Προς το περιεχόμενο

Απόσυρση Case fans,προσδόκιμο ζωής και διαφορετικά cfm.


Alithinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχθές λοιπόν εκεί που έπαιζα Skyrim,να σου μια μπλε οθόνη στα καλά καθούμενα,που τέτοια είχα να δω από όταν πήρα την motherboard μου,πίσω τον Σεπτέμβριο του 2013.

Αλλαγές σημαντικές δεν είχα κάνει,ούτε μου εμφανίστηκε μετά από νέο driver,ούτε αλλαγή στο hardware.

Τελικά κοιτάζοντας με διάφορα προγραμματάκια θερμοκρασίες και ελέγχοντας το εσωτερικό του υπολογιστή ανακάλυψα το εξής:

 

Τα ανεμιστηράκια μου λειτουργούν βγάζοντας σημαντικά λιγότερο αέρα από ότι έβγαζαν κάποτε. Κάποια μάλιστα όταν πατάω το power να κάνει boot ο υπολογιστής,δεν παίρνουν με τη μια μπρος,αλλά κάνουν μια και 2 φορές πως γυρνάν και σταματάν,και πέρνουν μπρος για τα καλά με την τρίτη. Η θερμοκρασία που ανέπτυσσε η HD 6850 μου κατά το load,που υπ' όψιν την έχω υπερχρονίσει από 775/1000 stock σε 850/1200 oc,ήταν η αιτία των blue screens.

 

Υπ' όψιν πως ΟΛΑ τα fans που έχω είναι 120mm Coolermaster standard,αγορασμένα το 2009.

 

cooler_master_120mm_sleeve_bearing.jpg

 

Άλλαξα το πλαινό fan του κουτιού που βαρά την κάρτα γραφικών με ένα που ένιωσα πως στο χέρι μου βγάζει περισσότερο αέρα,και μετά ο catalyst μου έδινε -5c θερμοκρασία σε idle. Και επίσης σταμάτησαν τα κρασαρίσματα.

 

Είχα την υποψία από παλιότερα ότι κάτι δεν πάει καλά μιας και έκανα το τεστ βάζοντας το χέρι μου πάνω από τον ανεμιστήρα του κουτιού που ήταν πάνω-πίσω στο κουτί,και από εκεί που όταν τον είχα αγοράσει ένιωθα τον αέρα στα 20 περίπου cm,πλέον δεν τον ένιωθα καθόλου,αλλά νόμιζα πως για αυτό θα φταιν μικρά μόρια σκόνης στο διχτυωτό panel του κουτιού. Αλλά τσεκάρωντας το fan για τη κάρτα γραφικών απ' ευθείας στο χέρι μου χωρίς να μεσολαβεί panel,πείστικα πως το πρόβλημα δεν είναι θέμα σκόνης... Γιατί ανάμεσα σε 2 ολόιδια fans ίδια μάρκα και μοντέλο,η ποσότητα αέρα που έβγαζαν κατ' ευθείαν στο χέρι μου χωρίς να μεσολαβεί τίποτα,ήταν πολύ διαφορετική.

5 χρόνια μετά την αγορά τους τα ανεμιστηράκια έχουν χειρότερη απόδοση από ότι είχαν κάποτε,άλλα περισσότερο και άλλα λιγότερο.

 

Με βάση λοιπόν τα παραπάνω,πείστικα πως ήρθε η ώρα να αγοράσω καινούρια fans και να αντικαταστήσω τα παλιά.

 

 

Αυτό που αναρωτιέμαι τώρα είναι αν θα ήταν καλό να αγοράσω ίδια fans πάλι (τα standard της Coolermaster) που έχουν 5 ευρώ το ένα,ή αν αξίζει κάποια να τα αντικαταστήσω με τους Jetflow:

 

cooler_master_jetflo_120mm_black.jpg

 

Οι Jetflow σύμφωνα με τη σελίδα της Coolermaster έχουν (αρχική τουλάχιστον απόδοση) 90cfm,30% παραπάνω σε σχέση με τους standard που κινούνται στα 60cfm.

Στη σελίδα τους λεν ότι οι Jetflow αντέχουν περισσότερο κιόλας.

Αλλά ένας Jetflow έχει 15 ευρώ,δηλαδή τρεις φορές μεγαλύτερη τιμή από τον standard που έχει 5 ευρώ στα ίδια mm. Έτσι η διαφορά κόστους για 3 ανεμιστήρες  είναι 15 ευρώ και 45 ευρώ.

Αξίζει να βάλω τους Jetflow ? Έχετε ακούσει τίποτα για την αξιοπιστία τους,αν πράγματι κρατάν την αρχική τους απόδοση για τουλάχιστον 5 χρόνια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες για πές γιατί έχω ένα case δίπλα μου με τέτοιους μέσα και έκτός από θερμοκρασία παρατήρησεις αυξηση σε θόρυβο πριν κλατάρουν;

 

Θα σου απαντούσα για Νοctua δουλεύουν καλά...

 

Σε συμφέρει η αλλαγή όλων των φαν;

*Sry αλλα μερικά μου τα βγάζει κομμένα στο κινητό σε περίπτωση που χεις απαντήσει στο ερώτημα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες για πές γιατί έχω ένα case δίπλα μου με τέτοιους μέσα και έκτός από θερμοκρασία παρατήρησεις αυξηση σε θόρυβο πριν κλατάρουν;

 

Θα σου απαντούσα για Νοctua δουλεύουν καλά...

 

Σε συμφέρει η αλλαγή όλων των φαν;

*Sry αλλα μερικά μου τα βγάζει κομμένα στο κινητό σε περίπτωση που χεις απαντήσει στο ερώτημα μου

 

Θόρυβο κάνουν τη στιγμή που πατάω το power button και παίρνουν μπρος. Εκείνη τη στιγμή,μέχρι να πάρουν για τα καλά μπρος,ναι κάνουν ένα θόρυβο που δεν θυμάμαι να τον έκαναν παλιά. Είναι όπως όταν πας να βάλεις μπροστά ένα μηχανάκι ή αμάξι,που όταν γυρνάς τη μίζα ακούς απ το κινητήρα έναν ήχο όταν προσπαθεί να πάρει μπρος,και μετά εξαφανίζεται.Έτσι και τα ανεμιστηράκια κάνουν έναν θόρυβο όταν ανάβει ο υπολογιστής, αλλά μετά εξαφανίζεται.

 

 

Αφού πάρουν μπρος όμως,μου φαίνεται πως έχουν το ίδιο ή και λιγότερο επίπεδο θόρυβου σε σχέση με ότι είχαν παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βαλεις 140mm εκει που μπορεις το εχεις σκεφτει ?

 

Το σκέφτηκα,αλλά οι 140mm είναι πολύ πιο δυσεύρετοι σε σχέση με τους 120mm.

Για 120mm μπορώ να πεταχτώ με το trolley σε μαγαζί σχετικά κοντά και σε 20 λεπτά να έχω φτάσει και να τους πάρω ετοιμοπαράδοτους,ενώ για 140mm πρέπει να παραγγείλω από net και να περιμένω κάμια βδομάδα...

 

Το κουτί μπορεί να πάρει 2 fans των 140mm στην οροφή. Είναι προτιμότερο πιστεύεις να βάλω 2 standard των 140mm αντί για 2 'premium' των 120mm ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες λίγο και τους Phanteks. http://www.e-shop.gr/anemistires-koytioy-pc-case-fans-l?table=PER&category=%C1%CD%C5%CC%C9%D3%D4%C7%D1%C1%D3+%CA%CF%D5%D4%C9%CF%D5&filter-8259=1

 

Ποιοτικότατοι ανεμιστήρες με 5 χρόνια εγγύηση. Απλά, δεν είναι ετοιμοπαράδοτοι. 

 

Εγώ έβαλα στο κουτί μου και έναν τέτοιον http://www.e-shop.gr/prolimatech-ultra-sleek-vortex-fan-140mm-p-PER.811251και έχει πολύ καλή απόδοση. Έχε τον υπόψιν αν χρειαστείς κάποιον sleek/slim

 

Λίγο ακριβές λύσεις αλλά ξενοιάζεις για καιρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά έχει πολλούς ποιοτικούς 140mm ανεμιστήρες που κοστίζουν γύρω στα 14 ευρώ..ψάξε κάτι σε Phanteks, Enermax, Antec, Be Quiet, Cryorig και Noctua(δυστυχώς πολύ ακριβοί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κοστος μερικων με κανει να σκεφτομαι ως πιο vfm λυση να παω σε καλυτερο case

 

Αυτό είναι μια μεγάλη αλήθεια. Για αυτό χρειάζεται προσοχή η επιλογή του case από την αρχή. Πάντως, και κάποια κουτιά αξίζουν να τους παρατείνεις την ζωή. ΕΝτάξει, αναφέραμε κάπως ακριβούς ανεμιστήρες, αλλά εγώ το έκανα με κριτήριο τα 5 χρόνια εγγύησης που δίνουν οι Phanteks. Σίγουρα υπάρχουν και οικονομικότερες επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιάστηκα τελικά ελέω και καύσονα και πήρα 2 Jetflo. 

Δεν θα τους πρότεινα να πω την αλήθεια. Ναι μεν θα αποδώσουν καλύτερα απ τους standard μερικούς βαθμούς κελσίου,αλλά ο θόρυβος που κάνουν είναι λείαν ενοχλητικός σε full στροφές,άρα το όποιο όφελως σε θέμα θερμοκρασιών πάει χαμένο,γιατί δεν θα αντέξει κανείς να τους έχει να τρέχουν 100%.  :unsure:

 

Για να σας δώσω ένα παράδειγμα,αν έχετε επεξεργαστή της σειράς AMD FX 8XXX, ο Jetflo ακούγεται πιο δυνατά από τη μαμίσια ψύκτρα του επεξεργαστή... Και απ της κάρτας γραφικών στο 100%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαμενοι δεν θα πανε αλλα σιγουρα θα τους λειτουργεις σε μειωμενες στροφες.

Θα σου ζησουν περισσοτερο απο τους απλους.Τα παιδια που σου προτειναν τους Phanteks στο ειπαν γιατι ειχαν παρομοια αποδοση  και αντοχη με τους Jetflo αλλα με πολυ λιγοτερο θορυβο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε πήρες και ένα ζευγάρι ωτοασπίδες μαζί;

Έλα ντε!  :P  :(

Έτσι μου 'ρχετε να πάρω τη κάμερα και να τραβήξω βίντεο ανεβοκατεβάζοντας τις στροφές για να δείξω τα επίπεδα θορύβου στο Youtube.

 

Χαμενοι δεν θα πανε αλλα σιγουρα θα τους λειτουργεις σε μειωμενες στροφες.

Θα σου ζησουν περισσοτερο απο τους απλους.Τα παιδια που σου προτειναν τους Phanteks στο ειπαν γιατι ειχαν παρομοια αποδοση  και αντοχη με τους Jetflo αλλα με πολυ λιγοτερο θορυβο.

 

Τουλάχιστον θα κρατήσουν αρκετά. Ευτυχώς είναι pwm ρυθμιζόμενοι απ τη Motherboard... 

Αν δεν μπορούσα να τους ρυθμίσω και έτρεχαν πάντα στο 100% όπως κάτι άλλα ανεμιστηράκια που έχω απ' ευθείας στο τροφοδοτικό,δεν νομίζω να άντεχα,θα τους γύρναγα πίσω.

 

Τέσπα,με 'γειες.  :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να ρίξεις τις στροφές στα ανεμιστηράκια που είναι συνδεδεμένα πάνω στο τροφοδοτικό δύο είναι οι λύσεις. Αγοράζεις fan controller που θα σου βγει ψιλοακριβά ή αγοράζεις αυτά εδώ τα καλώδια που ρίχνουν την τάση άρα και τις στροφές. Εγώ πήρα από 12V σε 7V γιατί στα 9.5V δεν είδα διαφορά. Τώρα εξαρτάται και απ' τον ανεμιστήρα

 

http://www.e-shop.gr/sharkoon-adapter-12v-to-7v-p-PER.804331

http://www.e-shop.gr/sharkoon-adapter-12v-to-95v-p-PER.804332

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...