Προς το περιεχόμενο

Τι να αγοράσω; Xbox One ή PS4;


Γιαννάκης7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 χρονια ειναι η εγγυηση, Χτες που εκανα δηλωση της κονσολας μου εβγαλε υπολοιπο εγγυησης μεχρι τον 09/2016

Και γιατι σε ολα τα μαγαζια στο ιντερνετ λεει εγγυηση προμυθευτη ενα ετος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ίδια η Microsoft δίνει δυο έτη, αν πάθει κάτι η κονσόλα σε αυτο το διάστημα έρχεται courier δωρεάν και στέλνει τη κονσόλα για επισκευή... Στον ένα χρόνο σε καλύπτει το κατάστημα. Ελπίζω να βοήθησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pigos23 αν μετά αλλάξεις πάλι σε ελλάδα μπορείς να το παίξεις πάλι το παιχνίδι??

 

ήμουνα στο ίδιο δύλημα και σαν εσένα είχα ps1 ps2 ps3 και πήγα στο one. 

γιατί έχει καλύτερο μοχλό δεν παίρνω παιχνίδια που δεν έχουνε online να παίξεις αρκετό και δεν μου αρέσουνε σολο παιχνίδια "υποθέσεων" και με πολλά βίντεο και τρελένομαι για sports κυρίως της ea και shouter. Τέλος είδα είναι πολύ ποιο οικονομικό απο το ps στα παιχνίδια και έχει και ea access. αυτά νομίζω δεν ξέχασα κάτι

 

υ.γ. όλοι οι φίλοι μου έχουνε ps αλλά δεν έχει κάποιο νόημα αφού online έπαιζα με ξένους πάντα (διαφορετικά γουστα). Α συν οτι το xbox  έχει 2 χρόνια εγγύηση

 

Ναι αν το γυρισεις Ελλαδα εννοειτε οτι παιζει

Γενικα αυτην την περιοδο θα λιωσω το one γιατι εχει πιο πολλα να μου προσφερει

 

Με το θεμα της εγγυησης εννοειτε παλι 2 χρονια οπως κ για το ps4 (μην ασχολειστε με τις μαλ..ς των καταστηματων)

Ανηκουμε Ευρωπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αν το γυρισεις Ελλαδα εννοειτε οτι παιζει

Γενικα αυτην την περιοδο θα λιωσω το one γιατι εχει πιο πολλα να μου προσφερει

 

Με το θεμα της εγγυησης εννοειτε παλι 2 χρονια οπως κ για το ps4 (μην ασχολειστε με τις μαλ..ς των καταστηματων)

Ανηκουμε Ευρωπη

Δηλαδη και τπ ps4 δυο χρονια εγγυηση εχει απ τη σονυ?Η 4ετη του κωτσο με τα 70ε αξιζει τι λετε?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση, γενικα στο XBOX εχει χακερς/τριτερς στο multiplayer? Ενα φιλος που εχει XBOX μου λεει οτι δεν εχει χακερσ/τσιτερς ή και αν εχει την επομενη μερα εχουν φαει ban και δεν μπορουν να ξαναμπουν!? Αληθευει? Συμβαινει κατι αναλογο (αν ισχυει) στο PS4?

 

Και μια δευτερη, το XBOX ONE ειναι για online εμπειρια ή για single-player?

Με αυτα τα τελευταιa update το XBOX μου φαινεται να τεινει προς κονσολα οικιακης ψυχαγωγιας μς την εννοια, ταινιες, μουσικη & single player!

 

Θα ρωτησω και αλλες στο μελλον!

 

Οσο για τις συγκρισεις, βλεπεις οτι σε τεχνικα χαρ/κα το PS4 νικαει! Το menu του ΧΒΟΧ ειναι windows 8 ενω του 4 σαν του 3 με λιγες αλλαγες! Ουτε γω ξερω, οι φιλοι μου ειναι μοιρασμενοι (αλλοι ειχαν 3 και πηραν ΟΝΕ, αλλοι 360 και πηραν 4), θα με βοηοτουσατε αν μου απαντουσατε τις παραπανω ερωτησεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχουν hackers με την έννοια και τον χαμό που γίνεται στο PC gaming...σαφέστατα και είναι πιο "καθαρά" τα πράγματα και στις 2 κονσόλες

 

για την ερώτηση αν το ΧΒΟΧ είναι για single ή online εμπειρία θα έλεγα το 2ο ενώ το PS προορίζεται περισσότερο για single gaming...τα δυνατά exclusive χαρτιά της MS από την προηγούμενη κιόλας γενιά ήταν παιχνίδια με multi προορισμό ενώ το PS3 επικεντρωνόταν σε single games

 

το τι games θέλεις πρέπει να κοιτάξεις και όχι αν το ένα είναι λίγο δυνατότερο από το άλλο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και απο εμενα,στο ιδιο διλημμα και εγω εδω και κανα τριμηνο που μαζεψα τα λεφτα ανα 2 εβδομαδες αλλαζα και γνωμη,μια θα παρω το ενα μια το αλλο αποφασιζα....θεμα χρηματων πλεον δεν τιθεται γιατι εχουν πανω κατω ιδιες τιμες αλλα ειμαι σε συγχυση!

 

Σαν χρηστης δεν ειχα ποτε playstation μονο οτι επαιζα σε φιλους...ειχα το πρωτο xbox απο το οποιο ειχα μεινει υπερευχαριστημενος και ειχα απολαυσει τα παιχνιδια του και απο εκει και περα pc gaming αλλα casual

 

Φιλοι κλπ θα πανε στην αγορα ps4 αλλα αρκετα αργοτερα,με ενδιαφερει κυριως το single player και το couch co-op παρα πολυ (φιλοι-αδερφια) και το online κυριως σε sports games.

 

Επισης δεν ξερω αν το να σου αρεσει ενα χειριστηριο ειναι θεμα συνηθειας π.χ απο το πρωτο xbox και στο pc επαιζα με xbox360 controller και παντα μετα μου φαινοταν περιεργη η χρηση του dualshock,θα το συνηθισω εαν παω σε ps4?

 

Απο games exclusives δεν εχω θεμα μ'αρεσουν και απο τις 2 κονσολες!

 

Γνωμες????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού οι φίλοι σου έστω και αργότερα πάρουν ps4, ε τότε πάρε και εσύ

 

το controller θα το συνηθίσεις αν και δεν θα σου φανεί ποτέ βολικό όπως του ΧΒΟΧ από την στιγμή που όπως λες σε βόλευε πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Playstation -> Xbox -> Xbox 360 x3 -> Ps3 -> Ps4 εδώ.

 

Το controller είναι θέμα συνήθειας, το Ds4 μου αρέσει πιο πολύ από του One προσωπικά από όσο το έχω χρησιμοποιήσει. Άμα οι φίλοι σου πάρουν Ps4, πάρε Ps4. Από άποψη single player πιστεύω η Sony θα δώσει πιο πολλά, και είναι αυτό που με ενδιαφέρει προσωπικά μιας και online παίζω κυρίως στο PC.

Επεξ/σία από Spartan117
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε υπόψη σας όσοι αμφιταλαντεύεστε και το γεγονός πως για το PS4 θα βρίσκετε πολύ περισσότερα παιχνίδια για ενοικίαση στην Ελλάδα. 

 

Αυτό σε συνδυασμό με το τι έχουν οι φίλοι σου (για gamesharing) είναι σημαντικός παράγοντας από τη σκοπιά της οικονομίας χρημάτων. 

 

Το χειριστήριο του 4 έχει βελτιωθεί πολύ. Ακόμα προτιμώ του 360, αλλά σίγουρα δε συγκρίνεται το Dual Shock 4 με το 3, είναι χιλιόμετρα καλύτερο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oλα ξεκινουν και τελειωνουν στα παιχνιδια. Δειτε λιστες αποκλειστικοτητων( της Σονυ ειναι περισσοτερο story-driven, της MS περισσοτερο στραμμενα προς το multi τα μεγαλα franchise...), κατασταλλαξτε στο τι σας ενδιαφερει πραγματικα και αποφασιστε αναλογα. Τα επιμερους ειναι...επιμερους. Πλεον και το χειριστηριο του PS4 ειναι καλο, τα multi ειναι ικανοποιητικα και στις 2 κονσολες, οι τιμες σε κονσολες και υπηρεσιες ειναι παρεμφερεις, οποτε η μπαλα βρισκεται στα ποδια του εκαστοτε υποψηφιου αγοραστη. Αν ο καθενας απο εμας πραγματοποιησει μια συντομη ερευνα αγορας, μπορει πανευκολα να καταλαβει ποιο δρομο πρεπει να ακολουθησει. Kαι για τους αναποφασιστους εδω ειμαστε... B)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...