Προς το περιεχόμενο

Μπαταρία σε λειτουργία laptop με ρεύμα


mech35

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με κατάλληλα utilities, όπως το energy management της Lenovo (έβαλα screeshot από το utility αυτό παραπάνω).

Υπάρχει όπως είναι στην φωτογραφία και στα windows 8; Σε όλα τα μοντέλα; Το 60% μπορεί να μεταβληθεί από τον χρήστη π.χ σε 30%;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Eπειδή το laptop λειτουργεί σα σταθερός, δηλαδή το 99.9% της χρήσης του γίνεται με ρεύμα δεν έχω κουμπωμένη τη μπαταρία. Αυτή την εφαρμογή με την προστασία της μπαταρίας δε την ήξερα, φαντάζομα πέρα από τη lenovo θα χουν βγάλει κι άλλοι έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε εγω παντα την μπαταρια την εχω στο λαπτοπ και συνεχεια στο ρευμα.μου κρατανε περιπου 3 χρονια.μετα αρχιζουνε να εμφανιζουνε διαφορα προβληματα και επισης μου βγαζουνε ειδοποιηση τα windows οτι χρειαζεται αντικατασταση η μπαταρια.η χωριτηκοτητα πεφτει στο 50% περιπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, μερικοί θέλουν όταν πλέον απαξιωθεί τεχνολογικά το laptop τους και είναι για πέταμα, να έχουν την μπαταρία σαν καινούρια.

 

Σαν κι' αυτούς που δεν βγάζουν ποτέ τις προστατευτικές ζελατίνες από τα κινητά τους.

 

Ή σαν αυτούς που έχουν 10 χρονών αυτοκίνητο, με τα πλαστικά ακόμα στα καθίσματα.

Για να είναι σαν καινούρια, κι' ας ανάβει ο αποτέτοιος τους.

 

Βίτσια είναι αυτά ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, μερικοί θέλουν όταν πλέον απαξιωθεί τεχνολογικά το laptop τους και είναι για πέταμα, να έχουν την μπαταρία σαν καινούρια.

 

Σαν κι' αυτούς που δεν βγάζουν ποτέ τις προστατευτικές ζελατίνες από τα κινητά τους.

 

Ή σαν αυτούς που έχουν 10 χρονών αυτοκίνητο, με τα πλαστικά ακόμα στα καθίσματα.

Για να είναι σαν καινούρια, κι' ας ανάβει ο αποτέτοιος τους.

 

Βίτσια είναι αυτά ....

Εγώ με τη χρήση που κάνω στο λαπτοπ σε καμιά διετία θα την έχω καταστρέψει και σίγουρα μια τετραετία θέλω να το κρατήσω. Βρείτε μου πρόγραμμα που να ρυθμίζω τη φόρτησή της σαν αυτό της lenovo και την κοτσάρω χθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το energy management της Lenovo που αναφέρθηκε παραπάνω είναι παλιά έκδοση (Energy Management 6*). Η τελευταία έκδοση που έχω δεν υποστηρίζει αυτή τη δυνατότητα.

 

Η καλύτερη λύση για μένα είναι να αφαιρώ την μπαταρία όταν δεν τη χρειάζομαι για μεγάλο χρονικό διάστημα. Έτσι έκανα και με παλαιότερο laptop, και τελικά βγήκα κερδισμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pantote υπάρχει και στις νεότερες εκδόσεις.

 

 

attachicon.gifCapture.JPG

Αυτό ναι, και στα windows υπάρχει, και έχει να κάνει με τη χρήση της μπαταρίας (ώστε να αντέξει περισσότερο χρόνο μέχρι την επόμενη πλήρη φόρτιση) και όχι με το ποσοστό φόρτισης. Πουθενά δεν μπορείς να επιλέξεις το maximum ποσοστό φόρτισης όπως στην έκδοση 6...

 

 

Για laptop dell υπάρχει ανάλογο πρόγραμμα???

 

Δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς/ασχοληθείς εάν η μπαταρία σου είναι ιόντων λιθίου. Γιαυτό πλέον οι εταιρίες δεν ασχολούνται με τέτοιου είδους προγράμματα. Εάν θέλεις η διάρκεια ζωής της μπαταρία σου να αντέξει στο χρόνο, απλά πρέπει να την βγάζεις... και κυρίως το καλοκαίρι που οι υψηλές θερμοκρασίες μειώνουν τη διάρκεια ζωής της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λαπτοπ το δουλευω παντα χωρις μπαταρια και το εχω κανει στην ουσια desktop μονιμα συνδεδεμενο με το ups.και την μπαταρια την βαζω μια φορα στις 10-15 μερες και το δουλευω ετσι ωστε να κανει και μια φορτιση-αποφορτιση.το λαπτοπ το εχω 2 χρονια και η μπαταρια κραταει 4-5 ωρες.γιατι ουσιαστικα ειναι ολοκαινουργια με αυτον τον τροπο.και ετσι στα 2 χρονια δεν εχει κανει πανω απο 20-30 φορτισεις-αποφορτισεις.την συγκεκριμενη τακτικη την κανω πολλα χρονια με διαφορα λαπτοπ που εχω και ειχα.αλλα παντα μα παντα το λαπτοπ πανω στο ups αν δεν εχω την μπαταρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το είδα, το αναφέρει στο αρχείο βοήθειας:

 

       Βελτιστοποιημένη εύρυθμη λειτουργία της μπαταρίας: Σε αυτήν τη λειτουργία, η μπαταρία περιορίζει τη φόρτιση στο 60% της πλήρους χωρητικότητάς της. Με αυτόν τον τρόπο, μπορεί να επιβραδυνθεί η μείωση της απόδοσης της μπαταρίας και να επεκταθεί η διάρκεια ζωής της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπαταρία για να συντηρηθεί πρέπει:

 

Αν την έχεις εκτός του Laptop να την έχεις φορτισμένη στο 40% ΜΟΝΟ:

 

<< While lead acid must always be kept at full charge during storage, nickel- and lithium-based chemistries should be stored at around a 40 percent state-of-charge (SoC). This level minimizes age-related capacity loss while keeping the battery in operating condition and allowing self-discharge. >>

 

(Από το: http://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_store_batteries )

 

 

Αν την έχεις στο laptop σου να κάνεις φόρτιση μπιντέ (σταθερά στο 60%).

 

 

Όλα τα άλλα είναι αστικοί μύθοι και δεν έχουν καμιά σχέση με την πραγματικότητα.

 

 

Ξεχνάμε όμως το πιό βασικό.

Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΟ LAPTOP.

 

Άρα πρέπει να είναι μόνιμα συνδεδεμένη ανεξάρτητα από το αν φθείρεται ή όχι.

 

Αξίζει τον κόπο να προσπαθείς να προστατεύσεις την μπαταρία που κοστίζει 25-30 €, ρισκάροντας την λειτουργία του laptop που κοστίζει 15 ή και 30 φορές περισσότερο?

 

 


Μόλις το είδα, το αναφέρει στο αρχείο βοήθειας:

 

       Βελτιστοποιημένη εύρυθμη λειτουργία της μπαταρίας: Σε αυτήν τη λειτουργία, η μπαταρία περιορίζει τη φόρτιση στο 60% της πλήρους χωρητικότητάς της. Με αυτόν τον τρόπο, μπορεί να επιβραδυνθεί η μείωση της απόδοσης της μπαταρίας και να επεκταθεί η διάρκεια ζωής της.

 

 

Γιατί, εγώ έγραψα κάτι διαφορετικό?

 

 

 


Εγώ με τη χρήση που κάνω στο λαπτοπ σε καμιά διετία θα την έχω καταστρέψει και σίγουρα μια τετραετία θέλω να το κρατήσω. Βρείτε μου πρόγραμμα που να ρυθμίζω τη φόρτησή της σαν αυτό της lenovo και την κοτσάρω χθες.

 

 

Άσε την μπαταρία να χαλάσει, και σε δύο χρόνια αγοράζεις άλλη με λιγότερα από 30€.

 

http://www.ebay.com/itm/Battery-For-HP-Pavilion-14t-15t-15z-Sleekbook-14-14z-15-HSTNN-YB4D-694864-851-/400561548861?pt=Laptop_Batteries&hash=item5d43542e3d

 

Ετήσια επιβάρυνση:  λιγότερα από 15€, που φαντάζομαι ότι είναι λιγότερα απ' ότι ξοδεύεις για καθαριστικά.

Όφελος:  Προστασία του laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί, εγώ έγραψα κάτι διαφορετικό?

 

Όχι, απλά διευκρίνισα (Energy Management 8.0)

 

Allow Li-ion to rest 90 minutes after charge or discharge before taking the voltage reading to get equilibrium. Οπότε αναγκαστικά πρέπει να την βγάζεις 90 λεπτά από το laptop... ή να το κλείνεις για 90 λεπτά...

 

Επαναφορά μετρητή μπαταρίας:

 

          Μετά από ένα χρονικό διάστημα χρήσης της μπαταρίας, το ποσοστό που εμφανίζεται στο μετρητή της μπαταρίας ενδέχεται να μην είναι απόλυτα ακριβές. Για την επίλυση αυτού του προβλήματος, η Lenovo παρέχει τη λειτουργία επαναφοράς του μετρητή μπαταρίας. Η διαδικασία βαθμονόμησης θα εκτελέσει τις εξής ενέργειες:

 

      1. Πλήρης φόρτιση

 

      2. Πλήρης αποφόρτιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Allow Li-ion to rest 90 minutes after charge or discharge before taking the voltage reading to get equilibrium.

 

Επαναφορά μετρητή μπαταρίας:

 

          Μετά από ένα χρονικό διάστημα χρήσης της μπαταρίας, το ποσοστό που εμφανίζεται στο μετρητή της μπαταρίας ενδέχεται να μην είναι απόλυτα ακριβές. Για την επίλυση αυτού του προβλήματος, η Lenovo παρέχει τη λειτουργία επαναφοράς του μετρητή μπαταρίας. Η διαδικασία βαθμονόμησης θα εκτελέσει τις εξής ενέργειες:

 

      1. Πλήρης φόρτιση

 

      2. Πλήρης αποφόρτιση

 

 

Αυτό δεν έχει να κάνει σε τίποτα με την συντήρηση της μπαταρίας, αλλά με το καλιμπράρισμα του μετρητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...