Προς το περιεχόμενο

Αξιοποίηση ηχείων στερεοφωνικού. Με ποιον τρόπο;


GiOrGoSk21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λίγη βοήθεια παιδιά γιατί με τον ήχο δεν είχα καταπιαστεί ποτέ σοβαρά...

 

Λοιπόν είχα ένα παλιό στερεοφωνικό Philips fw-r7. Σελίδα 30 στο manual εδώ είναι τα specs του .http://download.p4c.philips.com/files/f/fw-r7_22/fw-r7_22_dfu_eng.pdf

Ή κι εδώ: https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&ei=1cy7VNjiGIqtU_aDhOAI&url=http://download.p4c.philips.com/files/f/fw-r7_22/fw-r7_22_pss_enggb.pdf&ved=0CCQQFjAE&usg=AFQjCNGig8SZy8xMtqTbBfJHXEW-oMqrUQ&sig2=2s3g6ShqRFn1VEOh9lP--g

 

Το είχα πάνω στο pc για να βγάζω το ήχο του pc από τα ηχεία του στερεοφωνικού. Τις προάλλες χάλασε μετά από τόσα χρόνια το κεντρικο μηχάνημα οπότε δεν έχουμε ήχο. Ανάβουν δλδ τα λαμπάκια του αλλά σταμάτησε να λειτουργεί το μέρος κοντά στη τροφοδοσία (λογικά πρέπει να είναι κι ο ενισχυτής του εκεί κοντά), έκανε και έναν μικρό θόρυβο παλιά, καταλάβαινες δλδ ότι δούλευε, είχε κι ένα fan μέσα που κι αυτό τώρα σταμάτησε.

 

Anyway μας τελείωσε. Πως μπορώ να χρησιμοποιήσω τα ηχεία του; Τα καλώδια με τα οποία συνδέονται τα ηχεία είναι τέτοια:

http://i01.i.aliimg.com/photo/v0/337876965/HI_FI_Stereo_Cable_Speaker_Cable.jpg

 

Ίσως μου πείτε για αγορά ενισχυτή. Ήταν στα πλάνα μου, αλλά όχι άμεσα. Βασικά είδα το eBay κάτι τέτοια:

http://m.ebay.com/itm/151551779402?cmd=VIDESC

http://m.ebay.com/itm/360760904083?cmd=VIDESC&gxo=true

 

Κι απ' ό,τι είδα σε βίντεο στο YouTube δουλεύουν. Τα ξέρει κανείς; Μπορώ να κάνω δουλειά με κάτι τέτοιο, τουλάχιστον προς το παρόν, για να την βγάλω λίγο ανέξοδα; Τα watt είναι ok ή θα κάψουμε τίποτα;

 

Και κάτι άλλο. Βλέπω ότι πολλοί ενισχυτές δεν έχουν αυτό τον τρόπο σύνδεσης για τα παραπάνω καλώδια, αλλά τις στρογγυλές υποδοχές. Π.χ. ο ενισχυτής στην 1η φωτο παρακάτω έχει αυτά τα πιαστράκια αλλά στη 2η έχει μόνο τα στρογγυλά.

http://files.tested.com/photos/2013/07/23/51309-512b4049835fa.jpg

http://www.yamaha-audio.pl/images/yamaha-rx-v375-tyl-rear.jpg

 

Πώς συνδέονται τα ηχεία με τα συγκεκριμένο καλώδιο στους ενισχυτές της 2ης φωτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε καποιο με τσιπακι 2020+...

Επιπλεων μην δωσεις καθολου σημασια στα watt που αναφεροντε στα φτηνιαρικα.7watt ανα καναλι δινουν..

Αλλα για μικρο δωματιο ειναι μια χαρα.

 

Οι "στρογγυλες' υποδοχες του ενιχυτη για τα καλωδια δεν χρειαζοντε τιποτα παραπανω για να συνδεθουν,απλα "βιδωνουν" αντι για να "μαγκωνουν" το καλωδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ για τον lepai 2020 έχω διαβάσει καλά λόγια, ως φθηνή λύση.

http://www.ebay.co.uk/itm/Lepai-Tripath-LP-2020A-Power-Supply-Class-T-Hi-Fi-Stereo-Car-Audio-Amplifier-/381125145770?pt=UK_AudioTVElectronics_HomeAudioHiFi_Amplifiers&hash=item58bcd434aa

 

Νομίζω ότι η αγορά ακριβού ενισχυτή για ένα τέτοιο hi-fi δεν θα είχε ιδιαίτερο νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα... :unsure:

Βασικά ήθελα ένα με remote control, γι' αυτό έβαλα αυτά τα συγκεκριμένα amplifiers στο 1ο post (ή όπως κι αυτό ας πούμε), γιατί θα με βόλευε καλύτερα να το βάλω λίγο παραδίπλα κι όχι μπροστά μου εδώ στο pc.

Το τσιπάκι δηλαδή σε τι παίζει τόσο μεγάλο ρόλο; Στην ποιότητα ας πούμε του ήχου; Δηλαδή μπορεί π.χ. ένα τσιπάκι να βγάζει αδικαιολόγητα distortion ενώ το άλλο κομπλέ;

 

Επίσης τα watt που λένε, πως γίνεται να είναι τα ίδια σε όλα όπως λέει ο φίλος @topos πιο πάνω; Άντε ένα που γράφει π.χ. 2x40 watt να το δεχτώ ότι είναι το ίδιο ή κοντά σε ένα που γράφει 2x20 watt. Αλλά τα άλλα που γράφουν 200 watt (όπως αυτά του 1ου post); Τόσο μεγάλη διαφορά στα χαρτιά κι όμως ακόμα κι αυτά ισοδύναμα στην πράξη;

 

Θα 'θελα να το ξέρω αυτό το τελευταίο, γιατί ok, μπορεί να μην είναι μεγάλος ο χώρος εδώ (~30-35 τ.μ.), αλλά κάποιες φορές θέλω δύναμη στον ήχο και δε ξέρω αν με καλύπτουν τα 2x20 watt. Αν είδατε και τα specs του στερεοφωνικού πιο πάνω, γραφει 2x50 watt RMS (κι αυτό ψέμματα λέει; ) και σαν ένταση με κάλυπταν απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτης αυτος κανει οσο 3 πιτσες!!!! Τι το συζητας. Παρε το. Δουλεια θα κανει αλλα καπως χειροτερη απο το philps που ειχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτης αυτος κανει οσο 3 πιτσες!!!! Τι το συζητας. Παρε το. Δουλεια θα κανει αλλα καπως χειροτερη απο το philps που ειχες.

Μην υποτιμάς τις πίτσες mate. :P

Καλά, θα χρειαστεί και τροφοδοτικό γιατί δεν παρέχεται στο πακέτο. Κάτι τέτοιο (12V-5A) θα είναι ok;

Επίσης αναφερόσουν σε κάποιο συγκεκριμένο από αυτά που έχουν αναφερθεί ή για όποιο να 'ναι;

Κι όταν λες κάπως χειρότερη η δουλειά; Ποιοτικά εννοείς (με τίποτα distortion κλπ) ή πόσο δυνατά μπορούν να παίξουν; Ή και τα 2;

 

Περιμένω λίγο καμιά απάντηση για τα watt που ρωτούσα στο πιο πάνω ποστ, γιατί όπως είπα με προβληματίζει λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρομαι για όλα. Τόσο ποιοτικά όσο και σε ισχύ θα έχουν χαμηλότερη απόδοση. Λογικά θα έχουν έξοδο κοντά στα 5+watt RMS. Distortion θα έχεις όσο πιο κοντά προς το max volume θα πλησιάζει. Ένας ενισχυτής για να αποδώσει σωστά, θέλει σωστή τοπολογία - σχεδιασμό και βαρβατη τροφοδοσία. Τίποτε αποβαυαυυτα δύο δεν υσχυουν εδώ. Αλλά με 15€ αυτές οι απαιτήσεις είναι λογικό να μην υπάρχουν. Για κανένα ασανσέρ να παίζει μουσική, κάποιο χώρο αναμονής είναι οκ, για σπίτι ούτε καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε άμα ήταν 40 watt RMS πραγματικά, δε θα είχα πρόβλημα. Αλλά αν ισχύουν αυτό που λένε οι @topos και @graphist83, ότι δηλαδή στην πραγματικότητα αυτοί οι ενισχυτές βγάζουν 2x5 ή 2x7 watt κι όχι όσο αναγράφουν, ε τότε πιθανότατα θα έχω θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 τμ ειναι παρα πολλα για να τα καλυψεις επαρκως,υπαρχουν μερικοι που θα σου λεγανε πως ακομα και 200πραγματικα watt θα σου πεφτανε λιγα.

 

Απο την αλλη τοσο καιρο ειχες το mini hifi που δυσκολα θα εβγαζε πανω απο 20-30 πραγματικα watt,οποτε εαν δεν το ειχες τερμα πιθανοτατα να  εισαι οκ με τα 15 του lepai.

Βεβαια τα db που θα βγουν τελικα εχει να κανει και με την ευαισθησια των ηχειων που ηδη εχεις...

 

Εν ολιγης->

Εαν το budget σου περιοριζετε κατω απο 50 ευρω,παραγγειλε τον lepai.Εαν θα μπορουσε να ξεπερασει τα 100 προσπερασε τον και κοιτα προς αυτοενισχυομενα η ακομα και κανενα σετ μεταχειρισμενων ηχειων/ενισχυτη.

 

Υ.Γ Τον lepai τον εχω και εγω,εαν θελεις να κανω τον κοπο να τον συνδεσω στο κυριως ηχοσυστημα με 2 130αρια ηχεια/nad c320 να σου πω ενδεικτικα πως τα καταφερνει σε αντιστοιχο χωρο με τον δικο σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την αλλη τοσο καιρο ειχες το mini hifi που δυσκολα θα εβγαζε πανω απο 20-30 πραγματικα watt,οποτε εαν δεν το ειχες τερμα πιθανοτατα να  εισαι οκ με τα 15 του lepai.

Όχι εντάξει δεν την ανέβαζα τέρμα την ένταση όλα αυτά τα χρόνια.

Να στο εξηγήσω ακριβώς. Η αυξομείωση της έντασης από το remote control του hi-fi από το χαμηλότερο στο δυνατότερο κινούταν στα όρια: από -72dB (αν θυμάμαι καλά) εως 0 db. Κι εγώ τόσα χρόνια με την καθημερινή χρήση του pc, το είχα σταθερά στο -32, -30 ή -27 db που ήταν μια φυσιολογική ένταση. Κι αν ήθελα να ανεβάσω καμιά φορά, άντε να πήγαινα μέχρι το -14 (κι αυτό λίγες φορές, ήταν αρκετά δυνατό συνήθως σ' αυτά τα level). Καλά από -10 και κάτω μόνο έλάχιστες φορές το πήγα (κι αυτό απλά για δοκιμή - δε λέει τόση φασαρία).

 

Ευχαριστώ πάντως για τις όποιες εξηγήσεις, με βοήθησαν λίγο να καταλάβω. Τώρα αν μπορέσεις και κάνεις και τη δοκιμή που λες και μου έλεγες εντυπώσεις, θα βοηθούσες πολύ περισσότερο.

Και τέλος να σε ρωτήσω μιας κι είσαι και κάτοχος, μήπως και γνωρίζεις. Τα άλλα που έχω ποστάρει σε όλο το topic, που πιθανότατα δεν έχουν αυτό το 2020 τσιπάκι, είναι τόσο μαπέ λες; Ρωτάω γιατί όπως έχω αναφέρει θα με βόλευε αρκετά να είχε remote control, το lepai δεν έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι εντάξει δεν την ανέβαζα τέρμα την ένταση όλα αυτά τα χρόνια.

Να στο εξηγήσω ακριβώς. Η αυξομείωση της έντασης από το remote control του hi-fi από το χαμηλότερο στο δυνατότερο κινούταν στα όρια: από -72dB (αν θυμάμαι καλά) εως 0 db. Κι εγώ τόσα χρόνια με την καθημερινή χρήση του pc, το είχα σταθερά στο -32, -30 ή -27 db που ήταν μια φυσιολογική ένταση. Κι αν ήθελα να ανεβάσω καμιά φορά, άντε να πήγαινα μέχρι το -14 (κι αυτό λίγες φορές, ήταν αρκετά δυνατό συνήθως σ' αυτά τα level). Καλά από -10 και κάτω μόνο έλάχιστες φορές το πήγα (κι αυτό απλά για δοκιμή - δε λέει τόση φασαρία).

 

Ευχαριστώ πάντως για τις όποιες εξηγήσεις, με βοήθησαν λίγο να καταλάβω. Τώρα αν μπορέσεις και κάνεις και τη δοκιμή που λες και μου έλεγες εντυπώσεις, θα βοηθούσες πολύ περισσότερο.

Και τέλος να σε ρωτήσω μιας κι είσαι και κάτοχος, μήπως και γνωρίζεις. Τα άλλα που έχω ποστάρει σε όλο το topic, που πιθανότατα δεν έχουν αυτό το 2020 τσιπάκι, είναι τόσο μαπέ λες; Ρωτάω γιατί όπως έχω αναφέρει θα με βόλευε αρκετά να είχε remote control, το lepai δεν έχει.

Λοιπον εφοσων μου το ζητησες ,μολις τον συνδεσα..

Εμεινα εντυπωσιασμενος απο ενταση,στην μεση που το εχω η σταθμη ειναι-> "βαζω ποτακι και γουσταρω να ακουω μουσικη" σαφεστατα δυνατοτερα απο οτι θα το εβαζες εαν ειχες μια παρεα και συζητουσες.

Απο την αλλη λιγο πιο πανω απο αυτο αρχιζει και κανει σπασιματα..(βεβαια εχω το μικρο τροφοδοτικο,που λογικα θα παιζει και αυτο ρολο).

 

Οσο αφορα την ποιοτητα θα του δωσω λιγη ωρα και θα επανελθω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...