Προς το περιεχόμενο

ποιον ssd hard disc????


arma1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρετω την παρεα, εχω 2-3 αποριες φιλοι μου, εχω τον i5 σταθερο pc  και θελω να αγορασω εναν ssd, το θεμα μου ειναι ποιον να παρω?? θελω μεχρι 120 giga για να μην ξεφυγουμε στη τιμη, αυτον που φορα τωρα το pc ειναι sata2 1 tera, αν παρω sata3 ssd θα εχω προβλημα?? θα παει πιο αργα??? τι μου προτεινετε για το μηχανημα μου??θα χρειαστει καποια ρυθμιση απο το bios??? αν ναι ποια ειναι αυτην??? η βοηθεια σας θα μου  ειναι πολυτιμη περιμενω απαντησεις ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

χαιρετω την παρεα, εχω 2-3 αποριες φιλοι μου, εχω τον i5 σταθερο pc  και θελω να αγορασω εναν ssd, το θεμα μου ειναι ποιον να παρω?? θελω μεχρι 120 giga για να μην ξεφυγουμε στη τιμη, αυτον που φορα τωρα το pc ειναι sata2 1 tera, αν παρω sata3 ssd θα εχω προβλημα?? θα παει πιο αργα??? τι μου προτεινετε για το μηχανημα μου??θα χρειαστει καποια ρυθμιση απο το bios??? αν ναι ποια ειναι αυτην??? η βοηθεια σας θα μου  ειναι πολυτιμη περιμενω απαντησεις ευχαριστω εκ των προτερων!!!

ποια μητρικη εχεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως δεν ειμαι μπροστα στο δικο μου pc για να σου πω δε θυμαμαι, με την πρωτη ευκαιρια θα το αναφερω 

 

edit μαλλον η gigabyte h55m s2, αυριο που θα το δω απο κοντα θα σου πω σιγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι οντως sata2 το pc και πάρεις sata3 απλα η ταχύτητα του SSD θα περιορίζεται στο sata2 της μητρικής σου , μην σε αποθαρύνει αυτο ομως σίγουρα θα εχεις καλύτερες επιδόσεις ακομα και με sata2 απο τον μηχανικό που ειχες και οταν αργότερα παρεις μητρική με sata 3 θα εισαι έτοιμος αφου θα εχεις ηδη τον δίσκο.

 

Φαντάζομαι θα βάλεις το λειτουργικό στον SSD οποτε οι κινήσεις που πρέπει να κανεις ειναι οι εξής : Βάζεις κανονικά τον δίσκο στην μητρική , μετα πας στο bios και βρίσκεις καπου στους δίσκους στις επιλογές που λεει οτι βλέπει τους δίσκους σαν IDE η AHCI , αν εχει AHCI το βάζεις IDE και προχωράς κανονικά στην εγκατάσταση εκτος και αν ειναι ηδη IDE οποτε δεν αλλάζεις κατι.

 

Κανεις εγκατάσταση κανονικά περνάς τους drivers της μητρικής σου , ηχο , chipset αλλα εδω θέλουμε και τους drivers για να λειτουργήσει το AHCI / sata απο το IDE που ειχαμε βάλει στο bios , τους βρίσκεις απο την μητρική σου και τους περνάς , και τελος αφου εχεις περάσει drivers μπαίνεις στο bios και αλλάζεις το IDE σε AHCI (προσφέρει καλύτερη ταχύτητα).

 

Τελος δοκιμασμένη λύση που εχουν πολλά παιδιά και αρκετά καλή αυτην την εποχή ειναι ο Samsung 840 ο απλος http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=31967&cat=6&sub=318&pmanuf=21&sort=undefined&step=undefined και ακριβότερος καλύτερο μοντέλο ο pro http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=31969&cat=6&sub=318&pmanuf=21&sort=undefined&step=undefined

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε SPANK ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου, τελικα η μητρικη που εχω ειναι η GA-P55M-UD2 αρα δεν υποστηριζει sata 3 σωστα?? ο επεξεργαστης ειναι i5 750 στα 2,66ghz και μνημη εχω 8giga, αυτο που με προβληματιζει τωρα ειναι μηπως ειναι καλα να παρω μια αλλη μητρικη η δεν αξιζει ακομη το μπαξιμο?? στο bios που μπηκα ειναι σε AHCI, που θα βρω τους drivers απο το IDE?? Μπορεις να με βοηθησεις σε αυτο το κομματι??? ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι sata 2 ειναι κοιτα αν μπορούσες να πήγαινε σε καλύτερη μητρική (και μετα sata 3 ενοείται) θα ηταν καλα αλλα καλύτερα να την αλλάξεις οταν κανεις καινούργια αναβάθμιση και εγω φαντάσουμε με sata 2 ειμαι και θα πάρω sata 3 ssd (samsung) αλλα εντάξει θα τα αλλάξω και εγω οταν παω σε καινούργιο σύστημα / αναβάθμιση δεν χάθηκε και ο κόσμος δηλαδή κατα την γνώμη μου παντα.

 

Οταν βάλεις τον ssd επάνω δοκίμασε να περάσεις τα windows κανονικά αλλα σε περίπτωση που δεν σου βλέπει τον δίσκο επειδη εισαι με AHCI αλλαξε το σε IDE και κανε κανονικά την εγκατάσταση, τώρα οι drivers που πρέπει να περάσεις μετα για το AHCI ειναι στο support & downloads επιλέγεις το λειτουργικό σου και περνάς ολους τους drivers απο το SATA RAID/AHCI

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε και έκανε την ανουσια κινηση να παει σε νεο motherboard!! Που θα βρει s1156 μητρικη? Η μηπως να αλλαξει όλη την πλατφορμα μονο και μονο για το sata3? Που ουσιαστικα σε καθημερινη χρηση η διαφορα στο ματι ειναι μηδαμινη με το sata2. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok σας ευχαριστω, αν δεν εχει και τοση διαφορα στην ταχυτητα που θα μπει σε σατα 2 ο σκληρος δε πειραζει ,δε καιγομαστε

WalkerSW αν αλλαξω μητρικη θα πρεπει να παρω και νεο επεξεργαστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γτ ειναι τραγικα δυσκολο να βρεις σοβαρη μητρικη σε s1156 με sata3 ... οποτε θα πρεπει να πας σε νεα πλατφορμα που σημαινει επεξεργαστής + μητρική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω μπαίνεις http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3287#dl (support & downloads) επιλέγεις το λειτουργικό σου και μετα κατεβάζεις τους drivers απο SATA RAID/AHCI

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α εχεις τα 8 και απο οτι βλέπω δεν παίζουν drivers για τα 8 οποτε η κατεβάζεις για win7 και ισως δουλέψουν με compatibility mode , η θα ψάξουμε να κατεβάσουμε κατευθείαν απο την intel αν εχει για τα  8, οποτε δες αν κανει την εγκατάσταση με AHCI (αν και δεν το βλέπω) αλλιως γύρνα το σε IDE κανε την εγκατάσταση κανονικά και μετα θα δούμε με τους drivers για το AHCI γιατι μπορεί να τα 8 να βρίσκουν drivers κατευθείαν και να μην χρειάζεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...