Προς το περιεχόμενο

Προγράμματα για απόλυτη διαγραφή αρχείων από δίσκο που πάει για πούλημα - Απορίες για τον τρόπο λειτουργίας τους


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόκειται να πουλήσω έναν δίσκο μου και θέλω να διαγράψω τα αρχεία που έχει με τρόπο που να μην είναι recoverable.
 
Υπάρχει κάποιο αξίοπιστο και free πρόγραμμα??
 
Επίσης στο post #8 παραθέτω κάποιες απορίες και προβληματισμούς για τον τρόπο που λειτουργούν αυτά τα προγράμματα.

Επεξ/σία από funbreaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κι εγώ σκέφτηκα το write zeros.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η όσο το δυνατόν βαθύτερη διαγραφή.

Γι αυτό αναρωτιέμαι αν αυτά τα δωρεάν προγράμματα κάνουν καλή δουλειά.

 

Εγώ για παράδειγμα χρησιμοποιώ συχνά αυτό. Αλλά είναι καλό και κάνει καλή διαγραφή ή είναι μέτριο ως free?

Αν γνωρίζει κάποιος, κάποιο που είναι πολύ καλό ας μας το πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Acronis True Image Home  /  Ashampoo HDD Control  /  O&O SafeErase. Πάνω κάτω δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο και μπορείς να επιλέξεις εσύ το βάθος διαγραφής. Όσο πιο βαθιά διαγραφή επιλέγεις, τόσο πιο χρονοβόρα είναι η διαδικασία διαγραφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν τα σβήνω με το Clean Disk Security που το είχα στο pc και μετά θα δοκιμάσω και κανένα από αυτά που προτείνατε.

 

Θα ήθελα όμως να εκφράσω κάποιες απορίες για το πως λειτουργούν αυτά τα προγράμματα:

 

Απ όσο ξέρω και καταλαβαίνω, αυτό που κάνουν είναι να γράφουν τυχαίο 0 και 1 πάνω στον δίσκο αντικαθιστώντας τα υπάρχοντα και καταστρέφοντας έτσι τα αρχεία.

 

Έτσι το ερώτημα που μου έρχεται στο μυαλό είναι γιατί να υπάρχει βαθύ και μη βαθύ σβήσιμο?

Γιατί τα προγράμματα αυτά έχουν να επιλέξεις πόσα περάσματα να κάνουν? Ακόμα και 1 πέρασμα να κάνουν δεν είναι αρκετό μιας και θα έχουν σβηστεί τα αρχεία με τα τυχαία 0 και 1 που μπήκαν πάνω τους?

 

Ένα άλλο ερώτημα είναι τι είναι το slack space. Κάτι που διαβάσα αλλά δεν είμαι σίγουρο αν το κατάλαβα σωστά είναι το εξής:

Τα αρχεία γράφονται σε θέσεις προκαθορισμένου μεγέθους που ονομάζονται clusters. Ακόμη κι αν ένα αρχείο είναι 1kb θα καταλάβει ένα ολόκληρο cluster που μπορεί πχ να είναι 65000kb και το υπόλοιπο απλά θα μείνει κενό.

Σωστά κατάλαβα?

Και αν κατάλαβα σωστά, απ την στιγμή που θα επιλέξω διαγραφή και του slack space και ένα μόνο πέρασμα του "κενού χώρου" δεν έχουν διαγραφεί τα πάντα? Γιατί υπάρχει η επιλογή για περισσότερα περάσματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κι εγώ σκέφτηκα το write zeros.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η όσο το δυνατόν βαθύτερη διαγραφή.

Γι αυτό αναρωτιέμαι αν αυτά τα δωρεάν προγράμματα κάνουν καλή δουλειά.

 

Εγώ για παράδειγμα χρησιμοποιώ συχνά αυτό. Αλλά είναι καλό και κάνει καλή διαγραφή ή είναι μέτριο ως free?

Αν γνωρίζει κάποιος, κάποιο που είναι πολύ καλό ας μας το πει.

Όλα την ίδια δουλειά κάνουν,είναι πολύ απλή η λογική που ακολουθούν και δεν χρειάζεται τίποτα το ιδιαίτερο ή πολύπλοκο,το μόνο που κάνουν είναι να γράφουν σε κάθε κομματάκι του δίσκου τυχαίες πληροφορίες ακόμα και ένα μόνο πέρασμα να κάνεις θα χρειαστεί ειδικώς του fbi και είναι ζήτημα αν καταφέρει να επαναφέρει κάποια πληροφορία,  οπότε και τα ελεύθερα το ίδιο καλά είναι. 

 

Έτσι το ερώτημα που μου έρχεται στο μυαλό είναι γιατί να υπάρχει βαθύ και μη βαθύ σβήσιμο?

Γιατί τα προγράμματα αυτά έχουν να επιλέξεις πόσα περάσματα να κάνουν? Ακόμα και 1 πέρασμα να κάνουν δεν είναι αρκετό μιας και θα έχουν σβηστεί τα αρχεία με τα τυχαία 0 και 1 που μπήκαν πάνω τους?

Προέρχεται από την θεωρεία αυτό το πράμα,αλλά συμβαίνει και στην πράξη, κάποιες φορές ενώ δίνει εντολή να γραφεί ο δίσκος αυτός δεν γράφεται οπότε εάν εκεί υπήρχε κάτι σημαντικό θα παραμείνει,οπότε αν κάνεις παραπάνω περάσματα μειώνεις αυτήν την πιθανότητα.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προέρχεται από την θεωρεία αυτό το πράμα,αλλά συμβαίνει και στην πράξη, κάποιες φορές ενώ δίνει εντολή να γραφεί ο δίσκος αυτός δεν γράφεται οπότε εάν εκεί υπήρχε κάτι σημαντικό θα παραμείνει,οπότε αν κάνεις παραπάνω περάσματα μειώνεις αυτήν την πιθανότητα.   

 

Εννοείς πως μπορεί να τύχει σε ένα αρχείο το πρόγραμμα να γράψει ακριβώς τα ίδια 0 και 1 που είχε το αρχείο άρα να μην το αλλοιώσει? Νομίζω πως αν υπολογίσουμε πιθανότητες για κάτι τέτοιο θα είναι ακραία απίθανο.

 

Εκτός αν εννοείς πως για τεχνικούς λόγους ο δίσκος δεν γράφει πάντα όταν δέχεται εντολή να γράψει, αλλά αν συμβαίνει αυτό δεν θα είχαμε συνεχώς σοβαρά προβλήματα όταν ο δίσκος λειτουργεί κανονικά?

 

Το slack space είναι αυτό που κατάλαβα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός αν εννοείς πως για τεχνικούς λόγους ο δίσκος δεν γράφει πάντα όταν δέχεται εντολή να γράψει, αλλά αν συμβαίνει αυτό δεν θα είχαμε συνεχώς σοβαρά προβλήματα όταν ο δίσκος λειτουργεί κανονικά?

 

Το slack space είναι αυτό που κατάλαβα?

Αυτό,ε είναι πολύ σπάνιο να συμβεί,και όχι δεν θα είχες σοβαρά προβλήματα,απλά αν συνέβαινε όταν έγραφες κάποιο αρχείο αυτό μετά θα ήταν απροσπέλαστο θα έβγαζε πρόβλημα στην ανάγνωση,αν συνέβαινε στην διαγραφή κάποιου αρχείου δεν θα το καταλάβαινες καν αφού σβήνεται μόνο η αναφορά σε αυτό,και αν τύχαινε να συμβεί σε εκείνο το σημείο απλά δεν θα σβηνόταν το αρχείο .

Το slack αυτό είναι και αν επιλέξεις να σβήσει όλων τον δίσκο και όχι μόνο τον ελεύθερο χώρο δεν χρειάζεται να σε νοιάζει,μιας και σβήνει τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Acronis True Image Home  /  Ashampoo HDD Control  /  O&O SafeErase. Πάνω κάτω δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο και μπορείς να επιλέξεις εσύ το βάθος διαγραφής. Όσο πιο βαθιά διαγραφή επιλέγεις, τόσο πιο χρονοβόρα είναι η διαδικασία διαγραφής.

 

Χρησιμοποίησα τελικά το Clean Disk Security αλλά από την παραπάνω συζήτηση μου έχουν προκύψει κάποιες απορίες σχετικά με την διαδικασία.

 

Απ την στιγμή που αυτού του είδους τα προγράμματα γράφουν τυχαία δεδομένα πάνω στα σβησμένα αρχεία γιατί να ορίζεται βάθος διαγραφής. Ένα πέρασμα θα έπρεπε να ισοδυναμεί με άπειρα περάσματα. (μια απάντηση σε αυτό έδωσε ο TheELF για την οποία έχω απορίες που αναφέρω παρακάτω).

 

 

Όλα την ίδια δουλειά κάνουν,είναι πολύ απλή η λογική που ακολουθούν και δεν χρειάζεται τίποτα το ιδιαίτερο ή πολύπλοκο,το μόνο που κάνουν είναι να γράφουν σε κάθε κομματάκι του δίσκου τυχαίες πληροφορίες ακόμα και ένα μόνο πέρασμα να κάνεις θα χρειαστεί ειδικώς του fbi και είναι ζήτημα αν καταφέρει να επαναφέρει κάποια πληροφορία,  οπότε και τα ελεύθερα το ίδιο καλά είναι. 

 

Προέρχεται από την θεωρεία αυτό το πράμα,αλλά συμβαίνει και στην πράξη, κάποιες φορές ενώ δίνει εντολή να γραφεί ο δίσκος αυτός δεν γράφεται οπότε εάν εκεί υπήρχε κάτι σημαντικό θα παραμείνει,οπότε αν κάνεις παραπάνω περάσματα μειώνεις αυτήν την πιθανότητα.   

 

Μα ακόμα κι ο ειδικός του fbi πως μπορεί να βρει τι υπήρχε πριν αφού θα έχει γραφεί από πάνω κάτι άλλο? Και μάλιστα δεν μιλάμε για χαρτί που ίσως καταφέρεις να δεις τι σβήστηκε κάτω απ αυτό που γράφτηκε αλλά μιλάμε για μαγνητικό μέσο που είτε 0 θα είχε είτε 1.

 

Ως προς αυτό που λες για την θεωρία, πως μπορεί να τύχει ο δίσκος να μην γράψει, ε πόσες φορές θα συμβεί? 1-2 φορές κατά την όλη διαδικασία και πάλι υποθέτω πως θα είναι απίθανο και επίσης θα τύχει να μην γράψει πάνω σε όλο το αρχείο ή σε ένα μέρος του άρα πάλι δεν μας πειράζει ιδιαίτερα?

Αλλά και όλα αυτά τα απίθανα να συμβούν, δεν αρκεί ένα 2ο πέρασμα για να εκμηδενιστεί κάθε πιθανότητα? Γιατί όμως τα προγράμματα αυτά έχουν στις επιλιγές τους πολλά περάσματα, μέχρι και δεκάδες?

 

Αυτό,ε είναι πολύ σπάνιο να συμβεί,και όχι δεν θα είχες σοβαρά προβλήματα,απλά αν συνέβαινε όταν έγραφες κάποιο αρχείο αυτό μετά θα ήταν απροσπέλαστο θα έβγαζε πρόβλημα στην ανάγνωση,αν συνέβαινε στην διαγραφή κάποιου αρχείου δεν θα το καταλάβαινες καν αφού σβήνεται μόνο η αναφορά σε αυτό,και αν τύχαινε να συμβεί σε εκείνο το σημείο απλά δεν θα σβηνόταν το αρχείο .

Το slack αυτό είναι και αν επιλέξεις να σβήσει όλων τον δίσκο και όχι μόνο τον ελεύθερο χώρο δεν χρειάζεται να σε νοιάζει,μιας και σβήνει τα πάντα.

 

Το slack space σε τι εξυπηρετεί να σβηστεί? Τι πληροφορία μπορεί να λάβει κανείς από αυτό μιας και ήταν ήδη κενό?

 

κατέβασε το dban "καψτο" σε ένα cd μετά "βοοταρετο" και χρησιμοποίσε guttmans method και δεν θα mini τίποτα στον σκληρό

 

Το πρόγραμμα που χρησιμοποίησα έχει αυτή την μέθοδο. Κάνει λεει 35 περάσματα.

Αυτό ενισχύει τις παραπάνω απορίες μου. Γιατί 35 περάσματα? 2 δεν αρκούν απόλυτα σύμφωνα με τους παραπάνω συλλογισμούς μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ακόμα κι ο ειδικός του fbi πως μπορεί να βρει τι υπήρχε πριν αφού θα έχει γραφεί από πάνω κάτι άλλο? Και μάλιστα δεν μιλάμε για χαρτί που ίσως καταφέρεις να δεις τι σβήστηκε κάτω απ αυτό που γράφτηκε αλλά μιλάμε για μαγνητικό μέσο που είτε 0 θα είχε είτε 1.

 

Το πρόγραμμα που χρησιμοποίησα έχει αυτή την μέθοδο. Κάνει λεει 35 περάσματα.

Αυτό ενισχύει τις παραπάνω απορίες μου. Γιατί 35 περάσματα? 2 δεν αρκούν απόλυτα σύμφωνα με τους παραπάνω συλλογισμούς μου?

 

Το slack space σε τι εξυπηρετεί να σβηστεί? Τι πληροφορία μπορεί να λάβει κανείς από αυτό μιας και ήταν ήδη κενό?

Ναι ένα πέρασμα αρκεί και με τα δυο είσαι μπόμπα...

Για το πρώτο,τα δεδομένα γράφονται σε ομάδες από bit με ένα από αυτά να κρατάει ένα checksum της ομάδας,με την βοήθεια αυτού του bit μπορεί να βρεις τι είχε όλοι η ομάδα, πάλι μιλάμε για εγκέφαλους του fbi και πολύ δουλειά και πολύ τύχη και αν βρουν κάτι,απλά αν κάποιος είναι παρανοϊκός είναι παρανοϊκός.

Για το δεύτερο μια από τα ίδια σου λέει ο άσχετος αφού ένα πέρασμα είναι τόσο καλό άρα 35 περάσματα είναι 35 φορές τόσο καλό.

(Κάτι παρόμοιο δηλαδή με αυτούς που πιστεύουν ότι όσο περισσότεροι πυρήνες τόσο το καλύτερο)

 

Το slack αφού δεν σβήνεται από το λειτουργικό μπορεί να έχει κομμάτια από παλιότερα δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@funbreaker

Διάβασε εδώ ανθρωπέ μου να σου λυθούν όλες οι απορίες σου.



Edit: απλά να προσθέσω πως στους νέους δίσκους πλέον ακόμα & η μέθοδος του Gutmann είναι περιττή μιας και οι τελευταίοι δεν χρησιμοποιούν MFM/RLL encoding, οπότε 35 περάσματα είναι περιττά.

Η καλύτερη μέθοδος είναι μερικά τυχαία περάσματα (σε random patterns).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...