Προς το περιεχόμενο

Καρτα τηλεωρασης


ilove3dmax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για composite/s-video line-in αγόρασα πριν λίγους μήνες αυτό:

 

http://www.e-shop.gr/terratec-grabby-p-PER.702661

 

Παίζει out-of-the-box και κάνω εγγραφή είτε με το mencoder είτε με το guvcview

Ωραιο. Γραφει καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βαλουμε Debian 7 x 64 εκει είναι το κολημα νομιζεις ουτε η αλλιως cli και xfce με xrdp τρεχω αρα δεν τρελενωμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παρακαλω τα φωτα σας 

εχω ενα TV Tuner Hybrid δηλαδη αναλογικο σημα και Digea και ταυτοχρονα εχει και Video in το tuner ειναι το παρακατω

ASUS My Cinema P7131H/PT/FM/AV/RC για να δουλεψει πρεπει να του βαλω το σωστο Firmware

οταν κανω 

lspci -vvv -nn

 

05:01.0 Multimedia controller [0480]: Philips Semiconductors SAA7131/SAA7133/SAA7135 Video Broadcast Decoder [1131:7133] (rev d1)
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Device [1043:4876]
Control: I/O- Mem+ BusMaster+ SpecCycle- MemWINV- VGASnoop- ParErr- Stepping- SERR- FastB2B- DisINTx-
Status: Cap+ 66MHz- UDF- FastB2B+ ParErr- DEVSEL=medium >TAbort- <TAbort- <MAbort- >SERR- <PERR- INTx-
Interrupt: pin A routed to IRQ 17
Region 0: Memory at febff800 (32-bit, non-prefetchable)
Capabilities: [40] Power Management version 2
Flags: PMEClk- DSI- D1+ D2+ AuxCurrent=0mA PME(D0-,D1-,D2-,D3hot-,D3cold-)
Status: D0 PME-Enable- DSel=0 DScale=1 PME

 

δειτε τα Bold το διχνει αλλα δεν δουλευει

 

αν του κατεβασω το firmware και το βαλω με αντιγραφη cp dvb-fe-tda10046.fw /lib/firmware

και κανω Reboot τοτε λογικα θα παιξει και θα μου διξει το tuner και το composite απο οποια εφαρμογη θελω

το θεμα ειναι οτι ουτε sto kaffeine παιζει ουτε στην εφαρμογη flumotion που κανεις stream παιζει μπορειτε να με βοηθησετε αν καποιος εχει αυτη τη καρτα η την εμπειρια να το φτιαξω το μαραφετι ? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ίδια κάρτα έχω κι εγώ. Είναι πολύ καλή.

1) Το firmware χρειάζεται μόνο για τα ψηφιακά κανάλια. Ωστόσο πρέπει να είσαι οκ λογικά με το firmware που έβαλες.

2) Τι έκδοση πυρήνα έχεις;

Το δε δουλεύει είναι πολύ λίγη σαν πληροφορία για να δούμε τι φταίει.

Πρέπει να δημιουργούνται αυτές οι συσκευές στο /dev/dvb/adapter0

demux0
dvr0
frontend0
net0

καθώς και το /dev/video0 που είναι και αυτό που σε ενδιαφέρει, για να κάνεις εγγραφή από το video in.

 

Υπάρχουν αυτά; 

Θα προσπαθήσω να βάλω το flumotion που λες να δω τι παίζει.

Εγώ ψηφιακά βλέπω με το tvheadend. Video In που δοκίμασα πριν λίγο με το Tvtime παίζει πάλι κανονικά. 

Βάλε και τι σου εμφανίζει η εντολή

#dmesg | grep saa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου μετα απο αρκετα μπινελικια και αταιλειοτο ξενυχτι τα παρατησα εβαλα τον unreal media streaming server σε windows 7 και τελιωσε το θεμα κανει τα παντα χωρις κανενα προβλημα .

 

Λεμε ολοι και εγω επισης οτι το Linux ειναι τελειο κλπ οταν θες να κανεις πραγματα περιεργα ομως τοτε σου δενονται τα χερια - εχεις ασυμβατοτητες υλικου πχ ενω με τα windows τα κανεις σχετικα ποιο ευκολα - καλος η κακος δυστηχος η ms παλι κερδισε 


 

Την ίδια κάρτα έχω κι εγώ. Είναι πολύ καλή.

1) Το firmware χρειάζεται μόνο για τα ψηφιακά κανάλια. Ωστόσο πρέπει να είσαι οκ λογικά με το firmware που έβαλες.

2) Τι έκδοση πυρήνα έχεις;

Το δε δουλεύει είναι πολύ λίγη σαν πληροφορία για να δούμε τι φταίει.

Πρέπει να δημιουργούνται αυτές οι συσκευές στο /dev/dvb/adapter0

demux0
dvr0
frontend0
net0

καθώς και το /dev/video0 που είναι και αυτό που σε ενδιαφέρει, για να κάνεις εγγραφή από το video in.

 

Υπάρχουν αυτά; 

Θα προσπαθήσω να βάλω το flumotion που λες να δω τι παίζει.

Εγώ ψηφιακά βλέπω με το tvheadend. Video In που δοκίμασα πριν λίγο με το Tvtime παίζει πάλι κανονικά. 

Βάλε και τι σου εμφανίζει η εντολή

#dmesg | grep saa

Παντως σε ευχαριστω γιατι εισαι ο μονος που πραγματικα απαντησε με λεπτωμερεια σε αυτο που ζητησα και παλι ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεμε ολοι και εγω επισης οτι το Linux ειναι τελειο κλπ οταν θες να κανεις πραγματα περιεργα ομως τοτε σου δενονται τα χερια - εχεις ασυμβατοτητες υλικου πχ ενω με τα windows τα κανεις σχετικα ποιο ευκολα - καλος η κακος δυστηχος η ms παλι κερδισε 

 

Πάντως για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, στην περίπτωσή σου δεν σε δυσκόλεψε κάποια ασυμβατότητα ούτε προσπαθούσες να φτιάξεις πυρηνικό αντιδραστήρα ώστε να σου δεθούν τα χέρια.

Απλά δεν είχες την απαραίτητη εξοικείωση αλλά ούτε και την υπομονή να την αποκτήσεις ώστε να κάνεις αυτό που θες.

Η λύση του ffserver + ffmpeg είναι σαφώς πολύ καλύτερη από windows μιας και θα μπορούσε να γίνει ακόμα και χωρίς γραφικό περιβάλλον που μειώνει ακόμα τις απαιτήσεις για πόρους στο μηχάνημα.

 

https://trac.ffmpeg.org/wiki/Streaming%20media%20with%20ffserver

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να συνεχίσω λίγο την κουβέντα γιατί με ενδιαφέρει... ψάχνω κάποιο πρόγραμμα σαν το Kaffeine για την κάρτα τηλεόρασης που έχω! Δε θέλω βιβλιοθήκες του KDE ή του Gnome και το tvtime μου φαίνεται κάπως "φτωχό" προτιμώ να έχει μενού με κανάλια! Είδα τη λύση του VLC, αλλά και αυτό μου φαίνεται περίπλοκο... εάν κατά λάθος σβήσει κανείς κανάλι από τη λίστα πρέπει να ξανασκανάρει! Η εφαρμογή προορίζεται για αρχάριο χρήστη οπότε θα ήθελα κάτι εύκολο στη χρήση!

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ψηφιακά ή αναλογικά; 

Για ψηφιακά εδώ και λίγο καιρό χρησιμοποιώ το tvheadend. Είναι μια υπηρεσία με web interface και δυνατότητες εγγραφής, epg, που ρυθμίζεις την κάρτα τηλεόρασης, κανάλια κτλ. Μετά βλέπω από όλο το τοπικό δίκτυο είτε με vlc είτε με xbmc.

Τώρα για αναλογικά είναι δύσκολα τα πράγματα. Νομίζω το tvtime είναι μονόδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ,

 

Για ψηφιακά. Τελικά έβαλα το me-tv που βασίζεται στις βιβλιοθήκες του VLC... εάν δε με ικανοποιήσει θα πάω αναγκαστικά στο Kaffeine!

 

@capthookb

 

Ωραίο πρότζεκτ αυτό με το σέρβερ, έχω ένα pc που μπορώ να το φτιάξω... Βλέπω ότι παίζει και σε Skystar HD2! Νομίζω αρχίζει να με αρέσει η ιδέα :-P

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αφού υποστηρίζει DVB-T, DVB-S, DVB-C, IPTV.

Δε χρειάζεται να φτιάξεις άλλο μηχάνημα. Αρκεί αυτό που έχεις την κάρτα/κάρτες

 

Με το iptv, μπορώ να στείλω ένα stream στο tvheadend κι αυτό θα το κάνει stream μαζί με τα υπόλοιπα κανάλια.

Μπορεί να είναι π.χ. μια webcam, κάτι αναλογικό, ένα βίντεο, κάποιο άλλο stream internetικό, που θα το πάρει το vlc, κι αντί να το παίζει θα το στέλνει στο tvheadend, και αυτό με τη σειρά του θα το κάνει streaming. Αν και το vlc περιέχει κι αυτό δυνατότητες streaming. Η ιδέα του όλα σε ένα όμως είναι καλή.

Επίσης διαθέτει λογαριασμούς για τους χρήστες που θα το χρησιμοποιούν, και φυσικά server clients δεν είναι απαραίτητο να είναι στο ίδιο τοπικό δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά η κάρτα μου δούλεψε χωρίς καμία ρύθμιση σε Xubuntu 14.04. Είναι μια Lifeview not only tv DVB-T στα 15,50 ευρώ.Το πρόγραμμα που χρησιμοποίησα ήταν το me-tv γιατί το kaffeine δεν ξέρω πως να το ρυθμίσω να πιάσει τα κανάλια, θέλει λίγο ακόμα ψάξιμο! Δε ρύθμισα το τηλεχειριστήριο, αν και στα Windows 8 που την είδα λειτούργησε πολύ καλά.Η κάρτα θα μπει στο σερβεράκι μου, οπότε δεν είναι απαραίτητο το χειριστήριο.

 

Εγκατέστησα το tvheadend αλλά με προβλημάτισε το πως θα κάνω streaming από τον σέρβερ. Το tvheadend σκανάρει κανάλια, ωστόσο είναι αυτή η καλύτερη λύση για να μοιράσω τα κανάλια; Ή να βάλω το VLC να κάνει streaming στο tvheadend και μετά να συνδεθούν οι συσκευές μου εκεί... ή να κάνει το tvheadend streaming;

 

Thnx

Επεξ/σία από k_antoni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...