Προς το περιεχόμενο

PANASONIC DMC-FZ72EG 149E Media Markt [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ]


waterpolistas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αντίστοιχη Canon είναι πολύ καλύτερη μηχανή αλλά αν μιλάμε για 149€ μόνο τότε δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μιας και η διαφορά τιμής είναι χαώδης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αξιζει;

δες έδώ έχει και δείγματα 1:1

 

H ποιότητα φωτογραφίας είναι κλασική (κακή) panasonic. Μετά το iso 100 που είναι καλούτσικο πέφτει δραματικά για τα γούστα μου. Είναι τυπική compact σε ποιότητα. Η κατηγορία αυτών των μηχανών είναι "παλιομοδίτικη" επίσης. Οι bridge superzoom όπως λέγονται έχουν στο μεγαλύτερο μέρος αυτών που προσφέρουν ξεπεραστεί από τις compact superzoom πχ canon SX σειρά (λιγότερο μεν ζουμ αλλά αρκετό σε πολύ μικρότερο μέγεθος). Αυτές οι μηχανές έχουν το μεγάλο μέγεθος μιας ας πούμε SLR (εντάξει είναι μικρότερες) και την κακή ποιότητα μια compact. 

 

Προσωπικά δεν θα την έπαιρνα αλλα οκ, αν κάποιος θέλει να παίξει και δεν θέλει και πολλά σε ποιότητα φωτογραφίας είναι μια χαρά ειδικά σε αυτή την τιμή. Έχει πολλά κόλπα να παίξεις..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H ποιότητα φωτογραφίας είναι κλασική (κακή) panasonic.

 

Εχώ αντίθετη άποψη (για τις Panasonic). Οι σειρές LX θεωρούνται από τις καλύτερες compact με φωτεινότατους leica φακούς (πχ η LX7 είναι ίδια μηχανή με την Leica d-lux6) ενώ οι travel zoom της σειράς ΤΖ είναι η κλασική σειρά αυτής της κατηγορίας με χρόνια στην αγορά.

 

Όσον αφορά την συγκεκριμένη μηχανή δεν θα την έπαιρνα όχι λόγω εταιρίας που όπως εξήγησα παραπάνω την θεωρώ από τις καλύτερες, αλλά λόγω κατηγορίας μηχανής που απλά οι εταιρίες βάζουν έναν σουπερ ντούπερ ζουμ αλλά σκοτεινό φακό, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, μπροστά από έναν αισθητήρα.

Αυτό όμως εσένα με βάση αυτά που διάβασα και στο άλλο νήμα δεν θα πρέπει να σε απασχολεί. Όταν κάποιος επενδύει σε μια τέτοια μηχανή σημαίνει ότι δεν ξέρει σε ποιες εστιακές αποστάσεις φωτογραφίζει. Για αυτό μπορείς να πάρεις την μηχανή, να βγάλεις πάρα πολλές φωτογραφίες και μετά να τις μαζέψεις όλες και να δεις με ένα προγραμματάκι σε ποιες εστιακές αποστάσεις φωτογραφίζεις συνήθως. Τότε μπορείς να επενδύσεις σε μια μηχανή με φωτεινό φακό σε αυτές τις εστιακές αποστάσεις ώστε να σπαταλήσεις χρήματα σε κάτι που θα το ευχαριστηθείς στα μέγιστα! Οπότε προχώρα με αυτή ή οποιαδήποτε αντίστοιχη σε αυτά τα χρήματα και δώσε παραπάνω μόνο όταν θα ξέρεις τι θες...

 

ΥΓ. Και ένα review

Επεξ/σία από pcbill
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παίξει στο internet η προσφορά; Γνωρίζει κανείς;

 

Παιζει ηδη... http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/PANASONIC-DMC-FZ72EG,99452,397674,1195411.html?langId=-18&et_cid=252&et_lid=1554&et_sub=[Homepage]-TVC-panasonic-savvato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη τιμη οντως...Αλλα σκεφτειτε το πρακτικα.Αν ηταν να παρω τετοιου μεγεθους μηχανη δεν θα επαιρνα μη dslr μηχανη...Εκτος αν καποιος χρειαζεται συχνα το μεγαλο zoom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχώ αντίθετη άποψη (για τις Panasonic). Οι σειρές LX θεωρούνται από τις καλύτερες compact με φωτεινότατους leica φακούς (πχ η LX7 είναι ίδια μηχανή με την Leica d-lux6) ενώ οι travel zoom της σειράς ΤΖ είναι η κλασική σειρά αυτής της κατηγορίας με χρόνια στην αγορά.

 

Μη θίγεσαι, εντάξει αυτές, τις LX, τις ξέχασα.. Αν και compact τις θεωρώ άλλη κατηγορία (premium compact) στην οποία δεν πήγε το μιαλό μου (είμαι άλλωστε κάτοχος αντίπαλου δέους της lx5 μίας canon s90).. Οπότε ας μην μπερδεύουμε τον κόσμο ασε αυτή την μηχανή (αισθητήρας 1/1.7) για τις άλλες compact  της panasonic λέμε τις κοινές (1/2.3) και εκεί δεν ξέρω αν έχεις εμπειρία αλλά μετά από κάποια εποχή (στα 9mp) η Panasonic γενικά τις χάλασε πολύ. 

 

Υ.Γ. Οι LX αν και πολύ καλές λένε ένα θέμα με το χρώμα το έχουν ωστόσο. Παραδοσιακό panasonic γράφουν (λίγο τα κόκκινα είναι περίεργα αν κρίνω από δικιά μου panasonic). Δεν το συμπαθεί πολύ ο κόσμος. H Oly ΧΖ-1 ή 2 με ίδιο αισθητήρα με τις LX πολύ καλύτερο χρώμα, καλύτερα ρυθμισμένο που δίνουν (το περίφημο olympus blue του οποίου είμαι μάρτυρας και ναι υπάρχει).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...