Προς το περιεχόμενο

Ο ΟΤΕ παρουσιάζει την υπηρεσία My WiFi για δωρεάν Internet εκτός σπιτιού


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα έχει λογική αν είναι διαθέσιμο πραγματικά ευρυζωνικό δίκτυο και όχι συνδέσεις των 2Μbps και 4Mbps σαν κι αυτές που έχουμε τώρα στην περιοχή μου (Nέα Ιωνία) επειδή ο ΟΤΕ δεν επενδύει φράγκο σε δίκτυο και miniDSLAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η ταχύτητα που θα δεσμεύει στη γραμμή θα ειναι 1Mbps και θα μπορούν να συνδεθούν εώς 2 άτομα ταυτόχρονα ( απο 512kbps ο καθένας ). Θα συνδέονται με το δικό τους username και password που έχουν απο την δική τους γραμμή ΟΤΕ και θα έχουν διαφορετική ip απο την ip του ρούτερ που δανείζονται ιντερνετ.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Πες το διαφορετικά... Άντε να βρεις ΕΛΛΗΝΑ που να θέλει να μοιράσει το δίκτυο του με τους υπόλοιπους, με "αντάλλαγμα" να έχει και αυτός wifi δωρεάν όταν είναι εκτός σπιτιού...</p> <p> </p> <p>Μια προσπάθεια είχε γίνει κάποτε, αλλά και αυτή στο κενό πιστεύω έπεσε, δεν έχω διαβάσει τίποτα σχετικό εδώ και πάρα πολύ καιρό. </p>

ακριβως αυτο , Δεν φημιζομαστε για την κοινωνικη μας συνειδηση, για την συνεργατικοτητα μας και γενικοτερα δεν εχουμε καμια αισθηση για το τι σημαινει να εισαι πολιτης μιας χωρας.

Για τους παραπανω λογους αποκλειεται να προχωρησει ολο αυτο και μαλιστα με ικανοποιητικη καλυψη.

 

Sent from my ipad4 using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν κάποιος μπει απο το δικο μου πχ σε σαιτ παιδικης πορνογραφίας το χρεωνομαι εγω??

Φυσικά.

Κι άντε μετά να αποδείξεις το αντίθετο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στον ΟΤΕ! Οι άλλοι παροχοι μόνο τα τα παίρνουν ξέρουν και να μην προσφέρουν τίποτα.

o οτε  τα παίρνει αλλιώς που σου είναι ο πιο ακριβός από όλους τους παρόχους . και στο wi-fi ποιος ξέρει αν έχει τπτ από τις γνωστές κρυφές χρεώσεις του οτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία και καλοδεχούμενα όλα αυτά δε λέω.

 

Αλλά ρε ΟΤΕ, εγώ και πολλοί άλλοι, από τα 24Mbs λόγω της απόστασης κέντρων συχρονίζουμε στα 5Μpbs (και είμαι Αθήνα, για επαρχία ούτε λόγος)

 

Μηπως, λέω εγώ τώρα, να βάλεις κάποιες προτεραιότητες όσον αφορά τις ταχύτητες, και μετά σε MY wifi και μεταξωτες κορδέλες???

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στον ΟΤΕ! Οι άλλοι παροχοι μόνο τα τα παίρνουν ξέρουν και να μην προσφέρουν τίποτα.

Μην ανοίξουμε τώρα αυτή τη συζήτηση γιατί θα τσακωνόμαστε για μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οποίο είναι και άχρηστο. Η λύση είναι να μπαίνουν κεραίες κινητής παντού και να μην γκρινιάζει ο κόσμος για καρκίνους και άλλα φούμαρα. Όσες περισσότερες κεραίες τόσο λιγότερη ακτινοβολία...

αυτό το ακούω πρώτη φορά. στανταράκι φίλε μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά.

Κι άντε μετά να αποδείξεις το αντίθετο.

Η σωστή απάντηση έχει ήδη δοθεί. Θα βγαίνουν στο internet μέσω άλλης public ip. Καμία σχέση δεν θα έχουν οι εξωτερικοί χρήστες τόσο με το τοπικό δίκτυο μας όσο και με την ip μας.

 

Ας μην παραπληροφορούμε με τόση ευκολία.

 

Επίσης όπως είναι φανερό, δεν υπάρχει καμία χρέωση, φανερή ή κρυφή.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως λειτούργει το δίκτυο Fon…

 

Διαβαθμίσεις…

 

1.Fonero = Linus or Bill

 

2.Linus = αυτός που έχει το κατάλληλο router και δίνει free wifi (hot-spot), και παίρνει ως αντάλλαγμα δωρεάν πρόσβαση στο δίκτυο fon

 

3.Bill = αυτός που έχει το κατάλληλο router και δίνει free wifi (hot-spot) ΑΛΛΑ ως αντάλλαγμα παίρνει λεφτά…

 

4.Allien = αυτός που δεν έχει καμία σχέση με όλα αυτά, άπλα χρησιμοποιεί το δίκτυο της fon, και πληρώνει για να έχει σύνδεση στο δίκτυο.

 

Από όσα διάβασα οποιοσδήποτε θέλει γίνεται μέλος του δικτύου Fon, άσχετα αν το επιτρέπει ή όχι o isp ή η νομοθεσία της χώρας.

 

Βάζεις το κατάλληλο router, φτιάχνεις ένα hot-spot, μέσω google map από το site της fon, βλέπουν τα υπόλοιπα μέλη που είναι τα hot-spot, όποιος είναι Linus συνδέεται τζάμπα, όποιος είναι Allien πρέπει να αγοράσει σύνδεση από την fon, ο bill παίρνει το 50% από όσους χρησιμοποιούν το δικό του hot-spot (alliens)

 

Όταν κάποιος έχει 30 μέρες κλειστό το hot-spot χάνει την διαβάθμιση που έχει…

 

Όλοι χρήστες που μπαίνουν στο hot-spot χρησιμοποιούν την ίδια ip

 

Υπάρχει προστασία για αυτόν που σηκώνει το hot-spot, όπως και προτεραιότητα στην χρήση ίντερνετ.

 

Εδώ μπορείτε να δείτε που υπάρχουν Fon hot-spot…

 

https://corp.fon.com/en/maps

 

Edit...

 

Πως βγάζουν χρήματα από το Fon hot-spot.

 

Για να βγάλεις χρήματα από Fon hot-spot, πρέπει να έχεις διαβάθμιση Bill όχι Linus, η βασική διάφορα Linus vs Bill, είναι η ανταμοιβή για το hot-spot, o Linus παίρνει ανταμοιβή δωρεάν πρόσβαση σε όλα τα fon hot-spot παγκοσμίως, ενώ ο Bill παίρνει ως ανταμοιβή χρήματα.

 

Έστω ότι είμαι Allien (απλός χρηστής που δεν έχω καμία σχέση με όλα αυτά), για να συνδεθώ με το fon δίκτυο, πρέπει να βρω ένα fon hot-spot, από ειδική εφαρμογή για smartphones ή από το χάρτη της fon, βρίσκω ένα fon hot-spot, με wifi συνδέομαι με το δίκτυο και με βάζει στην σελίδα της fon (με browser ή με εφαρμογή), από εκεί αγοράζω χρόνο ιντερνέτ που πάει βάση ώρας (60 λεπτά/24 ωρες/5 ξεχωριστα24ωρα). Εάν το Hot-Spot ανήκει σε κάποιον που έχει bill διαβάθμιση, αυτός θα πάρει ένα ποσοστό από τα χρήματα που δίνω, εάν έχει Linus διαβάθμιση δεν θα πάρει χρήματα.

Επεξ/σία από Ziant
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...