Προς το περιεχόμενο

Προβλημα ηχου μετα απο αλλαγη GPU


spaka279

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια η συνεχει απο εδω γιατι εκει θα βγαιναμε offtopic...

 

Αλλαξα σημερα την gpu στο htpc μου. Ειχα μια 6600gt την οποια ειχα συνδεμενη με dvi σε hdmi ανταπτορα και απο κει στην tv. Για τον ηχο επερνα ξεχωριστα απο την mobo με "καρφι" κατευθειαν στην tv.

Αλλαζοντας σημερα την καρτα εχω χασει τον ηχο. Στο equalizer των windows δειχνει να παιζει κανονικα ο ηχος. Τραβοντας το hdmi απο την Tv χανω (φυσικα) εικονα αλλα παιζει ο ηχος. Οταν το ξανακαρφωνω παλι σταματαει ο ηχος.

 

Να πω οτι περασα κανονικα τα drivers της καρτας.

 

Θα σπασω το κεφαλι μου...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως παίζει τίποτα με την προεπιλεγμένη συσκευή αναπαραγωγής (default playback device); Υπάρχει περίπτωση να ενεργοποιήθηκε καμιά επιλογή "separate output devices" ή κάπως έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε δηλαδή ακόμα έχεις άλλο καλώδιο για τον ήχο και όχι μέσω HDMI καλά καταλαβα;

Όταν συνδέεις το HDMI πήγαινε στις ρυθμισεις ήχου και δες ποια συσκευή έχει ενεργοποιημένη για τον ήχο. Μάλλον αλλάζει η προεπιλεγμένη όπως λέει ο GCMH. Αν ειναι αυτο, τότε κάνεις προεπιλεγμένη την έξοδο στην οποία είναι συνδεδεμένα τα ηχεία σου και όχι την έξοδο HDMI της κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον...

 

Εχει 2 επιλογες στον ηχο , η πρωτη ειναι το Speakers realtek ac'97 audio το οποιο ειναι default (ετσι το ειχα και με την προηγουμενη καρτα) και μαλιστα ανεβοκατεβαινει και το equalizer διπλα του.

 

Και η δευτερη επιλογη ειναι η Realtek Digital Output την οποια δεν δουλευω.

 

Εχω χωρια καλωδιο για τον ηχο  γιατι ξερω οτι δεν μπορεις να παρεις ηχο απο καρτα γραφικων οταν περνει απο dvi με ανταπτορα σε hdmi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εκανα ενα system restore σαν σκεψη για να ξεφορτωθω τα drivers (δεν ηξερα πως αλλιως να το κανω) .\

Οταν επανηλθαν τα windows ηταν σε χαμηλη αναλυση λογω απουσιας driver αλλα ο ηχος επαιζε κανονικα. Σε κανα 2 λεπτα τα windows8 μαλλον κατεβασαν μονα τους τα driver  και μολις περαστηκαν αυτοματα ανεβηκε η αναλυση και χαθηκε ο ηχος...

 

Τι σημαινει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε εκεί στις ρυθμίσεις ήχου κάνε δεξί κλικ στο κενό και πάτα: Εμφάνιση αποσυνδεδεμένων συσκευών και δες αν εμφανίζει το HDMI μπλα μπλα κατι και κάντο απενεργοποίηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια η συνεχει απο εδω γιατι εκει θα βγαιναμε offtopic...

 

Αλλαξα σημερα την gpu στο htpc μου. Ειχα μια 6600gt την οποια ειχα συνδεμενη με dvi σε hdmi ανταπτορα και απο κει στην tv. Για τον ηχο επερνα ξεχωριστα απο την mobo με "καρφι" κατευθειαν στην tv.

Αλλαζοντας σημερα την καρτα εχω χασει τον ηχο. Στο equalizer των windows δειχνει να παιζει κανονικα ο ηχος. Τραβοντας το hdmi απο την Tv χανω (φυσικα) εικονα αλλα παιζει ο ηχος. Οταν το ξανακαρφωνω παλι σταματαει ο ηχος.

 

Να πω οτι περασα κανονικα τα drivers της καρτας.

 

Θα σπασω το κεφαλι μου...

 

Η τηλεωραση αντιδρα κανονικα, οταν εχει κουμπωσει το hdmi περιμενει ηχο απο hdmi γιαυτο σταματαει ο ηχος απο το line in (καρφι), μηπως εχεις πειραξει ρυθμισεις απο την tv και δεν φταιει το pc ?

 

Για να δεις αν φταει η tv ή το pc, δωσε με καρφι στην tv ηχο απο αλλη πηγη (οχι απο το pc), και βαλε βγαλε το hdmi της tv να δεις αν κοβει τον ηχο.(χωρις να αλλαξεις ρυθμισεις στην tv)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή παρατήρηση αλλά δε θα του το έκανε και με την παλιά GPU?

 

Πολλες φορες οταν εχουμε καποιο προβλημα μας πιανει πανικος και κανουμε διαφορα πραγματα που ισως αργοτερα να μην τα θυμομαστε, ετσι ο φιλος εδω μπορει να εχει κανει reset την tv επειδη πχ δεν ειχε καν συνδεσει με καλωδιο την tv.

 

Συνηθως λεμε τι αλλαξαμε στο pc ? πχ καρτα γραφικων ΑΡΑ αυτη φταιει, δεν ειναι παντα ετσι.

 

Υποθεση κανω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην να  σας ευχαριστησω παιδια για την υποστηριξη

 

Εκανα αυτο που λεει ο hieg και μαλλον εχει δικιο. Παροτι οτι με την 6600gt δουλευαν ολα σωστα δεν ξερω τι αλλαξε τωρα. Εδωσα ηχο απο αλλη πηγη και δεν παιζει τστην tv . Αλλαζοντας καναλι και πηγαινοντας πχ sto RGB ακουω τον ηχο . Ακομα και σε αλλο HDMI να παω πχ HDMI2 παλι ακουω ηχο.

Δεν βρησκω ομως να ρυθμισω κατι στην τηλεοραση ομως...

Σιγουρα δεν μπορω να παρω ηχο απο την καρτα πηγαινοντας απο DVI με ανταπτορα σε HDMI στην TV?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια λυθηκε το προβλημα...

 

Καταρχην παραμενει ανεξηγητο το πως δουλευε το μεχρι στιγμης σεταρισμα με line in καρφι κτλ, και το τι αλλαξε βαζοντας την καινουργια καρτα.

Παρολο που νομιζα το αντιθετο τελικα γινεται να μεταφερεις ηχο μεσω dvi to hdmi ανταπτορα. Εψαξα λιγο στο net και ειδα οτι χρειαζομουν ενα καλωδιο sppdif να παει απο την mobo στην gpu. Δεν ειχα ακριβως τετοι καλωδιο αλλα μετα απο λιγες πατεντες με το κολητηρι και τι παλια βυσματα, συνδεσα απο το πισω μερος της mobo την εξοδο Coaxial S/pdif με ενα διπλο ψιλο βυσματακι που εχει πανω η gpu.

 

Αυτο ηταν... πλεον εχω μονο το hdmi καρφωμενο πισω στην Tv και δουλευει και ο ηχος κανονικα.

 

Ευχαριστω ολους για την βοηθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...