Προς το περιεχόμενο

Εξαφανίστηκαν κοντά στα 30GB από τον (OS) SSD!


Πέτρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Το μεσημέρι έτρεξα το Atiman Uninstaller (τελευταία έκδοση, για 3η-4η φορά τους τελευταίους 2 μήνες) προκειμένου να αλλάξω οδηγούς στη GPU μου.

 

Όλα πήγαν καλά (όπως και τις προηγούμενες φορές, με την ίδια ακριβώς διαδικασία) μόνο που στην επανεκκίνηση που ζήτησε, έφαγα BSOD & restart, σε loop μάλιστα (1-2" αφού μου έδειχνε τη μαύρη οθόνη με το σήμα των παραθύρων)!

 

Ούτε με safe mode κατάφερα κάτι (ίδια ιστορία), οπότε πάτησα "last known configuration that worked".

 

Μπήκα στα 7(χ64, pro, Eng), είχε απεγκατασταθεί η γραφικών, έβαλα τους οδηγούς που ήθελα (με "ζόρι", αφού για κάποιο λόγο δεν πέρασε τον ίδιο τον οδηγό, παρά μόνο τα συνοδευτικά -αναγκαστικά δήλωσα τον οδηγό χειροκίνητα από το Dev. Manager, από εκεί και πέρα όλα καλά), αλλά διαπίστωσα πως από το δίσκο του συστήματος (830, 128) λείπουν κοντά στα 30γίγα!

 

Ψάχνοντας στο δίσκο, δεν τα βλέπω πουθενά (ούτε στα hidden, ούτε τπτ)! Έκανα καθαρισμό, αλλά και πάλι τπτ! Επανεκκινήσεις, μπας και ξεκολλήσει, τα ίδια!

 

Κάποια ιδέα? Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα τα προγραμματα ειναι και για μηχανικους δισκους;  δηλαδη αν σβησεις κατα λαθος κατι μπωρεις μεσω αυτων να το ξανα βρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν θες να δεις μπας και έγινε κάτι με τα διαμερίσματα,κράτα πατημένο το πλήκτρο Start/win και πάτα το r και γράψε(copy/paste) diskmgmt.msc για να βγει η διαχείριση δίσκων.

αυτα τα προγραμματα ειναι και για μηχανικους δισκους;  δηλαδη αν σβησεις κατα λαθος κατι μπωρεις μεσω αυτων να το ξανα βρεις;

Αυτά απλά σου δείχνουν τα αρχεία που βλέπει και το λειτουργικό,απλά σου τα δείχνουν με τέτοιο τρόπο ώστε να καταλάβεις ποιο εύκολα που έχει πολλά Gb.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω απλα αν κατα λαθος ή γινει κατι και ολα σβηστουν υπαρχει καποιο καλο προγραμα που να μπωρει να τα φερει πισω; εστω τα μισα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εγω απλα αν κατα λαθος ή γινει κατι και ολα σβηστουν υπαρχει καποιο καλο προγραμα που να μπωρει να τα φερει πισω; εστω τα μισα

Δεν θα ταν καλυτερο να κανεις ενα νεο thread ή να ψαξεις στο forum (υπαρχει sticky), αντι να κανεις hijack το thread του Πετρου?

 

/offtopic over

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windirstat ή Treesize και ψαχνεις να δεις τι παιζει

 

Και το θυμόμουν πως υπήρχε κάποιο σχετικό πρόγραμμα, treeκάτι...

 

Αποφάσισαν τα win(!!!) να επαναφέρουν το pagefile (16giga)...ούτε που πήγε το μυαλό μου!

 

Απενεργοποιήθηκε και μελετώ τα υπόλοιπα.

 

Και αν θες να δεις μπας και έγινε κάτι με τα διαμερίσματα,κράτα πατημένο το πλήκτρο Start/win και πάτα το r και γράψε(copy/paste) diskmgmt.msc για να βγει η διαχείριση δίσκων.

Αυτά απλά σου δείχνουν τα αρχεία που βλέπει και το λειτουργικό,απλά σου τα δείχνουν με τέτοιο τρόπο ώστε να καταλάβεις ποιο εύκολα που έχει πολλά Gb.

 

Ουσιαστικά από admin. tools, computer management, storage. Το 1ο πράγμα που κοίταξα, κι όλα φυσιολογικά.

 

μηπως το System Restore εχει κρατησει ολο το χωρο που εχεις χασει με regtrans-ms και .blf files;

 

Μόνιμα απενεργοποιημένο, αλλά έριξα κι εκεί μια ματιά.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τη βοήθειά σας.

 

16giga από pagefile, άλλα 10 από installers (ευκαιρία να δω ποιά θα στείλω), και 24 τα updates@BF4 (από εδώ δεν είμαι σίγουρος πως μπορώ να σβήσω, αλλά θα ρίξω μια ματιά).

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...