Προς το περιεχόμενο

vdsl αποριες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους και χρονια πολλα. θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις.σε λιγες μερες θα ενεργοποιηθει η γραμμη vdsl  απο τον οτε. θα ηθελα να ρωτησω το εξης.το ρουτερ που δινει ο οτε εχει wi-fi?  και αν ναι θα μπορει η κοπελα μου που εχει λαπτοπ αρκετα παλιο να συνδεεται στο ιντερνετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει wi-fi οποτε θα ειναι οκ! και αλλη μια ερωτηση αν δεν σε κουραζω. απ`εχω γυρω στα 500 μετρα απο τον οτε! οποτε δεν θα εχω λογικα μεγαλη χασουρα στη γραμμη... πρεπει να προσεξω κατι στις γραμμες του σπιτιου? επειδη ειμαι στον κατω οροφο του σπιτιου εχω συνδεσει καλωδιο απο την πριζα που ερχεται απο τον οτε στο δωματιο μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει wi-fi οποτε θα ειναι οκ! και αλλη μια ερωτηση αν δεν σε κουραζω. απ`εχω γυρω στα 500 μετρα απο τον οτε! οποτε δεν θα εχω λογικα μεγαλη χασουρα στη γραμμη... πρεπει να προσεξω κατι στις γραμμες του σπιτιου? επειδη ειμαι στον κατω οροφο του σπιτιου εχω συνδεσει καλωδιο απο την πριζα που ερχεται απο τον οτε στο δωματιο μου

λογικα τα 500 μετρα ειναι μια χαρα αποσταση.

β και πολυ βασικο.την παλια καλωδιωση που ειχες για το adsl την ξεχνας.δηλαδη το εχω το ρουτερ σε ενα πριζακι και στα υπολοιπα βαζω τηλεφωνο με φιλτρο πλεον δεν παιζει γιατι θα σου σκισει την γραμμη.θα πρεπει το ρουτερ να μπει απευθειας πανω στo splitter και το spliiter απευθειας πανω στην γραμμη του οτε πριν παει σε οποιοδηποτε τηλεφωνο.απο το Phone του splitter μετα μπορεις να κανεις επιστροφη και να πας σε οποιο αλλο πριζακι θες οπου εκει θα βαλεις τηλεφωνο χωρις φιλτρο .δεν χρειαζεται φιλτρο διοτι θα παιρνει απο το splitter.αυτο βεβαια σε υποχρεωνει να βαλεις το ρουτερ στο πρωτο πριζακι συνηθως.εκτος αν εχεις Utp πισω απο τον τοιχο οποτε επειδη εκει εχεις πολλα ζευγαρια μπορεις να κανεις πολλα πραγματα.ολα εξαρτωνται απο το ποσα ζευγαρια καλωδιο υπαρχουν.επισης δεν βαζουμε μεγαλα τηλεφωνικα.γιατι λες οτι εχεις συνδεσει καλωδιο απο την πριζα στο δωματιο.αν μιλαμε για καλωδιο μεγαλυτερο απο 2 μετρα υπολογισε η να βαλεις καλωδιο δικτυου που θα το κανεις για τηλεφωνικο ή να αφησεις τον ρουτερ κοντα στο πριζακι και να ριξεις utp μεχρι εσενα.

αν δεν φτιαξεις την καλωδιωση σωστα θα χασεις σε ταχυτητα.δηλαδη σε ατομο που επαιζε 47mbit με την καλωδιωση σωστα πριν τυ την φτιαξω επαιζε 33 που ειχε παραλληλα πριζακια.δυστυχως το vdsl δεν ειναι adsl.μονο αν εισαι απο Kv την γλυτωνεις λιγακι στο χασιμο ταχυτητας διοτι εχεις πολυ μεγαλο attainable.αλλα παλι δεν θεωρειται σωστο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι στην πρίζα του ΟΤΕ συνδέεται το router και σ' αυτό τοποθετείται το splitter, από το οποίο θα φύγει η γραμμή για τα τηλέφωνα ή στην πρίζα το splitter και από αυτό ξεκινάει μια γραμμή για το vdsl και μια άλλη για τα τηλέφωνα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωωω δηλαδη εχω πολυ δουλεια να κανω!!!!!μπορω να παρω κατευθειαν γραμμη απο το καφαο στο ρουτερ?


Εννοείς ότι στην πρίζα του ΟΤΕ συνδέεται το router και σ' αυτό τοποθετείται το splitter, από το οποίο θα φύγει η γραμμή για τα τηλέφωνα ή στην πρίζα το splitter και από αυτό ξεκινάει μια γραμμή για το vdsl και μια άλλη για τα τηλέφωνα;

καλη ερωτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι στην πρίζα του ΟΤΕ συνδέεται το router και σ' αυτό τοποθετείται το splitter, από το οποίο θα φύγει η γραμμή για τα τηλέφωνα ή στην πρίζα το splitter και από αυτό ξεκινάει μια γραμμή για το vdsl και μια άλλη για τα τηλέφωνα;

οπως το εγραψα ακουστηκε το πρωτο.αλλα οχι το δευτερο εννοω.στην πριζα του τοιχου συνδεεις το splitter.στο adsl βαζεις το ρουτερ και στο Phone Κανεις επιστροφη πισω στο πριζακι για να δωσεις τηλεφωνο σε ολα τα πριζακια.

πωωω δηλαδη εχω πολυ δουλεια να κανω!!!!!μπορω να παρω κατευθειαν γραμμη απο το καφαο στο ρουτερ?

καλη ερωτηση

απο την χωνευτη εννοεις οχιαπο το καφαο.ναι αν ειναι μονοκατοικια θα μπορουσες να βαλεις το splitter στην χωνευτη καινα περασεις νεο καλωδιο μεχρι εσενα και το παλιο καλωδιο να το βαλεις στο Phone για τα τηλεφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναγκαία η διευκρίνιση και νομίζω ότι, με βάση τη σημερινή πραγματικότητα, με ασύρματα τηλέφωνα κλπ, η τελευταία φράση μπορεί να αλλάξει σε : "από το phone φεύγει καλώδιο που είτε πάει στο ασύρματο είτε στην εσωτερική συνδεσμολογία του σπιτιού"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα κατάλαβα τι εννοείς... Ναι μονοκατοικία είναι... Και η χωνευτη είναι έξω από το σπίτι... Αυτό το ζητάω από τον τεχνικό του ΟΤΕ να μου το κάνει ς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναγκαία η διευκρίνιση και νομίζω ότι, με βάση τη σημερινή πραγματικότητα, με ασύρματα τηλέφωνα κλπ, η τελευταία φράση μπορεί να αλλάξει σε : "από το phone φεύγει καλώδιο που είτε πάει στο ασύρματο είτε στην εσωτερική συνδεσμολογία του σπιτιού"

ακριβως.οταν με το καλο φτιαξω ενα guide(αυτο που λεγαμε) τετοιες διορθωσεις θα ειναι πολυ καλες.

 

Τώρα κατάλαβα τι εννοείς... Ναι μονοκατοικία είναι... Και η χωνευτη είναι έξω από το σπίτι... Αυτό το ζητάω από τον τεχνικό του ΟΤΕ να μου το κάνει ς

ηλεκτρολογος το κανει.ο τεχνικος του οτε δεν εχει σημασια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι θα ηταν τελειο να φτιαξεις εναν οδηγο!!! σε ευχαριστω για τισ διευκρινησεις!!!!!

ειναι στο προγραμμα απλα πρεπει να βρω και αρκετο χρονο για να γινει.γιατι θελει και φωτογραφιες κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσκυνω!!!! αν βαλεις και φωτο!!!!

σκοπος αυτος ειναι.να γινει ενα ωραιο θεμα οπως ηταν αυτο με το adsl.στην ουσια θελω να φτιαξω καιγια το adsl και για το vdsl με σκοπο το θεμα που εχω γραψει για την σωστη εγκατασταση για adsl να καταργηθει και να υπαρχει ενα πιο ωραιο και πληρες.απλα προυποθετει χρονο.και το αλλο που εφτιαξα πως παιζει το adsl μου πηρε αρκετο καιρο να μαζεψω φωτογραφιες και να βρω και τον χρονο να το γραψω.το σκεφτομουν για μηνες απλα δεν προλαβαινα.αλλα καποια στιγμη θα το καταφερω και αυτο με το καλο γιατι με την εγκατασταση του vdsl αλλαζουν πολλα και δεν τα ξερει ο κοσμος.μην πω οτι δεν τα ξερουν και τεχνικοι ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

προσκυνω!!!! αν βαλεις και φωτο!!!!

σκοπος αυτος ειναι.να γινει ενα ωραιο θεμα οπως ηταν αυτο με το adsl.στην ουσια θελω να φτιαξω καιγια το adsl και για το vdsl με σκοπο το θεμα που εχω γραψει για την σωστη εγκατασταση για adsl να καταργηθει και να υπαρχει ενα πιο ωραιο και πληρες.απλα προυποθετει χρονο.και το αλλο που εφτιαξα πως παιζει το adsl μου πηρε αρκετο καιρο να μαζεψω φωτογραφιες και να βρω και τον χρονο να το γραψω.το σκεφτομουν για μηνες απλα δεν προλαβαινα.αλλα καποια στιγμη θα το καταφερω και αυτο με το καλο γιατι με την εγκατασταση του vdsl αλλαζουν πολλα και δεν τα ξερει ο κοσμος.μην πω οτι δεν τα ξερουν και τεχνικοι ακομα.

Μια ερώτηση Έχει κουτί του ΟΤΕ ακριβώς έξω από το σπίτι.Όταν είδα τους τεχνικούς τους ρώτησα αν μπορώ να έχω vdsl και μου είπαν ναι αλλά μόνο με οτενετ.Ισχύει αυτό ;Εγώ έχω hol economy Adsl στα 6 και σκέφτομαι να το αναβάθμιση σε vdslSent from my iPad using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...