Προς το περιεχόμενο

Mini ITX (HTPC) σε ΑΜ1 πλατφόρμα μέχρι 200€


john6945

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως λέω και στον τίτλο σκέφτομαι να στήσω ένα mini itx συτηματάκι μέχρι με budget μέχρι τα 200€. Ο ρόλος που θα κληθεί να παίξει είναι  η αναπαραγωγή mkv, ως κατεβαστήρι και να τροφοδοτεί μέσω dac τον ενισχυτή. Επίσης θα ήθελα ώστε να μην ανεβάσω πολύ το κόστός να πάω σε λύση με AMD AM1 και mini itx μητρική που απ'οτι έχω δει  μπορούν να τροφοδοτηθούν με 12v εξωτερικό τροφοδοτικό.

 

Ως επεξεργαστή σκέφτομαι τον ATHLON 5350 και ψάχνομαι για τα υπόλοιπα κομμάτια. Επίσης θα ήθελα το κουτάκι του να είναι κάπως αξιοπρεπές (όχι πολλά φωτάκια κτλ) γιατί πρέπει να μπει κάτω από την τηλεόραση.

 

Τέλος αν δε βγαίνει στο budget υπάρχει διαθέσιμος ένα 2,5 σκληρός 750 gb ο οποίος θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί στη σύνθεση. Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

M-ATX Desk 400W MS-TECH LC-02( LC-02 )

MSI AM1I ( 7865-001R )

AMD Athlon 5150 ( AD5150JAHMBOX )

Crucial DIMM 4 GB DDR3-1600 ( CT51264BA160BJ )

HDA 1000GB WD WD10EZEX 7200rpm 64MB( WD10EZEX )

206,86€ με δυνατοτητα για δωρεαν μεταφορικα

 

το κουτακι το εχω και γω αυτο, τοποθετημενο με τον ιδιο ακριβως τροπο που σκεφτεσαι και για σενα. εχει μονο ενα διακριτικό κοκκινο φωτακι ως ενδειξη του οτι ειναι on και τιποτα αλλο. αθορυβο τροφοδοτικο 400w και ολα καλα

 

εγω θα προτιμουσα παντως αυτο (εικονα) μαζι με τον 750αρη που εχεις: 

post-270338-0-11078300-1401976190_thumb.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ακόμα και ο Sempron 3850 που έστησα εγώ παίζει νεράκι ταινίες και τα σχετικά. Σε τυπική χρήση δεν κολλάει πουθενά, οπότε για τόσο απλή χρήση χωρίς απαιτήσεις, δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να πας στον "top" 5350. Μπορείς να περιοριστείς στον 5150 αν δεν θέλεις να πας τόσο χαμηλά όσο πήγα εγώ.

 

Μητρική με τροφοδοσία από 12V νομίζω μόνο η παρακάτω ASRock παίζει σε AM1

Asrock AM1H-ITX | Skroutz.gr

και βέβαια η τιμή της βρίσκεται κάπου 20€ ποιο πάνω από όλες τις άλλες ΑΜ1 που κυμαίνονται γύρω από τα 30€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...