Προς το περιεχόμενο

γιατι πρεπει να αγοράζετε καλο κουτί για το pc


soter79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα insomniacs

Με αφορμή ενα τελευταίο πάθημα το οποίο μου κόστισε κατι παρά πανω απο το αναμενόμενο πήρα την απόφαση να γράψω , αυτο το κείμενο με το οποίο μπορεί να σώσω κανα φίλο και για να βάζουμε ολοι στο μυαλό μας μερικά πραγματα.

Αρχικά η ιδέα ηταν να φτιάξω φέτος ενα μηχάνημα το οποίο θα επαρκεί για τις gaming ανάγκες μου χωρις όμως να χάλασε ενα σκασμό λεφτα τα οποία παρεπιπτοντως δεν υπάρχουν. Για αρχή λοιπόν ξεκίνησα να ψάχνω για κουτί. Απο ολα τα μαγαζιά κατέληξα σε ενα το οποίο έδινε σε πολυ χαμηλά τιμη ενα midi tower ενα ονόματι Cerberus ....ονόματα δεν λεμε.

Αυτο το Κουτακι το πήρα απο 80 περίπου που έκανε 40ευρω με ολα τα παρελκομενα σε άθικτη κατάσταση χωρις κανενα πρόβλημα. Χαρούμενος λοιπόν για την αγορά μου αγόρασα μεσα απο τις αγγελίες του φόρουμ ενα σετ μητρικής με επεξεργαστή και μια κάρτα γραφικών και ενα σετ μνήμες.

By the way τα παιδια που μου πούλησαν τα πραγματα ηταν super και καμια ευθύνη δεν φέρουν για τις βλακείες τις δικές μου. Έβαλα λοιπόν ολα τα εξαρτήματα μαζί φόρτωσα τα win7 και έβαλα με έβαλα με ευλάβεια το bf4. Ξεκίνησα να παιζω και ολα πήγαιναν καλα τις πρωτες μερες στην εβδομάδα επάνω εκει που έπαιζα Τσαφ έσβησε το pc χωρις προειδοποίηση χωρις μπλε οθόνες χωρις τιποτα!

Μπραβο μου είπα που μπόρεσα και ζόρισα το pc τόσο πολυ χωρις over clocking. Αυτο επαναλήφθηκε δυο τρεις φορες και έκτοτε ξεκίνησα να βρω την αιτία.

1) τροφοδοτικο είχα ενα Tagan 580w το οποίο θεώρησα οτι ειχε πλέον ολοκληρώσει τον κύκλο ζωής του. Το αντικατέστησα με ενα 730w thermaltake καινούριο.

2) με το καινούριο τροφοδοτικο πάλι έσβησε το pc άρα πηγα στις μνήμες χρησιμοποίησα memtest stress test ξέρετε aida64 ,prime 95 τιποτα κανενα πρόβλημα

3) άρχισαν να με ζωνουν τα φίδια γιατι ειχε μείνει ο επεξεργαστής, η μητρική και η κάρτα γραφικών ο σκληρός ειχε τσεκαριστει και ηταν οκ.

4) ξεκίνησα λοιπόν με bios reset μπας και ειναι καμια ρύθμιση στο bios που μας τα κανει αυτα , και εκει που ειμαι στο menu του bios Τσαφ shut down ..... Χωρις κανενα προφανή λόγο

Εκει λοιπόν που είχα απογοητευθεί τελείως και το pc ηταν σβηστο απο μονο του μετα απο δυο λεπτα ξεκινά απο μονο του και πριν προλάβει να boot άρει ξανασβηνει !!!

Εκει παιδια καταλαβα τι είχα πάθει τράβηξα τα καλώδια του power. Button απο την μητρική και του reset button και όσο απίθανο να σας φαίνεται το pc δεν ξανά σβήσε!

Η αιτία όλης αυτής της ταλαιπωρίας ηταν ενα ριμαδι κουμπί που δίνει εντολή να ξεκινήσει το pc το οποίο βραχικυκλωνε και μου ξεκίναγε και σταματαγε οποτε του ερχόταν .

Τι συμπαιρενουμε απο τα παραπάνω οτι κανενα κομμάτι του υπολογιστή μας δεν πρεπει να ειναι φτηνιάρικο , προσοχή γιατι κάλλιστα θα μπορέσει να βρεθει με καμένη μητρική επεξεργαστή η οτιδήποτε αλλο απο άσχετο λόγο.

Σας ζητώ συγνώμη για το μέγεθος του μυνηματος αλλα θεωρώ οτι τέτοιες εμπειρίες θα πρεπει να μοιράζονται μεταξύ μας.

Και για την ιστορια τελικα σύνδεσα σαν power button το reset button και το pc ανοίγει απο το reset ,

Πατέντα αλλα δουλεύει lol .

Specs amd fx6200 , mb asrock extreme3 970 ,memory vengeance corsair 2x4gb ,gpu ati 7970 sapphire ,thermaltake 730w power supply .

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουτί των 80ε το οποίο πήρες με 40 δε το λες και φτηνιαρικο. Και με κουτί των 35ε επώνυμο κανεις τη δουλειά σου. Απο κει και πέρα όσο ανεβαινεις βελτιώνεται η σχεδίαση για τη ροή του αέρα , το μεγεθος, το design και σου προσφέρονται επιπλέον ευκολίες. Στη δική σου περιπτωση προφανώς επεσες σε ελαττωματικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα γενική ομολογία τα turbox προϊόντα δεν προσφέρουν την καλύτερη ποιότητα υλικών, όσο ακριβά και να ναι.

Αλλα πρώτη φορά αντιμετώπισα πρόβλημα σε power button !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενας διακόπτης δεν κρίνει το κουτι, που για μένα χρήματα σε ακριβό κουτι ειναι πεταμένα, Μονο αν θέλεις εφε

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορείς να πάθεις τίποτα με 2-3 γενικές γνώσεις.

 

Μπορείς να κολλήσεις τη μητρική σου με μονωτική ταινία στον τοίχο αν σου καυλώσει αν δε θέλεις να δώσεις λεφτά για κουτί. Αρκεί να ξέρεις τι να προσέξεις.

 

Το τι κουτί θα πάρει ο καθένας, ή αν θα βάλει τα εσώψυχα του συστήματος του στα εσώρουχά του ή σε μια κατσαρόλα, είναι δική του επιλογή.

 

Αγοράζεις -> Ελέγχεις -> Συναρμολογείς -> Επαναελέγχεις -> Τρέχεις

 

Λεφτά ποτέ δεν είναι πεταμένα. Εκτός και αν κυριολεκτικά τα πετάς ή αγοράζεις τσίχλες στην τιμή των 10 ευρώ / τεμάχιο. Υπονοούμενο για αισχροκερδή προϊόντα το τελευταίο, φυσικά φυσικά.

 

Καλό βράδυ μωρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι και πεταμένα λεφτά το καλό κουτί. Σου προσφέρει πολλά πράγματα. Καταρχάς χώρο/ποιότητα κατασκευής/φίλτρα/καλύτερους ανεμιστήρες/καλύτερη ροή αέρα/cable management/χαμηλά επίπεδα θορύβου/τοποθέτηση υδρόψυξης και φυσικά αισθητική η οποία είναι υποκειμενική. Μη ξεχνάμε ότι το κουτί είναι απ' τα κομμάτια του υπολογιστή που αλλάζονται πιο σπάνια. Το αγοράζεις και το κρατάς αρκετά χρόνια, όπως και το τροφοδοτικό

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι και πεταμένα λεφτά το καλό κουτί. Σου προσφέρει πολλά πράγματα. Καταρχάς χώρο/ποιότητα κατασκευής/φίλτρα/καλύτερους ανεμιστήρες/καλύτερη ροή αέρα/cable management/χαμηλά επίπεδα θορύβου/τοποθέτηση υδρόψυξης και φυσικά αισθητική η οποία είναι υποκειμενική. Μη ξεχνάμε ότι το κουτί είναι απ' τα κομμάτια του υπολογιστή που αλλάζονται πιο σπάνια. Το αγοράζεις και το κρατάς αρκετά χρόνια, όπως και το τροφοδοτικό

 

 

Και ανεπιθύμητο υς συντονισμους με αποτέλεσμα να τρίζει όλο το κουτί και να κάνει θόρυβο.

 

Το είχα πάθει στο παλιό μου κουτί που έκανε 30 €

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πλέον υπάρχουν και φθηνά κουτιά με καλή ποιότητα. Παλιότερα ήταν πολυτέλεια το cable management, σήμερα κοντεύει να γίνει στάνταρ σχεδόν σε κάθε κουτί.

 

Νομίζω πως 80-100 ευρώ είναι υπερβολή για midi tower για τον μέσο χρήστη.

 

Το χαλασμένο power button είναι σπάνιο φαινόμενο ακόμη και σε παλιά κουτιά ή και σε νέα των 20 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ανεπιθύμητο υς συντονισμους με αποτέλεσμα να τρίζει όλο το κουτί και να κάνει θόρυβο.

 

Το είχα πάθει στο παλιό μου κουτί που έκανε 30 €

Εγώ με 120 ευρώ κουτί (fractal design r4) που συντονίζει τι θα πρέπει να κάνω.. :/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω γιατι να πας και να παρεις Turbo X κουτι,τροφοδοτικο κλπ οταν υπαρχουν επωνυμα και καλυτερα απο αυτα στα ιδια λεφτα,βλεπε πχ στα χρηματα του Cerberus υπαρχουν καλα κουτια απο Raijintec.Αλλα και να μην ξερεις την εταιρια ή να μην ρωτησεις υπαρχουν επισης καλα κουτια απο Corsair/Coolermaster. Οποιος δεν ξερει απο αυτα ας μπαινει σε κανενα Forum να ρωταει και κυριως να κοιταζουμε και κανενα αλλο μαγαζι απο Plaisio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλο κουτι ειναι απαραιτητο μονο στην περιπτωση που θες να φτασεις το στυστημα σου στα ακρα με ψυξεις κτλ και το θες για το χωρο του και στο να γινεται καλο ρευμα εσωτερικα με λιγα λογια ειναι απαραιτητο μονο αν ειναι για σοβαρη δουλεια,αν εχεις ψωρα η απλα εισαι εφετζης για ολους τους υπολοιπους gamers,users ειναι απλα κατι περιττο να παρεις ενα κουτι των 100 ευρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς τον topic starter.υπάρχει με 50 ευρω ένα midi tower της raijntec που είναι στα χρήματα του Ότι καλύτερο.

Έψαξα το κουτί που μου λες και όντως ειναι ωραίο ! Αλλα δεν υπάρχουν χρηματα για αλλαγές

Ευχαριστω φιλε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...