Προς το περιεχόμενο

Νέα καινοτομία από τη Valve επιτρέπει το streaming παιχνιδιών σε άλλους υπολογιστές


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά το λανσάρισμά του τον περασμένο Ιανουάριο ως beta σε ένα περιορισμένο αριθμό χρηστών η Valve έκανε πλέον ευρέως διαθέσιμο ένα νέο χαρακτηριστικό το οποίο επιστρέπει σε όσους χρησιμοποιούν την υπηρεσία Steam να κανουν streaming τα παιχνίδια τους σε άλλους υπολογιστές μέσω του οικιακού τους δικτύου.Μια από τις απαραίτητες προϋποθέσεις για την εκμετάλλευση του νέου αυτού χαρακτηριστικού είναι πως το λειτουργικό σύστημα των εμπλεκόμενων υπολογιστών πρέπει να είναι ένα εκ των Windows Vista, 7 ή 8 καθώς οι διάφορες διανομές του Linux όσο και το MacOS X δεν υποστηρίζονται.

 

Μέσα από αυτή την καινοτομία πλέον δίνεται μεταξύ άλλων στους παίκτες η δυνατότητα να κανουν παύση σε κάποιο παιχνίδι και να το συνεχίσουν από έναν άλλο υπολογιστή του δικτύου τους ακριβώς από το σημείο που το άφησαν χωρίς να διακινδυνεύσουν να χάσουν την πρόοδό τους.

 

Θα πρέπει κλείνοντας να σημειώσουμε πως η νέα υπηρεσία home network streaming αποτελεί ένα από τα προπαρασκευαστικά βήματα της εταιρείας λίγο πριν την κυκλοφορία των Steam Machines που ξεκινήσει αργότερα μέσα στο έτος και με αυτή την κίνηση η εταιρεία θέλει να δώσει μια καλή εικόνα της εμπερίας, της άνεσης αλλά και της ευελιξίας που φιλοδοξεί να προσφέρει στην κοινότητα των gamers.

 

Link.png Site: Neowin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα από το beta όλα λειτουργούν φίνα χωρίς ίχνος lag στο σπίτι laptop-pc, το μόνο που θα ήθελα είναι να βάλουν υποστήριξη και για non-steam games που τα κάνεις add με συντόμευση στο steam, π.χ. για να παίζω lol γιατί στην τελική σιγά μην έκατσαν να προγραμματίσουν το streamer για κάθε steam παιχνίδι ξεχωριστά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αλλάξουν καλύτερα το VAC που σε μπαναρει γιατί εκλασες με παράνομο τρόπο και ας αφήσουν τις μακακιες...

Όποιος κατάλαβε κατάλαβε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία, ψήνομαι να κάτσω μια μέρα να ασχοληθώ με αυτό και να δω αν μπορεί το pc να streamαρει στο λάπτοπ που, γιατί δεν είναι λύση να παίρνω το κουτί αγκαλιά να το πηγαίνω στο σαλόνι που έχω τη 47αρα, κάθε φορά που θέλω να ξανανιώσω "κονσολάς" :P 

 

ψήθηκα ΠΑΡΑ πολύ άσχημα τώρα που το ξανασκέφτομαι 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

αυτο ακριβως, εγω εχω το δυνατο μηχανημα στην 32αρα, αλλα το χαλαρα επαιζα και στο λαπτοπ μου ετσι που πλεον δεν τραβαει στα 720p. αν εχει ανοιξει θεμα πως το καταφερε καποιος ας το γραψει να βοηθησει και εμας τους αμπαλους με τα δικτυα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αλλάξουν καλύτερα το VAC που σε μπαναρει γιατί εκλασες με παράνομο τρόπο και ας αφήσουν τις μακακιες...

Όποιος κατάλαβε κατάλαβε...

 

lol, wat

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκιμαζα χθες απο τον πυργο στο λαπτοπ,ειναι πολυ καλο αυτο,και αν θες να νιωσεις κονσολας οπως ειπε και το παλικαρη παραπανω,φτιαχνεις ενα htpc φτηνο και το κανεις steam console :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να κατεβεί κάποιος client ή κάτι τέτοιο?

ολίγον άσχετος....:)

έχω το steam στο pc και θέλω να παίξω απο το htpc, τί πρέπει να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες και εμεις θα κανουμε stream με τετοιες γραμμες internet που εχουμε στην Ελλαδα -.-

HOME network streaming, αν έχεις modem το οποίο βγήκε μετά το 1990 πιθανότητες είναι πως θα μπορείς να streamareis στο σπίτι σου, η ταχύτητα του ίντερνετ σου δεν παίζει ΚΑΝΈΝΑ ρόλο

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δωστε οδηγιες καποιος ρε παιδια?

Εχει ανοιχτει αντιστοιχο topic?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που πήρα επίτηδες αδύναμο laptop για να μην έχω το πειρασμό του gaming και να κάνω λίγη δουλειά.

 

Τέσπα, μόλις έπαιξα mirror's edge χωρίς κανένα πρόβλημα απο το desktop (i7 3770, 760) στο laptop (T4300,onboard) με ρουτεράκι το Thomson.

 

Ο τρόπος για να παίξετε είναι απλός.Και στους 2 υπολογιστές πρέπει να υπάρχει το steam.Στον υπολογιστή που θα τρέχει το παιχνίδι πρέπει προφανώς να έχει γίνει εγκατάσταση του παιχνιδιού.Πάτε στη library του steam στον υπολογιστή που θέλετε να παίξετε και θα έχει επιλογή για stream.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...