Προς το περιεχόμενο

Modem/router Chipsets και ποιο να διαλέξω


therion13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω συνέχεια για αγορά modem/router και λένε ποιο να πάρω και οτι το τάδε modem δεν θα ταιριάζει στη γραμμή η στον πάροχό σου. και εγώ θέλω να αγοράσω modem/router, ξέρω ποιο αλλά πριν λίγο καιρό δεν χρειαζόμουν γιατί χρησιμοποιούσα ενα απο τον προηγούμενο πάροχό μου αλλά ήρθαν να το πάρουν πίσω οι γύφτοι (CYTA). Τώρα έχω forthnet και με το technicolor TD5136v2 έχω ping +20-30 (απο 100 πάει 120-130) και παίζω συνέχεια παιχνίδια και είναι το μόνο που κοιτάω εγώ σαν gamer.

Το modem που θέλω είναι το tp link w8970 αλλά έχει λιγο καιρό που άλλαξε απο 3 σε 2 κεραίες και απο το Lantiq chipsets σε broadcom

https://wikidevi.com/wiki/TP-LINK_TD-W8970_v1

https://wikidevi.com/wiki/TP-LINK_TD-W8970_v3

 

Έχω διαβάσει οτι η forthnet με lantiq ταιριάζει και όχι τόσο με broadcom (επίσης πώς το ξέρετε με ποιο chipsets ο κάθε πάροχος ταιριάζει;; )

Αυτό τώρα τη σημαίνει; Αν είναι να μου είναι ασταθές η γραμμη και απο Ping 100 να πετάγεται σε 300+ τότε να μου λείπει!!! Θέλω σωστό gaming γιατι αν χάνω απο lag τότε το pc θα την πληρώσει  :P

και δυστυχώς το V1 δεν υπάρχει πουθενά.

Αυτά τα ερωτήματα τη παίζει με τα chipsets; τη θα γίνει αν έχω chipsets που δεν ταιριάζει με τον πάροχό μου; (μμ έχω την εντύπωση οτι ξεχνάω κάτι)

EDIT:

Επίσης είδα και το Asus dsl-ac68u στα 169 ευρο (προσφορά του e-shop) και αυτο έχει broadcom. Δηλαδή θα πάρω ένα router 170 ευρό και θα είναι χάλια η σύνδεσή μου; οχι οτι σκέφτομαι να το πάρω, είναι πολύ ακριβό. Σε αυτή τη τιμή καλο είναι το w8970 εκτός αν κάνει καμία έκπτωση κανένα W8980 και πέσει στα 60.

Επεξ/σία από therion13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a. το Ping Μπορει να ειναι και θεμα wireless>καλο θα ειναι να εισαι με Fast path και να εισαι και με καλωδιο.

τωρα για forthnet.

alcatel dslam = broadcom chipset

siemens dslam = infineon.

παντως δεν νομιζω οτι το Ping ειναι θεμα του chipset σου.παρε και καποιο πιο δυνατο ρουτερ.πχ κανα draytek 2760n αν εχεις τα λεφτα που ειναι και vdsl για μελλοντικη χρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a. το Ping Μπορει να ειναι και θεμα wireless>καλο θα ειναι να εισαι με Fast path και να εισαι και με καλωδιο.

τωρα για forthnet.

alcatel dslam = broadcom chipset

siemens dslam = infineon.

παντως δεν νομιζω οτι το Ping ειναι θεμα του chipset σου.παρε και καποιο πιο δυνατο ρουτερ.πχ κανα draytek 2760n αν εχεις τα λεφτα που ειναι και vdsl για μελλοντικη χρηση

Δυστυχώς δεν μπορώ να είμαι με καλώδιο. το modem βρίσκεται στον 1ο όροφο στο κέντρο του σπιτιού, και πολλές φορές πάω και στον 2ο όροφο (μικρή απώλεια σήματος). Ε και ούτε θέλω να τραβάω καλώδια απο την ώρα που με wifi εδώ και 10 χρόνια έχω διαπιστώσει οτι έχω το ίδιο internet (ping, download etc.) Για vdsl δεν καίγομαι αφου και μια 4αρα γραμμή με fast patch είμαι πλήρως ικανοποιημένος. Για αυτό θέλω ένα modem να είναι σταθερή η γραμμή και να έχει και καλό wifi και στην κλασική τιμή τον 60 ευρό. Με λίγα λόγια αν πάρω modem που να μην ταιριάζει στην γραμμή μου δεν θα μου επηρεάσει ούτε την σταθερότητα ούτε τον Ping σωστά;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν μπορώ να είμαι με καλώδιο. το modem βρίσκεται στον 1ο όροφο στο κέντρο του σπιτιού, και πολλές φορές πάω και στον 2ο όροφο (μικρή απώλεια σήματος). Ε και ούτε θέλω να τραβάω καλώδια απο την ώρα που με wifi εδώ και 10 χρόνια έχω διαπιστώσει οτι έχω το ίδιο internet (ping, download etc.) Για vdsl δεν καίγομαι αφου και μια 4αρα γραμμή με fast patch είμαι πλήρως ικανοποιημένος. Για αυτό θέλω ένα modem να είναι σταθερή η γραμμή και να έχει και καλό wifi και στην κλασική τιμή τον 60 ευρό. Με λίγα λόγια αν πάρω modem που να μην ταιριάζει στην γραμμή μου δεν θα μου επηρεάσει ούτε την σταθερότητα ούτε τον Ping σωστά;;

απλα το καλωδιο ή το powerline ειναι καλυτερα απο Wifi.γενικα ναι αν συμβαδιζουν ειναι καλυτερα χωρις να σημαινει παντα οτι ναι επειδη συμβαδιζουν θα παιζεις καλυτερα.μετα ειναι και θεμα γραμμης.

πχ εγω πεφτω σε siemens dslam = infineon chipset εχω ρουτερ με broadcom και εχω κλεισει 50 + μερες χωρις disconnect και εφαγα disconnect επειδη κοπηκε το ρευμα μετα.δεν σημαινει δηλαδη οτι αμα δεν εχουν το ιδιο chipset οτι καταστραφηκες.ναι μπορει να ειναι πιο σταθερα με τον ιδιο vendor ή να συγχρονισει λιγο πιο ψηλα αλλα και παλι δεν ειναι νομος αυτο.πχ τα technicolor,thomson ειναι πολυ σταθερα σε οποιοδηποτε chipset.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα το καλωδιο ή το powerline ειναι καλυτερα απο Wifi.γενικα ναι αν συμβαδιζουν ειναι καλυτερα χωρις να σημαινει παντα οτι ναι επειδη συμβαδιζουν θα παιζεις καλυτερα.μετα ειναι και θεμα γραμμης.

πχ εγω πεφτω σε siemens dslam = infineon chipset εχω ρουτερ με broadcom και εχω κλεισει 50 + μερες χωρις disconnect και εφαγα disconnect επειδη κοπηκε το ρευμα μετα.δεν σημαινει δηλαδη οτι αμα δεν εχουν το ιδιο chipset οτι καταστραφηκες.ναι μπορει να ειναι πιο σταθερα με τον ιδιο vendor ή να συγχρονισει λιγο πιο ψηλα αλλα και παλι δεν ειναι νομος αυτο.πχ τα technicolor,thomson ειναι πολυ σταθερα σε οποιοδηποτε chipset.

Μάλιστα πολύ ενδιαφέρον. Θα σταματήσω να ανησυχώ για το chipset αν είναι. και στην περιοχή που είμαι δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα να έιναι "πίτα" το dslm όπως λένε και η γραμμή είναι τέρμα σταθερή δεν έχω τέτοια προβλήματα, οτι ώρα και να μπω πάντα ίδιο ping, το download 8 (αν και στο modem λέει 10 μία φορά τα έχω πιάσει) και σιγά να χάσω μισώ Mb δεν με πειράζει. Για αυτό ένα καλό modem +fast patch στη χειρότερη θα παίξω με το SNR αν χρειαστεί και τέλος όλα καλα.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι γενικως ενα καλυτερο ρουτερ απο το δωρεαν που δινει ο παροχος θα παιξει αρκετα καλυτερα σε ολα.ειδικα απο κατι zte.εγω πχ forthnet Με technicolor ping 33-34 ms ping με dns.interleave βεβαια οχι fast path λογω annex m

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχω ακόμα αυτήν την χαζή απορία εδώ και πολύ καιρό. Λοιπόν πώς μπορώ να δω σε τη dslm όπως εσύ είπες infineon θέλω να το δω και εγώ. μπορώ μέσο του modem κάπως;; η μόνο τηλεφωνικός; η θέλει τίποτα πιο προχωρημένα πράγματα. Αλλά πραγματικά θέλω να μάθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε  καποια ρουτερ φαινεται απο μεσα.αλλες φορες τηλεφωνικως στον Provider.αλλες φορες με εργαλεια σαν το Orbmt ή σαν το  dmt αν παιζει το ρουτερ με αυτο.

στο technicolor που εχω πχ γραφει στο dsl (local/remote vendor).εκει γραφει Iftn για Infineon chipset = siemens και brdc = alcatel. .τωρα τα Intracom,marak και κατι τετοια dslam δεν ξερω τι chipset φορανε.δεν το εχω ψαξει παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορυ που παρεμβαινω,αλλα επειδη με ενδιαφερει κι εμενα το συγκεκριμενο θεμα,ξερουμε μηπως τι σημαινει αυτο?

 

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

σε thomson tg585 v7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορυ που παρεμβαινω,αλλα επειδη με ενδιαφερει κι εμενα το συγκεκριμενο θεμα,ξερουμε μηπως τι σημαινει αυτο?

 

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

σε thomson tg585 v7

yes αυτο που αναφερω πιο πανω

vendor id local = του ρουτερ σου το Chipset

vendor id remote = το Chipset του dslam= bdcm=broadcom = alcatel. τωρα αν και καποιος αλλος κατασκευαστης εχει broadcom και δεν ειναι alcatel δεν ξερω.τα intracom τα dslam κατι αλλο ειχαν παντως ουτε Infineon ουτε broadcom αν θυμαμε καλα.ο οτε ειχε και zte marac dslam επισης πιο παλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yes αυτο που αναφερω πιο πανω

vendor id local = του ρουτερ σου το Chipset

vendor id remote = το Chipset του dslam= bdcm=broadcom = alcatel. τωρα αν και καποιος αλλος κατασκευαστης εχει broadcom και δεν ειναι alcatel δεν ξερω.τα intracom τα dslam κατι αλλο ειχαν παντως ουτε Infineon ουτε broadcom αν θυμαμε καλα.ο οτε ειχε και zte marac dslam επισης πιο παλια.

ευχαριστω @poulinos.

να υποθεσω δεν ξερουμε τι ειναι το TMMB...

επισης καπου εχει αναφερθει τι σημαινει το Line Attenuation (Up/Down) και SN Margin (Up/Down),σε σχεση με αποσταση απο κεντρο

'η dslam,συγχρονισμο και σταθεροτητα γραμμης.

που το βρισκω αν ειναι ευκολο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ ενα technicolor TD5136v2 και forthnet και δεν βρήκα κάτι τέτοιο. Μάλλον θα είναι διαφορετικό, κρίμα :/

σε καποια firmware ναι δεν φαινεται.εκει ρωτας την Forthnet γιατι δεν νομιζω οτι θα παιξει καν το dmt λογω κλειστου telnet για να το δεις.οποτε για να μην παιδευεσαι ειναι πιο ευκολο να ρωτησεις.αν εισαι σε alcatel ζητα Free no rfi profile αντι για Free για να παρεις το Max της ταχυτητας.

ευχαριστω @poulinos.

να υποθεσω δεν ξερουμε τι ειναι το TMMB...

επισης καπου εχει αναφερθει τι σημαινει το Line Attenuation (Up/Down) και SN Margin (Up/Down),σε σχεση με αποσταση απο κεντρο

'η dslam,συγχρονισμο και σταθεροτητα γραμμης.

που το βρισκω αν ειναι ευκολο?

απο adslgr

Δίνω ένα παράδειγμα με speedtouch 536

Vendor ID (Local/Remote) TMMB / IFTN

TMMB = Thomson αλλά έτσι κι αλλιώς είναι γνωστό (ας είναι καλά ο kadronarxis !!!) ότι το modem φοράει broadcom

IFTN = Infineon είναι τα ADSL chip-άκια που φορά η SIEMENS στα DSLAM της

 

Περα απο wikipedia που θα βρεις αναλυτικα τι ειναι με απλα λογια το attenuation ειναι η εξασθενιση πανω στο μεσο(χαλκο).οσο πιο μεγαλο τοσο πιο μακρυα.για το snr ,margin κτλ μπορεις να δεις και λιγο με παραδειγμα το θεμα της υπογραφεης μου με τα profiles.

 

επισης διαφορα θεματα

http://www.adslgr.com/forum/threads/21205-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1-dB-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CE%B9-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-Signal-to-Noise-Attenuation-Power

http://googlareto.gr/?p=273

επισης στο θεμα πως παιζει το adsl απο το dslam μεχρι τον πελατη θα λυσεις αρκετες αποριες.και αυτο στην υπογραφη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου

post-264756-0-39384200-1438002813_thumb.png

Έχω διαβάσει αρκετά forum και κατάλαβα οτι είμαι σε profil 8 και με παραξενεύει οτι είναι σταθερο στο 8.1 -8.4 ενώ με ένα ZTE H201L έπεφτε και 6 και το λιγότερο που το είχα πετύχει ήταν 5.7 και το line atttet. στο 34, (μας έκαψε η technicolor)

Η απορία μου είναι πια η διαφορά απο το free profile με το no rfi profile. Νόμιζα οτι το free ήταν κατι σαν να πέρνει μόνο του την μικρότερη τιμή χωρίς όρια αλλά απο την άλλη τι κάνει το no rfi που θα μου δώσει ταχύτητα; Δηλαδή να πάρω και να τους ζητήσω τη ακριβός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

απο adslgr

Δίνω ένα παράδειγμα με speedtouch 536

Vendor ID (Local/Remote) TMMB / IFTN

TMMB = Thomson αλλά έτσι κι αλλιώς είναι γνωστό (ας είναι καλά ο kadronarxis !!!) ότι το modem φοράει broadcom

IFTN = Infineon είναι τα ADSL chip-άκια που φορά η SIEMENS στα DSLAM της

 

Περα απο wikipedia που θα βρεις αναλυτικα τι ειναι με απλα λογια το attenuation ειναι η εξασθενιση πανω στο μεσο(χαλκο).οσο πιο μεγαλο τοσο πιο μακρυα.για το snr ,margin κτλ μπορεις να δεις και λιγο με παραδειγμα το θεμα της υπογραφεης μου με τα profiles.

 

επισης διαφορα θεματα

http://www.adslgr.com/forum/threads/21205-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1-dB-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CE%B9-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-Signal-to-Noise-Attenuation-Power

http://googlareto.gr/?p=273

επισης στο θεμα πως παιζει το adsl απο το dslam μεχρι τον πελατη θα λυσεις αρκετες αποριες.και αυτο στην υπογραφη μου

 

 

 

....το ειδα οτι ειναι στην υπογραφη σου αφου ειχα γραψει.διαβασα για το snr margin.

...ετσι,απλως πληροφοριακα σε συνεχεια αυτων που εγραψα παραπανω,και γιατι ηθελα να ξαναδω την εξηγηση σου @poulinos...

Line Attenuation (Up/Down) 10,5/24

SN Margin (Up/Down)  8/22

 

..και μετα μου λενε να βαλω και 24αρα γραμμη(τρομαρα τους....4αρα εχω )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...