Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για σκληρό δίσκο!!!


eprototype

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο θέμα reability......δεν το συζητω για seagate.

προσωπικη αποψη........και υποκειμενικη........μεινε μακριααααα απο WD.

(το γνωριζω οτι η wd εχει βγάλει αρκετα και αξιολογα μοντελα είπαμε.....ειναι προσωπικη αποψη... :)  )

 

Τωρα για τα reviews στην newegg παρα πολλοι χρηστες παραπονέθηκαν οτι η εν λόγο εταιρια

ειχε "φτώχο" πακεταρισμα στις αποστολες της και για αυτο πολλοί δισκοί βγηκαν DOA.

 

ενδεικτικα πάντως για το gaming αν παρεις κάτι σε 7200 εισαι μια χαρα και για τον baracuda 7200.14.

γενικότερα αυτο που επηρεάζει ο δισκος στο gaming ειναι ο χρόνος του να "φορτωσει" ενα παιχνιδι και όχι την ταχυτητα και την αποδοση του παιχνιδιου αν παίζεις.

 

εγω θα συμβουλευα να παρεις τον συγκεκριμενο,,,,,,,,,ως αποθηκευτικο δισκο,,,,,,,(μπορεις να παιζεις και παιχνιδια) και αργοτερα να παρεις 1 μικροτερο και ταχυτερο για gaming και αν μπορεις η καλυτερη επιλογη ειναι ενας SSD φυσικα.

 

αν και πιστευω οτι δεν θα το χρειαστείς καν. Ειδα και το review που εβαλε ο φίλος παραπανω και σχολια χρηστων φαίνετε να τα σπαεί ο δισκος.

 

το μονο αρνητικο που θα πρεπει να λαβεις υποψιν ειναι οτι λόγο χωρου 3Τ παλιοτερα chipset και σε windows πριν τα 7 πολυ πιθανον να μην τον αναγνωριζει, και αυτο συμβαίνει γιατι είναι πανω απο 2Τ (με οποιαδηποτε μάρκα θα είχες το ιδιο θέμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τελικά πήγα στον seagate άλλα έχω ένα πρόβλημα και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό take a look 

 

post-234554-0-86130600-1393611282_thumb.jpg εχει πολλά σφάλματα στο smart με μια ώρα λειτουργίας και η υγειά είναι στο 100% το ξέρω ότι όλη οι δίσκοι έχουν άλλα αυτός μου φαίνεται πως εχει αρκετά!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήγα στον seagate άλλα έχω ένα πρόβλημα και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό take a look 

 

attachicon.gifdisk.jpg εχει πολλά σφάλματα στο smart με μια ώρα λειτουργίας και η υγειά είναι στο 100% το ξέρω ότι όλη οι δίσκοι έχουν άλλα αυτός μου φαίνεται πως εχει αρκετά!!! 

Δεν ξερω τι εννοεις,αλλα εγω ολα φυσιολογικα τα βλεπω.

Ολα επιτυγχανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και ξανα-αναφωνώ : wat

 

...το οποίο πήγαινε στο "ξέρω ότι όλοι έχουν" ("καταγραφές στα S.M.A.R.T. attributes") (= σφάλματα).

Ολοκαίνουριος δίσκος, όχι μόνο δεν έχει από default, σφάλματα - αλλά ΟΦΕΙΛΕΙ να ΜΗΝ έχει.

 

 

Απροπό, τί σε ώθησε τελικά να πάρεις τον Seagate συγκεκριμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο pc που ειμαι τωρα εχει seagate που αλλαχτηκε λογο εγγυησης γιατι ειχε καργα error και κολλαγε και τωρα μετα απο 2 χρονια κολαει κ εχει παλι error το smart. Και στο σπιτι μου εχουν καει 2 sea.Απο western εχω απο 2000 και ζουν ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα δεν λένε αυτές οι random εμπειρίες random χρηστών και random κομματιών, αδερφέ...

Άλλος στην αρχή της σελίδας, πίνει νερό στο όνομα της Seagate.

"Θρησκευτικό" (κι οπαδικό από κάποιο σημείο και μετά) όταν γίνεται το ζήτημα, δε βγαίνει άκρη.

 

Η αλήθεια είναι ότι πάνω-κάτω, ίδια πράγματα βγάζουν και οι δυο κολοσσοί. Προσωπικά, κι έχοντας περάσει δεκάδες δίσκοι από τα χέρια μου μέσα σε μια δεκαετία ("ξένοι", δικοί μου, παλιοί, καινούριοι, "ΑΡΧΑΙΟΙ", κλπ), έχω ΠΛΕΟΝ την τάση να δίνω ένα ΕΝΣΤΙΚΤΩΔΕΣ προβάδισμα προς τη μεριά της WD, που μου αφήνει την αίσθηση ότι είναι ένα κλικ "πιο υπεύθυνη". Αλλά ούτε κι αυτό σημαίνει τίποτε...

 

...Γι' αυτό και το ζήτημα με τους δίσκους είναι το εξής : α) παίρνεις κάποιον με "μεγάλη" εγγύηση αντικατάστασης β) φροντίζεις να διατηρείς πάντα και εγκαίρως (άμεσα δηλαδή), αντίγραφα, και καθάρισες...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και ξανα-αναφωνώ : wat

 

...το οποίο πήγαινε στο "ξέρω ότι όλοι έχουν" ("καταγραφές στα S.M.A.R.T. attributes") (= σφάλματα).

Ολοκαίνουριος δίσκος, όχι μόνο δεν έχει από default, σφάλματα - αλλά ΟΦΕΙΛΕΙ να ΜΗΝ έχει.

 

 

Απροπό, τί σε ώθησε τελικά να πάρεις τον Seagate συγκεκριμένα;

ναι γιατί νομίζεις ότι wd green που έχω δεν εχει κανένα σφάλμα από τότε που τον πήρα!!! απλός το εγραψα γιατί ήθελα να μάθω τι ακριβός παίζει με τα σφάλματα και γενικά με το S.M.A.R.T.  εντάξει δεν λέω αυτός εχει λίγα παραπάνω από τον green αλλά και παλι δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον δίσκο και ταχύτητα read write εχει 200mb (περίπου) και ο green 80/70 read write και μάλιστα σε ένα PC του 2007 που έχω με  2 δίσκους seagate και ο ένας από αυτούς εχει φάει 6 φορματ και υγειά τους είναι 100% τελικά μαλλον όλα τα παραπάνω με ώθησαν να πάρω seagate (και ότι τον είχα παραγγειλει ήδη πριν μου απαντήσεις στο post μου και είπα να τον ακυρώσω άλλα το άφησα λόγο τον παραπάνω που εγραψα :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...λεβεντιά, δεν είπα ότι δεν ΕΧΟΥΝ οι ολοκαινούριοι δίσκοι προβλήματα. Είπα ότι κακώς νομίζεις πως αυτό είναι "φυσιολογικό". Διότι -όπως τουλάχιστον το διατύπωσες- αυτό άφησες να εννοηθεί...

 

 

* ..τα "6 φορμάτ" που ανέφερες πάντως, είναι σταγόνα στον ωκεανό του βίου ενός δίσκου. Το αναφέρω για να μην έχεις και γι' αυτό λανθασμένη εντύπωση...

 

** ...όσο για τον δίσκο που τελικά πήρες, εύχομαι "τα reads/writes" του να μη σου βγουν ξυνά, λίγο μετά τους 24 μήνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια ειναι αν και το εχω ακούσει / διαβάσει για πολλα προβλήματα για τους green , οτι 2 που εχω 3 4 χρόνια τώρα ειναι στο 100% ακομα και ο ενας εχει περάσει εκτος απο αποθήκη που τον εχω ηταν αποκλειστικά για παιχνίδια.

 

Ειναι βασικά θέμα τύχης τι κομμάτι θα σου κάτσει , ενταξει ειναι και η χρήση που θα κανεις ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ε σαν τί χρήση θα του κάνεις δηλαδή...

 

Το θέμα "χρήση", στην ουσία έχει να κάνει με την περίπτωση ένας σκληρός να "υπο-χρησιμοποιηθεί" (οπότε μιλάμε για το να έχει "περισσότερες πιθανότητες να ζήσει για πολλά χρόνια"). Κατά τ' άλλα, όπως με κάθε εργαλείο της καθημερινότητάς μας, ένας σκληρός υπόκειται σε "νορμάλ" χρήση από τον μέσο όρο των χρηστών, αν το σκεφτείς : κυρίως γράφουμε κάποια πράγματα, με σκοπό να τα διατηρήσουμε, και σε μικρότερο βαθμό σβύνουμε/για να ξαναγράψουμε κάποια άλλα...

 

Το να ξεσκίζει κάποιος έναν σκληρό σε επαν-εγγραφές συνεχώς, ας πούμε, θα έλεγα ότι είναι σπάνιο φαινόμενο, ούτως ώστε να πεις να βάλεις και τον παράγοντα "υπερβολική/ασυνήθιστη χρήση".

 

Αν κάπου έχει νόημα η φράση "εξαρτάται από τη χρήση", θα έλεγα ότι είναι η χρήση των ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ δίσκων, και για την ακρίβεια το πώς του συμπεριφέρεται ο ιδιοκτήτης σε "φυσικό επίπεδο" : αν τον πηγαινοφέρνει, και τον ταρακουνάει κατά τις διαδρομές, τον κοπανάει/"πετάει" από ΄δω κι από 'κει κτλ...Εκεί, ΝΑΙ, η "χρήση", ΕΧΕΙ σημασία...

 

 

Πέραν λοιπόν της όποιας default κατασκευαστικής ποιότητας (πχ οι Γκρην, ΕΙΝΑΙ "κατώτεροι κατασκευαστικά", εξ' ου και η φθήνια τους), στην ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ είναι καθαρά "θέμα τύχης" το τί κομμάτι θα σου κάτσει. Διότι υπεισέρχονται διάφοροι και διαφόρων φύσεων μη-υπολογίσιμοι παράγοντες που θα καθορίσουν το κάρμα ενός σκληρού...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...λεβεντιά, δεν είπα ότι δεν ΕΧΟΥΝ οι ολοκαινούριοι δίσκοι προβλήματα. Είπα ότι κακώς νομίζεις πως αυτό είναι "φυσιολογικό". Διότι -όπως τουλάχιστον το διατύπωσες- αυτό άφησες να εννοηθεί...

 

 

* ..τα "6 φορμάτ" που ανέφερες πάντως, είναι σταγόνα στον ωκεανό του βίου ενός δίσκου. Το αναφέρω για να μην έχεις και γι' αυτό λανθασμένη εντύπωση...

 

** ...όσο για τον δίσκο που τελικά πήρες, εύχομαι "τα reads/writes" του να μη σου βγουν ξυνά, λίγο μετά τους 24 μήνες...

δεν το θεωρησα φυσιολογικό να έχουν προβλήματα είπα ότι όλοι οι δίσκοι που έχουν περάσει από το χέρι μου πανω κάτω τα ίδια σφάλματα έχουν!!!

 

και για τα φορματ που λες δεν είναι μόνο αυτό στον δίσκο που σου ανέφερα εχει φάει πολλή χρήση εχει γράψει/διαγράψει χιλιαδες δεδομένα εχει κάνει 15.600 start/stop count  και εχει λειτουργήσει 1.659 μέρες για να μην έχεις και γι' αυτό λανθασμένη εντύπωση...

 

ευχαριστώ για της ευχές σου  το ίδιο εύχομαι με και εγώ για τους επόμενους δίσκους που θα αποκτήσεις και για αυτούς που κατέχεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...σπάνια συμβαίνει (αλλά δεν είναι και πρωτότυπο), να γράφεις (αρκετά μάλιστα) για το καλό του άλλου, και εκτός του να μην αξιολογεί σωστά αυτά που του λες, να...α) παρεξηγείται, και γι' αυτό β) να σου κρατάει...υφάκι.

 

Τί να γίνει. Ας ελπίσουμε ότι για το '14 καθαρίσαμε πάντως, καθώς τελευταία φορά πρέπει να ήταν πριν κα'να χρόνο πάλι.

 

 

 

Πριν "κλείσω" όμως :

 

1) Έχεις θέμα "εκφραστικό" λοιπόν. ΑΝ σε νοιάζει, βελτιώσου (για να μην αφήνεις να εννοηθούν λάθος κάποια πράγματα). Όταν πχ λες "ξέρω ότι όλοι οι δίσκοι έχουν", ΔΕΝ μιλάς για την ΔΙΚΗ σου εμπειρία (όπως στη συνέχεια "διευκρίνησες"), αλλά τσουβαλιάζεις.

Ή όταν λες "έχει φάει 6 φορμάτ", κανείς εχέφρων δεν μπορεί να καταλάβει κάτι πέραν του ότι θεωρείς "το φορμάτ μεγάλη υπόθεση για έναν δίσκο". Οπότε μια χαρά εντύπωση αυτού που του ΛΕΣ έχει και δεν θα μυρίσει τα δάχτυλά του για να καταλάβει ότι "ταυτόχρονα τον έχεις ξεσκίσει και σε διάφορες επανεγγραφές", για 5 χρόνια, τα οποία καν δεν συνάγονται από την μαγική φράση "έχει φάει 6 φορμάτ".

 

2) Έχεις ΚΑΙ θέμα του πώς αντιλαμβάνεσαι κάποια από αυτά που σου λένε. Για παράδειγμα, δεν σου "ευχήθηκα" με κακεντρέχεια για το μέλλον του δίσκου σου, όπως ειρωνικά ο ίδιος "αντευχήθηκες". Προφανώς δεν θα αλλάξει κάτι η δήλωσή μου, καθώς απλώς "την έχεις δει ότι την έχω δει κάπως και σου γράφω κάπως". Απλά κρίμα είναι, καθώς αυτό που η δική μου ευχή έλεγε, ήταν "δεν άκουσες την άποψη που συμβάδιζε με το συμφέρον σου - και τυχαίνει ήδη να αντιμετωπίζεις ψιλοθέματα, οπότε για σκέψου πόσο απασχολεί τη σκέψη σου αυτός ο δίσκος τα επόμενα 3 τουλάχιστον χρόνια". Μ' αλλα λόγια, σπόντα του στυλ "κάτι σου είχα πει εγώ", ήταν.

 

 

ΞΕΡΩ ότι δεν σου αρέσει να σε διορθώνουν (είπαμε δεν είσαι μοναδικός σε τούτον τον κόσμο και η ηλικία μου δικιολογεί μια τάδε εμπειρία σχετικά), ασχέτως αν είσαι λάθος ή όχι. Δεν με νοιάζει όμως, καθώς είναι μια κακή συνήθειά σου την οποία αξίζει να αποβάλλεις, καθώς έτσι θα γίνεις καλύτερος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι πως καποιος ζηταει βοηθεια, μπαινεις στον κοπο να του γραψεις κατι, μετα κανει το δικο του και ερχεται σε σενα παλι για βοηθεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...