω μια κεραία στο χτήμα και να παίρνει internet από το σπίτι μου. Οπότε το θέμα του internet μάλλον λύνεται έτσι.

 

Οπότε τι μπορείς να μου προτείνεις τώρα;   :)

αν δεν υπάρχει κάποιο εμπόδιο ανάμεσα τότε το κατευθυντικο repeater είναι πολύ καλή λύση και ποιο οικονομική απο το 3g internet.

για την τροφοδοσία έχεις λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ρεύμα στην αποθήκη κανονικά. 

και με το θέμα του internet ναι με την κεραία που λες θα το κάνω. Απλά από ορολογίες είμαι λίγο άσχετος με το θέμα των δικτύων. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ρεύμα στην αποθήκη κανονικά. 

και με το θέμα του internet ναι με την κεραία που λες θα το κάνω. Απλά από ορολογίες είμαι λίγο άσχετος με το θέμα των δικτύων. :P

μια χαρά λοιπόν. πήγαινε σε τοπικά καταστήματα με είδη συναγερμού,ασφάλειας κλπ και ξεκίνα να παίρνεις προσφορές :P

πες τους αναλυτικά τι θες να κάνεις και με ποιον τρόπο και αυτοί θα έρθουν να δουν τον χώρο και να κάνουν την μελέτη στο πως θα γίνει η εγκατάσταση κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε επαρχεία, οπότε δεν παίζουν και πολλά μαγαζιά.. Είναι λίγο απόμερα :D

Γι'αυτό και θα ήθελα μια άποψη για το τι είναι καλύτερο.

 

Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, μάλλον πρέπει να υπάρχει κάποιο router( ; ) που θα συνδέω επάνω του την κάμερα και την κεραία του ασύρματου δικτύου που θα υπάρχουν στο χτήμα. Οπότε μέσω της ασύρματης επικοινωνίας που θα έχει το σπίτι με το χτήμα θα μεταδίδεται η εικόνα κατευθείαν στο pc στο σπίτι. Οπότε θα έχω στο σπίτι ένα pc παλιό, που θα δουλεύει όλη μέρα για να καταγράφει, αλλά και για να μπορώ να συνδέομαι μαζί του από οπουδήποτε αλλού και αν είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε επαρχεία, οπότε δεν παίζουν και πολλά μαγαζιά.. Είναι λίγο απόμερα :D

Γι'αυτό και θα ήθελα μια άποψη για το τι είναι καλύτερο.

 

Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, μάλλον πρέπει να υπάρχει κάποιο router( ; ) που θα συνδέω επάνω του την κάμερα και την κεραία του ασύρματου δικτύου που θα υπάρχουν στο χτήμα. Οπότε μέσω της ασύρματης επικοινωνίας που θα έχει το σπίτι με το χτήμα θα μεταδίδεται η εικόνα κατευθείαν στο pc στο σπίτι. Οπότε θα έχω στο σπίτι ένα pc παλιό, που θα δουλεύει όλη μέρα για να καταγράφει, αλλά και για να μπορώ να συνδέομαι μαζί του από οπουδήποτε αλλού και αν είμαι.

την δουλειά αυτή την κάνει το καταγραφικό,γράφει σε σκληρό δίσκο είτε σύνεχόμενα είτε προγραμματισμένα είτε όταν εντοπιστεί κινηση,γενικά έχει πολλές παραμετροποιήσεις.

δεν χρειάζεται να έχεις κανένα pc ανοικτό όλη μέρα(μόνο το καταγραφικό θα έχεις)

απο το pc θα μπαίνεις και θα βλέπεις τι γίνεται,όπως και απο το κινητό/tablet κλπ.

πρέπει να βρείς κάποιον να σου κάνει αυτή την μελέτη,δηλαδή είναι αναγκαίο να έρθει κάποιος να δεί τον χώρο,να σου προτείνει πόσες κάμερες χρειάζεται(βέβαια εσύ σαν πελάτες αφαιρείς ή προσθέτεις κάμερες ανάλογα με τις ανάγκες σου.) καθώς και να δουν πως πρέπει να τοποθετιθούν,να κάνουν το alighnment στις κάμερες κλπ.

γενικά έχει μια διαδικασία η εγκατάσταση. εφόσον είσαι επαρχεία μπορείς να πας κάποια στιγμή στην κοντινότερη πόλη γι'αυτή την δουλειά.

εγώ μπορώ να σου προτείνω κάποια βασικά πράγματα απο εξοπλισμό χωρίς να έχω δεί τον χώρο και με κάθε επιφύλαξη  αλλά η γνώμη μου είναι οτι αν δεν έχεις εμπειρία πάνω στο θέμα μην ασχοληθείς,για λόγους της δικιάς σου ψυχικής ηρεμίας αλλά και για λόγους χρημάτων.

είναι πολύ συμαντικό να γίνει μια σωστή και δομιμένη εγκατάσταση.σε αυτές τις δουλειές δεν θέλει προχειριές αλλά επαγγελματισμό και εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok κατάλαβα. Θα φέρω τότε ειδικό από Αθήνα μάλλον για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, ή αλλιώς θα κοιτάξω στην Κόρινθο που είναι πιο κοντά σε εμένα, αν υπάρχει κάποιο κατάστημα - αλυσίδα που να είναι γνωστό στον χώρο.

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο σωστό επειδή όπως είπες και εσύ δεν γνωρίζεις είναι να απευθυνθείς σε κάποιον επαγγελματία να σου κάνει την δουλειά, αλλιώς πάρα πολύ πιθανό, όταν σου αδειάζουν την αποθήκη, να πάρουν και το καταγραφικό μαζί.

 

...και sorry, αλλά είναι κτήμα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο σωστό επειδή όπως είπες και εσύ δεν γνωρίζεις είναι να απευθυνθείς σε κάποιον επαγγελματία να σου κάνει την δουλειά, αλλιώς πάρα πολύ πιθανό, όταν σου αδειάζουν την αποθήκη, να πάρουν και το καταγραφικό μαζί.

 

...και sorry, αλλά είναι κτήμα :)

 

Σαν μεγαλοκτηματίας που είσαι, αυτά τα ξέρεις καλύτερα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να απευθυνθείς σε κάποιο "επαγγελματία" και να πληρώσεις 1-2 χιλιάρικα για κάτι που κάνεις μόνος σου από ebay με 1-2 κατοστάρικα...

Πιο συγκεκριμένα ψάξε στο ebay για ip camera, ξεκινάνε από μόλις 30-50 ευρώ, οι σχετικά πιο καλές από 70-80. Παίρνεις όσες χρειάζεσαι. Υπάρχουν και με ενσωματωμένη sd card. Άρα δεν χρειάζεσαι καταγραφικό αφού γράφουν στην sd card ή ακόμα και σε lan δισκο στο δίκτυό σου.

Σε περίπτωση κίνησης σε ειδοποιούν και με e-mail στέλνοντας φωτογραφίες.

Ψάξε και εδώ στο insomnia, το έχουμε συζητήσει πολλές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να απευθυνθείς σε κάποιο "επαγγελματία" και να πληρώσεις 1-2 χιλιάρικα για κάτι που κάνεις μόνος σου από ebay με 1-2 κατοστάρικα...

Πιο συγκεκριμένα ψάξε στο ebay για ip camera, ξεκινάνε από μόλις 30-50 ευρώ, οι σχετικά πιο καλές από 70-80. Παίρνεις όσες χρειάζεσαι. Υπάρχουν και με ενσωματωμένη sd card. Άρα δεν χρειάζεσαι καταγραφικό αφού γράφουν στην sd card ή ακόμα και σε lan δισκο στο δίκτυό σου.

Σε περίπτωση κίνησης σε ειδοποιούν και με e-mail στέλνοντας φωτογραφίες.

Ψάξε και εδώ στο insomnia, το έχουμε συζητήσει πολλές φορές.

lol

δεν είναι σοβαρή και επαγγελματική λύση αυτή.για την χρήση που θέλει ο άνθρωπος πρέπει να υπάρχει μια αξιοπιστία και στις κάμερες αλλά και στην εγκατάσταση.δεν μπορεί να βασιστεί σε ip κάμερες που γράφουν σε sd(πρώτον γιατί όσα giga και να είναι η sd δεν θα φτάνει για πάνω απο 2-3 μέρες..)

επίσης άμα ήταν τόσο απλά τα πράγματα θα φωνάζαμε όλοι έναν καλό τεχνικό και θα ψωνίζαμε κάμερες απο το ebay ,γιατί να τα δίνουμε στα μαγαζιά ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις sd γίνεται καταγραφή αν θέλεις μόνο όταν υπάρξει κίνηση σε φορματ H.264 που επιτρέπει πολλές πολλές ώρες καταγραφής. Επίσης μπορεί να καταγράφει ότι θέλει και σε απλό δίσκο δικτύου. Εγώ που έχω τέτοιες κάμερες πάντως εδώ και χρόνια σε σπίτι δικό μου και γνωστών μου, δεν είχαμε ποτέ κανένα πρόβλημα "αξιοπιστίας"...

Εγώ πλέον όπου και να δω κάμερα, ip camera βλέπω... Είναι η μόνη λύση που σου δίνει την δυνατότητα να βλέπεις οποιαδήποτε στιγμή από υπολογιστή, tablet, κινητό με δυνατότητα περιστροφής της κάμερας 360μοίρες και βραδυνή λήψη, και να σε ειδοποιεί άμεσα σε περίπτωση ανίχνευσης κίνησης με κόστος πολύ χαμηλό. 

Επίσης δεν χρειάζεται καταγραφικό, το οποίο σε απομακρυσμένο χώρο στο βουτάνε και πάει... 

Και να σημειώσω ότι όταν είπα για ebay δεν μιλάω μόνο για απλές κινέζικες κάμερες (που μια χαρά κάνουν την δουλειά τους) αλλά και για επώνυμες που απλά την βρίσκεις στο 1/5 της τιμής τους από ότι εδώ...

Επεξ/σία από harris78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...