Προς το περιεχόμενο

Πολλά προβλήματα Asus R9 280X DC2 TOP


KenJiNx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.. 

Τον Ιανουάριο έκανα μια πολυπόθητη και αναγκαστική αναβάθμιση στο σύστημα που, όμως μου βγήκε σκάρτη..

Έβαλα τον i5-4670k και την Asus R9 280Χ.

 

Από τότε που έβαλα την νέα κάρτα γραφικών, άρχισαν τα προβλήματα.. Στην αρχή ήταν σπάνια γι' αυτό είπα να μη το ψάξω πολύ.. 

 

Πλέον έχουν αρχίσει να γίνονται ανυπόφορα.. 

 

Στα περισσότερα παιχνίδια βγάζει διάφορα artifacts ή εμφανίζει bugs που με την παλιά κάρτα (ati radeon 4770) δεν υπήρχαν.

Πχ Στο assassin creed blackflag βλέπω γραμμές να εμφανίζονται από το έδαφος-θάλασσα και να τείνουν μέχρι το άπειρο προς τα πάνω διαγώνια. Τα ίδια και με το καινούργιο Simcity

Στο lineage2 επίσης,(όταν έχω ανοίξει αρκετά clients 4-5) και κουνάω την κάμερα (με το δεξί κλικ) δεξιά αριστερά πάλι βγάζει γραμμές και δε βλέπω το περιβάλλον. Αυτό το κάνει μόνο σε ένα client, όχι σε όλα όσα έχω ανοιχτά. Αν κλείσω κ ανοίξω ξανά το συγκεκριμένο client, διορθώνετε το πρόβλημα.. Μερικές άλλες φορές μου εμφανίζει τυχαίου μεγέθους κουτάκια στην οθόνη που αναβοσβήνουν και αλλάζουν χρώματα..

 

Επίσης στο Alt+tab μερικές φορές, αν είμαι στο chrome και γυρίσω στο skype, πάνω στην οθόνη του skype μου εμφανίζει μερικά κουτάκια από το site που έβλεπα πριν στον chrome.

 

 

Να πω πως όλα τα παραπάνω προβλήματα δε μου τα έκανε επ'ουδενί με την παλιά κάρτα.

 

 

Στις αρχές έτρωγα BSOD με 0χ00000050 error code, το οποίο διόρθωσα δοκιμάζοντας να κάνω update το vBIOS χωρίς όμως να πάει καλά. Δε θυμάμαι ακριβώς τι error μου είχε βγάλει τότε.. 

 

Πλέον σήμερα, άρχισε να freezarei κάθε 1-2 λεπτά (για μισό δευτερόλεπτο), κάνοντας όπως κάνει ένα CD όταν κολάει... Χωρίς να το φορτώνω πολύ, ίσα με ένα βιντεάκι στο youtube.. Εκτός κ αν το κάνει και χωρίς βίντεο απλά δε το παίρνω χαμπάρι..

 

Πέρασα τους Beta drivers (AMD_Catalyst_14.3_Beta_V1.0_Windows_B22_March12) αλλά δεν είδα καμία διαφορά.. 

 

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια gpu-stress ώστε να δοκιμάσω να δω αν βγάζει τίποτα εκεί ?

 

Τι άλλο μπορώ να κάνω ?

 

!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 364
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εφοσον εχεις τοσα πολλα θεματα μην το ψαχνεις και στειλε την καρτα για αντικατασταση εντος εγγυησης.

Κρατα και μερικα screenshot απ τα artifacts ωστε να εχεις και αποδεικτικα στοιχεια που λογικα δεν θα χρειαστουν.

Μονο να μην εχεις αγορασει την καρτα απ το πλαισιο,μουλτιραμα κλπ :P :lol:

 

Παντως ολο νεα θεματα με προβληματα στις σειρες R9 μεσα εδω :fear:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι είχα δοκιμάσει να κάνω ένα gpu-stress test με το furmark, και νομίζω πως δεν μου έβγαλε artifacts(νομίζω γιατί δε ξέρω το πρόγραμμα και ίσως να μη κατάλαβα ότι έβγαλε..) 

 

Υπάρχει κάποιος οδηγός στα ελληνικά για να δοκιμάσω κάποιο τέτοιο πρόγραμμα?

 

 

Απ το Visionstudio έγινε η αγορά. Μιλάω με αυτούς ή στέλνω κατευθείαν στην Asus?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια και ενας φιλος μου ειχε παρει 2 καρτες και οι 2 προβληματικες..σε idle καταστασεις οι θερμοκρασιες ηταν πανω απο 50 βαθμους...παλι καλα το καταστημα τις πηρε πισω και πηρε τις toxic...εγγυηση τελικα οι sapphire....!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνετε όλοι δηλαδή να μη το ψάξω παραπάνω και να την στείλω κατευθείαν για αλλαγή? 

 

Στο Vision Studio η στην Asus ? Μπορώ επίσης να ζητήσω πιστωτικό 305 ευρώ που έδωσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλήματα μπορεί να εμφανίσει οποιαδήποτε κάρτα.Απλά μάλλον οι περισσότεροι χρήστες στο forum έχουν AMD.

 

Είναι και αυτό.

Στο Vision Studio η στην Asus ? Μπορώ επίσης να ζητήσω πιστωτικό 305 ευρώ που έδωσα?

 

Με το vs επικοινώνησε αν θελήσεις αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, θα επικοινωνήσω με το Vision Studio και θα ενημερώσω το παρόν thread.

 

Σχετικά με το freeze που αναφέρω στο πρώτο post.

 

Ειδικά όταν βλέπω βίντεο στο youtube, αρκετά συχνά παρατηρώ ένα freeze στον ήχο ..

Αυτό ακριβώς https://www.youtube.com/watch?v=h-msujgDmsU αλλά για μισό δευτερόλεπτο, όχι συνέχεια όπως στο βίντεο.

Άρχισε να το κάνει σε ανύποπτη στιγμή, χωρίς να έχω αλλάξει κάτι. 

Δε παρατηρώ κόλλημα στο βίντεο εκτός του ήχου εκτός αν είναι πολύ γρήγορο και δε το πιάνει το μάτι μου.. 

 

Κάρτα ήχου/drivers είναι ή μπορεί να φταίει και η ελαττωματική κάρτα γραφικών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω απάντηση απ το Vision studio, Είτε αντικατάσταση με την ίδια, είτε με τις παρακάτω..

ATI Radeon R9 280X Rev2.0 (Gigabyte)

ATI Radeon R9 280X Toxic (Sapphire)

ATI Radeon R9 280X Dual-X OC (Sapphire)

 

 

Είτε με κάποια 290X και να δώσω την διαφορά, πράγμα που θεωρώ overkill για μένα την 290Χ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω τι να κάνω.. μπλόκαρα..

Δε με νοιάζουν οι επιδόσεις σε τέτοιο επίπεδο. Μόνο σε benchmarks καταλαβαίνεις διαφορές.

 

Το θέμα είναι η αξιοπιστία, να μην έχω ξανά πρόβλημα στην επόμενη κάρτα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...