Προς το περιεχόμενο

[usb flash] Sandisk Cruzer Blade 16GB usb2.0 @kotsovolos 9.40€


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

30axhxj.png

 

Για οποιον χρειαζεται ενα οικονομικο φλασακι. 5 χρονια εγγυηση.

Με παραλαβη απο καταστημα ωστε να μεινει η τιμη στα 9.40€

 

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/storage-hard-disk-drives-and-usb-sticks/usb-sticks/109923-sandisk-cruzer-blade-16gb

 

Στην ιδια τιμη ειναι και στο electro, μονο για οποιον σκοπευει να παρει και κατι αλλο ωστε να μην εχει μεταφορικα.

 

Ειναι 20% φτηνοτερο απο την δευτερη τιμη του σκρουτζ (11.74pc1), ακομα περισσοτερο απο τα υπολοιπα μαγαζια. Χωρις να υπολογισουμε και τα μεταφορικα τους. Το αρνητικο ειναι (πολυ συνηθες) οτι πριν τις εκπτωσεις το ιστορικο του skroutz μας λεει οτι το ιδιο μαγαζι (electro) το ειχε 10€ (αν και εχει μεταφορικα το ελεκτρο) .   ;)

 

[Για ελαχιστες ημερες το δειχνει στα 8 ευρω απο αλλο μαγαζι - το αδερφακι του τωρα το εχει 14€]

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τοπ; Δεν ειπε κανεις οτι ειναι "τοπ", καθε αλλο. Ειναι αφορμη/συνεχεια αυτου (διαβασε τα πρωτα 6 ποστς - τοσα υπαρχουν - για να μπεις στο κλιμα, για απλη χρηση πχ dvb-t - οικονομικη λυση ειναι οπως γραφω και παραπανω) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα cruzer blade που είχα κατά καιρούς ήταν πολύ αργά φλασακια

Δεν ξέρω αν είναι έτσι και το συγκεκριμένο, απλά έχω την εντύπωση ότι σε αυτή τη σειρά οι επιδόσεις (έστω και αξιοπρεπείς) είναι το τελευταίο που τους νοιάζει, πιο πολύ για το μικρό μέγεθος τα κοιτάς αυτά

 

Δε λέω ότι τα άλλα μου φλασακια είναι πανγρηγορα (όλα usb 2 είναι ) , άλλα τα cruzer blade σέρνονται όσο γίνεται περισσότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 6 ευρω το ειχε παρει παλαιοτερα ο ξαδερφος μου σε μεγαλη παραγγελια που ειχε κανει απο amazon.uk.Ειχε παρει 15 τεμαχια και για αλλα ατομα.Mου εδωσε κι εμενα ενα αλλα το εδωσα κι εγω με την σειρα μου σε συγγενη.

 

Πιστευω ακομα και αυτη η τιμη οπως και για το αλλο στικακι στο αλλο θεμα ειναι καλη απλα με 2-3 ευρω παραπανω υπηρξαν(http://www.e-shop.gr/product?id=PER.553376)και θα υπαρξουν προσφορες για usb 3.0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εγώ αυτό ήθελα να πω παραπάνω.Αν βγάλεις το ''τοπ'' :P

Απλά ο matrixxx κάτι παραπάνω θα ξέρει.

Όπως είπε, για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρει η ταχύτητα.

 

Αλλά δεν θα δώσει 1-2 ευρώ για να πάρει κάτι καλύτερο?Και αχρείαστο να'ναι.

 

Αν ήταν μισή τιμή (5-6 ευρώ) θα ήταν καλή τιμή για usb 2.0 πιστεύω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για 1-2 ευρω το usb2 πεθανε...

 

σκοπος ειναι να μας λεει οποιος ξερει, ποια στικακια usb3 πιανουν καλες ταχυτητες, ειδικα εγγραφης και ποια ειναι της σειρας.

 

πχ πηρα για συγγενη το kingston DT100 G3 16GB και ειναι μαπα, 6ΜΒ/s εγγραφη

(το πηρα μονο και μονο γιατι ειχα δωροεπιταγη απο Public και στην ιδια τιμη τα αλλα usb2.0 που ειχε πιανουν 2-3ΜΒ/s)

 

ενω ενα παλιο kingston DT R3.0 16GB (το "rubber") που εχω, πιανει 20+ ΜΒ/s εγγραφη

(edit: 18 για φωτος , 40 για ενα μεγαλο mkv)

 

 

καλο θα ηταν οποιος ξερει να ποσταρει ποια στικακια usb3.0 πιανουν καλες ταχυτητες εγγραφης, και σιγουρα για 5-6 ευρω διαφορά αξιζει να τα προτιμησουμε

Επεξ/σία από sattack
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μιας και ειστε λιγο οφτοπικ, ας πω κατι πανω στο οφτοπικ αυτο: Παρα πολλα φλασακια usb3.0 τα φτυνουν μεσα σε λιγους μηνες, ισως και βδομαδες. Οταν λοιπον θελω ενα φλασακι πχ (το λεω για 3η φορα) για αποκλειστικη χρηση πανω σε εναν dvb-t για εγγραφες, γιατι να παρω ενα usb3.0 αμφιβολης αντοχης που εχει περισσοτερες πιθανοτητες να καει, και οχι ενα usb2.0 επωνυμο και αξιοπιστο; Ειδικα αν ειναι να δωσω και περισσοτερα για το usb3.0 ειναι διπλο το λαθος. Επισης πραγματι υπαρχουν πολλα usb3.0 φλασακια που εχουν ταχυτητες ακομα και χειροτερες απο καποια λιγα usb2.0 ειδικα σε εγγραφη.

 

@sattack

υπαρχουν παρα πολλες πηγες για να βλεπεις ταχυτητες στο καθε φλασακι. Παρα πολλοι λοιπον αυτοι που "ξερουν" και εχουν δωσει το feedback σε σχολια σε αξιοπιστα καταστηματα για το καθε προιον αλλα και σε ειδικα sites, γιατι περιμενεις την αποψη μονο ενος-δυο-τριων που μπορει να ειναι και λαθος; Οριστε μια απο αυτες τις ειδικοτερες πηγες (εχει τρομερο καταλογο) :

 

http://usbspeed.nirsoft.net/?o=1&vname=&vid=1921&pid=21863

 

 

http://usbspeed.nirsoft.net/usb_drive_speed_summary.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επιβεβαιώσω κι εγώ ότι το συγκεκριμένο φλασάκι είναι πάαααρρρρραααααααα ποοοοολλλλλλλύυυυυυυ αρρρρργγγγγγγόοοοοοοοο. Και στα 5 ευρώ να το βάλει, όποιος το πάρει βοηθά απλά τον Κωτσόβολο να ξεστοκάρει.

 

Εντάξει, αν θέλουμε να τηρήσουμε το γράμμα του κανόνα και να το θεωρήσουμε προσφορά, ας το θεωρήσουμε, αλλά εγώ λυπάμαι όποιον σπεύσει να το πάρει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το επώνυμο λίγο έχει να κάνει σε Usb sticks και μνήμες. Την έχω πατήσει άσχημα με sandisk SD μνήμες Ultra II, οι πιο γρήγορες και ακριβές που υπήρχαν τότε και χάλασαν οι 2 από τις 3 που είχα παραγγείλει από επώνυμο κατάστημα. Όπως επίσης την έχω πατήσει με μεγάλης χωρητικότητας Kingston USB stick, επίσης αγορασμένο από γνωστό ελληνικό κατάστημα, όχι κανα ebay.

Αντιθέτως στικ Pleomax που το έχω 6-7 χρόνια στο πορτοφόλι μου εκεί που βάζω τα ψιλά, χωρίς καπάκι, έχει φάει τη σκόνη της αρκούδας, έχει ξεκολλήσει η πίσω τάπα και φαίνονται μέσα τα τσιπάκια, έχει σπάσει λίγο η άκρη του βύσματος USB και δουλεύει άψογα ακόμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pleomax είναι επωνυμία της Samsung, δεν το λες και ανώνυμο (άσχετο: είχαν πολύ καλά εγγράψιμα DVD, της Optodisc).

 

Για τον απλό χρήστη που δεν τον νοιάζουν οι ταχύτητες (δλδ όχι για μεγάλο όγκο αρχείων) είναι πολύ καλό και για πολλούς είναι πολύ σημαντικό ότι είναι μικρό.
Δεν χρειάζονται όλοι γρήγορα στικάκια για εγγραφές στον δέκτη, τραγούδια στο αυτοκίνητο, φωτογραφίες, έγγραφα ή καμιά ταινία που και που. Μικρό, με πολύ καλής ποιότητας πλαστικά και συναρμολόγηση (εχω το 4GB, σκυλί!) είναι ότι πρέπει για casual χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...