Προς το περιεχόμενο

Πιθανοί συνδιασμοί στοίχημα....


billylis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα τελευταία έχω αρχίσει να ασχολούμαι με το στοίχημα και προσπαθώ να βρω μια φόρμουλα με στατιστικά για να έχω περισσότερες πιθανότητες κέρδους…Ξέρω ότι αυτό δεν είναι ενδεδειγμένο από την στιγμή που μιλάμε για τζόγο αλλά πιστεύω από το να χάνω έτσι απλά τα λεφτά μου καλό θα ήταν να τα χάνω πιο ψαγμένα!!! Σκέφτηκα λοιπόν να κάνω ένα αρχείο excel με το οποίο με τους κατάλληλους τύπους να μου βγάζει πόσο πιθανό είναι το αποτέλεσμα.. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν γίνεται με κάποιο τρόπο να αποτυπώσω στο excel μου όλους τους πιθανούς συνδυασμούς των  σημείων που μπορεί να έρθουν… Ας πούμε για 4 αγώνες να μου βγάζει και τις 81 πιθανές 4αδες ή για τους 5 αγώνες και τις 243 5αδες κτλ ( σε μορφή σαν της φωτογραφίας)… Έχω ψάξει στο ίντερνετ αλλά δεν έχω βρει κάτι για το excel μόνο με προγραμματισμό λένε κάποιοι αλλά δεν έχω ιδέα πως μπορώ να το κάνω….Θα μπορούσε κάποιος να μου πεί αν γίνεται στο excel με κάποιο τρόπο και αν όχι να με καθοδηγήσει να το φτίαξω??

post-122272-0-18942600-1395861888_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ....δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό αν μπορούσες να μου πείς τι είναι περίπου αυτό?!...Όπως και να έχει θα με ενδιέφερε να δοκιμάσω να κάνω αυτό που έχω σκεφτεί.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχνα το στοίχημα αν είναι να ασχοληθείς με 4δες-5άδες κλπ.

Θα βγεις χαμένος πριν πεις "κίμινο".Ασχολήσου με μονά παιχνίδια αυστηρά.

Αν παρ' όλα αυτά θες να κρατάς στατιστικά και πιθανότητες,θα πρέπει να πας μέσω προγραμματισμού με πίνακα ή

θα φτιάξεις σε excel ένα για την 1η φορά και θα κάνεις αντικατάσταση τις πιθανότητες κάθε φορά στα ματς.

Παράδειγμα, έστω 3 ματς με πιθανότητα  για 1 είναι 50%, τότε για τη στήλη 111 έχεις 0,5*0,5*0,5=0,125=12,5%.

Οπότε κάτω από τη στήλη 1-1-1 θα έχεις συνάρτηση =Α1*Β1*C1 (κελιά με πιθανότητες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθώ να βρω μια φόρμουλα με στατιστικά

Σταμάτα να προσπαθείς να βρεις φόρμουλες με στατιστικά (λάθος όρος κιόλας) και πάρε να διαβάσεις κανένα βιβλίο εισαγωγής στον πιθανοτικό λογισμό. Αλλιώς κοροϊδεύεις τον εαυτό σου ότι κάτι κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τελευταία έχω αρχίσει να ασχολούμαι με το στοίχημα και προσπαθώ να βρω μια φόρμουλα με στατιστικά για να έχω περισσότερες πιθανότητες κέρδους…Ξέρω ότι αυτό δεν είναι ενδεδειγμένο από την στιγμή που μιλάμε για τζόγο αλλά πιστεύω από το να χάνω έτσι απλά τα λεφτά μου καλό θα ήταν να τα χάνω πιο ψαγμένα!!! Σκέφτηκα λοιπόν να κάνω ένα αρχείο excel με το οποίο με τους κατάλληλους τύπους να μου βγάζει πόσο πιθανό είναι το αποτέλεσμα.. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν γίνεται με κάποιο τρόπο να αποτυπώσω στο excel μου όλους τους πιθανούς συνδυασμούς των  σημείων που μπορεί να έρθουν… Ας πούμε για 4 αγώνες να μου βγάζει και τις 81 πιθανές 4αδες ή για τους 5 αγώνες και τις 243 5αδες κτλ ( σε μορφή σαν της φωτογραφίας)… Έχω ψάξει στο ίντερνετ αλλά δεν έχω βρει κάτι για το excel μόνο με προγραμματισμό λένε κάποιοι αλλά δεν έχω ιδέα πως μπορώ να το κάνω….Θα μπορούσε κάποιος να μου πεί αν γίνεται στο excel με κάποιο τρόπο και αν όχι να με καθοδηγήσει να το φτίαξω??

 

Αρχικά να σου πω, ότι όσο τέλεια και να οργανώσεις το παιχνίδι σου, μακροχρόνια θα είσαι χαμένος, Κανείς δεν ξεφεύγει από τις πιθανότητες του στοιχήματος, που είναι τέτοιες, ώστε μακροχρόνια να κερδίζει μόνο ο bookmaker.

 

Παρόλα αυτά, αυτό που λες γίνεται. Δηλαδή να αυτοματοποιήσεις τον τρόπο υπολογισμού των συστημάτων. Ή σε excel που είναι πιο βολικό ή με προγραμματισμό.

Είπες και κάτι για υπολογισμό πιθανότητας. Αυτό για να βγει με τύπους είναι πάρα πολύ δύσκολο, γιατί πρέπει να λάβεις υπόψιν πολλές παραμέτρους, οι περισσότερες από τις οποίες είναι και υποκειμενικές. Τι να σου πρωτολέω, προϊστορία μεταξύ των ομάδων, αποτελέσματα στα τελευταία παιχνίδια, τραυματισμοί, κλίμα στην ομάδα κ.τ.λ. Δεν μπαίνουν εύκολα σε καλούπια οι παράμετροι για τις πιθανότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω καμιά ιδέα πάνω στο θέμα αθλημάτων/προγνωστικών, αν είναι να αφιερώσεις χρόνο για να αναλύσεις την στατιστική των αποτελεσμάτων, πιστεύω πιο αποδοτικό θα ήταν (θεωρητικά έτσι βγαίνει στο μυαλό μου) να βγάζεις στατιστικά και γενικά τάσεις που κυκλοφορούν σε κοινωνικά δίκτυα και σχετικές δημοσιεύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα κερδισεις με το να υπολογισεις τι πληρωνει το καθε στοιχημα;

Θα σε ρωτησω κατι πιο απλο, ξερεις τι ειναι οι αποδοσεις, πως προκυπτουν;

 

Εν παση περιπτωση αυτο που θες υπαρχει εδω ετοιμο

http://www.free-bet-calculator.co.uk

 

Προσεξε οι αποδοσεις να ειναι δεκαδικες λαι περνας ο,τι θες και υπολογιζει τι επιστρεφει το καθε συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταμάτα να προσπαθείς να βρεις φόρμουλες με στατιστικά (λάθος όρος κιόλας) και πάρε να διαβάσεις κανένα βιβλίο εισαγωγής στον πιθανοτικό λογισμό. Αλλιώς κοροϊδεύεις τον εαυτό σου ότι κάτι κάνεις.

 

Με το να μαζεύει κάποιος στατιστικά δεν θα του πει άμεσα τι να παίξει για να κερδίσει αλλά έμμεσα θα τον βοηθήσει.

 

Πχ: Παίζει Juventus - Torino με απόδοση 1.5  2.7  4.2 η λογική λέει άσσο καρφωτό... σωστά?

 

Αν έχεις τα αποτελέσματα μια 5αετίας (ή 10αετίας) και βγάλεις κάποια στατιστικά που δείχνουν ότι το ματς σε μεγάλο ποσοστό έχει έρθει Χ2 (ψιλο-πουλημένο, άλλωστε Γιουβέντους και Τορίνο είναι "αδέρφια") ΤΟΤΕ δεν θα το παίξεις άσσο!!!

 

Βοηθάει δηλαδή στο να μην πέσεις σε παγίδες και να πάρεις πιο σωστές αποφάσεις... όχι πως θα κερδίσεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το να μαζεύει κάποιος στατιστικά δεν θα του πει άμεσα τι να παίξει για να κερδίσει αλλά έμμεσα θα τον βοηθήσει.

 

Πχ: Παίζει Juventus - Torino με απόδοση 1.5  2.7  4.2 η λογική λέει άσσο καρφωτό... σωστά?

 

Αν έχεις τα αποτελέσματα μια 5αετίας (ή 10αετίας) και βγάλεις κάποια στατιστικά που δείχνουν ότι το ματς σε μεγάλο ποσοστό έχει έρθει Χ2 (ψιλο-πουλημένο, άλλωστε Γιουβέντους και Τορίνο είναι "αδέρφια") ΤΟΤΕ δεν θα το παίξεις άσσο!!!

 

Βοηθάει δηλαδή στο να μην πέσεις σε παγίδες και να πάρεις πιο σωστές αποφάσεις... όχι πως θα κερδίσεις!

 

Παρόμοια για το πρόσφατο Ολυμπιακός - Manchester ΚΑΙ το αμέσως επόμενο Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός. Έχω σταματήσει να παρακολουθώ ποδόσφαιρο εδώ και καιρό, αλλά έκλαψα τα λεφτά που θα κέρδιζα λόγω άγνοιάς μου με στοιχήματα και τέτοια. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ: Παίζει Juventus - Torino με απόδοση 1.5  2.7  4.2 η λογική λέει άσσο καρφωτό... σωστά?

Sorry, αλλά όχι πολύ σωστά...

 

Καλώς ή κακώς, πάρα πολύς κόσμος που παίζει στοίχημα, στην πραγματικότητα δεν καταλαβαίνει τι σημαίνουν οι αποδόσεις, τι σχέση έχουν με το αναμενόμενο αποτέλεσμα και με ποιο τρόπο θα ήταν σκόπιμο να αντιμετωπίζονται και να κρίνονται. 
 
Ένα εντελώς τυχαίο παράδειγμα:
 
Παίζει πχ Fenerbahce - Kayserispor. 
 
H Fener είναι πρώτη στην TSL και η Kayseri είναι προ-προ-τελευταία.
 
H Fener θέλει μία μόνο νίκη στα 3 τελευταία παιχνίδια για να εξασφαλίσει πρωτιά. 
Η Kayseri καίγεται για βαθμούς για να γλυτώσει τον υποβιβασμό.
 
Η Fener έχει σε 3 μέρες μεγάλο νοκ αουτ παιχνίδι CL στο οποίο κρίνεται αν θα περάσει στους 4. 
 
Έτσι λοιπόν η Fener αφήνει 5 βασικούς έξω και οι υπόλοιποι λογικά δεν θα βάλουν τα πόδια τους στη φωτιά μη γίνει καμιά στραβή, ούτε θα τρέχουν και σαν τρελοί.
Αντιθέτως η Kayseri δεν έχει απουσίες και θα παίξουν όλοι με τη μπαντάνα στο κεφάλι, το φούμο στο πρόσωπο και το μαχαίρι στα δόντια για να μείνουν στην κατηγορία.
 
Εκτιμάει λοιπόν ο book με βάση τα παραπάνω ότι υπάρχουν πιθανότητες 35%-1 / 30%-Χ / 35%-2, ήτοι αποδόσεις 2,8/3,5/2,8 στο 1/Χ/2.
Είτε όμως για να τσιμπήσουν οι -πολλοί- αδιάβαστοι, είτε για διάφορους άλλους λόγους, ο book δίνει 1,4/5/11 στο 1/Χ/2, δηλαδή πιθανότητες 70%-1 / 20%-Χ / 10%-2.
 
Ο διαβασμένος παίκτης που κρίνει και αυτός περίπου στο 35%-30%-35%, βλέπει ότι κανονικά με την εκτίμησή του θα έπρεπε να πληρωθεί 2,8 φορές τα λεφτά του στο διπλό, ενώ τον πληρώνουν 11 φορές τα λεφτά του! Το ποντάρισμα λοιπόν στο διπλό έχει αξία (είναι value που λέμε) οπότε ρίχνει ένα δεκαρικάκι στο διπλό.
 
Ο αδιάβαστος βλέπει το 1,4, κοιτάει -στην καλύτερη- και τη βαθμολογία της TSL και σκέφτεται "θα τους λιώσουν, ορίστε και ο book 1,40 το δίνει, μπετό".
Βάζει λοιπόν ένα 100αρικάκι στον άσο (γιατί με 1,4 πρέπει να σκάσει αρκετά φράγκα για να πάρει κάτι αξιοπρεπές πίσω).
 
Έρχεται λοιπόν το Σάββατο, το ψιλοπαλεύει η Φενέρ, υπέρ βωμών και εστιών όμως η Καϊζέρι ατσάλι άμυνα-κέντρο δεν κουνιέται φύλλο, ψιλομάπα το παιχνίδι και στο 89 φεύγει σε μια αντεπίθεση ο Goaldirici και το παστελώνει...
Και δείχνει ο κόραξ με τα δύο χέρια αποδυτήρια και ο μαυροπίνακας λέει 0-1...
 
Ο αδιάβαστος λοιπόν λέει "ορίστε, τα στήνουν", "μπετό στο 1,40 και χάσανε, τύχη είναι τελικά και το στοίχημα".
Ο διαβασμένος έβγαλε ένα 100αρικάκι και αρχίζει το διάβασμα για την Κυριακή.
 
Ο book σφυρίζει αδιάφορα, αφού μακροπρόθεσμα με την γκανιότα είναι κερδισμένος (για χάρη της απλότητας βέβαια η γκανιότα εξαφανίστηκε στους υπολογισμούς, αλλά στην πραγματικότητα ζει και βασιλεύει και γεμίζει τις τσέπες των book...).
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ: Παίζει Juventus - Torino με απόδοση 1.5  2.7  4.2 η λογική λέει άσσο καρφωτό... σωστά?

Δεν είχα αυτό στο μυαλό μου όταν απαντούσα (κάτι λέει ότι θέλει να βρει "φόρμουλες", από το οποίο εγώ δεν καταλαβαίνω απλά τι να παίξει σε κάθε αγώνα) αλλά όπως και να 'χει, όχι.

 

Το άσσο καρφωτό που λες στο παραπάνω παράδειγμα δεν το λέει "η λογική", το λέει η (unsurprisingly λανθασμένη) διαίσθηση κάποιου που είναι άσχετος από μαθηματικά και γενικότερα από τους παράγοντες που επηρρεάζουν τις αποδόσεις σε τέτοιου είδους πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος τρόπος για να βγει κανείς κερδισμένος από το στοίχημα είναι να αγοράσει μετοχές του οπαπ ή κάποιας ξένης εταιρίας που έχει καλό μέρισμα εδώ και 10+ χρόνια.

Κατά τα άλλα, αν κάποιου είναι ο χόμπι του και θέλει σώνει και καλά να παίζει, τα στατιστικά που πρέπει να τον ενδιαφέρουν περισσότερο είναι πόσα χάνει κατά μέσο όρο κάθε μέρα και πόσα έχει χάσει συνολικά. Με αυτόν τον τρόπο θα έχει πλήρη επίγνωση για το κόστος του χόμπι του.

 

Φυσικά δεν κατακρίνω αυτούς που παίζουν. Άλλος τα δίνει στα τσιγάρα, άλλος στα ποτά, άλλος στα μπουζούκια, άλλος στις γυναίκες, άλλος στα αυτοκίνητα, άλλος στα gadgets, άλλος στο στοίχημα κι άλλος τα παίρνει στον τάφο.

Γούστα είναι αυτά…! :-)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα αυτό στο μυαλό μου όταν απαντούσα (κάτι λέει ότι θέλει να βρει "φόρμουλες", από το οποίο εγώ δεν καταλαβαίνω απλά τι να παίξει σε κάθε αγώνα) αλλά όπως και να 'χει, όχι.

 

Το άσσο καρφωτό που λες στο παραπάνω παράδειγμα δεν το λέει "η λογική", το λέει η (unsurprisingly λανθασμένη) διαίσθηση κάποιου που είναι άσχετος από μαθηματικά και γενικότερα από τους παράγοντες που επηρρεάζουν τις αποδόσεις σε τέτοιου είδους πράγματα.

 

Αν και δεν παίζω πολύ στοίχημα (έχω 4 μήνες περίπου να παίξω), γνωρίζω πως παίζει ο κόσμος. Ο καθένας φυσικά έχει το σύστημα του αλλά σε γενικές γραμμές όλοι κοιτάνε εφημερίδες για να δουν στατιστικά προηγούμενων ετών και άλλα πράγματα.

 

Οπότε αυτό:

 

Το άσσο καρφωτό που λες στο παραπάνω παράδειγμα δεν το λέει "η λογική", το λέει η (unsurprisingly λανθασμένη) διαίσθηση κάποιου που είναι άσχετος από μαθηματικά και γενικότερα από τους παράγοντες που επηρρεάζουν τις αποδόσεις σε τέτοιου είδους πράγματα.

Το αντιλαμβάνομαι σαν "Σχεδόν όλοι όσοι παίζουν στοίχημα είναι -αυτό που είπες-".

 

Ξέρεις... η στατιστική και τα μαθηματικά μπορεί να σε βοηθήσουν αλλά δεν θα κάνουν την διαφορά, υπάρχει κόσμος που παίζει στοίχημα και δεν ξέρει ούτε στατιστική ούτε μαθηματικά, απλά έχει την εμπειρία χρόνων στην πλάτη του.

 

ΥΓ: Πήγαινε πες τώρα σε έναν που είναι 50+ χρονών "δεν ξέρεις μαθηματικά οπότε ότι συμπέρασμα βγάλεις θα είναι λάθος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ: Παίζει Juventus - Torino με απόδοση 1.5  2.7  4.2 η λογική λέει άσσο καρφωτό... σωστά?

Δεν είχα αυτό στο μυαλό μου όταν απαντούσα (κάτι λέει ότι θέλει να βρει "φόρμουλες", από το οποίο εγώ δεν καταλαβαίνω απλά τι να παίξει σε κάθε αγώνα) αλλά όπως και να 'χει, όχι.

Το άσσο καρφωτό που λες στο παραπάνω παράδειγμα δεν το λέει "η λογική", το λέει η (unsurprisingly λανθασμένη) διαίσθηση κάποιου που είναι άσχετος από μαθηματικά και γενικότερα από τους παράγοντες που επηρρεάζουν τις αποδόσεις σε τέτοιου είδους πράγματα.

Γιατί δεν λέει η λογική άσσο? Αν σηκωθείς μια μέρα και πεις θα πάω να παίξω ένα στοίχημα απ το ιαπωνεζικο πρωτάθλημα (Δεν έχεις ιδέα τι γινεται σε εκείνο το πρωτάθλημα) και δεις οτι σε έναν αγώνα δίνει τον άσσο 1,40 το -χ- 3,20 και το διπλό 4,80 βάση πιθανοτήτων δεν θα το ρίξεις άσσο? όσο πιο μικρή απόδοση τόσο μεγαλύτερη πιθανότητα έχει να κερδίσει η ομάδα (Θεωρητικά πάντα).

Αλλά όπως όλοι ξέρουμε η πράξη με τη θεωρία απέχει πάαααρα πολύ και όσοι παίζουν στοίχημα δεν μένουν μόνο στις αποδόσεις.
Νομίζω πως όλα μπορούν να στηρiχθούν στα μαθηματικά εκτός απ το στοίχημα :P ...:Ότι  "φόρμουλα με στατιστικά" και να βρείς φίλε billily παίζονται τόσα πολλά πίσω απο το στοίχημα και απ το ποδόσφαιρο (και όχι μόνο) που στο τέλος (sorry κιόλας) πάντα χαμένος θα σαι .. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...