Προς το περιεχόμενο

Γνωστό "κινέζικο" smartphone έρχεται προεγκατεστημένο με spyware


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο λόγος για το σχετικά γνωστό "κινέζικο" smartphone Star N9500, το οποίο και αποσύρθηκε από το ebay, μετά από ανακάλυψηότι η συσκευή έρχεται προεγκατεστημένη από το εργοστάσιο κατασκευής με κακόβουλο λογισμικό.Το λογισμικό, μεταμφιεσμένο ως Google Play Store, κατέγραφε τις ενέργειες του χρήστη και απέστελνε τα δεδομένα σε servers στην Κίνα. Το λογισμικό δεν μπορεί να απεγκατασταθεί από τη συσκευή (είναι ενσωματωμένο στο firmware), ενώ εγκαθιστά εις άγνοια του χρήστη νέα κακόβουλα λογισμικά.

 

Σύμφωνα με την G Data, το spyware μπορεί να ανακτήσει προσωπικά δεδομένα, να καταγράψει τραπεζικές πληροφορίες, να διαβάσει emails και SMS, ενώ μπορεί να πάρει τον έλεγχο της κάμερας και του μικροφώνου. Οι δημιουργοί του spyware έχουν τον πλήρη έλεγχο της συσκευής.

 

Αν και η σειρά συσκευών Star δεν θεωρείται ευρεώς γνωστή, έχει πάρα ταύτα βρεί καταναλωτές, μιάς και μοιάζει οπτικά με γνωστές συσκευές της Samsung αλλά στο ένα τρίτο της τιμής.

 

Το Star N9500 εξακολουθεί να πωλείται από το amazon, αν και στα reviews καταναλωτές προειδοποιούν για τους κινδύνους που υπάρχουν με την αγορά του.

 

Link.png Site: BBC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά έλεγα εγώ ότι Lagdroid<=>Malware.

 

Αν το γενικεύσουμε θα πρέπει να ελέγξουμε όλα τα Quad & Octacore κινέζικα κινητά με επιδόσεις Dualcore. Ποτέ δεν ξέρεις τι "λαυράκι" θα βγάλουμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ το ίδιο το android είναι λογισμικό ρουφιάνος, το star σας πείραξε;

 

Επειδή η google έχει βάλει και 2-3 flags που και καλά απενεργοποιεί κάποιες καταγραφές, έχετε πειστεί;

 

Όπως το streetview ξεκλείδωνε όλα τα wifi και κατέγραφε ότι μπορούσε (logs του router, τοπολογία δικτύου mac addresses κλπ.), έτσι και τα android κινητά.

Τίποτα δεν είναι τσάμπα σε αυτή τη ζωή. Το android δίνεται δωρεάν στους κατασκευαστές θυμίζω.
 

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψη μου, ότι εταιρία και να είναι μικρή ή μεγάλη είτε φτιάχνει κινητά είτε apps ή σου προσφέρει internet & τηλέφωνο άμα επιθυμεί και θέλει μπορεί να έχει πρόσβαση στη συσκευές μας  όσο και αν δεν θέλουν κάποιοι να το χωνέψουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως μια χαρά είμαι με το xiaomi redmi note.. τώρα το αν μου διαβάζουν τα δεδομένα Κινέζοι, αμερικανοι, γερμανοι μικρή διαφορά μου κάνει!

 

όποιος έχει ψευδαισθήσεις ιδιωτικοτητας τη σήμερον ημέρα καλή τύχη του εύχομαι!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...